שפרה זו יוכבד. פועה זו מרים | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 11.01.2021, שעה: 07:40
נציב יום: לעילוי נשמת רחמים בן דאוולת, תהה נפשו צרורה בצרור החיים, שיום פטירתו כז' טבת, מנוחתו עדן.
"וַיֹּאמֶר מֶלֶךְ מִצְרַיִם, לַמְיַלְּדֹת הָעִבְרִיֹּת, אֲשֶׁר שֵׁם הָאַחַת שִׁפְרָה, וְשֵׁם הַשֵּׁנִית פּוּעָה" (שמות א, טו) רש"י: "שִׁפְרָה - זו יוכבד, שמשפרת את הוולד. פּוּעָה - זו מרים, שפועה ומדברת והוגה לוולד, כדרך הנשים המדברות לתינוק הבוכה". למה לא נזכרו בשמותן? יוכבד ומרים, למה נקראו בשמות מיוחדים? שִׁפְרָה ופּוּעָה?
אלא יתכן שבדברים הכי קטנטנים כמו אלה, סיפור ופיוס לתינוקים שזה דרך של נשים שעושות תמיד, זכו להיקרא בשמות של הפעולות, כי עניין שמות הוא עיקר מציאותו של הנושא אותם. זאת אומרת: שבפעולות האלו כל כולם נעשו מזו המציאות. רואים שיכול להיות דבר קטן כמו זה שיהווה את כל מציאות האדם.
מרוב שהן התעסקו בעניין התינוקות להציל אותן, ואחת היתה משפרת אותם, אז על שם הפעולות האלה שהיא עשתה נקראה שִׁפְרָה. משפרת אותם. מרים נקראת פּוּעָה על שם שפועה להם, הוגה ומדברת איתם ומפייסת אותם שירגעו, הן עשו את זה בדביקות ביראת שמים עד שזה הפך להיות מהותן מציאותן, והתורה קורא להם על שם הפעולות האלה. אלה דברים שנאמרים תמיד, שאין בבריאה דברים קטנים ודברים גדולים, הכל תלוי באדם.
אדם גדול - הוא נושא אלומות של גדלות, אפילו מהדברים הכי קטנים. אדם קטן - גם מהדברים היותר גדולים מתהווים בידיו לרפש ואשפתות. לדוגמא, עניין הממון - סם המוות,
איי כמה זה נכון, שהרי כל עשירי עולם ה"דיפ סטייט" עשירי עולם שועי עולם! הם רוצים להרוג את כולם! אז ממש סם המוות הממון. סם המוות ממש. זאת הביצה הכי מטונפת בעולם, בשבילה מוכרים אנשים רוצחים אנשים בגלל הממון.
והנה את תכלית אהבת הבורא משיגים על ידי ממון. שנאמר (דברים ו, ה): "וּבְכָל מְאֹדֶךָ" - בכל ממונך". זאת אומרת: אם אתה משקיע את הממון במה שהשם ציווה וחפץ בהם - אתה בזה קונה אהבת השם וּבְכָל מְאֹדֶךָ אבל וּבְכָל מְאֹדֶךָ, לא מידי פעם נותן משהו וכבר חושב שכבר עשה משהו. אם מבקשים ממך את וּבְכָל נַפְשְׁךָ- אז זה כל נפשך. אפילו למות במסירות נפש לכבוד השם וּבְכָל מְאֹדֶךָ על אחת כמה וכמה. אבל יש אנשים, שהממון שלהם חביב להם יותר מגופם.
הגמרא בבא בתרא י' אומרת: "טורנוסרופוס הרשע שאל את רבי עקיבא: "אם אלוהיכם אוהב עניים מפני מה אינו מפרנסם?"
אמר לו רבי עקיבא: "כדי שניצול אנו בהם מדינה של גיהינום!".
זאת אומרת: כשאדם נותן צדקה – הוא ניצול מגיהינום. הנה שאותו סם המוות עצמו שאמרנו כמה הוא רע, זאת המכונה הכי טובה לזיכוך הנפש, ולקנות כל מעלה של חסד והטבה.
דוגמא נוספת: מצוות פריה ורביה נאמר בקידושין ל': "שלושה שותפים הן באדם הקב"ה אביו ואמו", דברים גדולים ורמים כאלה לברוא, בריאה יצירה חדשה בעולם. השאלה מה נושאים מאותם רגעים, האם זה רגעים של לקיקת חך וזה הכל? יש ספרים המסבירים איך מקיימים את המצווה, מה מכוונים, על מה חושבים, איך מורידים נשמות גדולות מן השמים.
כתב הרמב"ם בשמונה פרקים בפרק חמישי: "ישים לנגד עיניו תמיד תכלית אחת - היא השגת השם יתברך". התכלית אחת שצריך לשים לנגד עיניו - זה להשיג את השם יתברך. "וישים פעולותיו כולם, תנועותיו ומנוחותיו, וכל דבריו מביאים לזה התכלית להשיג את השם יתברך, עד שלא יהיה בפעולותיו דבר שלא יביא אל זאת התכלית". זאת אומרת: כשאתה עושה משהו תחשוב האם זה מביא לתכלית של השם יתברך או לא? "והמשל בזה שישים הכוונה: באכילתו, בשתייתו ומשגלו, בבריאות גופו, שתמצא הנפש כלים בריאים ושלמים לקנות את החכמות, וקנות מעלות המידות, ומעלות השכליות, עד שיגיע לתכלית ההוא".
ופה שומעים שאומר שמבלי לקנות את מעלות המידות ומעלות השכליות - לא ישיגו את התכלית הזאת! "וכן כשיתעסק לקנות ממון, זה אותו דבר, הכל לתכלית השגת השם, כי אדם שיבוא לאכול מזון ערב אל החך - זה והבהמה אצלי שווים". הרמב"ם אומר: אם כל מה שמחפש האדם באכילה את מה שיערב לו לחך - הוא והבהמה שווים. אז מה אוכלים? לבריאות הגוף לעבודת הבורא. והנה בתורה מצינו עוד יותר מזה, כתב הספורנו ויקרא יח, ו בעניין איסור העריות וזה לשונו: "אִישׁ אִישׁ אֶל כָּל שְׁאֵר בְּשָׂרוֹ לֹא תִקְרְבוּ" - הנה התולדות ההווה משאר הבשר".
זאת אומרת: אם שניים שהם קרובי משפחה, הביאו תולדות, "הנה התולדות ההווה משאר הבשר להיות הפועל והמתפעל הוא והיא קרובים במזג - ראוי שתהיה יותר הגונה וממוזגת". זאת אומרת, הספורנו אומר בעצם: אם קרובי משפחה כמה שהם יותר קרובים מתחתנים ומביאים תולדות אז התולדות שלהם יהיו יותר הגונים ויותר ממוזגים. והוא מביא דוגמא: "כמו שקרה בתולדות של משה אהרן ומרים, שבאו מעמרם ויוכבד דודתו". אנחנו אסורים להתחתן עם הדודה, אבל אז היה לפני מתן תורה, ועמרם הביא מיוכבד דודתו את שלושת הצדיקי עולם.
וכמו שאמרו זכרונם לברכה על נישואי בת אחותו, כשאדם נושא בת אחותו זה עוד יותר מעולה. וזה יצדק כשיהיו הפועל והמתפעל אבל מכוונים להפיק רצון קונם בלבד. מתי זה יכול להוציא תולדות כאלה משובחים? שהכוונה שלהם במצווה הזאת זה רק להפיק את רצון קונם בלבד. {בלי תערובת הנאות וכו'} אפס! כי זה יקרה על המעט, כמה אנשים יכולים לכוון באמת רק לתכלית זו. כי אמנם מה שיקרה בכל המין האנושי הוא ברוב כזה שיהיו מתכוונים להתענג בלבד.
כמו שאמר דוד מלכנו (תהלים נא, ז): "הֵן בְּעָווֹן חוֹלָלְתִּי וּבְחֵטְא יֶחֱמַתְנִי אִמִּי" - ובהיות שאר הבשר מוכן מאוד, וההרהור והתענוג בו רב מאוד, הנה כאשר יהיו חושבים שניהם שחיבורם בלתי אסור, ירבה ההרהור והחיבור ביניהם להתענג בלבד ולכך אסר לגלות ערווה!". זאת אומרת: הקרבה הזאת היא גורמת בעצם ששאר הבשר מהרהרים ומתענגים בו מאוד, ואז חושבים 'שזה לא אסור זה משפחה!' כמו שאומרים, וזה גורם לאיסור ערווה לכן התורה אסרה את זה כי הוא קורא לזה "איסור ערווה".
כי איש הנושא מתוך הדברים הגדולים רק את הרגעים של הערבות - התורה קורא לזה "כריתות"! ואדם שעובר על זה על איסור ערווה - כרת. והוא יסוד הדברים כי אנשים גדולים חיים בגדלות ויודעים מגדלות, והם רואים בכל עניין אפשרות והזדמנות לגדלות ורוממות, ומשיגים את הגדלות אפילו במיני קטנוניות, {הוא כותב פה אפילו ממשחק של "פופו" של ילדים קטנים}.
אתה לוקח ילד ואתה רוצה לעודד אותו בשביל ללמוד, אתה עושה לו כל מיני משחקים וכל מיני דברים אפילו משתטה קצת, אז אם אתה מכוון בשביל לדגל אותו לרומם אותו לתמוך בו וכו', הנה אתה עושה מ"פופו" ילד גדול.
היה אבא אחד שהשאיר צוואה לבן שלו, שיירש את כל הונו והיה לו המון כסף, המון המון המון, "מתי שהוא ישתגע!", ככה הוא כתב בצוואה.
הבן פתח את הצוואה אמר: "מה זה? מה אבא אמר? מה, הוא רוצה שאני אשתגע? וכשאני אשתגע אחר כך אם אני אקח את הכסף מה אני איהנה ממנו אם אני משוגע? איזה מין צוואה זו?"
אז הוא הלך לרב, 'מה זה שהוא כתב אבא שלי? אני לא מבין!'
אמר לו: 'התכוון עד שיהיה לך ילד, ואז אתה תהיה כמו משוגע, אתה תעשה שטויות, תדבר איתו בכל מיני שפות ותחרבט אותו ותעשה פרצופים כל מיני דברים, טיטיטי פופופו וכל מיני....... שתראה משוגע - אז תקבל!".
אז מענייני "פופו" אפשר להתגדל ומגיעים לרום המעלה במקום מיוחד בתורה הקדושה. אתם רואים ממשחקי "פופו" מה הכוונה,
דנוך - מה הכוונה ממשחקי "פופו"?...
רואים בתורה שאפשר להתגדל. איפה רואים בתורה שממשחקי "פופו" אפשר להתגדל?
מפועה! מה היתה עושה, הוגה להם כל מיני מילים, מפייסת אותם, פופו פופו ועושה להם כל מיני דברים והתורה מציינת את זה לשבח וקרא לה פּוּעָה! אז זוכים לרום המעלה ולמקום מיוחד בתורה הקדושה. אבל אנשים פשוטים דורסים ברגליהם על כל מעלה נכונה, ובעיניהם זה דברים קטנים, והם לא מבינים מה אפשר לעשות עם חפיסת שוקולד;
אפשר שבן אדם ילמד חמישים (50) משניות: "ילד! אתה רוצה חפיסת שוקולד? תלמד 50 משניות בעל פה! אתה רוצה ספר? תלמד זה וזה..."
אפשר בדברים פשוטים לא בערך גדול - לעשות דברים גדולים. זו החכמה "וְאָהַבְתָּ אֵת השם אֱלֹהֶיךָ... וּבְכָל מְאֹדֶךָ" בכל ממונך, מה תעשה עם הממון? תן לילד מאה (100) שקל שהוא מצליח להביא 100 במבחן! תן לו! בשביל מה יש לך כסף?! תן לו! אתה בונה אותו.
תן לאשה כסף! תן לה! היא תחזיר לך כפליים. יהיה לך שלום בית, פתאום היא תחייך, תהיה מאושרת יהיה לה חשק לעשות את כל הדברים, אתה מתקמצן על עצמך אתה מתקמצן, תקבל בהתאם, זה נקרא לאהוב את השם! את השם זה נקרא לאהוב. למה? אתה משתמש בממון לדברים שיבנו את המשפחה את הילדים את העזר שלך וכן הלאה.
אז אמרנו שאנשים פשוטים דורסים ברגליהם על כל מעלה נכונה, פשוטים דורסים ברגליהם על כל מעלה נכונה, דורסים עליהם, והכל בעיניהם דברים קטנים וכמוהם יהיו עושיהם. הם מתקטנים מתקטנים מתקטנים עד שהם יכולים להגיע לכריתות. אז לכן אדם תצריך לדעת שגם מדברים הקטנטנים היום יומיים אפשר להגיע לשיא הרוממות. ויש מי שיודע לקחת דברים שהם ברומו של עולם ולעשות אותם קטנטנים והם יהיו כמותם.
"רבי חנניא בן עקשיא אומר: "רצה הקב"ה לזכות את ישראל, לפיכך הרבה להם תורה ומצות, שנאמר (ישעיה מב, כא): "השם חָפֵץ לְמַעַן צִדְקוֹ יַגְדִּיל תּוֹרָה וְיַאְדִּיר".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות