חייו של אדם - שרשרת ארוכה של נסיונות | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 04.11.2012, שעה: 05:54
--- אין זה תמלול דרשת הרב שליט"א, אלא עיקרי הדברים מהספר 'חכמת המצפון'
מאמר תכו
וישב אברהם אל נעריו ויקמו וילכו יחדיו אל באר שבע וישב אברהם בבאר שבע בראשית כ"ב י"ט.
איתא במדרש וישב אברהם אל נעריו, ויצחק היכן היה שלחו אצל שם ללמוד ממנו תורה, משל לאשה שהעשירה מפילכה, אמרה הואיל ומן הפלך הזה נתעשרתי עוד אינו זז מתחת ידי לעולם ילקו"ש שם, ויש להבין הכונה בחז"ל הקדושים, שלכאורה קשה כי אם יצחק זקוק היה לישיבה מדוע איחר עד כה לשלחו, מוכרחים לאמר שההכרח נולד רק עכשיו אחרי העקידה, וצריכים להבין מה התחדש אצל אברהם אבינו אחרי העקידה, שנאלץ לשלוח את יצחק בנו לישיבה רק עכשיו ולא קודם.
כידוע שחיי האדם הם שרשרת ארוכה של נסיונות שעל ידם האדם זוכה לבנות עולמו הנצחי, הנסיונות לכל אחד הם לפי מדרגתו ובהם נבחנת אמונתו והכרתו בבורא יתברך, וכמו שכתב המסילת ישרים פ"א כ"ו, עיקר מציאות האדם בעוה"ז הוא לקיום המצוות ולעבוד ולעמוד בנסיון, יציר כפיו של הקב"ה תכף כשנברא הפעולה הראשונה היה נסיון עץ הדעת, קין נסיון של קנאה, אברהם אבינו נתנסה בעשרה נסיונות, וכן יצחק בעקידה, וכן יעקב שכל חייו היו רק נסיונות, גם בעת התגלות הבורא יתברך בסיני לעמו, תכלית הגילוי היה לבעבור נסות אתכם בא האלקים.
הנסיונות הם תופעה מוכרחת בחיי האדם ואין מפלט מהם, אחרי שכל עלייתו תיקונו ושלימות נפשו בא לו רק ע"י עמידה בנסיון, וכמ"ש החסיד בעל חובת הלבבות, כי חפץ הבורא יתעלה בבריאת מין האדם היה לייסר הנפש ולנסותה בעוה"ז, בעבור שתזדכך ותהיה בתכונת המלאכים הקדושים, הרי שאין עליה בלעדי הנסיון, וזה מה שכתוב בתורה ובחרת בחיים דהיינו לעמוד בנסיון ויתרחק מן הרע ויבחר בטוב שהוא החיים.
ויש להבין מדוע קשה לעמוד בנסיון, הלא ידוע שכל הנסיונות שורשם במדות רעות, הקנאה והתאוה והכבוד, וכל בעל שכל יודע ומבין הסכנה הכרוכה בזה וכמ"ש חז"ל מוציאין את האדם מן העולם, וכן פסוקים מפורשים בתוצאות החטא תמותת רשע רעה תהלים, רבים מכאובים לרשע שם, חטאים תרדוף רעה, תיסרך רעתך ירמיה ועוד ועוד. אם האדם קרוב רק קצת לעצמו יראה, איך שכל סבלו יסוריו ומכאוביו באים לו רק ממדותיו הרעות, אם זה קנאה תאוה כבוד או כעס, גם חוסר בטחונו בה́ וכדומה, וחסרונות אלה הם בעוכרו, ורק אלה וכדומה הם שמגלגלים עליו כל הצרות שבעולם ומי יבוא ויכחיש מציאות מרה זו, ולכאורה אחרי ידיעה זו אין מקום לנסיון בכלל, וכל בר דעת לא יתאוה למעדני מלך ביודעו שמכיל בתוכו רעל ממית רח"ל.
אמרו חז"ל כל שמעשיו מרובים מחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת, כשהמעשים מרובים מן החכמה זה אומר שכל מה שמבין בשכלו והשיג בחכמתו אינו נשאר בעל חוב לשכלו אלא הכל מבצע למעשה, מעשיו אינם סתירה לחכמתו, ולא רק שמעשיו הולכים בד בבד עם חכמתו ואינו מוותר כחוט השערה מכל השגי הכרתו, עוד יותר מעשיו פורצים גדרי החכמה למעלה, וגם מה שלא מובן לו ואינו נתפס בשכלו מקיים בתמימות, בבחינת חוקה חקקתי גזירה גזרתי אין לך רשות להרהר אחריה, במצב כזה חכמתו מתקיימת, כי המעשים והחכמה תואמים יחדיו, וכפי שיעור עלייתו בחכמה לעומת זה המעשים ג"כ מתפתחים ומתרבים, ונמצא שלום בתוך מחנהו בין לבו ושכלו יחד.
אבל אם חכמתו מרובה ממעשיו נמצא שהוא יודע ומבין הרבה, ומצד חכמתו והכרתו אינו פחות מחבירו ואולי אפילו למעלה ממנו, אך דא עקא שלמרות ידיעותיו הוא מוגבל בזה שאין התאמה למעשיו, אומר הרבה ועושה מעט חכמתו אין לה שליטה על הלב, הוא יודע שחי חיי סתירה נגד הכרתו אמנם תש כוחו למלאות רצון שכלו, וכאן הוא מקום הבחירה שפירושו נסיון, הנסיון נוצר בין ההכרה והשלימות ונסביר הענין.
באי עשיית הרע ישנם שתי מדרגות, יש מדרגה של כובש יצרו, ר"ל אחרי שנטיית האדם היא לצד הרע בכ"ז מתגבר על יצרו וכובשו, וע"ז נאמר איזהו גיבור הכובש את יצרו, אבל ישנה עוד מדרגה יותר גבוהה שנאת הרע, שזה בבחינת תקון האדם ודבקותו בה́ וכמ"ש אוהבי ה́ שנאו רע, וכן הובא בחובת הלבבות וראוי לך אחי שתייסר נפשך בפרישות מכל מה שציוך האלקים לפרוש ממנו, עד שתגיע מן התיעוב והמיאוס במיני התענוגים המנועים ולקיחת איסור, כאכילת העכבר הדם והשקץ אשר יתעבהו טבעך ותשנאהו נפשך שער הפרישות פ"ה.
כל עוד לא יגיע האדם למעלה רמה זו הוא נמצא במצב הנסיון, שמקומו מצא בהחלל שיש בין ההכרה והנטיה, והרפואה לזה היא שהאדם ע"י עבודתו בתורה ולימוד המוסר, וגם התבוננות בחובתו בעולמו יזכה לעמוד בנסיונות, ובזה ישלים את נפשו ויתקן את לבו שיתאימו עם שכלו והכרתו, ובמקום הנטיה להרע יווצר מצב חדש שנאת הרע, כמובן שבזה לא הגיע עדיין אל המנוחה ואל הנחלה.
היות והכרתו שוב עולה מעלה מעלה, ואז רואה שהזיקוק לא נגמר ועבודתו לא נשלמה עדיין, וכמ"ש חז"ל בקש יעקב לישב בשלוה קפץ עליו רוגזו של יוסף, וכן אמר איוב ושם ינוחו יגיע כח, ועל זה אמרו חז"ל אמר רבי יוחנן מפני מה נגזרה מיתה על הצדיקים, אלא כל זמן שהצדיקים חיים נלחמים עם יצרם, וכיון שהם מתים הם נינוחין שנאמר ושם ינוחו יגיעי כח ילקו"ש איוב תתצ"ה.
רואים מזה שעל האדם לא להניח חלל זה, שזהו סיבה וראש לכל חטאת ומקור לכל הנסיונות, החובה מוטלת עליו להאבק עם היצר, לברר לעצמו האמת לאמיתו עד שישלים את עצמו ויתאים להכרתו, וכן כותב חובת הלבבות שכל אדם נתבע לפי הכרתו, רוצה לומר שכל ההכרה נתונה לאדם רק לתכלית זה שתאיר לפניו הדרך הגבוה שעליו להשיג, וזהו תפקידו וחובתו בעולמו, ואם האדם לא יעמוד בנסיון ממילא ישאר במצב של אי תיקון.
אבל סו"ס המלחמה בין ההכרה והנטיה אל הרע במקומה עומדת וההפסד בכפליים, כי אם אינו עולה מעלה מעלה אז מוכרח לרדת מטה מטה הגר"א, וזה הכוונה בחז"ל וכל שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת, ר"ל כי אם לא זכה לכוון לבו על פי הכרתו ועצת שכלו, אז יצטרך לעקם שכלו כדי שיתאים לרצונו ומאויי טבעו. ולכן מצאנו אצל גדולי ישראל ויסודי האומה, שתמיד התרחקו מהארות וגילויים שאינם לפי מדתם, השתדלו שהכרתם תגדל בד בבד עם עלייתם ושלימות נפשם, שלא יווצר בלבם חלל גדול כי פחדו מהנסיונות, יעקב אבינו בחלומו והנה סולם מוצב ארצה והנה מלאכי אלקים עולים ויורדים בו,
וע"ז אמרו חז"ל אמר ר́ ברכיה בשם רבי חלבו ור"ש בן יוסינה, מלמד שהראה לו הקב"ה ליעקב אבינו שרה של בבל עולה ויורד, ושל מדי עולה ויורד, ושל יון עולה ויורד, ושל אדום עולה ויורד,
א"ל הקב"ה ליעקב למה אין אתה עולה,
באותה שעה נתירא אבינו יעקב ואמר כשם שיש לאלו ירידה כך אני יש לי ירדה,
א"ל הקב"ה אם אתה עולה אין לך ירידה ולא האמין ולא עלה תנחומא ויצא ב́.
ומפרש המהר"ל שאמר לו הקב"ה שיתעלה לדרגה רוחנית עליונה, ומשום מה לא עשה כצווי הקב"ה, משום שבאותה שעה היה חסר משהו למדרגת הדבקות השלמה עי"ש דבריו מובאים במכתב מאליהו ח"ג, יעקב אבינו פחד להכניס עצמו למדרגה שחשב שאינה לפי שיעור קומתו של עכשיו, לא רצה גלויים גבוהים שהם למעלה ממדרגתו האמיתית, וזה פירוש לא האמין ולא עלה.
וכן מצאנו אצל משה רע"ה, ויסתר משה פניו כי ירא מהביט אל האלקים, הקב"ה מתגלה אליו בסנה וחושף לו את כל תעלומות הבריאה, לראות את כל ההוד וההדר של בורא עולם, והוא מסרב לראות ומחליט שאינו ראוי לכך כי ירא מהביט אל האלקים, זו היתה דרכם של אבותינו הקדושים מדדו עצמם העריכו נפשם ולא הרשו לעצמם לטייל ולהציץ כאוות נפשם והכל בגלל הטעם הנ"ל.
וכן עוד אצל משרע"ה הוסיף יום אחד מדעתו שמות רש"י יט, לכאורה זה מבהיל מאוד איך יתכן לדחות את קבלת התורה של שישים רבוא מישראל לעוד יום אחד, כל הבריאה נתונה בציפיה ממושכת ובגעגועים עזים לאותו יום השישי של מתן תורה, והנה משה רבינו בא ודוחה את ההופעה האדירה ליום שלם והקב"ה מסכים לו. אמנם דעתו היתה דעת המקום, בכדי לסבול אור חזק ואדיר כזה של מעמד הר סיני שהכל ברור וגלוי, כל הרקיעים היו פתוחים ומפי הגבורה שמעו אנכי ולא יהיה לך, לקבל תועלת במעמד זה תלוי בהכנה זיכוך הלב וטהרת הנפש, ואם כי מאז יציאת מצרים הכינו עצמם, הרגיש משה רבינו ע"ה שצריך להוסיף עוד יום אחד, וכדאי כל האיחור כדי להגיע להתכלית.
להפך אלו שלא הכשירו את עצמם מספיק, והרשו לעצמם להכנס לפני ולפנים להנות מהאור הגנוז, למרות חכמתם וגדולתם לא יכלו לסבול את האור הגדול, ואי התאמת עצמם להכרתם יצרה חלל גדול שלא היה אפשר לחבר שתי הקצוות ונפגעו בגלל זה, וזה היה גורלו של אלישע בן אבויה שהיה מארבעה שנכנסו לפרדס וזכה לכ"כ גילויים, אך מפני שלא הגיע במציאות להתאים מדרגתו להכרתו נפגע, לא כן רבי עקיבא שהכשיר עצמו והשלים נפשו והתאימה לקבלת האור, נכנס בשלום ויצא בשלום.
ואפשר להעמיד רעיון זה בדברי חז"ל הקדושים, ויצחק היכן היה שלחו ללמוד תורה אצל שם ועבר, אברהם אבינו הרגיש אצל יצחק שע"י מעשה העקידה הגיע לגילויים ולהארות אדירים, ובזה הגיע להכרה חזקה והשיג אור בהיר במידה מאוד גדולה, ואברהם אע"ה מפחד ליצחק שלא יסתכן מהחלל הגדול שנוצר בין עצם מציאותו האמיתית ובין הכרתו, ולמלא החלל הגדול הזה שלחו ללמוד תורה אצל גדולי הדור, הציור הגבוה והמושג בעבודת ה́ בזה יתאים עצמו להכרתו הגבוהה.
וכן מצינו אצל יעקב אבינו, שאחרי שעזב את בית אביו במקום ללכת ישר אצל לבן עיכב עצמו והלך לישיבה אצל שם ועבר, ולמד תורה ארבע עשרה שנה יום ולילה, ולכאורה עד עכשיו מדוע לא נסע לישיבה? ולפי הנ"ל ניחא שגם יעקב אבינו ע"ה אחרי קבלת הברכות מאביו יצחק, כ"כ עתיד מזהיר רוחניות וגשמיות, עליו הוטל האחריות לבנות עם ישראל, משימה כל כך קשה ונוראה, יעקב אבינו הרגיש כדי להצליח בתפקידו עליו להתאים עצמו לתפקיד זה שיהיה במציאות ראוי לה, והמקום לזה הוא אצל שם ועבר, גדולי הדור שרק אצלם אפשר להשתלם, ששיעור קומתו תתאים לתפקידו הגבוה המוטל עליו.
וכן מצינו בחז"ל על חנניה מישאל ועזריה, שאחרי שעלו מכבשן האש נעלמו, וחז"ל שואלים: איפה הלכו?
רבי יהושע בן לוי אמר: שינו מקומם והלכו להם אצל יהושע בן יהוצדק ללמוד תורה ילקוט בראשית ק"ב,
גם כאן אותה התמיהה: מה פתאום רק עכשיו הלכו ללמוד תורה, אמנם כנ"ל שבטח מעשה נורא כזה לעיני כל העולם, מובן מאליו שהכרתם והשגתם בה́ גדלה ללא שיעור וגבול, ופחדו מהמרחק הזה שיש בין השגתם והכרתם, לבין מדרגתם האמיתית שלא יהיה סיבה לנפילתם בגדר הציץ ונפגע, ולכן הלכו ללמוד תורה כדי שיתאימו עצמם להכרתם.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות