מצוות צריכות כוונה - חלק ט | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 08.03.2023, שעה: 10:17
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'כאשר ציוה השם' פרק ה (עמודים כט-לב) לכתבה על הספר - לחץ כאן)
מהות ואופן הכוונה;
א. הלשון הראוי לכוונה; יכוון במחשבתו: 'הריני מכוון לקיים מצוה פלונית כאשר ציוה השם' {א}.
ב. אם צריך לכוין על אותה מצוה במיוחד?
א] דעת הרבה פוסקים שאין צריך לכוין באופן פרטי על המצוה שעושה בפרטיות ואם כיון 'שעושה דבר זה כדי לעשות את רצון ה' שציוה לעשותו' יצא {ב}.
ב] אולם בספר דרך פקודיך הקדמה א' אות ד' כתב שצריך לכוין בפרטיות לקיים מצוה פלונית {ג}
ג. כוונה בפה או בלב?
א] מעיקר הדין אינו צריך להוציא את הכוונה בפיו ואפילו אם כיון רק במחשבתו 'שעושה דבר זה כדי לקיים את מצות ה' שציוה אותנו' יצא {ד}
ב] מכל מקום יש מעלה לומר את הכוונה בפיו וזה מוסיף קדושה לעשיית המצוה {ה}
ג] ויש שכתבו עוד לומר קודם קיום המצוה את לשון הפסוק המורה על אותה מצוה {ו}
ד. זמן הכוונה;
א] עיקר הכוונה צריכה להיות לפני קיום המצוה {ז} ויוצא בזה אפילו אם לא נתכוין אחר כך בעת קיום המצוה {ח} כגון; בלבישת ציצית יש לכוין קודם הלבישה 'שרוצה לקיים מצוות ציצית' ומקיים בזה מצוות ציצית בכל רגע שלבוש בה אף על פי שאינו מכוין .
ב] בדיעבד אם לא כיון קודם קיום המצוה יכול לכוין באמצע {ט}
ג] יש להסתפק במי שלא נתכוין עד גמר מעשה המצוה אם מועיל שיכוין בתוך כדי דיבור אחר גמר קיום המצוה {י} .
ד] לכתחילה מעולה הדבר שבכל משך זמן קיום המצוה יחשוב 'שעושה מצוה כאשר ציוה ה' וכוונתו בזה לעשות נחת רוח לבורא יתברך שמו' {יא}.
ה] אם כיון כוונה נוספת בעשיית המצוה מלבד הכוונה 'לקיים את מצות ה' 'יצא {יב}.
מקורות ועיונים:
{א} משנה ברורה סימן ס' סעיף קטן ז' ונמצא נוספים לשונות בפוסקים בערוך השולחן סימן ס' סעיף ח' כתב בנודע ביהודה מהדורא קמא יורה דעה סימן צג' מצוה לשם שיכוון מובא הלשון: 'הנני עושה דבר זה לקיים מצות בוראי' וכן כתב הרדב"ז חלק ו' סימן ב' אלפים רמו' שיהיה מכוין המעשה אשר הוא עושה לקיים מצות בוראו.
{ב} כתב הערוך השולחן סימן ס' סעיף ח': 'ואין צריך לכוין לשם מצוה זו אלא סתם לשם מצוה' דכן מבואר מרש"י ברכות יג' ד"ה שמע מינה שכתב: 'מצות צריכות כוונה שיהא מתכוין לשם מצוות' עיין שם.
ובאור החיים פרשת פקודי פרק לט' פסוק א' כתב: "כאשר צוה ה' את משה" – 'טעם אומרו כן בכל פרט ופרט וכו' עוד ירצה שהיו אומרים בשעת המלאכה: 'הרי אנו עושים דבר זה כאשר צוה ה' את משה' עד כאן לשונו. רואים מזה: שלא כיוונו בפרטות על הכלי או המלאכה שהיו עושים רק כיוונו בכללות 'כאשר ציוה ה''.
{ג} זה לשונו: 'ענין הכוונה הוא שצריך לכוין 'הנני מכוין בעשייתי זאת לצאת ידי חובת מצוה פלונית כאשר צונו ה' אלוקינו' זהו עיקר הכוונה המחוייבת אשר בלעדה לא תתכן המצוה.
{ד} כן כתב בערוך השולחן סימן ס' סעיף ח' וזה לשונו: 'והכונה היא בלב ואין גב על ואף בפה לאמרה צריכים דבקדשים אמרינן סוף פרק ד' דזבחים מו': 'לשם ששה (6) דברים הזבח נזבח' וכו' ומשמע בריש זבחים ב' דהיא אמירה בפה עיין שם זהו משום שיש כמה מינים בקרבנות לפיכך צריך לומר לשם איזה מין הוא זובח.
וכן כתב בספר דרך פקודיך הקדמה ד' אות א' וזה לשונו: 'כל המצות צריכין לקיימם במחשבה ודיבור ומעשה וכו' מחשבה נראה לי הענין הוא דצריכות כוונה לכוין: 'לצאת ידי חובת המצוה' גם לכוין טעמי המצות.
{ה} עיין במשנה ברורה סימן רנ' סעיף קטן ג' שכתב: 'שטוב שיאמר על כל דבר שקונה לשבת: 'שזהו לכבוד שבת' כי הדיבור הוא פועל הרבה קדושה! וכן נהג הנודע ביהודה לומר בפיו על כל מצוה שאין ברכה לפניה: 'הנני עושה דבר זה לקיים מצות בוראי' שו"ת נודע ביהודה מהדורא קמא יורה דעה סימן צג' ובספר הליכות שלמה מועדים סוכה פרק יא' עמוד... הביא את מנהגו של הגרש"ז אויערבאך שנהג לומר בשעת קשירת הלולב: 'לשם מצות "זה אלי ואנוהו"'.
{ו} בספר עבד המלך דרך מצותיך אות ד' על כל דבר מצוה שאין עליה ברכה טוב שיוציא בפיו מקודם ש'עושה כן לקיים רצון השי"ת' ואם המצוה נלמדת מפסוק טוב שיאמר קודם עשיית המצוה לשון הפסוק וכמו שכתב בספר כנפי יונה וזה לשונו: 'כשאדם עושה מצוה שלא נתקן עליה ברכה מיוחדת כגון; צדקה וגמילות חסדים והדור פני זקן וכיוצא בזה וכן פעולות הרשות שאדם צריך לכוין בהם לשם מצוה לקיים: "בכל דרכיך דעהו" טוב שיצרף אל הכוונה והמעשה תקון הדבור והוא שיאמר: 'הריני עושה כך לקיים מה שנאמר כך וכך...' ויאמר את הפסוק שבו נצטוינו על אותה פעולה מלבד הכוונה הכוללת את כל המצוות שהיא לעבוד את ה'.
{ז} משנה ברורה סימן ס' סוף סעיף קטן י' חיי אדם חלק א' כלל כא' סעיף ד' הליכות שלמה פרק כ' דבר הלכה סעיף קטן לו'.
{ח} מנחת שלמה חלק א' סימן א' אות ב' כתב: בהא דמצות צריכות כוונה במה דסגי שמתכוין בתחילת עשיית המצוה מבואר דאמרינן שעל דעת הראשונה הוא עושה ויצא ידי מצוה אע"ג שאינו מתכוין כל הזמן למצוה ודבר זה לכאורה נוהג גם בקריאת שמע ותפילה וכדומה.
וכן במשנה ברורה שער הציון סימן תרצ' סעיף קטן לט' כתב: דכוונה לצאת אין צריך בכל תיבה אלא בתחילת הקריאה יכוין בדרך כלל לצאת בקריאה זו.
{ט} שבט הקהתי מהרה"ג ר' שמאי קהת גראס שליט"א חלק ו' סימן עה' נראה דבדיעבד מהני אם בתחלת עשיית המצוה לא כיון לצאת אלא עשה בסתמא ובאמצע עשיית המצוה כיון לצאת דמהני אפילו אחר כדי דיבור.
{י} הליכות שלמה תפילה פרק ז' דבר הלכה סעיף קטן כג'.
{יא} עיין בספר חובות הלבבות שער חשבון הנפש סוף חשבון התשיעי שכתב: 'ואם יעשה מחובות הגופות מאומה, כסוכה וכלולב וכו', חייב להקדים כוונת הלב לאלהים קודם שיעשנה כדי שיהא שורש מעשהו לשמע למצות הבורא לגדלו ולרוממו ולהודות לו ולשבחו על גודל טובותיו ורוב חסדיו עליו ויגיע בה אל קץ גבוליה בתחלת המעשה ובאמצעיתו ובסופו'.
וביאר במרפא לנפש רוצה לומר: הן בתחילת המצוה הן באמצעה עד סופה יעשנה מחמת יראת הקל יתברך ושהוא חפץ לעשות רצונו יתברך.
{יב} משנה ברורה סימן ס' סעיף קטן ט'.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות