מנהיגות - חלק ט - אדם צריך לדעת גם להנהיג את עצמו | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 17.06.2021, שעה: 16:21
אדם צריך לדעת להנהיג את עצמו גם
ולהחליט: האם הוא הולך בדרך הבהמות או האדם ? האם הוא נוטה אחר גופו או אחר נשמתו? וצריך להיות רציני! ומה שמקבל על עצמו לעשות – צריך לעשות! וצדיקים היו קונסים את עצמם בכל מיני קנסות כדי לעמוד בהתחייבויות ובתוכניות וביעדים שהציבו לעצמם. מעשה שיכול להסביר לנו קצת איך להתבונן על החיים: מעולם לא זזה שכינה מכותל מערבי אבל היה אחד בשם ראלף שלא היה קשה לו לזוז הוא ראה אנשים אחורנית מהכותל ולא הבין למה? אבל הוא עשה כמותם לא נעים להיות יוצא דופן
הוא בא לכותל כמו כל צעיר אמריקאי הגיע משיקאגו לטיול עשרה ימים בארץ ובאחת התחנות - הכותל המערבי, כי סבא שלו אמר לו מספר פעמים שילך לכותל ויחביא בין האבנים פתק, פתק שלו! כשעמד ליד האבנים הגדולות הוא ניסה להתרגש – אלפים יהודים כל יום מגיעים לכותל המערבי אלפי שנים!! לפני הגלות בגלות תמיד. 'טוב גמרתי את מה שרציתי לומר ו... אני רואה שאנשים תקועים ליד האבנים כמה זמן לוקח לשים פתק? היה זה יום חם!' ו... הוא מספר 'ראיתי דוכן שתיה עם עוגיות, יהודי דתי נחמד מכבד אנשים פנה אלי באנגלית רהוטה והציע לי שתיה שמחתי, 'מנין אתה?' שאל – 'שיקאגו', - 'פעם ראשונה בארץ?' – 'כן', 'אתה עובד?' – 'סטודנט',
מקצר, חבל על הדיבורים! אחרי כמה שאלות של הכירות הוא מבקש ממני 'לעלות לבנין ממול לפגוש ראביי נוח וינברג ראש ישיבת 'אור התורה' שממוקמת מול הכותל המערבי', - 'תעשה לי טובה! תעשה לי טובה – אני עם ראביי זה לא הולך לא בשיקאגו ולא בארץ ישראל אין לי מה לחפש אצלם!' אבל הוא לא הרפה: 'לא! ראביי נח - הוא משהו אחר!' כך ניסה לשדל אותי: 'יש לו הצעה מיוחדת לסטודנטים אמריקראים - הזדמנות שחבל להפסיד!' – 'אתה רציני?' שאלתי, השיב לי בחיוב, הסכמתי, הזדמנות שחבל להפסיד? זה משהו יותר מסתם פגישה עם ראביי!
החלטתי לעלות ואם מדובר במשהו רציני הנה מה טוב, אם לא – נגמור צ'יק צ'יאק ונלך 'רק שלא יטיף לי'! הזהרתי את הדתי: 'רק שלא יטיף לי אני לא בקטע דתי כל התפילין והדברים האלה כן?' אז הוא ענה לי: 'אה! אז אתה יודע מה זה תפילין? יפה! יפה, יפה אם אתה יודע מה זה תפילין? זה יפה מאוד!' – 'כן, יש לי סבא שמניח תפילין אני חושב גם שהוא מברך עליהם...' הדתי חייך: 'אז אתה סטודנט מיוחס! בטח שאתה צריך לפגוש את הראביי גם הוא מיוחס יש לו סבא גדול!' טוב, הגענו לישיבה ונכנסתי לחדר התיישבתי מול הרב מחכה מה יש לו מה להציע השתדלתי להראות לו שאני ממהר ואין לי סבלנות לדיבורים מיותרים
'באתי רק לכמה דקות!' הודעתי בטון מזהיר - 'בטח! בטח' אמר הרב בלי להתווכח: 'אני יודע זמנם של הסטודנטים מאוד יקר!' הטעים בחיוך. לא הספקתי לחשוב אם זה עקיצה או שזה ברצינות ורכן קדימה ושאל במבט רציני: 'מה שמך?' – 'ראלף' השבתי, וירה שאלה הבאה: 'ראלף! אמור לי, מה אתה מעדיף? עושר או שמחה?' - שניהם!' עניתי בלי לחשוב, אבל הרב אומר: 'אני לא יכול לתת לך את שניהם תבחר אחד! מה עדיף?' הוא נשמע כמו סוחר! אבל לא היו לו פנים כאלה, חשבתי רגע קצר ואמרתי: 'אני מעדיף להיות שמח! מה בצע בכל העושר אם אני יהיה עצוב ומודכא?!'
- 'יופי! יופי' אמר הרב: 'יש לנו פה קורס מעולה! מהיר, בשבועיים נלמד אותך איך להיות שמח ומאושר ו... תשאר איתנו שבועיים?' הרהרתי התחמקות; לגופו של ענין כבר היתה לי תשובה: 'אולי הייתי מוכן להשאר אך הטיסה שלי חזרה לשיקאגו יוצאת מחר!' – 'נו', הרב חשב לרגע ואמר, כאילו הבריק לו רעיון בראשו: 'אפשר לבקש הארכה מסוכן הנסיעות מהיום למחר!' – 'מהיום למחר?!' שאלתי בחוסר אמון, והרב אמר: 'כן! לפעמים זה אפשרי', – 'אבל בשבוע הבא אני מתחיל את הלימודים באוניברסיטה!' העליתי טענה חדשה אבל הרב לא התרשם! 'מה אתה מתכון ללמוד?'
אמרתי לו: 'סוציואלוגיה' – 'נו, אפשר לדחות את הלימודים בשבוע תגיש הצהרה בכתב שהתעכבת בנסיעה לחו"ל ותשלים את החומר' גילה הרב בקיאות מדהימה בנבכי הפרוצדורה! אחרי 2 דקות של שקט כשהוא לא מסיר את עיניו ממני נזכרתי בבעיה נוספת: 'ביום שישי יש לסבתא שלי יום הולדת! זאת הסבתא שמימנה חצי מהטיול הזההיא לא תסלח לי אם אני לא אגיע למסיבה!' – 'היא לא תסלח?!' מוודא הרב, ואני השבתי: 'כן! היא לא תסלח' הרב נאנח אנחה שקטה לקח מידו את העט שמונח על השלחן שיחק בו רגע
והמשיך: 'או! שכחתי לומר לך דבר חשוב: ראלף! יש לנו פה קרן מיוחדת מתורם עשיר שבסוף הקורס של שבועיים הוא מעניק עשרת אלפים דולר לכל בוגר של הקורס!' – 'לכולם?! בלי לבדוק את התוצאות?! והרב השיב: 'כן לכולם!' הנתון הזה כבר שינה את כל התמונה התעורר בי משהו שמקודם ישב בשקט 10,000$ אחרי קורס של שבועיים כבוד הרב! זה הנוהל? – 'זה הנוהל!' אמר הרב והוא עורר רושם אמין ומכובד שלא היה מנומס לפקפק בדבריו. 'אוקי!' הודעתי בנכונות עליזה: 'אני נרשם לקורס ונשאר פה איתכם!' כך הבהרתי והרב חייך: 'רגע! מה עם הטיסה?' – 'אני אסדר עם הסוכן נסיעות אמא
16:48
Unread Messages
לא תסלח' הרב נאנח אנחה שקטה לקח מידו את העט שמונח על השלחן שיחק בו רגע
והמשיך: 'או! שכחתי לומר לך דבר חשוב: ראלף! יש לנו פה קרן מיוחדת מתורם עשיר שבסוף הקורס של שבועיים הוא מעניק עשרת אלפים דולר לכל בוגר של הקורס!' – 'לכולם?! בלי לבדוק את התוצאות?! והרב השיב: 'כן לכולם!' הנתון הזה כבר שינה את כל התמונה התעורר בי משהו שמקודם ישב בשקט 10,000$ אחרי קורס של שבועיים כבוד הרב! זה הנוהל? – 'זה הנוהל!' אמר הרב והוא עורר רושם אמין ומכובד שלא היה מנומס לפקפק בדבריו. 'אוקי!' הודעתי בנכונות עליזה: 'אני נרשם לקורס ונשאר פה איתכם!' כך הבהרתי והרב חייך: 'רגע! מה עם הטיסה?' – 'אני אסדר עם הסוכן נסיעות אמא שלי אומרת שהוא גמיש!'
'ומה עם הלימודים? שבוע הבא הם מתחילים! לא?' ככה מזכיר לי הרב הנעתי בראשי ואמרתי: 'בסדר אפשר להצהיר משהו ולהשלים את הלימודים'. 'והסבתא?' העינים של הרב היו מודאגות! 'מה עם הסבתא? מה יהיה עם היום הולדת שלה?!' ואני לא דאגתי אמרתי: 'לא לדאוג ראביי! אני אתקשר אליה מכאן אאחל לה 'מזל טוב!' אני אשיר לה גם שירים בטלפון עד שהיא תהיה מרוצה!' הרב הביט בי במבט דואג! משתתף!! הרגשתי שהוא באמת אכפת לו ממני!! 'אני לא מבין!' הרב אומר: 'אני לא מבין! שאלתי אותך אם אתה מעדיף אושר או שמחה? ענית שמחה!
הצעתי לך קורס של שמחה - והיו לך הרבה בעיות! בעיות של טיסה, בעיות של לימודים, בעיות של הסבתא, ורק הצעתי לך 10,000$ - הסכמת להשאר למרות כל הבעיות! תשמע ראלף! 10,000$ זה אפילו זה לא עשירות, ובכל זאת למענם הסכמת לעשות מה שלא הסכמת לעשות בשביל השמחה! איך אתה מסביר זאת?' האמת! לא ידעתי להסביר הרב נח הצליח לבלבל אותי כהוגן: 'אתה צודק! אולי תסביר לי?' היתה לי תחושה שהוא יודע להסביר ואכן הוא ידע באנגלית עשירה הוא הסביר לי הרב: 'פשוט מאוד! יש לנו גוף ונשמה! מה הגוף רוצה? הנאות פיזיות רוצה לאכול לבלות לקנות לנוח...
מה הנשמה רוצה? הנאות רוחניות! היא רוצה קשר עם הבורא היא רוצה שמחה להיות מחוברת כששאלתי אותך מה אתה רוצה? הנשמה שלך ענתה שמחה! והגוף שלך ישב בשקט בלי להתערב ברגע שהצעתי לך להשאר כאן שבועיים הגוף התעורר ללחום! הוא הרגיש שלוקחים לו את ההנאות הפיזיות לכן התחיל ללחוש לך כל מיני תירוצים סוכן נסיעות לימודים יום הולדת אבל כשהצעתי לגוף 10,000$? אה! הוא שמח בכסף? קונים את ההנאות שהוא אוהב! לכן הוא הסכים בשמחה'. נדהמתי! ההסבר היה כל כך קצר כל כך אמיתי וכל כך הכרחי לא היתה דרך אחרת להסביר את הבלבול שלי והתגובות ההפוכות
אבל הרב הביט במבט דאוג ואכפתי והמשיך: 'אז מה אתה אומר ראלף? האם אתה רוצה להתעסק עם הגוף הבהמי או שאתה מוכן לתת גם משהו לנשמה?' מה יכולתי לענות רק תשובה אחת! הוא לא היה מופתע, והוא אמר: 'אם ככה? תשאר איתנו שבועיים כדי ללמוד: מה הנשמה שלך רוצה ממך? והגיע הזמן שתעשו הכירות ביניכם - עד היום היא היתה זרה לך!' וכך נכנסתי בשמחה לישיבת אש התורה!
להשלים את הסיפור: היום מכהן הרב רבי רפאל שליט"א כאחד הרבנים הנחשבים ביותר באמריקה הדרומית!
נו, צריך לדעת איך להנהיג או את הגוף או את הנשמה! מי רוכב על מי? מי מוביל למה? כל אחד יעשה את הבירור ויחליט: תהיה מנהיג אמיתי!
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות