רבי נהוראי אומר הוי גולה למקום תורה חלק ב' | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 13.10.2023, שעה: 08:21
- - - אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים מהספר 'דרכי אבות' עמודים תשמא עד עמוד תשמז - - -
'ואל תאמר שהיא תבוא אחריך שחבריך יקימוה בידך'
על האדם לגלות בעצמו למקום תורה ולא יסמוך על מה שחבריו יגלו וילמדוהו את התורה
פירש רבינו יונה שכוונת התנא להוציא מלב האדם הסבור שהוא אינו צריך לגלות בעצמו למקום תורה אלא יהא די לו בכך שחבריו ילכו ללמוד והם ישמעו את דברי התורה וכשישובו ילמדוהו אותם כיון שהאדם בעצמו צריך לגלות יחד עם חבריו ולרדוף אחר התורה אם חפץ לדעתה וע"כ אחר שאמר הוי גולה למקום תורה הוסיף התנא לומר אל תאמר שהיא תבוא אחריך ותוכל לדעת את התורה אף שלא תגלה ע"י שחבריך יקיימוה בידיך כי הם יגלו למקום תורה וכשיחזרו יאמרו לך מה שנתחדש בה ובטעם הדבר כתב הרע"ב משום שאינו דומה השומע מפי התלמיד לשומע מפי הרב וע"כ מן הראוי שיגלה למקום תורה ויקבל בעצמו את התורה מן הרב.
על האדם ללכת אחר התורה ולטרוח להשיגה לפי שהיא אבידתו שנאבדה הימנו
איתא במדרש משלי פ"ב אמר רבי שמעון בן לקיש אם אין אדם הולך אחר דברי תורה הם אינם הולכים אחריו לעולם משל לאדם שיש לו פרקמטיא אם אינו הולך אחריה למוכרה היא אינה הולכת אחריו וכן שנינו ואל תאמר שהיא תבוא אחריך לכך נאמר משלי ב יד כי טוב סחרה מסחר כסף ומחרוץ תבואתה וכן כתיב שם פסוק דה אם תבקשנה ככסף וכמטמונים תחפשנה אז תבין יראת ה' אלו ד"ת שאם אדם מחפש אחריהם זוכה לחכמה ובינה ויראת שמים.
והגאון רבי חיים פלאג"י זצ"ל נתן טעם לשבח לדבר זה שצריך האדם ללכת אחר התורה ואין התורה הולכת אחריו כי הנה דרשו חז"ל פסחים מט ע"ב על הפסוק דברים לג תורה צוה לנו משה מורשה קהלת יעקב אל תקרי מורשה אלא מאורסה הרי כי התורה נחשבת כאשה המאורסת לאיש הישראלי שהוגה בה ומה"ט מצינו בדברי חז"ל מדרש משלי פ"ט שנתכנו הת"ח בשם בעלי תלמוד' והנה אי' במסכת קידושין ב ע"ב מפני מה אמרה תורה כי יקח איש אשה ולא כי תלקח אשה לאיש מפני שדרכו של איש לחזר אחר אשה ואין דרכה של האשה לחזר אחר איש משל לאדם שאבדה לו אבירה מי חוזר על מי בעל אבירה מחזר על אבידתו ומעתה א"ש שעל האדם מוטל ללכת אחר התורה ולחזר אחריה משום שהיא בבחי' אשתו וכעין האבידה שאבדה ממנו שהרי בהיותו במעי אמו ידע את כל התורה אלא שבעת לידתו נשתכחה הימנו וע"כ אם ילך אחריה ויטרח בכל כחו להשיגה יזכה לקנותה קנין עולמים.
א"א שתתקיים התורה ביד האדם כ"א ע"י שילמד בצוותא עם חבריו
כתב הספורנו כי כוונת התנא היא שכאשר יצטרך הת"ח לגלות ממקומו לסיבה כלשהי לא יאמר בלבו שכדאי שיגלה למקום שאין אנשיו בעלי תורה ובכך יוכל להעמיד תלמידים הרבה וללמד תורה לבני אדם שעדיין לא זכו ללחלוחית של תורה ולזאת אמר התנא הוי גולה למקום תורה ואל תגלה למקום הרחוק מתורה ותאמר שהיא תבוא אחריך היינו שהתורה תבוא אחריך ואתה תגרום שיהא המקום מקום תורה ע"י שתלמד תורה לתלמידים משום שאף אם תוכל להשפיע מתורתך לאחרים אבל מתורת עצמך יגרע ויפסד לפי שחבריך יקיימוה בידך כלומר שביד החברים לגרום שהתורה תתקיים בידך וזאת איץ בכח התלמידים לעשות וע"כ יש לך לגלות למקום תורה בכדי שחבריך יסייעו לך שתתקיים התורה בידך ואמר עוד ואל בינתך אל תשען ר"ל שלא תסבור שהתורה תוכל להתקיים בידך מצד בינתך לבד אף בלתי לימודך בצוותא עם חברים משום שיתכן שיארע עמך כפי שהיה עם רבי נהוראי עצמו שהוא בעל משנתנו שפרש מחבריו ועי"ז שכח את כל תלמודו ורק מכיון שחבריו בקשו עליו רחמים חזר לזכור את תלמודו.
גם מי שאביו וזקינו היו תלמידי חכמים אינו מובטח שתתקיים התורה בידו
במדרש שמואל ביאר שכוונת התנא לומר לתלמיד חכם שאף אם אביו וזקינו היו תלמידי חכמים לא יאמר הרי הבטיחונו חז"ל ב"מ פה ע"א כל שהוא ת"ח ובנו ת"ח ובן בנו ת"ח שוב אין תורה פוסקת מזרעו לעולם וכר רב ירמיה אמר מכאן ואילך תורה מחזרת על אכסניא שלה וע"כ איני צריך לגלות למקום תורה מאחר שהיא תבוא אחרי כיון שעדיין הוא נצרך לחברים שיקיימוה בידו לא יסמוך האדם על כך שהרב ילמדהו תורה כי עיקר קנינה תלוי בחברים עוד כתב לבאר ואל תאמר שהיא תבוא אחריך היינו שלא יאמר שיש ביכולתו לשכור רב שיבוא ללמדו במקומו ולפיכך אינו צריך לגלות בפועל למקום תורה כיון שהעיקר בקניית התורה אינו ע"י הרב המלמד תורה אלא בכח החברים שעמם לומד יחד ולכן אמר התנא שלא יחשוב שיוכל לקנות את התורה ע"י שיביא אצלו רב שילמדנו אלא שחבריך יקיימוה בידך היינו שיש לו לגלות למקום תורה ששם מצויים חבריו כי רק על ידם תתקיים התורה ביד האדם וכמו שאמרו חז"ל במסכת תענית ז ע"א הרבה למדתי מרבותי ויותר מחבירי הרי כי מן החברים יכולים לקנות יותר מן הרב אמנם אף אחר שגלה האדם למקום תורה וקנה שם תורה הרבה לא יסבור שכעת שוב אין לו צורך בחברים אלא הצורך הלזה קיים לעולם ועל כן סיים התנא את דבריו עם מאמר הכתוב במשלי ג ה ואל בינתך אל תשען לומר שלעולם אין לאדם לסמוך על בינתו העצמית אלא יש לו ללמוד בצוותא עם חבריו ואז יזכה לקנות את התורה קנין גמור בנפשו.
אם לא יעסוק האדם בתורה יטול אדם אחר את חלקו המיוחד לו בתורה ומשל נפלא ע"ז
ובילקוט מעם לועז כתב לפרש את דברי המשנה שנתכוונה לומר שלא יאמר האדם כיון שמשה קבל תורה מסיני לעיל פ"א מ"א ולכל בני ישראל יש חלק בה א"כ למה זה לי לטרוח ולהתייגע בה ברוב עמל הן את חלקי המיועד לי אקבל בכל אופן אף אם לא אטרח בה כל כך.
אולם התשובה לדבר היא ע"פ משל לעשיר גדול אשר נולד לו בן יחיד לעת זקנותו וכיון שירא שיגנבו ממנו את רכושו חפר חפירה באחת משדותיו וגנז שם את כל ממונו ויהי היום והגיע עתו להסתלק מן העולם קרא לבנו יחידו ואמר לו דע שכל כספי וזהבי ורכושי הרב טמונים בשדה פלונית אך לא אמר לו את המקום המדוייק בו הניחם ואמר בלבו אם יתנהג בחכמה יטרח עד מאד ובסופו של דבר ימצא את המטמון וכיון שהוא חכם ישכיל וידע כיצד להשתמש עם הממון על צד היותר טוב אבל אם יתעצל ולא ימצאנו סימן הדבר שהוא חסר דעה וא"כ מוטב שלא יירשני בכדי שלא יבזבז את כל הממון לריק כאשר מת אביו חשב הנער בלבו למה לי לטרוח ולעמול בכדי לגלות את המטמון והלא הוא שוכן לבטח בתוך חלקת השדה השייכת לי ובכל עת אוכל לחפשו ולמצאו אכן ברוב סכלותו לא הבין כי אם הוא לא יוציא את המטמון עלולים לבוא אנשים אחרים שדבר המטמון יגיע לאזנם ויקחוהו בלא ידיעתו ונמצא מאבד את כל הונו הרב.
והנה כדבר הזה ממש הוא גם בענין חלק התורה של כל בר ישראל כי הנה באמת הקב"ה נתן את תורתו לעם ישראל בירושה וכדכתיב תורה צוה לנו משה מורשה קהלת יעקב והתורה נחשבת למטמון גדול וחשוב מאד במעלתו שהרי היא ארוכה מארץ מידה ורחבה מני ים והנה הכסיל סבור שכיון שיש לו ג"כ חלק בתורה היקרה הנה אין הוא צריך להתייגע בה וללמדה בעצמו אלא משמים יקנו לו את חלקו ויגלו לו רזי תורה אף אם לא יעשה שום פעולה בכדי להשיגה אמנם זאת לא ידע ויבין כי אם הוא לא יעסוק בתורה ולא ישתדל בכל כחו להשיג את חלקו יתנוהו לרעהו הטוב ממנו שיגע וטרח הרבה בתורה וע"ד שאמחז"ל על החלק שיש לכל אחד מישראל בעוה"ב חגיגה טו ע"א זכה נוטל חלקו וחלק חבירו בגן עדן וזהו כוונת התנא באומרו ואל תאמר שהיא תבוא אחריך' היינו שלא יחשוב האדם שחלקו המיועד לו בתורה יבוא אליו אף אם לא יתאמץ ויתייגע בה כלל משום שחבריך יקיימוה בידיך היינו שע"י שיתייגעו חבריו בעמל התורה יזכו שחלק התורה שלו יתקיים אצלם וממנו יאבד לנצח וע"כ ישכיל האדם על דבר אמת לעמול ולהתייגע בתורה בכל כחו ומרצו ובכך יזכה להשיג את חלקו ולקנותו קנין עולמים.
'שחבריך יקימוה בידיך'
התורה מתקיימת אצל האדם רק אם ילמדנה בצוותא עם חבריו
פירש רש"י שבני תורה המתחברים עמך בגלותך למקום תורה הם ישאו ויתנו עמך שם בהלכה ועי"ז תוכל להבין את דברי התורה וכמו שאמרו חז"ל במסכת תענית ז' ע"א למה נמשלו דברי תורה כאש שנאמר ירמיה כג כט הלא כה דברי כאש נאם ה' לומר לך מה אש אינו דולק יחידי אף ד"ת אינם מתקיימים ביחידי והיינו דאמר רבי יוסי ב"ר חנינא מאי דכתיב שם נ לס חרב אל הבדים ונואלו חרב על שונאיהם של ת"ח שעוסקים בד בבד בתורה וכר הרי מזה כי אין התורה מתקיימת אלא כאשר האדם לומד בצוותא חדא עם חברים וכמו שאמר תנא דידן שחבריך יקיימוה בידך היינו שקיום התורה יתכן רק ע"י הלימוד עם חברים ובענק זה איתא בילקוט שמעוני קהלת תתקעג חמשה תלמידים היו לו לרבי יוחנן בן זכאי כל זמן שהיה קיים היו יושבים לפניו כשנפטר הלכו להם ליבנה ורבי אלעזר בן ערך הלך עם אשתו לדיומסת משום שהמים שם יפים והנוה יפה והאדר צח וטוב לבריאות הגוף המתין רבי אלעזר לחבריו ותלמידיו שיבואו אליו לבסוף כשלא באו ביקש ללכת אצלם ולא הניחתו אשתו אמרה לו מי צריך למי אמר לה הם צריכים לי אמרה לו הפת והעכברים מי דרכו ללכת אצל מי הוי אומר העכברים הולכים אל הפת שמע בקולה ונשאר לשבת שם לימים שכח את תלמודו וכשקם לקרות בתורה בפרשת החודש תחת לומר החודש הזה לכם טעה ואמר החרש היה לבם צווחו עליו כל הקהל והתחיל בוכה וגם חבריו בכו עמו עד שהתפללו עליו והחזירו לו משמים את תלמודו והיינו דתנן הוי גולה למקום תורה ואל תאמר שהיא תבוא אחריך שחבריך יקיימוה בידך.
"ואל בינתך אל תישען"
אין די לאדם בלימוד ספרי יראה אלא צריך גם שיהיה לו רב ומורה שידריכנו בדרך הישר.
פירש רבינו יונה שהתנא נתכוין לומר שלא יסמוך האדם על סברתו אלא יעשה את כל מעשיו רק לפי עצת החכמים.
ובענין זה מובא בשם המדרש שמואל כי ישנם אנשים הסבורים שבכדי להתעלות בעבודת ה' וללכת בדרכיו די להם בכך שילמדו בספרי מוסר ויראה ואינם צריכים רב ומורה דרך שידריכם ויראה להם את הדרך הנכונה אשר יש לאיש הישראלי לצעוד בו אכן אין אמת בסברתם כיון שאף שע"י לימודו בספרים יכול האדם להשיג ולידע את הנכתב בהם אמנם כאשר יקבל תורה מפי הרב ילמדנו הרב גם מה שקיבל הוא מרבו ורבו מרבו וכן מה שהוסיף וחידש בדרכי העבודה ברוחב בינתו ובנוסף לכך עוד ישמע ממנו איך נהגו חכמי הדורות בפועל ואיך צעדו בדרך הטובה והישרה וכן איך צריך להיות מהלך המחשבה של בר ישראל ע"פ התורה וע"י כל זאת יזכה ליישר אורחותיו ולנהל את חייו כרצון השי"ת וייטב לו בזה ובבא.
ובענין זה מתאמרא משמיה דהגאון רבי ישראל מסאלאנט זצ"ל מייסד תנועת המוסר כי בין ההולכים בדרך החסידות ובין אלו שהתנגדו אליה שגו בדבר מה בהנהגתם כי החסידים סברו שכיון שמינו אלוף לראשם ויש להם רבי המנהיג את עדתם שוב אינם נצרכים ללמוד בספרי המוסר והיראה אשר הותירו לנו ברכה רבותינו מאורי הדורות ואילו המתנגדים לדרך החסידות סברו שכיון שהם הוגים בספרי היראה שוב אינם נזקקים למנות להם רבי ומורה דרך אך האמת היא ששני הדברים גם יחד נצרכים לאדם ועליו גם להכנע לרב ומורה דרך וגם ללמוד בספרי מוסר ויראה ואז יזכה לעשות נח"ר ליוצרו ובוראו ולעבדו בלבב שלם.
הלימוד מפי הרב ומורה דרך היא העצה לכך שיתגבר האדם על יצרו
כתב מרן החפץ חיים זצ"ל כי כלל גדול יש שכל הדברים שנפשו של אדם מחמדתן ובפרט בתאות הממון הנה באשר עז חפצו ורצונו של היצה"ר להכשיל את האדם שילך אחר תאוותיו הרי הוא מראה לו מ"ט סיבות להתיר את הדבר וע"כ אדם שיראת ה' נוגעת בלבבו יש לו לקיים את מאמר משנתנו ואל בינתן אל תשען ולא יסמוך על דעת עצמו אלא ילך אצל חכם וישמע לקח מפיו והוא ילמדנו מהי הדרך הישרה אשר יבור לצעוד בו ולא יסור מץ הדבר אשר יאמר לו ימין ושמאל הגנת התורה תלויה בסייעתא דשמיא ויש לאדם להתפלל על כך כתב בילקוט מעם לועז שגם בכדי שיבין האדם את התורה צריך שיהא לו סייעתא דשמיא וכמו שפנה תלמיד אחד לחכם גדול ושאלו מהו סדר הלימוד סידר לו החכם את סדר הלימוד ואח"כ סיים ואמר לו כי יש לאדם להתפלל להשי"ת שיצליח בלימוד התורה וכדאיתא בגמ' נדה ע ע"ב שאלו אנשי אלכסנדריא את רבי יהושע בן חנניה מה יעשה האדם ויחכם אמר להם יבקש רחמים ממי שהחכמה שלו שנאמר משלי ב: "כי ה' יתן חכמה מפיו דעת ותבונה".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות