ביאורים ומעשים על הגדה של הרב שטיינמן בחלק שיר השירים - חלק ח | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 08.06.2021, שעה: 07:02
המשך ביאורים ומעשים מתוך הגדה של הרב שטיינמן בחלק שיר השירים
שִׂפְתוֹתָיו שׁוֹשַׁנִּים נֹטְפוֹת מוֹר עֹבֵר (שיר השירים ה יג) - שנינו במשנה באבות: "ר' שמעון אומר: "המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו ואומר: "מה נאה אילן זה! ומה נאה ניר זה" - מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו!" מבאר ר' יונה שם: "כי בעוד האדם שונה אין לו להשיח שיחת חולין כי צריך לעמוד באימה וביראה לפני התורה כענין שאמרו בשבת ל': "כל תלמיד ששונה ואין שִׂפְתוֹתָיו נֹטְפוֹת מוֹר תכווינה!" מאחר שהוא משתמש בכתרו של הקב"ה יתברך צריך לעמוד ביראה ולא לדבר שיחה בטלה ואל יקל ראשו להפסיק ממשנתו הרי זה מתחייב בנפשו והדין נותן!" עד כאן לשונו
אז מה שאנחנו אומרים ויועצים לאנשים ללמוד שעתיים בתענית דיבור ללא הפסקה ברציפות זה בדיוק מה שמסביר פה ר' יונה על המשנה שאין להפסיק בשעה שלומדים בתורה בשום ענין אחר חוץ ממנה אדם שעוסק עם המלך ולפתע עוזב אותו ופונה לדבר אחר הדין נותן שיתחייב בנפשו אתה עוסק עם מלך מלכי המלכים בכבודו ובעצמו ובתוך כך אתה עוזב אותו ופונה לדברים אחרים?! יש לך זלזול גדול מזה? זלזול בכבוד המלך גורר עונש חמור בהתאם! וזה מה שאומר ר' יונה הדין נותן – הדין נותן שמגיע לו שיתחייב בנפשו.
בחג הפסח בתור העומדים אצל הרב להגיד 'גוט יום טוב גוט יום טוב' עמד גם בחור צעיר עם רעהו כאשר הגיע תורו הושיט את ידו אל הרב במקום להביט אל הרב הביט לרעהו ורמז לו 'תצלם תצלם' כמובן שהרב לא הגיב אבל הענין לא מצא חן בעיני הנוכחים בחדר ולאחר שיצא הבחור נשאל הרב ע"י אחד מבני הבית: 'מה דעת הרב על הנהגת חוסר דרך ארץ זו?' חייך הרב ואמר: 'נו כולם באים בשביל זה הרי לא מגיעים לפה בשבילי!'
אתם יודעים מה הוא מתכוין? הם רוצים פרסומת קצת שהם היו אצל הרב והצטלמו ויש לי תמונה עם הרב יש לי תמונה עם הרב הם לא באו בשבילי הם לא באו ללמוד ממני ללכת בדרכי להשקיע בתורה כמו שאני השקעתי הם לא באים בשבילי באים בשביל פוזה 'אפשר לעשות איתך סלפי אפשר לעשות איתך סלפי?' ליצנים! ליצני הדור אז הוא אמר נו, כולם באים בשביל זה! 'אני... אתה יודע מקורב לרב שטיינמן אני מקורב' אז מה אם אתה מקורב אז מי שהיה אצלו בבית אז מה קרה? אז הוא נהיה הרב שטיינמן!? אז הוא הולך בדרכיו אז הוא העתיק אותו במשהו? אז הוא למד ממנו משהו שהוא הפך להיות משהו? ועל כך דיבר ר' יונה: 'אדם שעומד בפני מלך ועוסק עמו ולפתע פונה אל דברי חולין -עונשו חמור! והדין נותן' זה הדין שהעונש הוא חמור.
כְּפֶלַח הָרִמּוֹן רַקָּתֵךְ (שיר השירים ד ג) - אחז"ל בברכות נז' מאי רַקָּתֵךְ? אפ' ריקנין שבך מלאין מצוות כרימון! כְּפֶלַח הָרִמּוֹן רַקָּתֵךְ אפי' ריקנין שבך מלאים מצוות כרימון מספר הרב שטיינמן: כי בעיר בריסק היה רופא ד"ר בשם שטיינברג והיה ממונה מטעם הצבא לבדוק את המועמדים לגיוס והיה דרכו לומר טשונט-טשונט ארוייס דבר אחר – אריין כלומר אוכלי הטושנט היהודים ילכו הביתה ולא יתגייסו טשונט ארוייס (החוצה) ואוכלי דבר אחר שזה הגויים שאוכלים חזיר יכנסו להתגייס לצבא (אריין) והוא היה חילוני!
ואעפ"כ בכל פעם שר' חיים היה שולח לקרוא לו אפ'י באמצע הלילה – היה בא מיד! (לא כתוב מי זה ר' חיים יכול להיות ר' חיים עוזר), בכל אופן כשהיה קורא לרופא החילוני היה בא מיד! וסיפר הרב שטיינמן בשבחו שפעם הציעו לו לעלות לדרגת גנרל בצבא בתנאי שישתמד רחמנא לצלן! ואפי' שהיה חילוני לזה לא הסכים בשום אופן ונשאר בדרגתו הנמוכה! אז אפי' ריקנין שבך מלאים מצוות כרימון.
מַה יָּפוּ פְעָמַיִךְ בַּנְּעָלִים בַּת נָדִיב (שיר השירים ז ב) - הגמ' בחגיגה ג': "דרש רבא: "מאי דכתיב מַה יָּפוּ פְעָמַיִךְ בַּנְּעָלִים בַּת נָדִיב? כמה נאים רגליהם של ישראל בשעה שעולין לרגל בַּת נָדִיב ביתו של אברהם אבינו שנקרא נָדִיב על שם שנדבו ליבו להכיר את בוראו" אומר רש"י: "שנאמר (תהלים מז י) "נְדִיבֵי עַמִּים נֶאֱסָפוּ עַם אֱלֹקֵי אַבְרָהָם" אלקי אברהם ולא אלקי יצחק ויעקב אלא אֱלֹקֵי אַבְרָהָם שהוא היה תחילה לגרים הם הגרים שהתנדבו מבין העמים לקבל עליהם עול מצוות" וצריך ביאור: מה היופי המיוחד במצוות עליה לרגל יותר משאר המצוות? שהנביא משבח ואומר מַה יָּפוּ פְעָמַיִךְ בַּנְּעָלִים בַּת נָדִיב! עם ישראל משתבחים כשהם עולים לרגל.
אה! לראות את כל חוץ מכבודכם פעמיהם ונעליהם שעולים לרגל מליונים!! מַה יָּפוּ אז מה היופי במיוחד הזה? הנה במצוה הזו כינו את ישראל בת נדיב ביתו של אברהם אבינו שנקרא נָדִיב טעם הדבר לפי שבקיום מצוה זו מתייחדת המעלה הנכבדה שהולכים בדרכי אברהם אבינו הוא התרחק ממעשי אנשי דורו והתקרב אל ה' אז כשעולים לרגל עולים לה' הולכים בדרך של אברהם אבינו פעמיהם מוליכים אותם בדרך אברהם אבינו בדורות שלפניו חוץ מהיחידים שעבדו את ה' כגון מתושלח עבר נח וכו' יחידים! כולם היו עובדי עבודה זרה ובפרט אנשי דורו דור הפלגה 'הבונים' הבונים של המגדל אשר חטאו לה' מאוד! אשר חטאו לה' מאוד!!
ואברהם אבינו נקרא נָדִיב לפי שנתנדב להתקרב לקב"ה שלא עשה רק מה שנצטווה, אלא התנדב להיות להפך מאנשי דורו! להתמסר כולו לה'!! והנה, מעלה זו שאדם מתקרב לקב"ה שייכת תמיד אך המעלה הזו נתייחדה במצוות עליה לרגל בעת שעולים להראות אֶל פְּנֵי הָאָדֹן ה' (שמות כג יז) וע"כ שיבח הנביא מצוה זו במיוחד מה יפו פעמייך וכינה את ישראל בַּת נָדִיב לרמוז על מעלתם זו אשר שורשה מאברהם אבינו על כך נאמר מַה יָּפוּ כמה יופי יש בזה שאדם רוצה להתקרב לקב"ה.
וכאמור, אף שהפסוק מובא לענין מצוות עליה לרגל מכל מקום הוא שייך באופן כללי לענין ההתקרבות לה' כענין זה של קרבת ה' שהיתה במצות עליה לרגל שייך אצלינו תמיד! ובפרט בימי הספירה שהם ימי ההכנה לקראת מתן תורה בספירת העומר, שזו קרבת ה' בדרגה הנשגבה ביותר וככל שמתעלים ומתקרבים לה' כך זוכים יותר למתן תורה!
עֵינַיִךְ בְּרֵכוֹת בְּחֶשְׁבּוֹן (שיר השירים ז ה) - יהודי א' פשט את הרגל מפני שהיה מבולבל מאוד בעסקיו ולא ידע מה מצבו הגרעון אצלו קרוב למליון דולר!!! ואז אמר הרב: כששואלים את האדם: 'מה מצבו?' עונה: 'ב"ה! אמנם אני לא גדול הדור אבל בסה"כ מצבי די טוב! ' אבל אם היית שואל את אותו יהודי שפשט את הרגל שבועיים קודם לכן מה מצבו? ודאי גם הוא היה עונה כך; ב"ה! אמנם המצב קצת לחוץ אבל בסה"כ הכל נראה בסדר... אם היה עושה חשבון ובודק את מצבו באמת היה יכול למנוע את הנפילה שלו בעוד שבועיים! אנשים חיים כך שנים!! בהרגשה ש'המצב בסה"כ בסדר'
אבל כשיגיעו לתת דו"ח בשמים יגלו את הפשיטת רגל הרוחנית שלהם!!! אבל כבר אז יהיה מאוחר מדי ולא ניתן לשנות את הדבר לכן כאן כשאתה עדיין עלי אדמות תערוך חשבון מדי פעם לבדוק את מאזן הזכויות והחובות וכך תמנע את הנפילה העולמית שלך העתידה לבוא.
וְרֵיחַ אַפֵּךְ כַּתַּפּוּחִים (שיר השירים ז ט) - שאלו את הרב שטיינמן: 'האם נכון הדבר שבהיותו בחו"ל התפלל שילך ממנו חוש הריח כדי שלא יריח עבודה זרה?' אז הוא השיב: 'לא יודע אולי'.
אֶנְהָגֲךָ אֲבִיאֲךָ אֶל בֵּית אִמִּי (שיר השירים ח ב) – אֶנְהָגֲךָ; סיפר אחד מהתלמידי חכמים בירושלים, שנכנס לפני הרב עם התלבטות לאיזה ישיבה גדולה לשלוח את בנו? מאחר שנודע בנו כאחד העילויים בישיבתו והחל להעלות בפני הרב את הצדדים בדרך הלימוד באופן זה או אחר דיבר על ההספק דיבר על מידת הנסיון של רבני הישיבה לפי מה להכריע בשקלול. הפסיק אותו ראש הישיבה ואמר: 'היכן עובדים יותר על המידות ? בררת?' משראה שמושך הוא בכתפיו כמי שאינו יודע בדבר אמר לו שיברר את ענין המידות בישיבה ובמקום שעובדים על כך – טוב יותר – לשם ישלח את בנו! ואז יראה ממנו ברכה!!
אנשים רוצים ישיבות עם 'שם' מפוצץ שזה יועיל לשידוכים... איפה הופכים את הלמדן לבן אדם? איפה מתקנים את המידות! מי עובד על זה היום? רבע שעה עשרים דקות מוסר לא הופכים שום דבר שום מידה לא הופכים! כלום לא נהפך יכול להשאר עם מידות גרועות ויהיה למדן! מה זה מועיל? זה לא בן אדם! צריך מידות לתקן אמר הגאון מוילנא, הוא יותר חכם מכל האנשים בדורנו! הוא אמר: שאם אדם לא בא לעולם בשביל לתקן את המידות – למה לו חיים?! למי הוא אמר ? גם לאלה שלומדים תורה ומפלפלים בה! אם לא תיקן את המידות – למה לו חיים? אז הרב שטיינמן שלח את הת"ח הגדול עם בנוי העילוי – שיחפש ישיבה שמתקנים שמה את המידות! עובדים על המידות!!
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות