ביאורים ומעשים בברכת המזון על פי הרב שטיינמן זצ"ל - חלק יב | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 27.04.2021, שעה: 06:30
ממשיכים ביאורים ומעשים מהגדתו של הרב שטיינמן בעניין ברכת המזון.
צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיו השכינה. סיפרו לרב מפי השמועה לאחר הסתלקות בנו של החפץ חיים רבי אברהם זכר צדיק לברכה כאשר היה משתתף החפץ חיים בהלוויה של אדם כשר מראדין היה החפץ חיים אומר לו 'תמסור דרישת שלום לבני אברהם'. והרב שטיינמן הגיב לזה – 'מסתמא המעשה הזה לא היה ולא נברא. ראשית, בשמים לא נפגשים סתם ככה. תמסור דרישת שלום, כאילו כל אחד הולך לאן שהוא רוצה. שהרי אמר קהלת "כי הולך אדם אל בית עולמו" וחכמים זכרונם לברכה אומרים שלכל אחד יש עולם משלו, ולא נפגשים שמה עם שכנים וידידים. אם כן ברור שבשמים לא מוסרים ד"שים. אין מושג כזה בכלל. כמו כן השפה בשמים היא שונה לחלוטין והנושאים והמושגים שם הם אחרים. אז הקשו לרב קושיה מהגמרא בברכות י"ח אודות רוחות מספרות, מה שכתוב שמה, וכן הגמרא בבבא מציעא ס"ב שרבא אמר כי שכיבנא רבי אושעיא נפק לוותי דמתריצנא למתניתין כוותיה. אומר רבא, כשאני אמות אז רבי אושעיא יבוא לקראת בגן עדן! למה? כי אני מתרץ את המשנה לפי הברייתות שלו כמותו. אז על זה ענה להם הרב שטיינמן שאין כל זה שייך למסירת ד"שים. סיפור שסיפרו לו שהחפץ חיים כשהיה מת מישהו כשר בראדין היה אומר למת תמסור דרישת שלום לבני אברהם. אז הוא אמר לא היה ולא נברא.
ובכן, הרחמן הוא יזכנו לימות המשיח. בספר יימלא פי תהילתך על ענייני תפילה, מובא שמה מהרב שטיינמן על המילים ותחזינה עינינו יש לעיין: האם הבקשה היא על ראייה גשמית בעין, ותחזינה עינינו ממש בעין? או המכוון בעיקר שנזכה להיות בבוא הגאולה, ותחזינה עינינו שנזכה כבר להיות במצב הזה של הגאולה? ואז אם זאת הכוונה שאומרים ותחזינה עינינו, אז גם סומא שייכת הבקשה בלשון הזאת. אז גם סומא יכול להגיד ותחזינה עינינו. הוא סומא. אבל זה בכלל לא קושיה לפי דעתי, כי לעתיד לבוא כתוב שכולם יתרפאו. אבל השאלה היא על עכשיו, ותחזינה עינינו, פירושו של דבר שהאם הוא יכול להגיד בנוסח הזה או לא. אם זה לפי הפירוש השני הוא יכול להגיד את הנוסח. אבל ותחזינה עינינו זה פשוט קודם כל שיקום בתחיית המתים, ואז ותחזינה עינינו כי כולם יהיו בריאים, כל מי שהיה בעל מום והכל כולם חוזרים לבריאותם כמו שהיה במעמד הר סיני.
בגמרא בסנהדרין צ"ח אמר עולא ייתי ולא אחמיניה. כשיבוא המשיח אני לא רוצה לראות אותו. הכוונה אותו או את התקופה או את הזמן? וכן אמר רבה. והדבר צריך ביאור האם האמוראים האלה לא התפללו ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים? אם הוא אומר אני לא רוצה להיות באותו זמן אז איך הם התפללו ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים? מה הם לא רוצים לראות ולזכות לגאולה? אלא יש לומר הם התפללו לזכות לגאולה באופן של אחישנה כמו שלמדנו בשיעורים הקודמים שאז לא תהיינה צרות. ולכן מבקשים ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים. מתי זה יכול להיות ברחמים? מתי שזה יהיה אחישנה שאנחנו נהיה הזוכים ואם אנחנו זוכים אז נחיש את הגאולה לפני זמנה האחרון ואז זה יהיה ברחמים כי מגיע לנו! אנחנו זכינו, אנחנו זכינו. ולכן לא אומרים בשובך לציון סתם, אלא ברחמים אז מה שהם אמרו ייתי ולא אחמיניה יבוא ולא אראנו הכוונה היא על הגאולה באופן של בעיתה. כי אם זה יהיה בעיתה ואנחנו לא נזכה להביא את הגאולה אז יהיה צרות גדולות מאוד מאוד שליש מכל הצרות של העולם יהיו בדור הזה. שליש מכל 6000 השנה. כי הרגישו שהם לא יהיו מסוגלים לסבול את הצרות שיהיו אז! לכן אמרו כשהוא יבוא אני לא רוצה להית בזמן הזה. כל כך צרות גדולות יהיו.
הרחמן הוא יזכנו לימות המשיח ולחיי העולם הבא אומרים בברכת המזון, והגמרא בסנהדרין צ"ו מביאה שירמיהו הנביא תמה "מדוע דרך רשעים צלחה"? איך זה שהרשעים מצליחים, משגשגים, בילי הדבילי וכולם? יימח שמם וזכרם! פירש רש"י שהתמיהה הייתה מפני מה הצליח נבוכדנצר וכבש את ירושלים? איך יכול להיות שהקב"ה אפשר לו לרשע הזה לכבוש את ירושלים, ורצח מיליונים! דברים איומים ונוראיים, לא היה מלך רשע כזה.
הגמרא עונה שהיה זה שכר על 4 פסיעות שהוא פסע לכבוד הקב"ה. והגמרא מפרשת המעשה היה לאחר שמלך בבל שמע על הנס שאירע לחזקיהו המלך מלך יהודה שהוא חלה והתרפא. עד אז לא היה דבר כזה, מי שחלה מת. חלה והתרפא זה היה הראשון, חזקיה המלך. ונעשה נס והתארך היום ב-10 שעות. צריך להיות יום 12 שעות מואר - 22 שעות!! הוא שלח מכתב לחזקיה וכתב בו שלמא למלכא חזקיה שלם לקרתא דירושלם שלם לאלוקא רבא. מה הוא כתוב? שלום מלך חזקיה, שלום לעיר ירושלים ושלום לאלוק הגדול.
הסופר של המלך באותה תקופה היה נבוכדנצר. אלא בשעה שכתבו את האיגרת הזאת הוא לא נכח שם. סופר יודע איך כותבים איך להתנסח, אבל מי שכתב את זה לא היה סופר. וכשהוא שב ושמע על התוכן של האיגרת שנכתבה, טען שיש טעות בידם ואמר קריתו ליה אלוקא רבא וכתביתו ליה לבסוף?! אתם קוראים לו האלוק הגדול ואתם כותבים אותו בסוף? קודם אתם מקדימים את האדם ואת העיר ואחר כך את הקב"ה את המלך מלך העולם?! צריך להקדים אותו! כתב איגרת חדש שינה את הסדר ופתח שלם לאלוקא רבא. והגמר מספרת שהוא בעצמו רץ אחרי השליח 4 פסיעות להשיגו להחליף את האגרות. ובשכר ארבע פסיעות אלו זכה למלכות 4 דורות. שלט בכל כיפת העולם. והצליח לכבוש את ירושלים.
הגמרא מסיימת שהמלאך גבריאל עצר אותו ואמר רב יוחנן שאלמלא בא גבריאל והעמידו לא היה תקנה לשונאיהם של ישראל. רש"י אומר שהיה שכרו מרובה והיה לו רשות לאבד את שאריתנו. לא להרוג רק מיליונים, אלא את כולם! רחמנא ליצלן. אם הוא היה פוסע עוד פסיעה. וצריכים להתבונן: וללמוד מזה כמה גדול השכר שניתן בשמים על קיום מצוות! על ארבע פסיעות שהוא פסע אותו רשע לכבוד ה' יתברך מה הוא קיבל? מלכות ל-4 דורות. ואם היה ממשיך לפסוע עוד, היה מקבל שלטון כזה שהיתה ניתנת לו שהאפשרות והרשות לאבד את כל שאריתנו רחמנא ליצלן. וזה מה שהוסיפו ואמרו לירמיהו ומה בשכר ארבע פסיעות ששלמתי לאותו רשע שהוא רץ אחר כבודי! אתה תמיה? כשאני משלם שכר לאברהם יצחק ויעקב על אחת כמה וכמה!! כמה הם רצו לפניי. זה רשע מרושע פסע ארבע פסיעות לכבודי, הוא לא השתנה הוא לא התגייר. הוא רק מבין שמצד הסופרות זה לא יפה לכתוב ככה זה לא סדר, יש סדר. אז כמה מגיע לו בשביל הכבוד שהוא כיבד את הקב"ה? ארבע דורות לשלוט בכיפת העולם, אתם שומעים? וזה רשע מרושע. אז כמה מגיע לצדיקים שעומלים יומם ולילה בשביל הקב"ה ולאבות הקדושים?
ועכשיו צריך ביאור. על קיום מצוות צריכים לקבל שכר טוב. נבוכדנצר עשה מעשה טוב, הוא רץ לכבוד ה' יתברך. אז מגיע לו שכר טוב. ואם היה ממשיך לרוץ יותר, היה מקבל שכר עוד יותר. ומה השכר שנתנו לו? נתנו לו מלכות. זכה ל-4 דורות של מלכות. אבל לכאורה אומר הרב שטיינמן שכר זה בעצם עונש עבורו, שהרי בכך שנתנו לו שלטון ניתן בידו כח להרוג יהודים! וגם אנשים רבים מאומות העולם! והעונש שלו לעולם הבא זה של רוצח, והוא נורא ואיום מה שמחכה לו!! נמצא שהשכר שניתן לו על ריצתו לכבוד ה' זה כמו רעל שגורם בסופו של דבר למוות. אז למה נתנו לו שכר כזה מן השמים? הרי השכר הזה גורם לחורבנו ולאבדנו מן העולם הבא!
אומר הרב שטיינמן יש לומר: הקב"ה הטביע חוק בהנהגת העולם לשלם שכר על כל מעשה טוב. אבל השכר משולם לאדם לפי מדרגתו. וזה לא שווה אצל כולם, שני אנשים יעשו דבר אפילו דבר זהה, הם לא יקבלו אותו שכר בשווה. הרי אי אפשר לתת לאדם שכר בדברים שאין לו שייכות בהם. נגיד אדם חילוני עשה איזה מעשה טוב ואומרים לו 'מה אתה רוצה ללכת למשחק כדורגל בארגנטינה או אתה רוצה לזכות לשבת בישיבה יום שלם?' מה הוא יגיד? תשים אותו פה בישיבה הוא יגיד 'זה עונש! מה אתה שם אותי במקומות כאלה?! שלח אותי לארגנטינה!' חייבים לשלם לאדם מה שנחשב אצלו שכר, מה שלא נחשב אצלו שכר זה לא שכר.
שכר הצדיקים זה כמו שכתב הרמב"ם בהלכות תשובה שהם יושבים ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיו השכינה. וגם מה שנזכר שהם יאכלו משור הבר ולווייתן, וכן מה שדורשת הגמרא מסכת ברכות מה זה השכר שכתוב "עין לא ראתה אלוקים זולתך"? שאפילו הנביאים לא ראו!! אמר רבי יהושע בן לוי זה יין המשומר בענביו מששת ימי בראשית. שהם יזכו ליין המשומר בענבים עוד מששת ימי בראשית, שומרים אותם את הענבים מששת ימי בראשית לצדיקים לעתיד לבוא. אז מה זה, לשתות יין? זהו זה כל השכר? אומר הגאון מווילנה באבן שלמה הכוונה היא לסודות התורה. יין זה לשון סוד, זה גימטריה סוד, 70=70. סודות התורה משומרים שעוד לא נתגלו בעולם, הכל משומר לצדיקים לעתיד לבוא. זה שכרם, הם מבינים בזה, בזה הם מבינים.
אבל לנבוכדנצר אין כל שייכות לדברים הרוחניים. אי אפשר לשלם לו בדברים כאלה כיוון שאין לו טעם בכלל מרוחניות, ודברים האלה לא ממלאים את נפשו והם גם לא שכר בשבילו. אבל מאחר שהקב"ה הטביע חוק בהנהגת העולם שצריך לשלם שכר על קיום מעשים טובים לא משנה מי עושה, כי הקב"ה לא מקפח שכר שום בריה, יש צורך לשלם לו שכר בדברים כאלו שיש לו שייכות אליהם ואלו שימלאו את ליבו ויתנו לו סיפוק.
אשר על כן מי שכל הנאותיו הם גשמיות יקבל שכר גשמי. לכן קיבל נבוכדנצר שכר שלטון ומלכות. עכשיו תבינו שכל הח"כים מקבלים עונש! לא שכר, כי הם מקבלים שכר לפי מה שהם רוצים, הם רוצים פוליטיקה, הם רוצים כבוד, רוצים שררה, רוצים כסף, רוצים קומבינות. קיבלו, מגיע להם כנראה על משהו וקיבלו. אבל על מה שהם עשו עם זה - הם יקבלו גיהני גיהנום!! למה? הם אמרו שהם שלוחי ציבור והם לא שירתו את הציבור, הציבור יתבע אותם. 'אני הצבעתי לך ואמרת שתעשה כך וכך ולא עשית' וכולי וכולי, הונאה וגזל ורמאות ושקר והכל. זה העונש של ביבי דיקי, שהוא היום כאילו מחזיק מחזיק מחזיק מחזיק, כמה עוונות הוא עשה בכל הזמן שהשררה היתה בידו! עכשיו ממש רצח עם!! עם כל החיסולים האלה וכולי! ולא אכפת לבנאדם. לא יאומן כי יסופר.
אשר על כן מי שכל הנאותיו הן גשמיות יקבל שכר גשמי. לכן קיבל נבוכדנצר שכר של שלטון ומלכות שהם תאוות העולם הזה. ולזה יש לו שייכות, מכיוון שזהו האיש אז משלמים לו שכר לפי מדרגתו, ואין אפשרות לתת לו שכר אחר.
הרי לנו שיש שני אנשים צדיק ורשע עושים אותה מצווה, הצדיק יזכה לשכר רוחני גדול תענוגות עולם הבא, להתענג על ה', ליהנות מזיו השכינה, ואילו הרשע אין לו שייכות לשכר הזה לכן משלמים לו פה בעולם הזה. אז מה שתמה ירמיה ואמר "מדוע דרך רשעים צלחה", עכשיו זה פשוט, מה פשוט? מה תיתן להם עולם הבא?! הם לא רוצים! זה עונש בשבילהם, מה תושיב אותם עם הצדיקים? עם סטנדר שהם ילמדו? גיהני גיהנום! אז מה כן? צריך לתת להם שכר, איפה? רק פה עולם גשמי! אז לכן איש בער לא ידע וכסיל לא יבין את זאת, איך זה בפרוח רשעים כמו עשב ויציצו כל פועלי אוון? להשמדם עדי עד! פה הם מקבלים את השכר, שמה הם נשמדים עדי עד.
וזה אמנם שכרו של נבוכדנצר, וחייב היה להינתן לו מלכות ושלטון, למה למה מה מה מגיע לו שלטון? תן לו משהו אחר, תן לו גויאבות, אני יודע? מה, למה אתה נותן לו שלטון? כי הוא המליך את הקב"ה. הוא אמר שהקב"ה הוא מלך העולם, הוא צריך להיות ראשון! אה, אתה הקדמת אותו להיות ראשון? אז אתה תהיה גם כן ראשון. כמה פסיעות עשית בשביל שה' יהיה ראשון במכתב? במכתב רק? כמה? ארבע עשית. אז ארבע דורות אתה תהיה ראשון בכל העולם, האיש הראשון, האזרח מספר אחד של העולם. ולכן שלח הקב"ה את גבריאל לעצור אותו, הלו תעצור! כי אם לא, כבר יהיה לו שליטה על כל העולם באופן כזה שהוא יכול חלילה להשמיד את שאריתנו, וזה לא היה רצון ה'. אז לכן עצר אותו שם, וגם אני עוצר כאן.
לשמיעת שיעור זה ושיעורים נוספים: 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות