קשיות עורף ורפואתה | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 15.12.2023, שעה: 09:01
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדרשה ע"פ הספר 'מכתב מאליהו' כרך א עמוד 63)
קשיות עורף ורפואתה
אם נתרכז להגיע אל האמת, נוכל למצוא אותה אפי' בתוך ערבוביא גדולה של נגיעות. מבט האמת קרוב הוא לנו מאוד, כך כתבנו במאמר "לא נפלאת" (לעיל עמוד 61) אמנם לא נטעה לומר כי קל הוא . הן אמת אם אך נרצה, נראנו, אבל לא בנקל נראה, כי קושי ערפנו עומד בפני הרצון לראות האמת.
ומהו קשיות העורף? יש בני אדם אשר אם גם יראו האמת בעיניהם לא ישנו דרכם הרעה. ואמרו ז"ל: 'רשעים אפי' על פיתחו של גיהנום אינן חוזרין בתשובה' (עירובין יט' עמוד א') כי אם גם יראו את רוע מעליליהם, והעונש המר שיגיעם יהיה בחוש לפניהם, לא יועילו להם כל אלה לחזור בהם, כי אינם יכולים להפוך פניהם אחורנית מפני קושי עורפם.
וזה לשון הספורנו (דברים ט, י): "כי עם קשה עורף אתה". שאי אפשר שיהיו צדק ויושר לבב עם קושי עורף... אמנם קושי עורף הוא ההולך אחר שרירות ליבו... אע"פ שיודיעוהו... בריאה ברורה שמחשבתו... מביאה אל ההפסד... לא יפנה... כאילו ערפו קשה, כגיד ברזל, שלא יוכל לפנות אנה ואנה. וכן כתב בפרשת כי תשא (שמות לב, ט ושם הוא מגלה את סוד הכח הרע הזה. זה לשונו: 'גיד ברזל ערפם ולא יפנו (פי' שלא יפנו בשום אופן להשיב האמת אל ליבם)... באופן שאין תקוה שישובו בתשובה'.
נתבונן נא, הלא כתבנו כמה פעמים כי כל עונש הבא ממנו ית' אל האדם אינו בא אלא ללמדו ולהחזירו למוטב. וכל גזירת כליון ומיתה, פירושה שאין לאדם ההוא תקנה להביאו לידי תשובה וממילא תיקונו- כלייתו.
במעשה העגל אמר הקב"ה למשה: "ראיתי את העם הזה והנה עם קשה עורף הוא, ועתה הניחה לי ויחר אפי בהם וכלם" שמות שם, וכך יתפרש לפי דברי הספורנו, שמשום שאין תקוה שישובו בתשובה, ממילא אין להם תקנה אלא כליון ח"ו.
למדנו מכאן עד היכן הדברים מגיעים. כי בדרך הטבע אין שום אפשרות לקשה העורף לשוב ולבחור בטוב, ולא היה שום מוצא עד שפתח הקב"ה פתח חדש באמרו "הניחה לי" עיין רש"י שם, והיינו שבכל עוצם גדולת משה רבינו תפעול תפילתו במסירת נפש להגן עליהם עיין (ברכות לב' עמוד א') שתפס משה לקב"ה כאדם שתפס לחבירו בבגדו... שמסר עצמו למיתה עליהם...שעמד משה בתפילה עד שאחזתו אש של עצמות... עד שהחלהו... (פירוש רש"י: הפציר בו, דהיינו שהפציר בו כל כך מה שמצטייר אצל האדם כאילו החליאו בהפצרותיו).
אבל כל זה לא הועיל אלא לשעה, כמבואר ברמב"ן. וא"כ במה נתקנו אח"כ?
מה עשה משה אשר למרות קשיות העורף שבו בתשובה? הדבר הראשון אשר עשה, גם טרם ששרף את העגל, הוא אשר שבר את הלוחות. ואמר הכתוב: "ואתפוש בשני הלוחות ואשליכם מעל שתי ידי ושברם לעינכם" (דברים ט, יז)
ומתרגם יונתן: 'ותברתינון ואתון חמיין כד לוחי אמיתברין ואתוותא פרחין', זה היה מביא לתשובתם, שבירת הלוחות לעיניהם, וע"י משה, ואותיות פורחות, ראיות כל אלה בקעה דרך קושי הערוף ואיפשרה את התשובה, בזה גילתה לנו התורה שיש רפואה אפי' לקשיות עורף, דהיינו התעוררות חזקה מאוד וקיצונית.
למדנו מכאן שאם יחפוץ האדם להיטיב דרכיו צריך לעורר עצמו בהתעוררות גדולה מאוד, ויעמיק בלימוד המוסר ובציורים שיגבירו בו את התעוררות, והרבה יעמוד בהתבוננותו עד שיבקע דרך קושי ערפו, וזוהי הדרך היחידית אשר תביא לידי שינוי מעשים באמת.
בדורנו היתה בנו יד ה'. אויב קשה כהמן החריב מדינות שלימות של אחינו בני ישראל, חלק גדול מכלל בית ישראל עזבונו בעוה"ר, רוב יראי ה' ספו תמו, ומיודעי התורה נשארו רק אחוזים אחדים למאות. שבר השי"ת את שארית התורה לעינינו. הלא עלינו להתעורר הרבה ולשנות את כל השקפתינו ודרכינו ןמעשינו ולשוב אל ה' בחזקה, והוא ירחם את שארית הפליטה.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות