אל תאמין בעצמך עד יום מותך | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 28.05.2023, שעה: 08:02
נציבי יום: צביה בת סלמה שולה - רפואה שלימה ועליה ברוחניות, נחת מהילדים ברוחניות ובגשמיות ופרנסה בשפע - אמן.
תצ'ילו בן איילנש - רפואת הנפש והגוף מהרה.
לזכות קבוצת 'שערי תשובה' רפואה שלימה להדסה בת דקלה אמן.
זמירה סבגי מבקשת: לזכות לחתֵן את הבנים והבת שלה בזיווגים הגונים וצאצאים הגונים שיקיימו כולם תורה ומצוות בבריאות טובה בנפש ובגוף, ולעילוי נשמת בעלה: עמוס מנוחתו עדן - אמן.
בלחש... - אמן.
התחלנו עם: 'הִלֵּל אוֹמֵר: 'אַל תִּפְרֹשׁ מִן הַצִּבּוּר' (אבות ב, ד),
ועכשיו: 'וְאַל תַּאֲמֵן בְּעַצְמְךָ עַד יוֹם מוֹתְךָ, וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ'.
כתב בילקוט מעם לועז: 'אפילו אם רואה אדם שזכה להיות דבוק בהשי"ת בכל ליבו ומושרש היטב בעבודת ה', לא יהא בטוח בעצמו לומר: 'איני צריך עוד להתחזק ולהתאמץ לבל אפול ברשת היצר!' אלא יהיה ירא וחרד כל הזמן - שמא יכשל בעבירה חלילה! שהרי כח היצר הרע חזק למאוד, ואינו ישן בשום זמן, אלא עומד ומצפה: 'מתי יוכל להכשיל את האדם?' כמו שמצינו ביוחנן כהן גדול, שימש בכהונה גדולה שמונים (80) שנה! ולבסוף הכניס אותו יצר הרע ברשתו ועשהו צדוקי!!
במדרש שמואל: פרש בזה את מאמר הכתוב: "לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה" (תהלים טז, ג) מתי הזמן שאפשר לדעת שאדם זכה להקרא: 'הולך בדרך הישר ו: "קָדוֹשׁ יֵאָמֶר לוֹ" (ישעיה ד, ג)? - רק מתי שהוא כבר בָּאָרֶץ, לִקְדוֹשִׁים מתי? "אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה" כשיביאו אותו ל: 'מנוחות' והוא יהיה משוכני הארץ, אז אנחנו נוכל לדעת אם הוא היה קדוש או לא היה קדוש... אך כל עוד נשמתו באפו, אפילו אם הוא מקיים את מצוות ה' כראוי, עדין אין אנו בטוחים שלא יתגבר עליו יצר הרע להחטיאו - רח"ל!
ומעשה שהיה, אצל אחד מבני היכל הקודש של הרב הקדוש מקוצק זצ"ל, זכותו תגן עלינו - אמן. היה מוטל על ערש דווי חולה, נוטה למות,
שאלו אותו החברים שעמדו סביבו: 'על מה הוא חושב עכשיו בשעה זו שהוא מתכונן לשוב לעולם האמת?'
אמר להם: 'כעת מפתה אותי יצר הרע: 'לקבל עלי 'עול מלכות שמים' באמירת: "שמע ישראל" ולהאריך ב: "אחד" באופן מיוחד - שכל הרואים יתפעלו! מגודל יראתי וצדקתי ויאמרו: 'שזכיתי להסתלק מן העולם בקדושה ובטהרה!'
הרי אנו רואים: שאפילו בנשימה האחרונה של האדם, עדין רוצה יצר הרע להחטיאו בגאווה! ועל כן אמר התנא: 'וְאַל תַּאֲמֵן בְּעַצְמְךָ עַד יוֹם מוֹתְךָ'.
החלק הנוסף: 'וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ';
פרוש המשנה בפשטות: זה כמו שפרש רבנו עובדיה מברטנורא; 'אם ראית את חברך שבא לידי ניסיון ונכשל - אל תדון אותו לחובה! עד שתגיע גם אתה לידי ניסיון כמותו ותנצל!
לפי זה, מה זה: 'וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ'? היינו; 'עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ' - למצבו ולדברים שעוברים עליו.
אומנם האברבנאל וכן מדרש שמואל בשם רבנו מנחם לבית מאיר פרשו: מה פרוש מקומו? - מקומו ממש! היינו; כשהאדם אינו נמצא בארצו ומקומו הקבוע, אלא בארץ אחרת, אפילו אם יהיה נראה כאיש הגון ביותר ובעל מידות חשובות ומתנהג בענווה ובחסידות, מה שנקרא (- ביידיש 6:03) עדין אי אפשר להחזיק בוודאות שבאמת: 'תוכו כברו'... אולי הוא משחק אותה במקום החדש שהוא הגיע אליו... מתי תוכל לדעת? - 'עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ' תבדוק: איך הוא נוהג כשהוא שוהה במקומו הקבוע! כיון שרק שמה אפשר להכיר באמת במעשיו; אם טובים המה ואם הוא מתנהג בדרך הישר. כי כשאדם עוקר ממקומו - הוא משתדל ככה להתראות משהו מיוחד...
עוד פרש האברבנאל: מה זה 'עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ'? 'וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ' - עד שתראה אותו במקומו בעולם העליון! שהוא בא שמה על גמולו, כי אפילו אם בעיניך פה אינו נחשב צדיק, אולי בשמים מחשיבים אותו: ירא ושלם! ואולי הניחו אותו במחיצת הצדיקים!! כמעשה שמובא במדרש (בראשית רבה פרשת וישלח): 'אותו אדם שהיה מוכר בשר במקולין, קצב היה, וזכה שיהיה מקומו בגן עדן בסמיכות לגדול הדור! בגלל...
אם אתם זוכרים, מה היה?
- שהיה בכיבוד הורים שלו! שוטף אותם ורוחץ אותם, מאכיל והכל כל הזמן, בגלל שהיו נסעדים...
וכן כתוב באיוב: "קָטֹן וְגָדוֹל שָׁם הוּא" (איוב ג, יט) היינו; כי רק שָׁם בעולם האמת ניכר באמת מי קטן ומי גדול, לכן 'וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ' שמה-שמה שהמקום הסופי, שמה אפשר לדעת מי הוא היה ומה הוא היה.
בילקוט מעם לועז פרש בדברי התנא הללו דברים יסודיים שנוגעים לכל ענין שלום בין אנשים, והם שייכים בין אדם לחברו, בין איש לאשתו, בין בני המשפחה או אנשים שעוסקים בצוותא לחייהם.
דבר ידוע ומפורסם, המחלוקות והקטטות הפורצות בין בני אדם, מפני שאין שני הצדדים נדברים זה עם זה בשיחה מלב אל לב, אלא כל אחד מתבצר בעמדתו וסובר: 'שהוא הצודק, הוא החכם! והשני אינו צודק כלל...' אבל אם היה שומע את דברי השני וטענותיו עם רצון לשמוע ולהבין את דעת חברו, היה רואה: שאינו צודק לגמרי בדבר וגם בדברי חברו יש אמת וצדק! זאת אומרת שהוא אינו צדיק גמור! וגם חברו אינו רשע גמור!!
על כן בא התנא להזהירנו: 'וְאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ' רוצה לומר; אל תחרוץ את משפט חברך אם יש לך מחלוקת עמו 'עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ' תגיע אליו, תדברו ביניכם, תשמע מה שיש בפיו, אולי יתגלו לך פרטים שלא ידעת קודם! ועל ידי זה ישרור השלום במעונכם.
זה הבעיה! שכולם "חכמים" לדון בצ'יק צ'ק הם מבנים ענין וזה... - 'עזוב! אין לי מה לשאול אותו, אני יודע בדיוק מה היה, הכל בסדר...' וזה המצב שגורם את כל הנזקים הגדולים ביותר! - צריך לשמוע את הצד השני, לברר, לשאול, ופתאום יתבררו לך דברים שלא ידעת ולא חלמת...!
אז לכן מזהיר אותנו הלל שהיה איש שלום! והיה יודע בדיוק מה צריך לעשות, לכן הוא אמר, הופה! לא לדון את החבר 'עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ'.
הריני מכוון לקיים מצוות חכמים: 'רַבִּי חֲנַנְיָא בֶּן עֲקַשְׁיָא אוֹמֵר: 'רָצָה הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לְזַכּוֹת אֶת יִשְׂרָאֵל, לְפִיכָךְ הִרְבָּה לָהֶם תּוֹרָה וּמִצְוֹת, שֶׁנֶּאֱמַר (ישעיהו מב, כא): "ה' חָפֵץ לְמַעַן צִדְקוֹ, יַגְדִּיל תּוֹרָה וְיַאְדִּיר".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות