עבירות שבן אדם לחבירו | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 13.09.2013, שעה: 07:27
אמר רבי עקיבא, אשריכם ישראל לפני מי אתם מטהרים ומי מטהר אתכם אביכם שבשמים. מקווה ישראל ה', מה המקוה מטהר את הטמאים כך הקב"ה מטהר את ישראל. משנה ביומא. גדר המקוה הוא שיוצאים לגמרי מעולם השקר, הגדר של מקוה זה יציאה מעולם השקר. יוצאים מהעולם הזה לגמרי כשנכנסים למקוה, אפילו השערות צריכות להיות כולן תוך המים, והמים הם בחינת התורה כידוע, הוי כל צמא לכו למים. וכניסה למקוה - כניסה לגמרי אל התורה, וגם שנמצא כבר בתוך התורה צריך להיות בדבקות גמורה, שלא יהיה אפילו חציצה קלה בינו לבין התורה, כמו שאסור חציצה במקוה אסור חציצה בתורה כשאתה בתורה. והתורה שנכנס לתוכה צריכה להיות רוחנית לגמרי בלי שום מחשבת עולם הזה, הן מים שאובין פוסלים את המקווה, למה מים שאובים פוסלים את המקוה? כי כבר נכנסו המים אל כלי שענינו לתשמישי עולם הזה, על כן זה פוסל הכלי את המים. ואפילו אם הכוונה היתה למען המקווה ורק לטהר, גם כן מים שאובים פוסלים את המקוה. ופעמים שפוסלים גם את שאר המים שלא היו שאובים, וכן נפסל המקוה בזוחלין שהמים מתמעטים ואפילו אם עדיין הם כשיעור, מכל מקום בחינת התמעטות המים בהם גורמת לפסלותם. רק במי מעיין שתמיד מתחדשים ובאים לא שייך פסול של זוחלים. ויש גם פסול בדברים הראויים לקבל טומאה, כי השייכות אל אפשרות הטומאה מעכבת בפני הטהרה.
כאלה הם גדרי הטבילה, שזוהי בחינת דבקות גמורה בתורה. והיינו שהקב"ה מקווה טהרה לישראל, שישראל דבקים בו לגמרי, עד שבקרב לבבם יכירו שאין אחר זולתו כלל, ביום הכיפורים אין יצר הרע שולט, על כן אז הדבקות בה' יתברך שלמה יותר, וכאילו כביכול ישראל טובלים בקב,ה, והדברים נפלאים מאד. בדבקות הזו אדם נדבק בשורש ומעורר את התשובה העליונה, דהיינו שמוריד את הבחינה של "ואשובה אליכם", שהקב"ה משפיע על הלב של השב בתשובה את אור התשובה השלמה. כשאדם נדבק בשורש ומעורר את התשובה העליונה, הוא מוריד את הבחינה של "ואשובה אליכם" והקב"ה משפיע לליבו את אור התשובה.
אבל לא שייך ענין דבקות ללא בחינת אחדות, כמו שה' יתברך אחד כך צריך להיות הדבק בו גם כן באחדות בלי שום פירוד בתוכו. זה מה שכתוב בספרים הקדושים, שלא שייך "אנכי ה' אלהיך" בשלמות אלא אם כן באיחוד כל ישראל. כמו שכתוב "וייחן שם ישראל נגד ההר" שישים ריבוא בלב אחד.
הענין בעומקו הוא, כי מי שמבחין את עצמו שהוא בפירוד עם חברו הרי זה מבליט בתוכו את הרגשת עצמו, את האנוכיות שלו, כי הוא מופרד מחברו, וזה ממש ההיפך של ההתבטלות והענווה שהם הדבקות אליו יתברך. מה הדבק המדביק בינינו לבין ה'? הכנעה, התבטלות, ענווה, זה מאפשר דבקות, אבל אם יש פירוד - אין דביקות. ואמרו ז"ל דגאוה וכעס הם בבחינת עבודה זרה והם מענין הפירוד.
כתב הרמ"ק זללה"ה בסדר עבודת יום הכיפורים, עבירות שבין אדם לחבירו אין יום הכיפורים מכפר, מה הטעם לזה? כי הנשמות מתראות לפניו ביום הזה בסוד שורש כל הנשמות, והנשמות הנכנעות בתשובה הן המתעוררות לתשובה העליונה, ועתה אם יימצא בינו לבין חבירו טינה הוא מפריד את השורש העליון, ואיך אפשר שיושפע עליו אור התשובה והוא מפריד בו חס ושלום? והענין בזה כי סוד הנשמות הן שישים ריבוא, וכדי להמשיך אור העליון צריך שישים ריבוא לב אחד, כדי שיתייחדו בשמא קידשא עילעא דלא שריא אלא באחדות השלם כענין שהוא אחד.
צריך עכשיו עיון למה לא כתב שעבירות שבין אדם לחברו לא יתכפרו עד שירצה את חברו? כי עדיין לא תיקן את חטאו, למה לא כתוב כך? למה כתוב עבירות שבין אדם לחבירו אין יום הכיפורים מכפר, למה לא כתוב עבירות שבין אדם לחבירו לא יתכפרו, העבירות האלה לא יתכפרו עד שירצה את חבירו, כי הוא עוד לא תיקן את חטאו. אלא משמע מדבריו שסובר שעד שירצה את חברו לא יכפר לו יום הכיפורים אפילו על שאר חטאיו, וזה מחמת ענין הפירוד שהוא בסתירה עם עצם ענין יום הכיפורים. אז הרמ"ק אומר משהו מבהיל, אדם שנמצא בפירוד עם חברו יום הכיפורים לא מכפר לו, גם על שאר עבירות שהיו לו בינו לבין קונו. לא יאומן כי יסופר, למה - כי זה סתירה ליום הכיפורים שהוא אחדות ודבקות בה' יתברך, והוא עושה פירוד, וצריכים שישים ריבוא נשמות שיהיו מאוחדות, כמו "וייחן שם העם". נו, ואיפה זה נעשה? ומי עושה זאת? באו לבקש ממך מחילה? לא, ביקשת מאנשים מחילה? גם לא. ואתם? גם לא. ואם כן אתם אומרים, אם חטאתי לך אז אני מבקש זה זה. אז ז"א זה לא פשוט רבותי, שיום הכיפורים יכפר אז צריך להיות מטוהרים.
ש. לא שומעים
הרב: הוא בנמצא? אתה יודע כתובת? אתה יודע כתובת? אתה יודע עיר? אתה יודע אחיו, אחותו, משפחה, קרובים? טלפון? אתה לא מאתר אותו, אתה יודע את שמו ושם משפחתו? בישיבה יש את הפרטים שלו מן הסתם מאז, לקחת את הפרטים מהישיבה מאז ולאתר אותו. ואם אתה לא מאתר בכלל ולא בנמצא, אתה לוקח עשרה אנשים ואומר, חטאתי לפלוני אלמוני ועשיתי כך וכך והריני מתחרט על מעשי ומבקש כך וכך וכך וכך בפני עשרה אנשים, זה בשעה שאתה לא יכול ואין שום סיכוי. זה מה שהטילו עלינו במקום שלא מוצאים את הבן אדם או שהוא נפטר, הבנת? זהו.
מכל מקום בזה כולם חלשים כי הגאוה שולטת, וממילא כולם נופלים בזה ולא מתכפר להם שום דבר לפי הרמ"ק. לא פשוט.
רבי חנניה בן עקשיא אומר, רצה הקב"ה לזכות את ישראל...
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות