מסילת ישרים - פרק ה' (חלק ב) פרק ו' (חלק א)
תאריך פרסום: 02.05.2012, שעה: 05:27
כולל תחילת פרק ו'
כולל תחילת פרק ו'
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'מסילת ישרים' לרבנו משה חיים לוצאטו הרמח"ל זיע"א)
ותראה קושי הלצון והשחתתו הרבה כי כמו המגן המשוח בשמן אשר ישמיט ויפיל מעליו החיצים ומשליכם לארץ ולא יניח אותם שיגיעו אל גוף האדם כן הלצון בפני התוכחה והמרדות כי בליצנות אחד ובשחוק קטן יפיל האדם מעליו ריבוי גדול מן ההתעוררות וההתפעלות מה שהלב מתעורר ומתפעל בעצמו מדי ראותו או שמעו ענינים שיעירוהו אל החשבון והפשפוש במעשים ובכח הליצנות יפיל הכל לארץ ולא יעשו בו רושם כלל ולא מפני חלשת הענינים ולא מפני חסרון הבנת הלב אלא מפני כח הלצון ההורס כל עניני המוסר והיראה:
והנה הנביא ישעיה היה צווח על זה ככרוכיא כי היה רואה שזה היה מה שלא היה מניח מקום לתוכחותיו שיעשו רושם והיה מאבד תקוותם של החוטאים והוא מה שאמר ישעיה כח, כב: "ועתה אל תתלוצצו פן יחזקו מוסריכם" וכבר גזרו אומר חכמים זכרתם לברכה עבודה זרה יח שהלץ מביא היסורין עליו והוא מה שהכתוב עצמו מבאר בפרוש משלי יט, כט: "נכונו ללצים שפטים" כי זה הוא דבר שהדין נותן אותו כי מי שמתפעל מן ההתבוננות ומן הלמודים אינו צריך שיתיסר בגופו כי כבר יעזוב מחטאתיו בלי זה מכח הרהורי תשובה שיולדו בלבבו על ידי מה שיקרא או שישמע מן המוסרים והתוכחות
אך הלצים שאינם מתפעלים מן התוכחות מפני כח ליצנותם אין להם תקון אלא השפטים שאלה לא יהיה להם כח בליצנותם לדחותם מעליהם כאשר ידחו המוסרים והנה כפי חמר החטא ותולדותיו החמיר השופט האמתי בענשו והוא מה שלמדונו זכרונם לברכה עבודה זרה יח: 'קשה הליצנות שתחלתו יסורין וסופו כליה' שנאמר ישעיה כח, כב: "פן יחזקו מוסריכם כי כלה ונחרצה שמעתי" וגו':
והמפסיד השלישי: הוא החברה דהינו; חברת הטפשים והחוטאים והוא מה שהכתוב אומר משלי יג, כ: "ורעה כסילים ירוע" כי הנה אנו רואים פעמים רבות אפלו אחר שנתאמת אצל האדם חובת העבודה והזהירות בה יתרפה ממנה או יעבר על איזה דברים ממנה כדי שלא ילעגו עליו חבריו או כדי להתערב עמהם והוא מה ששלמה מזהיר ואומר משלי כד, כא: "עם שונים אל תתערב" כי אם יאמר לך אדם: 'לעולם תהא דעתו של אדם מערבת עם הבריות' כתובות יז אף אתה אמר לו: 'במה דברים אמורים? בבני אדם שעושים מעשה אדם! אך לא בבני אדם שעושים מעשי בהמה!!' ושלמה מזהיר עוד משלי יד: "לך מנגד לאיש כסיל"
ודוד המלך אמר תהלים א, א: "אשרי האיש אשר לא הלך" וגו' וכבר פרשו זכרונם לברכה עבודה זרה יח: 'אם הלך סופו לעמוד ואם עמד סופו לישב' ואומר שם כו, ד-ה: "לא ישבתי עם מתי שוא" וגו' "שנאתי קהל מרעים" וגו' אין לו לאדם אלא לטהר ולנקות עצמו ולמנע רגליו מדרכי ההמון השקועים בהבלי הזמן וישיב רגליו אל חצרות ה' ואל משכנותיו הוא שדוד עצמו מסים ואומר שם שם, ו: "ארחץ בנקיון כפי ואסבבה את מזבחך ה'":
ואם יארע לו שימצא בחברת מי שילעג עליו לא ישית לבו אל הלעג ההוא אדרבא ילעג על מלעיגיו ויבזם ויחשב בדעתו: כי לולי היה לו להרויח ממון הרבה ההיה מניח מה שהיה צריך לזה מפני חבריו שלא ילעגו כל שכן שלא ירצה לאבד נשמתו מפני לעג ועל דרך זה הזהירו זכרונם לברכה אבות פ"ה: 'הוי עז כנמר וקל כנשר רץ כצבי וגיבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים' ודוד אמר תהלים קיט, מ: "ואדברה בעדתיך נגד מלכים ולא אבוש" שאף על פי שרב המלכים עסקם ודבורם בדברי גדולות והנאות ודוד שהיה גם כן מלך לכאורה תהיה לו לחרפה אם בהיותו בחברתם יהיה הוא מדבר בדברי מוסר ותורה תחת ספרו מן הגדולות ומתענוגות בני אדם כמוהם הנה לא חש לזה כלל ולא היה לבו נפתה בהבלים האלה אחרי שכבר השיג האמת אלא מפרש ואומר: "ואדברה בעדתיך נגד מלכים ולא אבוש" וישעיה כמו כן אמר ישעיה נ: "על כן שימתי פני כחלמיש ואדע כי לא אבוש":
פרק ו: בביאור מדת הזריזות
אחר הזהירות יבוא הזריזות כי הזהירות סובב על הלא תעשה והזריזות על העשה והינו: "סור מרע ועשה טוב" תהלים לד, טו וענינו של הזריזות מבאר שהוא ההקדמה למצוות ולהשלמת ענינם וכלשון הזה אמרו זכרונם לברכה פסחים ד: 'זריזים מקדימים למצוות' וזה כי כמו שצריך פקחות גדולה והשקפה רבה לנצל ממוקשי היצר ולמלט מן הרע שלא ישלט בנו להתערב במעשינו כן צריך פקחות גדולה והשקפה לאחוז במצוות ולזכות בהן ולא תיאבדנה ממנו כי כמו שמסבב ומשתדל היצר הרע בתחבולותיו להפיל את האדם במכמורות החטא כן משתדל למנע ממנו עשיית המצוות ולאבדם ממנו ואם יתרפה ויתעצל ולא יתחזק לרדוף אחריהם ולתמוך בם ישאר נעור וריק מהם בודאי:
ותראה כי טבע האדם כבד מאד כי עפריות החמריות גס על כן לא יחפץ האדם בטורח ומלאכה ומי שרוצה לזכות לעבודת הבורא יתברך צריך שיתגבר נגד טבעו עצמו ויתגבר ויזדרז שאם הוא מניח עצמו ביד כבדותו ודאי הוא שלא יצליח והוא מה שאמר התנא אבות פ"ה: 'הוי עז כנמר וקל כנשר רץ כצבי וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים' וכן מנו חכמים זכרונם לברכה ברכות לב בדברים הצריכים חזוק תורה ומעשיים טובים ומקרא מלא הוא יהושע א: "חזק ואמץ מאד לשמר לעשות ככל התורה אשר צוך משה עבדי" כי חיזוק גדול צריך למי שרוצה לכפות הטבע אל הפכו:
והנה שלמה שנה מאד באזהרתו על זה בראותו את רע העצלה וההפסד הגדול הנמשך ממנה ואמר משלי ו, יא: "מעט שנות מעט תנומות מעט חבק ידים לשכב ובא כמהלך ראשך ומחסרך כאיש מגן" כי הנה העצל אף על פי שאינו עושיה רע בקום עשה הנה הוא מביא את הרעה עליו בשב ואל תעשה שלו. ואמר שם יח, ט: "גם מתרפה במלאכתו אח הוא לבעל משחית" כי אף על פי שאיננו המשחית העושה את הרעה בידיו לא תחשוב שהוא רחוק ממנו אלא אחיו הוא ובן גילו הוא:
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות