להתבונן בסיבת התכלית | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 14.12.2023, שעה: 09:08
לסרטון: בשורה משמחת! מנין חדש בירושלים - לחץ כאן.
לסרטון: בשורה משמחת! מנין חדש בירושלים - לחץ כאן.
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים מהספר 'מכתב מאליהו' לרבי אליהו אליעזר דסלר זצוק"ל כרך ב' עמוד 239).
בחור אחד נסע מעירו לעיר אחרת לישיבה ללמוד תורה.
והיה כי נשאל אותו: 'למה באת לכאן?'
ישיב: 'ללמוד תורה'.
אבל המשיב: 'יען שהרכבת הביאה אותי',
בלי ספק שהינו חסר דעת, כי הסיבה המבוקשת היא התכלית אשר לשמה השתמש ברכבת לנסיעתו, ואין נסיעת הרכבת אלא סיבה משרתת לתכלית.
נסיעת הרכבת תהיה כמובן התשובה המתאימה לשאלה הפחות חשובה: 'כיצד הגעת לכאן?'
אבל על שאלת 'למה?' אין לענות אלא בפירוט תכלית הנסיעה.
דבר זה נראה פשוט מאוד, אך הלוואי והיינו זוכרים אותו בחושבנו על המאורעות היום-יומיים שאנו נתקלים בהם. אם נתבונן נראה שכרגיל אין אנו מתעניינים בסיבה התכליתית, אלא מבחינים ומתעניינים בעיקר בסיבות המשרתות. למשל,בשעת מחלה, אנו חוקרים תמיד כיצד התפחתה המחלה, או מה היה מהלך המאורעות שהביאו אליה, ואף בשעה שנשאל מדוע חלה פלוני, נשיב בפירוט הנסיבות שגרמו לה, כגון; 'שהחולה יצא מביתו מזיע ביום קר' וכו'. מעולם לא יעלה במחשבתנו לתהות על מהות תכלית המחלה.
האיש הגשמי, בן העולם הזה, אינו רואה בכל דבר אלא את המקרה לבד, ולא את התכלית, אבל האדם הרוחני יודע את התכלית, ולכן אינו מתעניין ביותר בסיבות המשרתות. ברורה לו כשמש בצהרים תכלית כל המאורעות שאינה אלא להעירנו וללמדנו את הדרך הנכונה אשר נקדש בה את שמו יתברך, ואשר היא היא תכלית עצם מציאותנו בעולם. נתבונן נא כיצד השיבו חז"ל על השאלה: 'מהיכן בא?'.
'מהיכן היה אותו חושך (של מצרים)?
ר' יהודה אומר: 'מחושך של מעלה',
ור' נחמיה אומר: 'מחושך של גיהנם' (שמות רבה יד, ב וילקוט פרשת בא רמז קפו).
ופירש המהר"ל (בספרו גבורות ה' פרק לד') 'חושך' פירושו העדר, ובאדם ישנם שני מיני העדר: בהיותו נברא ואינו קדמון נצחי, הריהו חסר בעצם, כי יש התחלה להיותו אשר קודם לכן היה נעדר, ומצד חסרון שלמות במעשיו. האחד הוא אשר כינו חז"ל: 'חושך של מעלה' אשר מזה יש ללמוד כשהעולם כשלעצמו הוא חושך, ודבק בו ההעדר מצד שהוא נברא ונפרד מהמשפיע ב"ה. והשני 'חושך' של 'גיהנם'.
הלימוד שמעשי אדם חושך הם מצד דביקותם לרע. ומחלוקת ר' יהודה ור' נחמיה היא באופני הלימוד - מאיזו בחינה של חושך קל לנו יותר ללמוד כשמתבוננים בחסרון האדם במה שהוא אדם. (כך יש לפרש את דברי מהר"ל שם).
הרי שכאשר שאלו חז"ל: 'מהיכן בא'? כיוונו לסיבה התכליתית, דהיינו; מה שהיה למצרים ללמוד מהחושך אשר זוהי תכליתו וזוהי סיבתו ומוצאו – 'משם בא החושך'.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות