חילול השם אחד דוחה מאה תפילות - חלק ז' | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 03.12.2023, שעה: 07:54
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'אל תדיחנו' (עמודים צב-צד) מאת הרב אברהם חנונו שליט"א מלייקווד - ישר כוחו! לכתבה על ספריו - לחץ כאן)
תשובה לעון חילול ה' (המשך...)
גם בספר ארחות צדיקים ארחות צדיקים בשער התשובה כתב וז"ל ועיקר תשובה של חילול השם, שיודיע לנגד רבים ויאמר אל תלמדו ממני, כי אני חטאתי, עויתי, פשעתי, חיללתי השם יתברך באיולתי, ויתענה כמה תעניות ויתוודה בכל יום עד יום מותו.
עוד ראיתי בספר תפארת שמשון תפארת שמשון (פ' אמור) שהביא את דברי הרבנו יונה בשערי תשובה (שער ב' אות טז) שכתב שאעפ"י שעוון חילול השם אין לו כפרה רק במיתה מ"מ תורה מכפרת גם על עוון זה ע"ש וכתב להסביר הענין כך:
שהנה בכל המועדים כתיב "שעיר עזים אחד לחטאת אחד לחטאת" ובשבועות לא כתוב חטאת. וביארו חז ל" (ירושלמי ר"ה פ"ד ה"ח) טעם הדבר שאמר הקב"ה לישראל כיון שקיבלתם עליכם עול תורה מעלה אני עליכם כאילו לא חטאתם מימיכם.
ונראה שאין הביאור שהתורה מכפרת על העוונות, אלא שהרי אמרו חז"ל באבות (פ"ו מ"א) שהעוסק בתורה לשמה התורה "מגדלתו ומרוממתו על כל המעשים" ונמצא שאדם הלומד תורה מתרומם לעולם אחר, ומעתה אין הוא שייך כבר לחטא, אחרי שהתרומם למעלה ממקום שהחטא מגיע, ושוב אינו זקוק לשום כפרה.
כי כל מה שמצינו במשנה בסוף יומא חילוקי כפרה, תשובה, יום כיפור וכו' כל זה הוא בלי לימוד תורה. אבל תורה מכפרת על הכל.
בזוהר הקדוש כתוב, שישנה עבירה מסוימת שתשובה עליה אינה מועילה חוץ "מתשובה סגיא מתשובה סגיא."
מה הכוונה תשובה סגיאה? אומר הגר"א זצ"ל שהכוונה לתלמוד תורה. ת"ת הוא דבר שאין מה שעומד נגדו אפילו חילול השם! התורה הקדושה היא הרפואה לכל המכות כמו שנאמר (משלי ב, כב) "ולכל בשרו מרפא."
כל רפואה הניתנת ע"י רופא בשר ודם מועילה רק לאותה מחלה מסויימת, לאותו אבר מסויים, אבל התורה הקדושה היא רפואה לכל מחלה ומכאוב.
המאירי (יומא פו) מפרש כי בתשובה גמורה גם עון חילול השם נמחל ולא על זה דברו בגמ' שם.
ובספר מנחת חינוך מנחת חינוך (סוף מצווה שסד) כתב: הא דתשובה לחוד אינה מועילה בחמורות, היינו בתשובה מיראה, דאין זו תשובה גמורה אבל תשובה מאהבה דזדונות נעשו לו כזכיות (יומא פו:) א"כ אפילו על אפילו על החמורות מועיל, כיון דנעשו זכיות, א"כ למפרע הוו להו מצוות עכ"ל.
וכן ראיתי מביאים שכתב הגאון ר' יצחק אלחנן (בהקדמת ספרו נחל יצחק).
ובספר גנזי החיים להגר"ח פאלאג'י זצ"ל (בקונטרס התשובה אות ד) כתב: חילול ה' דאין לו כפרה אלא במיתה. עם כל זה מצינו לו תרופה דיעשה לו סגולה לכפר עונו ולהשיר ממות נפשו כאשר תראה בספרים הקדושים ראה חיים ח"ב פ' וילך מה שהארכתי בזה בס"ד.
והנה בספר ראה חיים הביא אריכות גדולה בזה, דברים נפלאים וכדאי לראות גם בכל דבריו, ונעתיק קצת ממה שנוגע לענינינו וזה לשונו: כי נראה ודאי כי זה שאמר רבי ישמעאל דבעון חילול ה' שהוא חמור מכולם, ואין כח בתשובה לתלות ולא ביום הכפורים לכפר ולא באיסורין למרק היינו דוקא בתשובה מחמת יראה. שכחה היא שזדונות נעשות לו כשגגות וקיימא לן בעון חילול ה' דאחד שוגג ואחד מזיד, אבל אם שב מאהבה כי אז יש בכח התשובה להפוך עון זדון לזכות, הרי העון עצמו של חילול ה' נהפך לזכות, לקידוש ה'. וא"כ ממילא אזדא ליה החטא של חילול ה' שעונשו הוא במיתה וחיו יחיה.
וזהו פשט הכתוב בפ' אמור "ולא תחללו את שם קדשי ונקדשתי בתוך בני ישראל" כי בא להזהיר שלא יהיה ח"ו מכוין, אחטא בעון חילול ה' ואהיה חוזר בתשובה מאהבה והעון של חילול ה' יהפך לקידוש השם.
דהרי קיימא לן (ביומא פה:) האומר אחטא ואשוב אין מספיקין בידו לעשות תשובה.
עוד מצינו תיקון אחר תיקון אחר לענין חילול ה' שהוא במיתה, שיכופר עונו ולא ימות, והוא על ידי עסק התורה... התורה... והיינו טעמא משום דכתיב "אדם כי ימות באהל" מכאן שאהל התורה מכפר עליו כמיתה.
וצריך להרבות בעסק התורה בסתר כדמשמע "באהל" לומר שלומד התורה בסתר, והיא מכרזת עליו בגלוי, והויא מידה כנגד מידה, לפי שאמרו שהמחלל שם שמים בסתר נפרעים ממנו בגלוי. לכן צריך ללמוד בסתר והיא מכרזת עליו בגלוי, וזה כמו שכתב הרב זרע ברך בשם מר רבו הרב הרמ"ע ז"ל.
עוד הביא בשם הרב ראשית חכמה בשער הקדושה (פי"ג) ומהרב חיד"א ז"ל כי גם על ידי מידת הענוה שהיא שקולה ככל הקרבנות, יש לה כח לכפר אפילו לחילול ה'.
ובזה נראה טעם כעיקר במה שמצינו שבאו מדות הארון אשר היה מונח התורה בתוכו, שבאו כל האמות שבו "שבורות" כדכתיב (שמות כה, י) "ועשו ארון עצי שטים אמתים וחצי ארכו ואמה וחצי רחבו ואמה וחצי קומתו". להורות על מידת הענוה.
ולכן כמה צריך האדם להיות עוסק בתורה תמיד כל היום וכל הלילה ובענוה יתירה, ובזה בבוא יום הכפורים מתכפרים עונותיו, ואין צריך לא יסורין ולא מיתה כי חיו יחיה ולא ימות לשחת, כי גדולה תשובה שמארכת ימיו ושנותיו של אדם.́
סוף דבר
אחרי הדברים האלה מצאנו שגם בעבירה החמורה של חילול השם, השאיר לנו האב הרחמן פתח תשובה ותיקון החטא. ועלינו לרוץ אחרי כל העצות והתקנות ולשוב בתשובה שלמה, וקבלה להבא בכל הנהגתנו ולהתרחק מאד מכל חשש של ענפי חילול השם, ולהדבק רק בקידוש שם שמים ע"י ההנהגה הראויה לת"ח בכל הפאר וההדר הפאר וההדר (וע' בספר ברכת אברהם עה"ת).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות