הלכות ערב פסח
תאריך פרסום: 16.04.2024, שעה: 07:23
נציבי יום:
אילן בן שולמית, חזרה בתשובה שלמה ורפואה שלמה, והקדוש ברוך הוא יעביר את המחלה לסינוואר מהרה, אמן.
קהל: אמן.
בלחש (...) הודיה לקדוש ברוך הוא על כל הטובות והחסדים שעושה איתם בכל רגע, מבקשים להקים שכינתא מעפרא וגאולה ברחמים, דבקות תמידית בשם, בריאות, ברכה, פרנסה, הריון תקין ולידה קלה כתורנגולת בשעה טובה, בידיים מלאות, מתוך נחת שמחה ובריאות, עובר בריא ושלם לעבודתו יתברך, הצלחה ובריאות, סיעתא דשמיא גם לנו.
קהל: אמן
השיעור הזה מוקדש כהכרת הטוב בשבילנו, על שהחזרנו בתשובה את דוד ארז בן יחיאל ואילנה גרמא, השם יזכה אותם לחיים ארוכים וכן למר
קהל: אמן
ולעילוי נשמת פדהצור פדי בר נתן בן רחל תהא נפשו צרורה בצרור החיים, אמן
קהל: אמן
'קצת מהלכות ערב פסח'
השל"ה הקדוש מביא: שבערב פסח יקיים אדם: "שִׁוִּיתִי ה' לְנֶגְדִּי תָמִיד" (תהלים טז, ח) במשך כל היום כולו, בעבודת השם, ביראה ובאהבה, יהרהר בערב פסח בתשובה ויפשפש במעשיו.
בספרי הסוד מובא: בערב פסח מבהיקה הארת זיו הארה דאדם קדמאה לפני החטא, אור של אדם הקדמון לפני החטא, זה מבהיק בערב פסח.
יש נוהגים לטבול בערב פסח לפני חצות היום, כיוון שלאחר חצות היום זה כבר יום טוב! ככה מביא הרב דבליצקי זכר צדיק לברכה.
יש מגדולי ישראל, נהגו ללבוש בגדי יום טוב בערב פסח מחצות היום! דלא גרע מחול המועד. ובחול המועד צריך כל חול המועד ללכת עם בגדי שבת ויום טוב.
יש לדעת, שנער שנעשה בר מצווה בימי הספירה, נכון שילבש את בגדיו החדשים לכבוד יום טוב.
בערב פסח, לא יטיל אימה ולחץ כלל! אלא רק אהבה, אחווה, שלום ורעות. זה זמנים שיצר הרע מקטרג! כולם לחוצים, ערב פסח, זה... להספיק וזה... יש שנה שלמה להתכונן! אנשים משאירים הכל לרגע האחרון. צריך במתינות, לקבל את החג בשמחה! לא בעצבים.
לכתחילה ראוי ונכון להכין מערב יום טוב את כל הכזיתות של המצות ושל המרור עבור כל המסובים.
וכך אנחנו עושים; חותכים ארבע (4) כזיתות מהמצות הרכות, כל אחד זה בגודל כזה בסך הכל (הרב שליט"א מדגים באצבעותיו) שלושים (30) גרם ושמים כל כזית בשקית נפרדת, שוקלים 30 גרם חסה, כמובן אחרי בדיקה, שטיפה והכל מכניסים בשתי (2) שקיות, כל שקית כזית, זה מונח על השולחן כבר לפני כל המסובים, עוד לפני שמגיעים בכלל מבית הכנסת. כמובן ששוקלים את הכל ומסדרים. ואז כשמברכים שתי (2) ברכות ואוכלים את השתי כזיתות צ'יק צ'אק תוך שתי דקות! וכשצריך מרור וכורך הכל מוכן! לא זה... ולא חותכים בערך, הכל מוכן.
אלה שמוסיפים עוד אחד כזית בסוף - חנג'ורי בסטרי... אז זה לכתחילה ולא יהיה בלאגן ולא מתחילים זה... ותן לי ואם זה בפרט הרבה מסובים זה... הכל מכינים כבר בערב פסח. אז לשקול את הכל לפני ולהכניס לשקיות.
לכתחילה ראוי ונכון שהחתנים, הבנים שהם נשואים והאורחים המסובים, יתנו לפחות שווה פרוטה עבור המצות והמרור שהם אוכלים ליל הסדר, כדי שיזכו בקניין מן התורה על המצוות! לא עושים מצוות בחינם - כי הסטרא אחרא שולט! כבר אמרנו, גם מי שמזמינים אותו לספר תורה – שיתרום! גם כהן וגם לוי שמזמינים אותם, צריכים לתרום. אחרת הסטרא אחרא שורֶה על המצוות האלה. תמיד לא לעשות מצוות בחינם, גם אם נותנים לך תשלם משהו. אז בפרט פה, צריך לדאוג שכל אחד יתן איזה סכום מסוים השתתפות שיהיה לו קניין.
ראוי ונכון לכל ירא שמים לסדר את שולחן הסדר לאחר חצות היום. הכל מוכן! לא ברגע האחרון ולא כלום, הכל מסודר.
יש מקובלים שנוהגים אחרי שעורכים את השולחן להניח שתי (2) ידיים על השולחן ולומר: "זֶה הַשֻּׁלְחָן אֲשֶׁר לִפְנֵי ה'" (יחזקאל מא, כב).
כמובן שמכינים את כל הכרים והכסתות שמסבים עליהם מבעוד יום. וגם אלה שלובשים קיטל, שיהיה מוכן כשהוא חוזר מהבית כנסת, אז יש כאלה לובשים קיטל לבן! אנחנו התימנים, לא כולם אבל אנחנו, יושבים ככה על ספה עם כרית ככה מוגבהת כמו שצריך ונשענים בהסיבה רגליים פרושות שמה על המיטה כדרך המלכים! יש כאלה יושבים על כיסא ככה ועושים ככה ועושים ככה עושים ככה, אם יש מקום צריך להרגיש ממש מלכות! הנכון, זה לא לעשות סתם ככה (הסיבה על הצד) אז יש כאלה שעושים ככה מסתובבים לצד הזה של הכיסא ונשענים על הצד הזה של הכיסא כי יש משענת פה, יש כאלה שאין להם פה ידיות אז הם מחפשים להשען על השני או לעשות, להסתובב לכיוון הזה ככה לעשות עם היד לכיוון הזה.
החתם סופר היה עורך את שולחן הסדר בעצמו! בזריזות נפלאה ובשמחה עצומה!! טוב לשתף את הילדים בעריכת שולחן הסדר, סידור הכריות, סידור הקערה וכיוצא.
הנוהגים על פי תורת הסוד, מכינים בערב יום טוב כלי שבור, כדי לשפוך לתוכו בעשרת (10) המכות; דם, צפרדע... מכניסים את האצבע ליין ועושים ככה לתוך הכלי השבור דצ"ך עד"ש באח"ב, כן, אנחנו שמים בכוס חד פעמי, אז אם אתה רוצה גם אתה יכול לקחת מספריים וככה טאק בקצה ככה לעשות אותו פגום.
הגאון הרב לפקוביץ זכר צדיק לברכה (קהל: אהבה ויראה) היה משתמש בהגדה חדשה כל שנה! מחשש לרוחשים זעירים שהם מצויים בספרים במשך השנה ושלא יפלו לו אחר כך אתה מבין במצות ובזה, לזה היה דואג תמיד חדש!
ראוי להמנע מאכילת תפוחי אדמה משעה עשירית בערב פסח, משום שבטטה היא משביעה! ולכן להמנע מלאכול שיעור כזית, כי צריך לאכול בלילה לתיאבון! והאכילה בליל פסח היא דאורייתא!!
מה קורה אם מישהו נטל ידיים בערב פסח, ברך על הנטילה ושכח שאין לו 'המוציא'? ערב פסח! אחרי שעה של חמץ, אין לו המוציא. מצה לא אוכלים, אז מה יעשה? כבר ברך 'על נטילת ידיים' מה יעשה? יקח פרי, ירטיב אותו במים ויברך על הפרי.
למה? משום שהגאון מוילנא אומר: שעל דבר שטיבולו במשקה מברכים 'על נטילת ידיים' אז ככה הוא יכול להיפטר. ואנחנו לא נוהגים כמובן לברך, יש תימנים שכן, לא נוהגים לברך על דבר של טיבולו במשקה, נוטלים ידיים בלי ברכה לדבר שטיבולו במשקה, כן; י"ד שח"ט ד"ם (יין, דבש, שמן, חלב, טל, דם, מים) אז זה... אבל בדיעבד מה קרה? ברכת 'על נטילת ידיים' אין לך על מה, אין 'המוציא' נתקעת, קח פרי, תפוח או משהו תשטוף אותו במים ואז יש לך סיבה למסיבה כאילו למה ברכת, כי זה מחייב ואז אתה מברך על הפרי ושלום. אז זה העצה שנכונה גם לכל השנה, אם מישהו טעה.
איסור אכילת מצה בערב פסח;
יש כאלה לא אוכלים מצות שלושים (30) יום לפני פסח ויש כאלה בעשרים וארבע (24) שעות לפני. איסור אכילת מצה בערב פסח כולל גם מצות שנאפו במפורש: 'לא לשם מצת מצווה!' ואפילו מצות של חמץ, בשעה שמותר כמובן עדיין לאכול, לא אוכלים.
עוגות שנעשות מקמח וביצים וכדומה, אסור לאוכלם בערב פסח, כי הקובע עליהם סעודה, חייב לברך ברכת המזון. מה שאין כך בקניידלאך שהם נחשבים לתבשיל.
שניצל שטגנו אותו בשמן מועט, שנועד למנוע את השריפה שלו, לדעת פוסקים רבים: אין לאוכלו בערב פסח, ככה מביא הגאון הרב אלישיב.
בזמננו, הגיל שהקטנים מבינים בסיפור יציאת מצרים בערך בגיל חמש (5) ואפילו אם 'אין לו דעת לשאול' בענייני יציאת מצרים, מספיק שמסבירים לו והוא מבין, יש לו דין כ: 'מי שאינו יודע לשאל' שנאמר עליו: 'אַתְּ פְּתַח לוֹ' (הגדה של פסח). ולכן כבר מגיל זה אין להאכיל אותם מצה מערב פסח. כבר מגיל חמש, להרגיל אותם.
בערב פסח שחל להיות בשבת, לדעת הפרי מגדים: המצה נחשבת למוקצה ואסור לטלטל אותה!
מלאכה בערב פסח;
בערב פסח אחר חצות היום אסור מן הדין לעשות מלאכה. בעבר היו משמתין אותו! והעושה מלאכה בערב פסח לאחר חצות, אינו רואה סימן ברכה מאותה מלאכה! ואפילו אם ירוויח ממלאכה זו - יפסיד כנגדה במקום אחר. הגאון הרב וואזנר זכר צדיק לברכה (קהל: אהבה ויראה) הורה להלכה: כדעת השולחן ערוך הרב, שיש איסור תספורת בערב פסח לאחר חצות ולא רק על ידי אחֵר אלא גם כשמספר את עצמו. שלא כדברי הרמ"א והש"ך, שלא נאמר האיסור אלא כשמסתפר על ידי אחר. אז הוא אומר: שגם על ידי עצמו אחר חצות לא להסתפר.
בקיצור, לא מחכים לרגע האחרון דחילקום, שנה שלמה יש להתכונן!
בירושלים (כבוד הרב שליט"א מנגן: 'בירושלים!) - לכתחילה ראוי ונכון לא להסתפר כל יום יד' בניסן. הראשונים מבארים: שירושלים נחשבת למקום שנהגו שלא לעשות בו מלאכה בערב פסח!
לכתחילה ראוי ונכון לקצוץ ציפורניים לפני חצות היום.
צריך לעשות רשימה, כל אחד מה צריך לעשות? מתי? שלא לא לחרוג.
ועכשיו דיני מנוחה;
מצווה גדולה להשתדל שהאשה תיכנס לנוח בערב שבת! שלא תבוא תשושה לליל הסדר אחרי כל העמל הרב!! ואז השם ירחם... אין לה כוח לסיים את הארבע כוסות ואת כל הכזיתות... אוי ואבוי! אוי ואבוי...
הפוסקים כתבו: שצריך להשכיב את הילדים לישון בערב פסח שלא ירדמו בשעת ההגדה! והדברים אמורים בקטנים שאין להם כוח להתגבר על העייפות, אבל גדולים, כל אחד לפי מה שהוא.
ובשל"ה הקדוש מובא: כי אף התינוקות היונקים, ראוי להניקם ביום כדי שישנו ויהיו נעורים בליל הסדר! אפילו התינוקות היונקים, שמעתם דבר כזה? להרגיש את האווירה! את הקדושה!! את ה...
מדהים! אין, אין. אין חגים כאלה, ישתבח הבורא! כמה הקדוש ברוך הוא אוהב אותנו 'שה"י פה"י - שבת היום פסח היום, חגים ומועדים, כל שבת, עוד מועד, אין, אין. אין עם כזה משופע בחגים! אבל של אמת לא חרטא, לא ... (18:52)
אז אנחנו כמובן נודה להשם! ונשמח (כבוד הרב שליט"א שר עם הלומדים הי"ו לאחר תפילת הנץ החמה): 'הַכֹּל יוֹדוּךָ וְהַכֹּל יְשַׁבְּחוּךָ וְהַכֹּל יֹאמְרוּ אֵין קָדוֹשׁ כַּה'.'
עוד יום עבר וישראל לא תקפה באיראן 'שפניהו' (ביבי נתניהו) מה יהיה? אתה לא רוצה שיתבטל התואר? טוב לך איתו?
יום טוב!
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות