מנהיגות - חלק מח - מוח עיוני וצילומי מהיר ואיטי | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 09.08.2021, שעה: 15:33
מנהיגות מח',
בהמשך למה שלמדנו אתמול ('כל אחד והיכולות שלו'),
עכשיו נבין מה זה 'מוח עיוני ומוח צילומי'
פוסק הדור הגאון ר' שלמה זלמן אויערבך זצ"ל הסביר פעם: "כי ישנם סוגי כשרונות שונים, ואין לקבל חלישות דעת מכשרון של הזולת, יום אחד שעה קלה לפני 'שיעור כללי' בישיבת 'קול תורה', ר' שלמה זלמן היה שקוע בהכנות האחרונות לקראת השיעור שהיה אמור לעסוק בסוגיית 'מודה במקצת' בתחילת מסכת בבא מציעא.
לפתע נשמעו דפיקות על דלת חדרו, ורב מפורסם מאוד! בעל זיכרון פנוֹמִנאלי ביקש להיוועץ 'אודות שאלה הלכתית!', ר' שלמה זלמן התנצל: "לפני השיעור לא אוכל לשוחח בנושאים אחרים, מלבד הסוגיא שאנו לומדים כעת במסכת בבא מציעא!" אז הרב המפורסם הציע: "אולי נדבר בנושא השיעור שהרב עומד למסור?" והחל מיד לצטט את דברי רש"י על הסוגיא מילה במילה! תוך שהוא מבקש לדייק מהם הבנה מחודשת ביסוד הדברים, אולם ר' שלמה זלמן שלמד זה עתה את הסוגיא, לא מיהר לקבל את הדברים וטען: "שהציטוט אינו מדוייק!" השניים הביטו בדברי רש"י, והתברר: שהרב המפורסם ציטט מילה במילה!
חלשה דעתו של ר' שלמה זלמן מעוצמת הזיכרון של האורח, והלימוד המשותף נמשך ביתר שאת. ביקש ר' שלמה זלמן לתהות יותר על הגאונות של האורח, והביא בפניו קושיא, שהוא נשאל על ידי דיין בעקבות דין תורה שנערך בפניו בין שני קבלנים, והאורח שוב ציטט במדוייק במגוון מקורות; תוספתא, ירושלמי, מהר"י בן לב, רידב"ז ועוד, ר' שלמה זלמן הקשיב בסבלנות! ולבסוף אמר: "הרי זו בדיוק הסוגיא שעסקנו בה הרגע! 'מודה במקצת' הלא כן?" זאת אומרת ידענות מופלגת, וזיכרון נפלא! אבל לקשר את זה למה שצריך – זה היה חסר!
לימים הסביר ר' שלמה זלמן ואמר כך: "בתחילה חלשה דעתי, הרי רק הרגע למדתי את הסוגיא ולמדתי אותה היטב, כיצד יתכן שאותו רב שכלל לא עסק בסוגיא הזו זוכר את דברי רש"י במדויק יותר ממני כאילו הדברים מצולמים במוחו?! אולם לאחר מספר רגעים הבנתי את ההבדל; המוח הצילומי שהיה לו, קולט צילומי המילים והאותיות. בעוד שהמוח העיוני, שומע את המהות שמאחורי המילים. כששאל ר' שלמה זלמן את דעת האורח על הדין תורה בין שני הקבלנים, הוא לא נקט במונח 'מודה במקצת' ממילא האורח לא הפעיל מוח ב'מודה מקצת' והוא הרחיק בציטטות מגדולי המשיבים..!
והוא לא שם לב שהתשובה פשוטה כל כך זהו 'מודה במקצת' ובאמת הוא גברא רבה! תלמיד חכם גדול" הסביר ר' שלמה זלמן: "אבל לכל אחד יש את הלב שלו, את המוח שלו, את המידות שלו, והשכל שלו, ולעיתים יש כשרונות ותכונות - הסותרות אלו את אלו! מוח עיוני ומוח צילומי - הם שני כוחות סותרים זה את זה! אך כלל ישראל זקוקים לשניהם" כך סיים.
יש מוח מהיר ומוח איטי;
סיפר הגאון ר' בנימין פינקל שליט"א מראשי ישיבת 'מיר': "בעיר אלעד נפטר לאחרונה הרה"ג ר' משה גריינימן ז"ל, הבן של הגאון ר' פנחס דוד גריינימן זצ"ל, שהיה בנו של הג"ר שמואל גריינימן זצ"ל, לרעייתו של האחרון קראו הרבנית מרת צביה ע"ה, והיא היתה אחותו של מרן החזון איש זצ"ל. בעת שהיה ר' משה צעיר לימים, הבטיחה לו הסבתא מרת צביה: "שאם יבחן אצלה על שני הפרקים הראשונים של מסכת בבא מציעא - יקבל פרס!" ואכן מידי יום ביומו הלך לסבתא להבחן, והיה תוהה: "כיצד הסבתא בוחנת אותי? האם היא מבינה בכלל מה אני קורא?"
יום אחד בסוגיא של 'יאוש שלא מדעת' החליט משה הנער להתחכם; מאחר והסבתא ישבה לפניו הפעם בלי גמרא, הרגיש שכל האפשרויות פתוחות בפניו, והתחיל לומר בעל פה: "איתמר, יאוש שלא מדעת; רבא אמר: "לא הוי יאוש" ואביי אמר: "הוי יאוש" אולם בֹּאבֵּה צביה נרתעה! הסבתא-באבה צביה נרתעה אמרה לו: "תקרא שוב!" והוא קרא: "איתמר יאוש שלא מדעת; רבא אמר: "לא הוי יאוש" ואביי אמר: "הוי יאוש" ובאבה צביה שוב נרתעה: "לרבא לא הוי יאוש?! לאביי הוי יאוש?! לא הפכת את השיטות?!" הנכד נדהם! הסבתא יושבת בלי גמרא, שומעת בעל פה! איך היא עלתה על ההתחכמות שהוא הופך את השיטות?
והרי עד עכשיו היה סבור שגם כשהגמרא פתוחה לפניה היא לא מבינה הרבה, ועכשיו בלי גמרא על אחת כמה וכמה שהוא התבלבל! משה הנער לא התאפק, שאל את הסבתא כך: "מה זה?" והיא השיבה ואמרה לו: "שעייה היה קורא בבית את הגמרא שוב ושוב ושוב!" מי זה שעייה? החזון איש זצ"ל, אח שלה, הוא היה קורא בבית את הגמרא וחוזר וחוזר! וכשהייתי מעירה לו: "שהוא חזר מספיק פעמים על הגמרא עד שאני כבר זוכרת אותה בעל פה!" הוא היה מגיב: "אַה! את כבר הבנת? אני עדיין לא התחלתי להבין!" – "ובכן, איך אני לא אזכור ש'רבא היה אומר: "הוי יאוש" ואביי היה אומר: "לא הוי יאוש"!?
וכך היתה דרכו של מרן החזון איש בלימוד; הוא חזר על כל דבר עשרות ומאות פעמים עד שהחל להכנס לעומק הדברים! קודם הוא חזר על זה עשרות ומאות פעמים, לפני שנכנס לעומק הדברים. וכפי שהתבטא בפני מרן הגרי"ז מבריסק ואמר: "כי עד שהוא לא חוזר על הגמרא עשרים פעמים! הוא אפילו לא מתחיל לחשוב על סברא!!" משום כך הצליח החזון איש להגיע לעומק כזה בהבנה, ולעומתו אחרים שתפסו מהר ולמדו מהר - החמיצו הרבה מהדקות ומעומק ההבנה בסוגיא.
וכך סיפר אחד מגאוני הדור: "בעודו בחור צעיר היה נוסע מירושלים לבני ברק להפגש עם החזון איש, באחד המפגשים שאל אותו החזון איש: "למה אתה מטריח את עצמך כל כך להגיע מירושלים לכאן?" והגאון השיב לו: "לומדים בדרך באוטובוס" והוסיף: "אגב, בדרכי לכאן, התעוררה לי שאלה על דברים שכבודו כתב בחזון איש, מצאתי דברים מפורשים בתוספות כנגד דבריו!" החזון איש מיהר להביט בדברי התוספות שציין הגאון, ושיבח אותו ואמר: "אתה אכן קורא מהר ומבין מהר, אבל הפעם תקרא לאט!" והגאון סיפר: "כאשר קרא שוב את התוספות לאט - כל הקושיות נעלמו כלֹא היו!! כאשר מכאן הוא למד: מהו הכוח של לימוד איטי אך יסודי".
וכך סיפר הגאון ר' צבי מרקוביץ שליט"א: "זכורני שבאנו פעם למרן החזון איש עם קושיא חמורה! והוא אמר: "שנקח את הגמרא ונלמד בפנים!" והחל לקרוא ולהסביר פשט 'אומרת הגמרא... שואלת הגמרא', כמו לילדים, כמו שמלמדים תינוקות, כך התחיל להסביר להם את הפשט לאט לאט - סוף דבר היה: מתוך הפשט - יצא התירוץ והחידוש הגדול! זה היה כוחו המבהיל של מרן החזון איש: בכל סוגיא שלמד, בכל התורה כולה - מתוך הסיכום, יצאו דינים העולים של פסקי הלכה למעשה! אין דבר שהוא למד שלא יצא ממנו פסקי דין העולים מזה.
והוסיף החזון איש ואמר לי: "שלפי דרך הלימוד של החידושים - לא נשאר בסוף דבר ביד! כי מאריכים ומבארים סברות ופלפולים אבל מאבדים את הבסיס! והעיקר: הוא לחזור בסוף כל לימוד כל סוגיא שלומדים לסכם את הפרטים!" חשוב להדגיש: שלומדים לאט, הכוונה להתמיד בתורה מתוך ישוב הדעת! ללמוד ברוגע, כאילו כל הזמן שבעולם עומד לרשותנו! וכך היה הגאון ר' אלישיב מרבה לומר: "כדי להגיע לשיא העמקות והבהירות, יש ללמוד בלי לחץ של 'הספק' או זמן, להתיישב ללמוד ברוגע! בעיון ובעמקות, כאילו כל הזמן שבעולם עומד לרשותנו! אבל, צריך לנצל כל רגע, וכך יכול אדם להתפנות רגשית ונפשית, להכנס לעומק הסוגיות עד דק!"
בהזדמנות אחת נכנס אחד מהנכדים של הרב אלישיב ודיבר איתו על המשברים שפוקדים בני ישיבות, אז הרב אלישיב אמר לו כך: "אני אסביר לך למה פוקדים היום משברים את בני הישיבות; משבר נוצר, כשאצל הבחור מצטברת הרגשה 'שהוא לומד ועמל ואין פירות!' וזה שכיח מאוד בדורנו! אתה יודע למה? משום שאין את האחריות ללמוד בבהירות! ישנם בחורי ישיבות שלומדים סוגיא, וגם אם ההבנה שלהם במהלך הסוגיא ופרטיה אינם שלימים ובהירים, הם כבר עוברים לעסוק בסוגיא הבאה, סדר היום הלימודי שלהם, הוא לא מוכתב מרמת ההבנה שלהם, אלא מרמת ההספק; 'כמה הספק צריך בעיון וכמה בבקיאות',
וכשבחור מסיים סוגיא או דף גמרא, והוא עובר כבר לדף הבא או לסוגיא הבאה בלי שנהיר ובהיר לו הדף הקודם - והדברים מעורפלים בראש! אין לו סיפוק שלם, במקום שמחה - הוא מרגיש החמצה!! אבל מי שלומד בבהירות, ויש לו בסיס איתן - אז לא יהיה לו משבר". אבל מי שלומד ללא בהירות ללא סיפוק אין לו בסיס איתן ודאי שיהיה לו משבר.
"אני עצמי" העיד הרב אלישיב: "מעולם לא חשבתי 'כמה זמן יקח לי ללמוד משהו מסויים?' לא למדתי מעולם לפי 'הספק' מחוייב מראש, תמיד למדתי לפי כח ההבנה שלי! כשנגשתי ללימוד; העמדתי לעצמי את כל הזמן שבעולם! לא הרשתי לעצמי לעבור לעסוק בסוגיא הבאה או לעיין בקטע של רש"י הבא, בלי שהסוגיא או הקטע הקודמים נהירים ומחוורים לי לגמרי!" וכך הטעים הרב אלישיב משפט חריף בעוצמתו! שצריך להוות לנו מגדל אור: "כשאדם ניגש ללמוד סוגיא המבט שלו צריך להיות: כאילו זו הסוגיא היחידה שיש לו בעולמו! הוא צריך לעבור לגור בסוגיא, עליו לגייס למען זאת את כל הסבלנות ואורך הרוח שיש בו, איש לא רודף אחריו, כל הזמן שבעולם עומד לרשותו, מי שלומד תורה בהרגשה 'שהסוגיא הבאה כבר ממתינה בפתח! דוחקת ולוחצת' - לא תהיה לו הצלחה!"
הרב אלישיב הִרבה לדבר על כך: "שהמפתח להצלחה תורנית - נעוץ ברוגע ושלווה על הנפש!! וזה מגיע מריכוז מוחלט בשורות הגמרא או התוספות לפני הלומד, רוב המתח נובע: שבכל שעת לימוד, נושא הבחור בעומק לבבו משא עצום של 'לימוד כל התורה כולה!' במקום להתענג על מה שהוא כן יודע! הוא עצוב ושבור על מה שהוא לא יודע!! עם גישה כזאת - אי אפשר להצליח". פעם שאל אותו מאן דאמר: "שפעם, מכיון שרבינו אוחז 'שצריך ללמוד בעיון דוקא!' מתי יסיימו את הש"ס?" הרב אלישיב השיב: "מי אמר שצריך לגמור את הש"ס? צריך ללמוד!" אז הוא שאל אותו: "איך סיימו גדולי ישראל את הש"ס בצעירותם?" והרב אלישיב חזר על דעתו: "צריך ללמוד בעיון! בלי זה – זה לא נקרא לימוד!! וכל אחד לומד בהבנה כפי יכולתו ודרגתו, ואם תלמד טוב - תספיק הכל!"
וכך התבטא גם החזון איש: "אפשר לדעת את כל התורה בעיון! יש מספיק זמן לכך!! צריך רק לנצל את הזמן!!!" להזכירכם: ר' עקיבא בגיל ארבעים התחיל בהיותו עם הארץ! ואחרי עשרים וארבע שנה כבר היו לו עשרים וארבע אלף תלמידים תנאים קדושים - זה אם לומדים רצוף וברצינות!! ואם תרצה ללמוד? תלמד מהרב אלישיב! הוא הוכיח: שאפשר ללמוד לאט, בעיון, בישוב הדעת ולהספיק את כל התורה כולה! מי שראה ושמע איך הוא לומד גמרא רש"י ותוספות ורא"ש, מבין היטב: מדוע הוא התענג על הלימוד!
יש קטע קטן של איזה דקה שפרסמנו בזמנו: איך הוא מנגן בלימודו! ולומד את הגמרא - משהו מדהים!! לומד בקול כל תיבה בגמרא ברש"י ובתוספות, מטעים אותה בניגון ומתרגם אותה היטב, לפעמים חזר ושנה כמה פעמים שהוא עומד על תיבה אחת להבין אותה לאשורהּ! ואם לא הבין – היה מקשה לעצמו במתינות ובערגה, ואם עדיין לא הבין – למד שוב ושוב, והקשה, וחוזר חלילה, עד שהרגיש שהדברים מחוורים לו כשׂמלה! במתינות, בישוב הדעת היה לומד מקשה ומתרץ, בלי לחץ של 'הספק' לאור הכללים שהציב בעצמו לאחרים: "עד שלא מבינים - לא זזים!"
לעיתים, כאשר לאחר חזרות רבות נותרו קושיות בלתי פתורות, היה מתבטא כך: "נו, נו, זה קשה!" וממשיך הלאה, אולם עדיין הלימוד היה מלא בסיפוק והעניק תחושה נפלאה של "לוּלֵי תוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי אָז אָבַדְתִּי בְעָנְיִי!" (תהלים קיט צב) 'נו, נו, אז זה קשה!' ממשיכים, אח"כ חוזרים עוד פעם, יש לפעמים שצריך יום אחר בשביל להבין את מה שלא הבנת היום, לפעמים מתמקדים באיזה דבר וקשה להשתחרר ממה שאנחנו סוברים וחושבים, בא יום חדש ופתאום מתבהרים הדברים! אבל, לא זזים בעקרון עד שמבינים! ולא צריך 'הספק', צריך: להבין! ואז לא נשברים.
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
וכן ניתן לקבלם במייל main@shofar.tv
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות