הפלא ופלא - אות ש - חלק ה | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 07.11.2022, שעה: 20:55
הנושאים: שמואל / שמונה עשרה שנה / שמונים שנה / שמות הקודש / שמחה / שמחה; צער / שמחת אב.
הנושאים: שמואל / שמונה עשרה שנה / שמונים שנה / שמות הקודש / שמחה / שמחה; צער / שמחת אב.
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
שמואל
כל ידיעותיו הרחבות בכל חכמות העולם של שמואל נלמדו אך ורק בעת היותו בבית הכסא. כן כתב "רבנו בחיי" (פרשת נצבים) בשם המדרש: "שמואל אמר: אין התורה מצויה לא באסטרולוגין ולא באצטגנינין. אין התורה מצויה אלא במי שמתעסק במלאכת שמים. אמר לו לשמואל: הלא אסטרולוגוס אתה? אמר להם: מימי לא הסתכלתי בחכמה זו אלא בשעה שהייתי נפנה לבית המים".
שמונה עשרה שנה
נער שגילו מתחת לגיל שמונה עשרה – אינו "גבר בגוברין", כלומר אין בכוחו לדרוש את האמת ולעמוד על ביצועה.
מסיבה זו, "אינו ראוי לדון אלא מבן י"ח ומעלה, דאז הוא גבר בגוברין, ויש בו כח להציל העני מיד גוזלו, שהוא אחד מהמידות שצריכים להיות בדיין". כן כתב הסמ"ע (חו"מ סימן לה, ס"ק ב).
שמונים שנה
בהגיע אדם לגיל 80 – נסתיימה השותפות של הוריו בו. כידוע, שלושה שותפים יש באדם: הקב"ה, אביו ואמו. מכח שותפות זו אדם חי עד 80 שנה. בהגיעו לגיל 80 – החיים הם רק מידיו של הקב"ה. כן אמר רבי יהודה צדקה.
זאת כוונת הכתוב – מבאר הגר"י צדקה – "אבוא בגבורות ה' אלוקים אזכיר צדקתך לבדך". "אבוא בגבורות" – כשאדם בא לגיל גבורות (80), "אזכיר צדקתך לבדך" – כי משלושת השותפים נשאר רק הקב"ה.
שמות הקודש
אדם שמקדש את עצמו – ניתן לראות את אחד משמות הקודש חרוטים על פניו באופן ברור. כן כתב בעל "מאור ושמש" (כי תשא רעד): "כשהאדם מקדש את עצמו והולך בקדושה תמיד – אזי שורה על פניו שמות הקדושים, וזהו צלם אלקים, דהיינו שמותיו יתברך שמו; ובודאי גם עתה בדור הזה ראיתי על איזה אדם שם הוי"ה על פניו כראוי".
\
מראשי התיבות של כל הנשמה תהלל, ומסופי התיבות של מהרה בתפארת עוזך (כה"ת. אותיות אלו הם האותיות שאחרי אותיות שד"י) יוצא שם קדוש, אחד מע"ב שמות הקודש, הממונה על השמדת אוייבי ישראל, שעל ידו הרג משה את המצרי; וכל המכוין בו – "יהיה שמור וניצול מאדם רע ותפילתו תתקבל תמיד". כן מבואר ב"כתבי האריז"ל" ובסוף ספר "חסדי אבות" לחיד"א וב"שער מאמרי חז"ל" (שבת קכח, א) וב"כף החיים" (טו"ב, כא).
\
במזמור "יענך ה' ביום צרה" ישנם מספר שמות קדושים, שעל ידם יהודה המכבי ניצח במלחמותיו, ולכן יש להזהר לומר מזמור זה בכוונה רבה. כן מבואר בספר "שפתי רננות" (עמוד ריג), בשם אה"ח.
\
מראשי התיבות של "אתה גיבור לעולם אדני" יוצא שם קדוש (אגל"א), שבו דנים את בני האדם לחולי או לרפואה, לחיים או למוות. דוד המלך היה משתמש בשם זה לפעול ישועות בעם ישראל. כן מבואר ב"פרי עץ חיים" (שער העמידה פ"כ).
שמחה
אדם ששרוי בשמחה תמידית – אין מחלה בעולם שיכולה להכריעו. כן כתב הגר"א בביאור הפסוק (משלי יח, יד): "רוח איש יכלכל מחלהו" – "כשהאיש תמיד בשמחה, אף שתבוא עליו מחלה חס ושלום, הוא יכלכל מחלה, בשמחתו יבטלנו".
\
השמחה גורמת "שיתחזקו כוחות האיברים לפעול פעולותיהם כראוי, ויתעכל המזון עיכול טוב בקלות, וייטיב מראה הפנים, ויתחזק אור העיניים וכל ההרגשות, ויתחזק אור השכל. ולכן, ראוי לאדם לשמוח בחלקו בימי הבלו ולא יבקש יתרונות". כן כתב הגר"א.
\
בזמן שאדם שרוי בשמחה – שכלו מתחזק והוא נהיה חכם יותר. כן כתב בעל "לקוטי שושנים" (מע"כ אות ב): "מי שמכבדין אותו – מתחזק לבו ומתרבה שכלו, דברבות השמחה יתחזק כח השכל, ומזה תשמע, דכשהקהל ממנים פרנס על הציבור כמו גבאי וממונה ודיין – אז נראה יותר חריף ומנהיג ממה שהיה מקודם, וכולם תמהים עליו דלא היה כל כך מקודם".
\
אדם שבפתע פתאום מתעוררת בלבו שמחה ואהבה לה' – לא ישוחח עם שום אדם בעולם עד לאחר שתצא השמחה מלבו. כן מבואר בספר "חסידים" (סימן תשעג): "אדם שנפל לו בלבו פתאום שמחה ואהבה לה' – לא ידבר אז עם שום אדם עד שתצא מלבו".
\
שמחה פתאומית – מסוכנת מאוד ועשויה לגרום לעילפון. כן כתב "רבנו בחיי" (פרשת ויגש): "בדרך הטבע, כאשר תבוא שמחה פתאום על האדם, יתעלף ויהיה כמת. וטעם הדבר, כי יפתח הלב ויתרחב פתאום והחום הטבעי שבתוך הלב יוצא ממנו ויתפשט בחיוני הגוף, ואז ישאר הלב מבפנים קר, ומתוך כך בא לידי עילוף. והענין הזה ברוב הוא נמצא בזקנים ובבני אדם חלושי הכח בבוא להם השמחה פתאום".
שמחה; צער
כשאדם שמח – פסיעותיו מתארכות, וההליכה נעשית קלה עליו. כשאדם בצער – פסיעותיו מתקצרות, וההליכה קשה עליו. כן מבואר במסכת כתובות (סב, א).
חז"ל (שם) מספרים על יהודי וגוי שהלכו יחדיו. הגוי לא הספיק להדביק את קצב ההליכה של היהודי, ולכן הזכיר לו את חורבן בית המקדש כדי לצערו, דבר שגרם לו להאט את קצב הליכתו.
\
סוג הדמעות שיורדות מחמת צער וכאב הם שונות מסוג הדמעות שיורדות מחמת שמחה. השוני הוא בטמפרטורת הדמעות. דמעות שיורדות מחמת צער וכאב הם דמעות חמות, ואילו דמעות שיורדות מחמת שמחה הם קרות. כך כתב בעל ה"שבט מוסר" (פרק יא).
שמחת אב
בו ברגע שלבו של אדם מתמלא שמחה מחמת החכמה שלמד – בו ברגע גם לב אביו מתמלא שמחה, גם אם הוא נמצא בארץ מרחקים, שכן "האב ובנו הם משורש אחד", "כמו האבן הנקרא מגנט שחתכוהו לשנים, כשחלק האחד יתנועע גם השני יתנועע, אף שהיה מרחוק בקצה הארץ, כן הוא טבע שורש הבן – בעת שמחת לבו גם אביו ישמח בלבבו". זו כוונת הפסוק: "בני אם חכם לבך – ישמח לבי גם אני" (גר"א משלי כג, טו).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות