פושעים יכשלו בם - ב' | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 31.08.2012, שעה: 04:55
- - - אין זו הדרשה, אלא עיקרי הדברים מהספר 'חכמת המצפון' פרשת 'כי תצא' מאמר תכה' - - -
(הרב שליט"א עושה חזרה קצרה על חלק א' - לצפיה לחץ כאן).
ואמנם כי זאת באמת הבחינה האמיתית והמדידה על אדם אשר נפל פעם בחטא, עד כמה הוא מחפש עצות ותחבולות שלא לשוב על קיאו, מכשולים יכולים לקרות בכל אדם, אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא, אבל אם אחרי כן נקוט הוא בפניו, וזהיר הוא שלא ליפול עוד במכמורי היצר, האיש הזה ודאי לאנוס יחשב, אבל הנכשל פעם ולא משים על לב לשית עצות בנפשו, להשתמר מכשלונות חדשים, האדם הזה הוא כבר ר"ל בכלל הפושעים! אם גם באונס יעשנו!
אם בקומה ידע, ולא גדר עצמו מלשתות עוד פעם, הנהו כבר מ"כת הפושעים! ואין לנו לשכוח כי לא מדברים כאן על איזה קטלי קניא, הלא מדברים כאן על מחונך של א"א ע"ה! ואשר חז"ל אמרו עליו ( רש"י בראשית י"ט) ומצות אפה שקיים כל התורה קודם שניתנה, ואין ספק כי עסק בתשובה כל ימיו על הפסוק הזה, ועכ"ז נשאר על מצבו, ומעשיו כבר אינם לשם מצוה הוא קמכוין! אלא ופושעים יכשלו בם.
אמרו חז"ל (סוכה נ"א) הפכו פניהן ממזרח למערב ואמרו אבותינו שהיו במקום הזה אחוריהם אל ההיכל ופניהם קדמה, ואנו ליה ועינינו ליה מיחלות, הדגישו החילוק בינם לאבותיהם, בעיקר במקום פניתם, לא המעשה עיקר, אלא לאיזה רוח פונה ועומד, אבותיהם היו פניהם כלפי המזרח, והם פניהם למערב, תמר זנתה וזימרי זינה, תמר זנתה ויצאו ממנה מלכים ונביאים, זימרי זינה נפלו כמה רבבות מישראל (שם בהוריות), מעשיהם שוים היו, שניהם זינו, אלא החילוק היה בעיקר בפנייתם, תמר פניה כלפי מערב, וזימרי פניו כלפי מזרח, וזהו אשר היוה כל תוצאותיהם, אמר רב נחמן בן יצחק גדולה עבירה לשמה ממצוה שלא לשמה (שם), מעשה עבירה הלא עבירה היא, אלא שאם עשאה לשמה, אם פניהם כלפי מערב, אז גם עבירה יכולה להתהוות כמצוה שלא לשמה.
הוא יסוד הדברים, עיקר כל העיקרים הוא לאן פניו עומדים! כי ע"כ במצב של הכלל ישראל, בדרגתם הם אשר סוד מעלתם הוא כוח האלהי, כלומר פניהם כלפי מערב, סוד הדבר הוא כי מעשיהם אם גם בשכחה, גם בתוקע לשיר, מתהוה ממש למצוה, אף גם למצוה מן המובחר, כי זהו סוד נפש הישראלית, כי בה ובקרבה, כל הבא בתוכה אם גם בשכחה, גם בבלי דעת, מתעבד למציאות של מצוה ממש, ברם במצב של כל הפסוק הזה לשם עבירה נאמר, במצב של פניהם כלפי מזרח, שם כבר להיפך, אף מצוות ממש נעשים לעבירות!
ובזה נבוא לראשית דברינו בענין שלא לשמה, רב ההבדל בין שלא לשמה לבין שכחה, כי שכחה והתוקע לשיר וכדומה, שם הרי המדובר במצב של פניהם כלפי מערב, ובמצב ההוא ודאי כי גם בבלי דעת מתעבדות הן למצוות, לא כן שלא לשמה, באופן של לשם כבוד וכדומה, דברים אשר אף מוציאין את האדם מן העולם, שהעתיק עצמו מכל מעמדו באמת, כבר העמיד עצמו לרוח ומגמה אחרת לגמרי, במצב זה כבר לא תדע מה יהיו תוצאות הדברים, וכבר ודאי צריכים להיתר מיוחד על מצב זה של שלא לשמה.
וזהו שחידשו לנו חז"ל הקדושים, לעולם יעסוק אדם בתורה ובמצוות אפילו שלא לשמה, שמתוך שלא לשמה בא לשמה, חז"ל הקדושים ביודעם סוד סגולתה של תורה ומצוות, הם התירו והבטיחו לנו, כי סוכ"ס מתוך שלא לשמה יבוא ללשמה, אדם השם אורחותיו ומכיר את עצמו, יראה איך שמכל מצוותיו ואף הגדולות שבהן, מכולן מתעבדות ר"ל עבירות חמורות, פחד ורעדה תאחזנו לאדם להתבונן על מצבו ומעמדו לאן פניו פונות, ה' ישמרנו!
(דעת תורה).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות