ובא לציון גואל - חלק ל | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 22.01.2023, שעה: 12:00
- - - אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים מהספר 'ובא לציון גואל' מאת הרב יוסף רובינשטיין שליט"א (עמודים קסו-קסט) - - -
שבת קודש; הסגולה היותר בטוחה לקרב את הגאולה היא שמירת שבת קודש
ירמיה הנביא בעת שהוכיח את העם על שמירת שבת (ירמיה פרק יז) הזהיר אותם: 'שאם יחללו שבת – בית המקדש ישרף!' "ואם לא תשמעו אלי לקדש את יום השבת וגו' והצתי אש בשעריה ואכלה ארמנות ירושלים ולא תכבה". ואם היה כח בחטא זה להחריב את הבנוי על אחת כמה וכמה שאפשר בכח חטא זה לעכב הגאולה! (בית ישראל פרק ב).
ומאידך הסגולה היותר בטוחה לקירוב הגאולה היא ע"י שמירת שבת!
כמו שאמר הנביא ירמיה (לעיל שם): "והיה אם שמוע תשמעו וגו' ולקדש את יום השבת וגו' ובאו בשערי העיר הזאת מלכים ושרים יושבים על כסא דוד וגו' וישבה העיר הזאת לעולם" (אגרות ומאמרים נד).
וכך מפורש במדרש (תנחומא תשא ובזוהר הקדוש יתרו): 'ששמירת השבת מקרבת את הגאולה: 'אמר הקב"ה: 'אם שמרתם את השבת - אני מקבץ גלויותיכם! שנאמר: "כה אמר ה' וגו' אשר ישמרו את שבתותי" וכתוב אחריו: "מקבץ נדחי ישראל".
וכן מצינו בחז"ל: ששמירת השבת הוא קירוב גדול לגאולה העתידה 'ואלמלא שמרו ישראל שתי שבתות מיד היו נגאלין!' ואוי לנו למה שהגיענו בימינו אלה לראות איך שהיום הקדוש הזה נהפך בהרבה עיירות ליום חול ממש ואינו ניכר כלל שהוא יום שבת קודש ומה מאוד שמחתי לשמוע שנעשה התעוררות אצל כלל ישראל לחזק את שמירת השבת ובכל מדינה ומדינה נתייסדו חבורות 'שומרי שבת' ועלינו לחגור את כל כוחותינו לבאר לפני אחינו בני ישראל את גודל הענין הקדוש של שמירת השבת. (אגרות ומאמרים פרק ו).
ברור שהתביעה הראשונה מאליהו הנביא על כלל ישראל תהיה אודות השבת!
ידוע שאחר שיבוא המשיח יהיה 'יום הדין הגדול והנורא!' כדכתיב (מלאכי ג): "הנה אנכי שולח לכם את אליהו הנביא לפני בוא יום ה' הגדול והנורא" ועל כן על כל אחד ואחד לשוב בתשובה קודם ביאתו שלא תשיגנו בושה וכלימה ובפרט צריך לשוב על אותן עוונות של חייבי כריתות ומיתות בית דין שהם חמורים מאוד.
והנה הדבר ברור ומהתביעה הראשונה מאליהו הנביא על כלל ישראל תהיה אודות השנת אם מקיימים ישראל כראוי את יום השבת או לא ולפי זה איך נוכל להראות פנינו לפניו כי כמעט כולנו איננו נקיים לגמרי מעון זה ובודאי רוב אנשים נכשלו כמה פעמים בחילול שבת בשוגג או במזיד ואפילו אם עברו כבר עשרות שנים מאז שחטא כל זמן שלא שב על זה בתשובה בחרטה על העבר וקבלה אמיתית על להבא עדיין לא נתכפר לו ואפילו ת"ח הזהיר במעשיו מכל מקום לפעמים ראה חילול שבת שיכל להוכיח ולמנוע ולא השגיח על זה בעצלותו ויתבע על זה ולכן על כל אחד מוטל להתחזק ולשוב בתשובה שלימה ולהתחרט על העבר ולקבל קבלה אמיתית על להבא שלא יעבור עליהם עוד לעולם. (אגרות ומאמרים ד).
סדר התשובה על חילול שבת; קיצור סדרי התשובה:
[א] ראשון לכל חרטה גמורה על מה שחילל שבת עד היום הן מה שעבר בעצמו הן מה שעברו בני ביתו ולא השגיח ולא הוכיחם על זה וקבלה על העתיד רצה לומר; שלא יחלל עוד את השבת מהיום והלאה וכל מה שיהיה בידו להזהיר לבני ביתו ולמנעם מחילול שבת יעשה כן.
[ב] לרשום בפנקסו כל חטא מחילול שבת שיודע שעבר עליו ויקבל עליו: 'שכשיבנה בית המקדש בימיו יביא חטאת על אותו חטא' ולעת עתה יתן צדקה דמי חטאת לעניים.
[ג] ללמוד בתורה בפרשת חטאת ולקיים עצת חז"ל שאמרו: 'כל העוסק בתורת חטאת כאילו הקריב חטאת' ואם יודע בעצמו ללמוד דיני חטאת 'מצוה בו יותר מבשלוחו' ואם אינו יודע בעצמו ללמוד יספיק לאחר שילמוד עבורו הן בחינם או בשכר ויחשב לו כאילו לומד בעצמו וכשם שבקרבן צריכה להיות ההקרבה לשם בעליו ולשם אותו החטא דוקא אף כאן הקריאה בתורה צריכה להיות דוקא מענין ההוא ולשם אותו האיש שעבר על זה וכשם שבקרבן צריך להיות וידוי על החטא אף כאן כן הדבר. ואם אין בעירו אנשים כאילו שיצייתו לו ללמוד עבורו יסע למקום אחר וישיג איזה רב או למדן מופלג וירא אלקים וילמד עבורו בחינם או בשכר. ולאו דווקא באיסור חילול שבת אלא הוא הדין בשאר עבירות של חייבי כריתות אך עיקר כל העיקרים שצריך לתשובה הוא הקבלה על להבא שתהיה באמת ובתמים עד שיוכל להעיד עליו השם יתברך שהסכים בדעתו בהחלטה שלא ישוב לכסלה עוד! (אגרות ומאמרים ה).
ועיין עוד בהשמטה למשנה ברורה (לסימן תרצה סעיף א) שהאריך בזה הרבה: שכל מי שחטא בחילול שבת בשוגג צריך לעסוק בעיון בפרשת חטאת וכן לגבי חיוב תודה ועולה. ומי שאינו יכול ללמוד לבד יחזיק כוללים העוסקים בדיני קדשים וקרבנות וכן צריך ליתן צדקה כפי ערך קרבן וראוי שיתן הכסף להחזקת אברכים הלומדים הלכות הקרבנות (נדפס במכתבים ומאמרים י').
לקבוע סדר לימוד תמידי בהלכות שבת;
העצה היעוצה להגיע לכך שיוכל לשמור שבת בכל פרטיה הוא ללמוד הלכוה שבת ולחזור עליהם תמיד דאי לאו הכי אפילו אם ילמד כל עניני המוסר המזרזים לשמירת שבת כראוי לא יועיל לו וכבר העיד בנו הגאון בעל האורים ותומים (בספרו יערות דבש): 'כי אי אפשר כלל במציאות להינצל מאיסורי שבת אם לא ילמד כל הדינים על בוריים הישג היטב!' ולכן ראוי ונכון לכל ירא וחרד לכונן חבורות ללמוד הלכות שבת כדי שלא יכשלו בם וכדאיתא בילקוט (ריש פרשת ויקהל): 'אמר לו הקב"ה למשה: 'עשה לך קהילות גדולות ודרוש לפניהם ברבים הלכות שבת!' וידוע ששמירת שבת כתיקונה הוא קירוב לגאולה וכו'. (הקדמת משנה ברורה להלכות שבת).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות