הפלא ופלא - אות פ - חלק ג | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 18.10.2022, שעה: 08:22
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
פרה אדומה
ישנם שני סימנים שלא עלה עול על הפרה אדומה: א. יש לפרה שתי שערות זקופות בצוארה, במקום שמניחים עליה עול. פרה שהונח עליה עול – מיד השערות נכפפות, ואינן חוזרות לזקיפתן לעולם, גם כאשר יסירו ממנה את העול; ב. "עד שלא נתן העול עליהם – עיניהם שוות. נתן עליהם העול – עיניהם שורות". כן מבואר ב"פסיקתא דרב כהנא" (פרשת פרה).
\
כיצד נוצרת פרה אדומה? בשעה שהשור מזדווג עם הפרה, מעבירים מול עיני הפרה כוס יין אדום כדי שתתבונן בו ותלד פרה אדומה. כן מובא במסכת עבודה זרה (כד, א).
פרי
אדם שמקפיד שלא לקטוף פרי מהאילן בטרם יהיה ראוי לאכילה – מאריכים לו ימיו ושנותיו. כן כתב רבי יהודה החסיד (ספר "חסידים" סימן תתקעה): "כך אני מקובל, כל מי שמונע עצמו מלקחת הפירות עד שיתבשלו, מאריכים לו ימיו ושנותיו".
מאידך, אדם שקוצץ פרי קודם זמנו – מסתכן במוות בטרם עת, כמסופר במסכת בבא קמא (צא, ב) על בנו של רבי חנינא, שהיה צדיק גדול, ואף על פי כן נפטר בטרם עת, מפני שקצץ תאנה קודם זמנה.
פרי בטן
אדם שלא זכה להפקד בפרי בטן, ישתדל להדפיס ספר קודש שחובר על ידו או על ידי אחרים, ובשכר זיכוי הרבים זה יפקדהו ה' בזרע של קיימא, ויזכה לבנים צדיקים עוסקים בתורה ובמצוות ולבנות צדקניות יראי אלוקים. כן מיעץ הגאון רבי חיים קנייבסקי, כמבואר ב"דרך שיחה" (עמוד נא).
\
הרוצה לזכות לפרי בטן – יעשה גמילות חסדים ביין של מצוה. כלומר: יחלק לעניים יראי ה' יין של מצוה, כגון יין לארבע כוסות, יין למילה וכיוצא בזה. כן כתב בעל ה"בן איש חי" בספרו "כתר מלכות".
\
לימוד באופן קבוע מתוך הספר "אור החיים" על התורה שחובר על ידי רבנו חיים בן עטר, בכוחו לפקוד את הלומד – או את מי שלמדו עבורו – בזרע של קיימא. כן מבואר בספר "עוד יוסף חי" (עמוד קיח).
\
עצה לזרע של קיימא: לאכול כזית או כביצה פלחי שום מטוגנים מעט במחבת עם מעט שמן. יש להקפיד על הוצאת פלחי השום מן המחבת בתחילת השחמתם, כאשר הם מתחילים לקבל מראה חום. כן מבואר בספר "חסידים" (עמוד שצ), וב"משנה ברורה" (רפ, א), וכן היה מיעץ בעל ה"קהילות יעקב".
\
בני זוג שרוצים להפקד בזרע של קיימא, שייחדו קופה שמידי פעם ישלשלו לתוכה כסף עבור לומדי תורה, וישאו תפילה קצרה לה' שיפקדם בזרע של קיימא. בהמשך הזמן, כשיצטרף סכום נכבד – יחלקוהו ללומדי תורה. כן יעץ רבי עקיבא איגר לתלמידו שהיה חשוך בנים.
עצה נוספת יעץ רבי עקיבא איגר: לתרום נרות לבית הכנסת שידלקו לפני העמוד בשעת התפילה.
\
המעונין לזכות בפרי בטן, זאת יעשה: לאחר אמירת ההגדה, בסיומו של ליל הסדר, ילמד את דברי ה"אור החיים" הקדוש (פרשת בא, שמות יג, ח) על הפסוק "והגדת לבנך ביום ההוא לאמר", כדלהלן: "להיות שאמר 'והגדת לבנך', תינח אם יש לו בן, אם אין לו בן – יהיה פטור, תלמוד לומר 'לאמר', שעל כל פנים צריך להגיד אפילו בינו לבין עצמו. ואם תאמר: כיון שעכ"פ הוא צריך להגיד אפילו בינו לבין עצמו, אם כן למה אמר 'לבנך'? ואולי שאם יגיד הגדה האמורה – יזכהו ה' שיגיד לבנו, וכדי שלא תטעה לומר דוקא, לזה אמר 'לאמר'".
"רבים, רבים מעידים שנפקדו בדבר ישועה ורחמים אחרי שלמדו את דבריו הקדושים אלו". כן מבואר בספר "באר החיים" (עמ' קעו).
\
אשה שעדיין לא נפקדה בזרע של קיימא – תקפיד למזוג יין לתוך כוס של קידוש ולתוך כוס של ברכת המזון ולהוסיף מעט מים. כן מבואר בספר "עטרת תפארת" (חלק כתר מלכות אות קנט).
פרידה
הפרידה לא נבראה יחד עם שאר בעלי החיים בעת שנברא העולם, וממילא היא לא התברכה בברכת "פרו ורבו", ולכן היא אינה מולידה. כן כתבו "בעלי התוספות" (בראשית נו, ב).
הפרידה הראשונה נולדה בשעה ש"ענה" הרכיב סוס וחמור. כן מבואר במסכת פסחים (נד, א).
פרנסה
אדם שנמצא בקשיי פרנסה, שישתדל – עד כמה שאפשר – לא לספר זאת לאף אדם, וזו סגולה נפלאה לפרנסה. ואם למרות הקשיים הוא לא נופל ברוחו, אלא משתדל להכניס שמחה בלבו – הפרנסה תמהר לבוא אליו. כן מבואר בספר "משמרת איתמר" (פרשת מקץ).
\
אדם שמקפיד מידי יום ביומו שלא לאכול מאומה בטרם יעסוק בתורה, הקב"ה מזכהו בפרנסה טובה. כן מבואר ב"דרשות חת"ם סופר" (ח"ג, דף רעט, ד"ה ולחם).
\
אדם שמקפיד שלא לעסוק בשום דבר לפני תפילת שחרית, "אזי אחר התפילה, כשהולך לעסוק במשא ומתן, הוא מצליח בשפע פרנסה וכל טוב". כן מבואר בספר "דברי ישראל" (בראשית, על הפסוק "וכל שיח השדה").
\
אדם שמרגיל את עצמו ללמוד בספרי רבנו בחיי – מובטח לו שפרנסתו תהיה מזומנת לו בכל יום. כן מבואר ב"יקרא דחיי" (מבוא לספר "רבנו בחיי"). רמז לדבר: "מאן דיהיב חיי – יהיב מזוני".
\
מי שמגביה את קולו באמירת "קדוש, קדוש, קדוש וכו'" ומכוין לקדש את ה' – הקב"ה יזכהו לגדולה ולעשירות שלא תפסק ממנו ומזרעו. כן מבואר ב"תנא דבי אליהו רבה" (פרק יג).
כמו כן, אדם שמברך ברכת המזון במתינות, בקול ובכוונה – יזכה לפרנסה בכבוד וברווח. כן מבואר ב"חינוך" (מצוה תל).
\
הקב"ה ממציא לכל אחד את מזונו בכל דרך אפשרית. במדרש רבה (ויקרא יט, א) מסופר על אדם שהכניס עורבים קטנים לתוך כלי סגור ללא מזון. לאחר ג' ימים הוא פתח את הכלי וראה שעל צואת העורבים רוחשים יתושים שנבראו מהצואה, ומהם ניזונו העורבים. זאת כוונת הפסוק "לבני עורב אשר יקראו".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות