ביאורים ומעשים מהגדה של הרב שטיינמן על ההלל - ה | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 06.05.2021, שעה: 07:33
אנחנו ממשיכים בביאורים ומעשים מהגדה של הרב שטיינמן ובענין ההלל
וֶאֱמֶת השם לְעוֹלָם הַלְלוּ יָהּ (תהלים קיז ב) - לקח גדול בענייני דיוק מוחלט בכל מילה היוצאת מן הפה, למד אדם שנכנס בלוויית גביר נכבד אל הרב. אותו מקורב ביקש ברכה עבור הגביר והוסיף: 'בשנה האחרונה תרם 20 מיליון דולר לעניי ארץ ישראל - בלי שאף אחד ידע על כך!'. הגיב מיד הרב ואמר: 'זה לא נכון!'. התפלא ואמר: 'אני יודע בעצמי שהוא תרם את הסכום הזה!'. הרב אמר לו: 'אמרת שאף אחד לא ידע מכך - זה לא נכון! כי אני כבר יודע מזה, אז אם הוא התכוון להסתיר את התרומה של ה-20 מיליון דולר, איך אתה לידו מספר לי את זה? אז זה לא שהוא תרם שלא ידעו, הנה! הוא גם בא לבקש ברכה בעבור התרומה ושידעו שהוא תרם. אז זה לא מדויק, נכון?' ככה הוא אמר לי גם כשאני באתי אצלו ואמרתי לו: 'כולם ישמעו לי בעניין הזה' אז הוא אמר לי: 'כולם?' אמרתי לו: 'לא, רובם!'.
לֹא אָמוּת כִּי אֶחְיֶה (תהלים קיח יז) – מעשה ביהודי לעת זקנתו חלה מאוד! הרופאים חשו שקיצו קרב וקראו לבני המשפחה 'לבוא להיפרד מיקירם, כי לפי דרך הטבע הוא צריך להסתלק בתוך שעות!'. אבל שבוע אחר מכן הנכד אמור להתחתן, והאבא של החתן שהוא הבן של החולה ניגש לרב לשאול: 'האם לדחות את החתונה? כי לפי דרך הטבע אם הוא לא ידחה את החתונה הוא לא יוכל להיות בחתונה כי הוא יישב שבעה!'. הרב הרהר בדבר ואמר: 'אל דאגה השמחה בחתונה לא תושבת! אין צורך לדחות את החתונה' ואכן הסבא התאושש והילדים שבו לביתם. שבוע אחרי כן התקיימה החתונה. קודם החתונה באו כל הילדים להגיד: 'מזל טוב!' לסבא ששמח מאוד וכולם שמחו בחתונה. אחרי החתונה לפנות בוקר נפטר הסבא. - אם הרופאים אומרים ש'הוא ימות!' צריך להגיד בדיוק הפוך!! 'הוא לא ימות!'. שידעו שיש כח ביד גדולי ישראל ולא ביד הטיפשים! אלה שחושבים שהם קובעים מה שהם קובעים על פי טבע. העולם לא מתנהג על פי הטבע! הצדיקים יכולים לשנות טבע!!
ועכשיו לקטע של "יַסֹּר יִסְּרַנִּי" (תהלים קיח יח) – הרב היה ידוע בחיוך בלתי פוסק שובה לב ונפש! נובע משמחה פנימית ואהבה אין קץ בכל המצבים אפילו הקשים ביותר! מבחינת גוף מבחינת הנפש. יום אחד נפל ושבר את רגלו והוצרך לניתוח. הרימו אותו מן הארץ הושיבו אותו על המיטה פניו היו סמוקות מעט. ולא ניכרו עליו הכאבים העזים. ואמר בחיוך: 'מסתמא משהו נשבר שם...' פעם שאלו אותו בעת שסבל מכאובים: 'האם הוא מרגיש כאבים?' אמר: 'יש לי כאבים שהם כבר תמידיים!'. מי יכול להאמין שמאחורי החיוך והשמחה עומד אדם שסובל סבלים תמידיים! זולת הייסורים המתחדשים לבקרים; מצינה, כאבי מעיים, כאבי שיניים! ועוד כהנה וכהנה פעם אמר על הייסורים שלו: 'זה כבר מנהג אשכנז'.
בזמן שהותו בבית הרפואה 'מעייני הישועה' רצו שלא יכאב לו בעת שהכניסו לו מחט של העירוי (אינפוזיה) והביאו משחה מיוחדת לכך שמרדימה את המקום, אבל הוא לא הסכים שימרחו לו! ואמר: 'אי אפשר! עדיף שיכאב קצת כדי שתהיה לו כפרת עוונות!'. תמיד כאשר ניכר שהוא סובל כאבים שואלים אותו: 'איך הוא מרגיש?' משיב: 'ברוך ה'! - כואב לי הראש'. 'ברוך ה'! כואבת לי הרגל'. רופא השיניים שלו סיפר: 'כשהוא שב מחוץ לארץ וכאבה לו שן באופן נורא עד שהוצרכו לעוקרה! ביקש הרב: 'שיעקרו לו אותה ללא הרדמה!' הוא אמר: 'כיוון שהוא קיבל כל כך הרבה כבוד בחו"ל הוא מוכרח שיהיה לו קצת ייסורים!' וכך עקרו לו את השן ללא הרדמה. ובגיל 100!! אתם יודעים מה זה לעקור שן בגיל 100?
בעת שביקר הרב, אצל רבי דוד פוברסקי זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה כשהיה חולה שאל אותו הרב: 'איך הוא מרגיש?' ענה לו רבי דוד: 'כולי חולה! מִכַּף רֶגֶל וְעַד רֹאשׁ אֵין בּי מְתֹם' (ע"פ ישעיה א ו) אחר כך הרהר הביט על ידיו ורגליו ואמר: 'הלב – כך, הכליות – כך, הכבד – כך, אבל אני? בריא! הגוף חולה אבל האדם בריא'.
מֵאֵת השם הָיְתָה זֹּאת הִיא נִפְלָאת בְּעֵינֵינוּ (תהלים קיח כג) - אחד מראשי הכוללים סיפר שהיה זקוק לסכום של עשרות אלפי דולרים! החליט לטוס, ארגן תוכנית, שמות של גבירים שיפקוד את ביתם, אבל מיום ליום התברר שהתכנית רחוקה מן המציאות שהוא תכנן. נדיב אחד תרם לו סכום פעוט! השני התלונן 'שהוא בקשיים כלכליים!' ודחה את התרומה לזמן בלתי ידוע, השלישי התחייב לתת אבל בעוד חצי שנה! ואכזבה רדפה את רעותה והיה מפח נפש. יום לפני הטיסה חזרה - לא הצליח לעשות מאומה! ואז הוא חש שלווה עוטפת אותו, ותחושה של 'תן לארון לשאת אותך'. כידוע ש'ארון הברית היה נושא את נושאיו!'. תן לארון לשאת אותך. באותם רגעים הוא התרכז במחשבה זו וצץ לו רעיון חדש שלא חשב מעודו. הזמין פגישה אצל אדם וגולל לפניו את המצב והוא הקשיב בתשומת לב וסיפר לו שהוא מתכונן לבצע עסקה מכובדת ביותר בשותפות עם פלוני וכרגע הרגעים הקריטיים ביותר. ושיתף אותו במתח הנפשי לקראת ביצוע העסקה: 'איני יודע אם אצליח לכסות בקושי את סכום הקרן או להגיע לרווח נאה. מכל מקום אם העסקה הזאת תצליח הבטיח: אתן לך מעשר מסכום הרווחים!' - גם אני, הבטיחו לי הרבה! אחד לא שילם!! ממשרדו הוא צלצל לרב שטיינמן ואמר: 'שיש פה יהודי מבקש ברכה להצלחה בעסקים וסיפר שהוא מתכוון להפריש מעשר מהרווחים לכוללים!' מבעד לקו נשמע קולו של הרב אומר לו 'כמו שהוא אומר לכל עשירי ישראל: 'לא להסתפק במעשר! אלא להיות שותף של הקב"ה ולתת מחצית מהרווחים!! הקב"ה הוא שותף שאין כמוהו!!!' ואז הוא שמע בקולו; כל הכסף והזהב שלו - לחלק את רווחי העסקה מחצית יהיה לך מחצית לתורה!'. הגביר שמע את ההצעה והשיב בחיוב: 'יהי כן! מסכים לערוך שותפות עם הקב"ה ולהפריש 50%!' הטיסה עמדה להמריא, ממהר לשדה התעופה בלי שיודע מה יהיה בסופה של העסקה. כשנחת, התבשר: 'שהעסקה הצליחה!' והופקד עוד באותו יום 50% מהסכום שהוא היה זקוק לו! 50% מהסכום שהוא היה זקוק לו. אבל לא חלפו שעות רבות ועוד אדם לא מוכר התקשר לשוחח איתו והזדהה 'שהוא השותף של השני שעשה איתו את העסקה'. והייתה לו נימה של טינה: 'שלא שיתפתי אותו גם כן בעסקה!'. והוא חקר: 'האם הברכה של הרב חלה גם על העסקה כולה של שני השותפים או שהיא היתה מיועדת רק לשותף?' ולא עבר זמן רב עד שהודיע לי שהוא מפקיד בחשבוני מחצית מסכום הרווחים באותה עסקה! וכך בתוך יום אחד בלבד כיסיתי את כל החובות שלי! אהּ!! אם היו אנשים חכמים ושותפים עם הקב"ה, זה שותף שיש לו הצלחה! ויש לו ברכה!! והוא בעצם מברך את העסקאות, הוא! הוא עושה שירוויחו! אז אם אתה רוצה להיות שותף איתי, לא אתן לך להרוויח? איזה מין שותף זה? אבל מי יש לו אומץ? אנשים חושבים 'זה הכסף שלהם!' הם לא יודעים שהקב"ה נותן להם את ה-100%! אז 50% לילדים שלו, לבנים שלו, להחזיר אנשים בתשובה? לעשות דברים טובים! נישט שייכל (אין שכל).
לשמיעת שיעור זה ושיעורים נוספים: 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות