ביאורים ומעשים על הגדה של הרב שטיינמן בחלק נרצה - א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 24.05.2021, שעה: 07:40
אנחנו בביאורים ומעשים מתוך ההגדה של הרב שטיינמן בחלק של הסדר שנקרא נרצַה.
נכנסו לרב שטיינמן ראשי קהילה בגרמניה מהקהילות שמנוהלות תחת הנהגתו. ועמם היה יהודי שגילה נכונות לתרום להם כמה מאות אלפי דולרים להחזקת הקהילה והביאו אותו שיקבל עידוד מהרב כך שהדבר יהווה דחף עבורו לתרום. הציגו אותו בפני הרב והוא הושיט לו את היד בקרירות ולא הוסיף מילה אחת. כיוון שראו כך החליטו לחמם קצת את האווירה חזרו ואמרו לרב: 'שאם היהודי ייתן את מה שמצפים ממנו זה יהיה ממש הצלה לקהילה ויש לו נכונות!'.
הרב סובב את גבו לעבר אותו עסקן ואמר לו בעוד הגביר שומע את דבריו: 'אברך כולל שתורם 200 שקל - הרבה יותר נרצה לפני הקב"ה!'. הגביר ששמע את הדברים עמד מאובן במקום ויחד עמו כל העסקנים שהביאוהו זה טיסה מגרמניה בשביל לעודד אותו שיתרום. היה להם ברור שהם כבר לא יראו דולר אחד מהגביר לחצו את ידי הרב ויצאו לעבר פתח הדירה, והרב עבר לחדר התפילה שלו בחדר הקטן בו הוא לומד. בעוד הם יוצאים מהבית נשאר הגביר על עמדו בפתח הבית כולו מהורהר ביקש שוב להיכנס לחדרו של הרב הכניסוהו ביחידות,
והוא שאל: 'ואם אתרום שני מיליון דולר מעשיי כן יהיו רצויים בפני הבורא?' ענה לו הרב: 'לא!' – 'ושלושה מיליון?' – 'לא!' – 'אז מה עליי לעשות כדי שהצדקות שלי תהיינה רצויות בפני הבורא?' שאל. אמר לו הרב: 'אתה באמת רוצה לדעת מה לעשות?' אמר לו: 'בוודאי? מדוע אתן כל כך הרבה כסף ובסופו של דבר מעשיי לא יהיו רצויים?'
חייך אליו הרב ביקש שיישב לידו שאל אותו: 'אמור לי אם תתרום שלושה מיליון דולרים אתה תיסע לבית מלון אחד פחות בשנה? או שתבחר בית מלון פחות יוקרתי בגלל זה? לא! אבל האברך כשתורם 200 שקל - לא יוכל למרוח חמאה על הלחם במשך כמה ימים! הוא יצטרך לאכול לחם יבש!! לכן מעשיו הרבה יותר רצויים לקב"ה אם את רוצה שמעשיך יהיו רצויים אז מכל סכום שאתה מרוויח תפריש מיד חומש!! כך תרגיש מיד בחסרון הממון ואז מעשיך יהיו רצויים מאוד! פישטייסט (מובן)? אז זהו. כך אמרנו גם בזמנו שעני שתורם מהעשרה שקלים חמישה שקלים, העשיר שיש לו מיליארד צריך לתת חצי מיליארד בשביל להשתוות לו. ה' לא מתפעל מהכמות של הכסף, אלא כמה מתוך מה שיש לך נתת? ועם כמה הסכמת להישאר...
סיפר אחד ממקורביו ביום כיפור תשל"ד כשהלכתי להתפלל ותיקין ראיתי את כבוד הרב צועד לכולל חזון איש מכיוון רחוב רשב"ם. שאלתי אותו: 'מדוע הוא מגיע משם לבית הכנסת ולא מביתו?' והיה לי הדבר פלא! מספר לו הרב: 'בעת שישנתי' זה ביום כיפור 'נראו לי המילים "קרע שטן" כשהאות ר' שב"קרע" מנותקת ומרחפת מעל התיבה'. מעל התיבה הכוונה מעל המילה "קרע". 'התעוררתי ופחד ובעתה אחזוני! הן ליל כיפורים היום וחיזיון זה מה טיבו? שמא סימן רע הוא? מיד קמתי והלכתי למרן הסטייפלר זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה וסיפרתי לו את החלום. הוא לקח ספר תהילים ונתן לי ושנינו אמרנו זמן ממושך פרקי תהילים! וכעת אני הולך מביתו להתפלל תפילת ותיקין'. באותו היום נפתחה מלחמת יום כיפור.
אחרי תקופה כשהיה אותו מקורב אצל הסטייפלר סח לו הסטייפלר שמי יודע מה היה יכול לקרות ללא אותם פרקי תהילים שאמרו בליל יום הכיפורים כי זה היה עוד קודם הצרה! וכתוב 'תפילה לפני צרה - מועילה הרבה יותר מאשר בתוך הצרה!' 'לעולם יקדים אדם תפילה לצרה' והתפללו שהחלום הזה לא יהיה עד כדי כך! כמו שאומרים.
סיפרה הרבנית עליה השלום שבליל שבת קודש ט"ו חשוון תשי"ד בו נפטר מרן החזון איש חלם הרב שטיינמן שהיה גר אז בכפר סבא! בבוקר של שבת הוא צם תענית חלום וביום א' צם תענית לתעניתו - מי שמתענה בשבת צם עוד יום על התענית שהוא התענה בשבת, וכך גם ביום ההלוויה היה שרוי בתענית. כמובן שהוא עוד לא ידע שהוא נפטר, בשבת הוא עוד לא ידע שהוא נפטר. אז זאת אומרת מחלימים צדיקים דברים ומראים להם רמזים ועניינים.
בשנת תשנ"א כשכלל ישראל ישבו בחרדה נוכח איום הטילים של שליט עיראק היה חשש שישוגרו טילים בעלי ראש נפץ כימי! - כולם היו עם מסכות הרבה מתו מזה! הפחד היה נורא ואיום!! בסופו של דבר נפלו על ארץ הקודש ל"ט טילי סקאד רבי עוצמה ואחר כל המתקפה נהרסו כמה וכמה בניינים ולא מת שום אדם חוץ ממחלל שבת בפרהסיא מפורסם! זה היה אחד ששם ראש של חזיר בבית כנסת הגדול בבני ברק! הוא היה בדרך למקלט ובכניסה למקלט - פגע בו הטיל! וכיוון שרוב הטילים כוונו למרכז הארץ - היו תושבי בני ברק בפחד גדול! כששאלו את רבנו הרב שטיינמן אמר גם הוא: 'כי אין שום חשש! שהרי בני ברק מוגנת היטב!'. לשאלת בן ביתו 'במה היא מוגנת? מה, יש ממ"דים?' אמר: 'כלום אינך רואה מיליוני דפי גמרא מקיפים את העיר?' אז זאת אומרת יש הגנה באופן הזה. אז זה לא דבר פשוט.
לְאִישׁ חֲמוּדוֹת נִגְִלָה רָז חֲזוֹת לַיְלָה - סיפר הרב שטיינמן שבאחד הימים פנה אליו רבי יענקלה גלינסקי זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה וסיפר שהיה לו חבר שלמד עמו בישיבה בנובהרדוק 'ושנה ופרש' רחמנא ליצלן! בשנה זו הוא נפטר ונתגלה אליו בחלום ואמר: 'שלא טוב לו בשמים! וביקש שיעזור לו!!' אז הוא שאל הרב גלינסקי את הרב שטיינמן: 'האם להודיע על כך לבני משפחתו של אותו אדם שהיא משפחה מפורסמת ואינה שומרת תורה ומצוות?' אמר לו הרב שטיינמן: 'אל תדבר עמהם! רק אתה תלמד משניות לעילוי נשמתו' סיפר רבי יענקלה: 'שאחר תקופה שעשה כן התגלה אליו שוב חברו בחלום ואמר לו 'שכעת הוטב לו קצת בזכותו!'.
שׁוֹמְרִים הַפְקֵד לְעִירְךָ – מי הם השומרים האמיתיים של כל עיר? הווי אומר אלו התלמידי חכמים המתגוררים בה! בחיי מרן הרב שך אמר פעם הרב שליט"א הרב אליהו מן זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה שהנה בעל הטורים כותב בתחילת חומש דברים (א ג): בְּאַרְבָּעִים - שניים במסורה; וַיְהִי בְּאַרְבָּעִים שָׁנָה - מָגֵן אִם יֵרָאֶה וָרֹמַח בְּאַרְבָּעִים אֶלֶף בְּיִשְׂרָאֵל (שופטים ה ח) כלומר אם יהיה תלמיד חכם אחד בין ארבעים אלף - אין צריכים לא מגן ולא רומח! כי תלמיד חכם מגן עליהם מאויביהם!! - תנא דבי אליהו רבה פרק י'. וזה מדבר שם בתלמידי חכמים שנאמר (שופטים ה ט) לִבִּי לְחוֹקְקֵי יִשְׂרָאֵל וגם כתוב אחרי זה עניין התורה (דברים א ה) הוֹאִיל מֹשֶׁה בֵּאֵר אֶת הַתּוֹרָה. והנה כך אמר הרב שטיינמן: 'בבני ברק יש את הרב שך ואת הרב חיים קנייבסקי - נמצא שרוב תושבי בני ברק מוגנים!'. זאת אומרת אם כל אחד מגן על 40 אלף אז לא היו כמו שיש היו 190 אלף היה קצת יותר אז הוא אמר שרוב תושבי בני ברק מוגנים. וכשסיפר את זה הרב מן אחר כך את הדברים לרב חיים קנייבסקי שכך אמר הרב שטיינמן לא זעו פניו לא לחיוב ולא לשלילה.
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות