פרשת משפטים - מכה אביו ואמו מות יומת | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 10.02.2024, שעה: 18:43
- - - לא מוגה!!! - - -
נציב יום אלעד בן יינון בימית דורב יזכה לבנות בית נאמן בישראל עם אשת חי ליראת השם קפז אמן ויזכו לבניין עדעד דורות ישרים מבורכים שמחה ואושר ישוב דעת ייעלה במעלות התורה וירה לשקוד על דתי התורה במתיקות ימשיך לעשות נחת רוח לאורו יתמיד בדרך האמת פרנסה בשפע ויזכה לקבלת פני משח צדקנו עם כל ישראל חנו במהרה בימינו אמן אמן לעילוי נשמת רבי שכר בן מרים מנוחתו עדן אממן
פרשת משפטים ומכה אביו ואמו מות יומת
בעולם הזה אנחנו מתנקים ומתפטרים מכל עו על ידי פרוטות ממש כל העולם הזה הוא בגדר מפה גיאוגרפית שנקודה ממנה זה הרים וגבעות כשמסתכלים במפה רואים שם הנקודה זה מסמן הר רואים איזה פס כחול זה נהר ענק ככה העולם הזה נקודות נקודות אבל נקודות בעולם הזה קטנות הם עולמות שלמים למעלה שאתה מסתכל על המפה זה גודל המפה זה a4 וזה יכול להכניס בתוכו את כל העולם כולו אבל זה עולם ענק לפי זה מתבהל לנו יסוד הרמבם בפרק שלישי מלכות תשובה אומר שהעולם נידון לפי זכויות ועוונות האדם הפרטי עיר מדינה בעולם נידונים לפי זכויות ועוונות אבל איך נקבע השיקול שיקול זה אינו לפי מניין הזכויות ועוונות אלא לפי גודלם זאת אומרת לא סופרים כמה עוונות כמה זכויות אלא לפי גודל של כל זכות ועוון ואין שוקלין אלא בדעתו של אל דעות מי יכול לשקול באמת כמה שווה כל דבר כל עוון או כל זכות רק הקדוש ברוך הוא שהוא אל דעות כתב הרמבן כ אבי ואמו מות יומת על הפסוק הזה כבר למדו חכמים שמיטת של מי שמכה את אביו ואו את אמו מות יומת באיזה מיטה חנק מקלל אביו ואמו איך יומת בסקלה מה יותר חמור סקלה סקלה זה החמורה במיתות והחמיר במיטת המקלל יר ממיטת המכה למה מפני שחט הקללה מצוי יותר שהכיל כאשר יכעוס להתקף קילל במלכו ובאבי באמו תמיד כל היום והעבירה כפי מציאותה תמיד צריכה יסור גדול למה יותר חמור מקלל הרי פיזית הוא לא פגע באביב ואמו מכה עשה בהם חבורה זה ביזיון גדול זה חמור מאוד זה כואב מאוד זה נזק למה הוא במיטה יותר קלה והמקל במיטה הכי חמורה אומר כיוון שחטא הקללה מצוי יותר ובדרך כלל כסילים כשהם כועסים ומתקצרים הם מקללים גם את המלך גם את האבא גם את האמא כל היום כל היום קללות מצויות עכשיו בשביל לייסר מי זה תלוי במה אם העבירה מציאותה רבה צריך לייסר אותו יותר אפילו שחטא ההכאה הוא גדול יותר מחט של מקלל בכל זאת החמיר הכתוב במיטת המקלל יותר ממיטת המכה מפני שחטא המקלל מצו יותר רואים שמדינת החטא אינה לפי הכמויות אלא לפי המצב שנעשה בו החטא כיוון שראה כתוב שחטא הקללה מצוי יותר אם כן קל יותר לעבור עליו היות והוא קל בעיני האנשים מה עשיתי בסך הכל אמרתי כמה מילים לכן ניתן על זה עונש יותר גדול מעונש המקל אף על פי שחטא המכה לפי הכמות הוא חטא הרבה יותר גדול על פי זה מתברר היסוד של דברי הרמבם כיוון שנתבעה לנו שכל הטבעת העולם הזה הוא כמו מפה גאוגרפית והיות בעניין המשפטים בדינים זה לנקות ולהתפטר מהחטא כדי שאדם יבוא לעולם הבא נקי נמצא שעבירה שהעונש חמור יותר בעולם הזה אז העונש עליה בעולם הבא הוא גדול יותר כמו מפה גיאוגרפית אמר אם כן כשעונים המקלל גדול יותר בעולם הזה הרי שבאמת העוון הזה הוא גדול יותר אף על פי שמכה אביו חמור יותר וזאת משום שאין עבירה נמדדת לפי כמות אלא לפי המצב ומפרשת משפטים אנחנו לומדים יסוד איך מודדים עבירות יתכן ששניים עוברים על אותו איסור לא תגנוב ואפשר שהעבירות בכמות שווה אבל אם האחד נתב והשני לא נתב אחד גנב שור ואחד גנב סה הכמות אותה כמות אחד ואחד הרי הם כבר חלוקים בעונש אחד משלם ארבע והשני חמש למה הביזיון של הגנב משנה את המצב גם התורה מתחשבת אפילו בגנב אם הוא נתבס בשעת הגניבה כי בסה הוא נושא אותו על כתפו אז הוא משלם פחות והעבירה נמדדת בכנה מידה אחר לגמרי אם יש שינוי תבזה או לא תבזה אם כן מודדים את העבירות לפי מצבים וזה אין בכוח אנוש למדוד במדויק ולכן אומר הרמבם ואין שוקלי נותן את העבירות והמצוות אלא בדעתו של אל דעות על הפסוק ויבכו העם בלילה הוא אמר להם הקדוש ברוך הוא אתם בכיתם בכייה של חינם אני אקבע לכם בכיל הדורות ומאותה שעה נגזר על בית המקדש שיהיה חרב ועם ישראל גו לו בין הגלויות אלפי שנים איך מודדים עבירות לפי דקות המצבים לפי דברי חכמים אם לא היייתה בכייה של חינם לא היה בית המקדש חרב ומי גרם בכייל הדורות מי גרם לחורבן הבית מי גרם לגלויות בכייה של חינם מזה אנחנו עומדים על הערה נוראה אם לא היו באים באותו חטא של המרגלים שבאו וסיפרו שלא ניתן לכבוש את הארץ כמו שאומרים השמאלנים שאי אפשר לכבוש את עזה אם לא היו באים באותו חטא של המרגלים לידי מצב של חמימות עד כדי בכייה לא היה בית המקדש חרב רואים איך בשמיים מודדים את העבירות ועד היכן הדברים מגיעים חילוק דק כזה בין מצב של בכייה של חינם לבכה שהיא לא של חינם ולאי בכייה בכלל זה מכריע במשקל העבירה עד כדי חורבן הבית 2000 שנה ומכאן מקור לדברי הרמבם אין כוח בשום נברא להשיג מדידה ושיקול של עבירות ואין שוקלין אלא בדעתו של אל דעות משום דזו הבורא יתברך אין בכוח שום נברא למדוד בדקות שכזו יש הרבה אנשים שעושים תשובה ובוכים ויש כאלה בוכים בגלל הפחד מה מחכה להם יש כאלה בוכים באמת על מה שהם עברו ומצטערים אבל כמה אנשים שמענו שברגע שהם בכו הם נפטרו מן העולם וזכו מיד להיכנס בלי דין בלי משפט לעולם האמת רבי אלעזר בן דורדה בכה בכי כזה נתן ראשו בן ברכה וגעה בבכיה עד שיצאה נשמתו ויצא בת קול והכריזה עליו רבי אלעזר בן דורדה מזומן לחיי העולם הבא בלי דין בלי משפט בעוד קראו לו רבי רבי אלעזר מי יכול למדוד מה המשקל של בכי מספרת הגמרא שהייתה אישה אחת שבעלה נפטר והיא עמדה ליד הקבר והיא בכתה בכתה בכתה בכתה בכתה והיה שמה מישהו שריחם עליה וניגש אליה ועודד אותה ועד כדי כך הגיע איתה למצב שעל הקבר הם עשו מה שעשו מה אומרת הגמרא בסוף על מה היא בכתה על אובדן תאוותה מי יודע להבחין על מה בוכים אנשים רק ל דעות זאת אומרת אנחנו לא יכולים לשקול מעשה בני אדם אפילו שאנחנו רואים אותם בגלוי יש רקע יש מצבים רק השם שהוא חופש כל חד רבתן רואה חליות בלב הוא יכול לדון כל אחד בדיוק פה זה נראה נקודה קטנה נכון אתה רואה הר אתה לא רואה את כל האבנים והסלעים במפה הגיאוגרפית אבל כשאתה מתקרב מקרוב פתאום אתה רואה זה לא נקודה בואנה יש פה תראה תראה תראה בשמיים מה שנרא נראה פה נקודה קטנה אתם ראיתם את הגלובוס כן העגול לא כמו של חניה שטוח ו ורואים את הגלובוס הזה נראה יפה כזה עיגול כזה עם הרבה כזה כזה וכזה אבל מלמעלה רואים את זה פתוח בהגדלה כמו שצריך לתוך תוכות של כל דבר לא רק במקרו אלא גם במיקרו ד מיקרו זה יודע רק הקדוש ברוך הוא לעשות נחזור על דברי הרמבם הקדוש בשיקול זה של זכויות עבירות אינו לפי מניין הזכויות ועוונות לא לפי מניין אלא לפי גודל לפי גודלם ואין שוקלין אלא בדעתו של אל דעות סדום ועבורה חרבו ולקה 50 שנה 52 שנה היו התראות 25 שנה ו לא שמעו לא הבינו לא השכילו ובסוף שרפו אותם מבול כי מל ארץ חמס בזימה בכל דבר רע בסוף מגיע הרגע שגדש השאה באותו רגע זהו אז בכל מצב בין אדם פרטי בין מדינה בין העולם הקדוש ברוך הוא שוקל בפלס הצור תמים פעו לו ככל דרכו משפט אל אמונה ואין עבל צדיק וישר הוא והוא שוקל אל דעות בדיוק כל אחד לפי מה שהוא ב בדיוק אז לכן מכה אביו ואמו מות יומת זה בחנק אבל המקלל זה בסקלה למה ריבוי העבירות מראה את הזלזול ואת השאת נפש לעבור על ציווי השם אפילו בדברים קלים יותר מהחמורים אבל הריבוי גורם לאיסור יותר גדול וזה צריך להבין אם ככה בביטול תלמוד תורה שכשזה עבירה שכתוב דיברת בם ככל שאדם יותר מבטל תורה אפילו שזה נראה לא עבירות מהעבירות הקשות כאילו הוא לא עושה איזה פעולה רעה או משהו הוא רק מתבטל אז ככל שזה חוז על עצמו וכולי וכולי אז לא נרחיב כי אתם צריכים להבין אני מודה לכם על הקשב ישמחו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת וקוראי עונק שבת תשמחו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת קור ש מקדש מקדש מקדש שביעי שבת מקדשם מקדשם מקדש שבי שמ תשמחו במלכותך שומר שומר שומר שבת כעו שבת ישמחו במלכותך שמר שמר שמר שבת קור שבת ע מקדש מקדש מקדש שביעי שבת מקדש מקדש מקדש ש שבת שבת שלום
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות