חילול השם אחד דוחה מאה תפילות - חלק א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 27.11.2023, שעה: 16:00
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'אל תדחנו' (עמודים סא-סד) מאת הרב אברהם חנונו שליט"א מלייקווד - ישר כוחו! לכתבה על ספריו - לחץ כאן)
חילול השם - פתיחה; חילול השם אחד דוחה מאה תפילות!!!
הדבר מבהיל על הרעיון למי שמתבונן קצת בזה. כי הרי ידוע בחז"ל גודל מעלת התפילה. ובספר שערים בתפילה שערים בתפילה מהגרש"ד פינקוס זצ"ל כתב בפרקי פתיחה וזה תוכן דבריו: יסוד ההצלחה ועמוד העבודה הוא לדעת שהתפילה היא מן היסודות שהכל עומד עליהם. כמו שלימוד התורה הוא עמוד העולם שהכל עומד עליו, כמו כן התפילה היא עמוד בבנין האדם והעולם, ואבר שהנשמה תלויה בו, הן במערכת עבודת ה', והן בהצלחת האדם בכל עניני חייו, הרוחניים, והגשמיים, הכל עובר דרך עבודת התפילה, וא"א להשיג את צרכינו בחיים בלעדיה.
אמרו חז"ל נדה (דף ע:) מה יעשה אדם ויחכם... ויעשיר... ויהא לו בנים זכרים... יבקש רחמים ממי שהחכמה והעושר והבנים שלו, ובלי זה לא סגיא. וכ"ש בעת צרה צריכים אנו לתפוס אומנות אבותינו לצעוק על כל צרה שלא תבוא, שהצעקות הן המצילות אותנו מכל המקרים הרעים, ובלעדם לא היתה לנו ח"ו תקומה עלי אדמות.
וזה לשון רבנו הרמח"ל בדרך ה'. ענין התפילה הוא, כי מן הסדרים שסדרה החכמה העליונה הוא, שלהיות הנבראים מקבלים שפע ממנו יתברך צריך שיתעוררו הם אליו, ויתקרבו לו ויבקשו פניו, וכפי התעוררותם לו כן ימשך אליהם שפע, ואם לא יתעוררו לא ימשך להם עיין שם עוד דבריו הנפלאים.
וראיתי לנכון להעתיק בקיצור מתוך ספר ארחות יושר ארחות יושר (ערך תפילה) שכתב על מעלת בכח התפילה: הנה גודל מעלת התפילה אמרו חז"ל (בתנחומא מקץ סי' ט) שאין לך גדולה מן התפילה, ובגמ' (ברכות לב:) גדולה תפילה יותר ממעשים טובים. שאין לך גדול במעשים טובים יותר ממשה רבנו ואעפ"כ לא נענה אלא בתפילה הרי שאפילו משה רבנו הוצרך לתפילה. ואמרו (שם) גדולה תפילה יותר מן הקרבנות. ובמגילה (כז.) סבירא ליה לר' יוחנן דגדולה תפילה מתורה ומביא ראיה מאלישע שלא עשה כל הנסים אלא ע"י תפילה ע"ש.
וכתבו הפוסקים בשם הרוקח (מובא במשנ"ב סי' ק ו)" שהמבטל תפילה בשביל תורה אפי' לומד עם אחרים כל היום כאילו לא למד כלום ואמרו (שמו"ר פל"ח) לא יצאו ישראל ממצרים אלא ע"י תפילה, ואמרו (ויק"ר פ"ל) בדורותינו שאין לנו לא מלך ולא נביא ולא כהן ולא אורים ותומים אלא תפילה בלבד, ואמרו (תנחומא וירא א') הוו זהירין בתפילה שאין מדה אחרת יפה הימנה והיא גדולה מכל הקרבנות ואפי' אין אדם כדאי לענות בתפלתו ולעשות חסד עמו, כיון שמתפלל ומרבה בתחנונים אני עושה חסד עמו. ואמרו (בספרי ואתחנן) יפה שעה אחת בתפילה יותר ממעשים טובים, ואמרו (בת"כ פ"א) שקולה תפילה ככל המצוות, ואמרו (שו"ט פקמ"ב) אין עומד לאדם לא ממונו ולא חכמתו ולא גבורתו ומהו עומד לו תפלתו. ואמרו (תנחומא וישלח ט') "אע פ שחרב ביהמ"ק לא נשתייר בידינו אלא התפילה בלבד.
וכחה של תפילה כבר אמרו חז"ל (תנחומא ואתחנן ד') אין הקב"ה פוסל תפלת כל בריה, ואמרו (מכילתא דרשב"י משפטים כ"ב) לא יאמר אדם איני כדאי להתפלל על ביהמ"ק ועל ישראל ת"ל שמוע אשמע צעקתו, ואמרו גבי לאה (ב"ר פ"ע) קשה היא התפילה שביטלה את הגזירה ולא עוד אלא שקדמתה לאחותה. ואמרו (דב"ר פ"ח) רצונך לידע כחה של תפילה אם אינה עושה כולה עושה חציה וכו'. ואמרו (בירושלמי פ"ב דר"ה ה"ה) גבי רב כהנה שהאריך בתפילה משום שהיה מבית עלי וכתיב אם יתכפר עון בית עלי בזבח ובמנחה אבל מתכפר הוא בתפילה וזכה עבור זה לאריכות ימים מופלגת ע"ש. ובספה"ק מבואר דכל תיקון העולמות העליונים ובניינם הוא רק ע"י תפילה, וע"י כל תיבה מהתפילה וסידרם מתקן תיקונים נוראים ואין קץ למתן שכרו, ע"ש עוד אריכות בזה.
ואם נבוא לעשות חשבון נראה שבחודש אחד יש בערך מאה תפילות (שחרית, מנחה, ערבית, ומוסף בשבת קודש) ואם חילול ה' אחד דוחה מאה תפילות אז יוצא שדוחה חודש שלם של תפילות רח"ל!!
ואם כי יש גם באמצע היום תפילות פרטיות שכל אחד מתפלל ומתחנן לפני הבורא יתברך אבל בכל אופן הדבר הזה הוא נורא מאד.
ולכן כדאי לכל אחד ואחד להתחזק ולהזהר בזה ולתקן עד כמה שאפשר, ולדעת שכל דבר קטן שעושים יש לו ערך רב. ולכל הפחות שנהיה בגדר מה שאמרו חז"ל (שהש"ר ה, ג') פתחו לי פתח אחד של תשובה כחודה של מחט, ואני פותח לכם פתחים שיהיו עגלות וקרונות נכנסות...
ועכשיו נביא מחז"ל שדברו על ענין הזה של חילול ה', הגדרתו, חומר איסורו. תיקונו. וכמה סיפורים והנהגות מהגדולים ע"ז.
כתוב בתורה פ' אמור (פכ"ב פל"ב) "ולא תחללו את שם קדשי ונקדשתי קדשי ונקדשתי בתוך בני ישראל אני ה' מקדשכם מקדשכם". מכאן רואים שאסור לחלל את השם על חשבון העתיד.
ונביא מעשה שהיה באחד מיהודי קראקא שרשם את בנו בן השלוש עשרה לבית ספר גוי שנודע ברמתו הגבוהה. מובן שהלימודים באותו מוסד התקימו גם בשבתות ובימים טובים, על כן התנה האיש עם המנהל בית הספר תנאי האומר שבנו יהיה פטור מכתיבה בשבתות ויו"ט. המנהל הסכים לתנאי והאב היה מרוצה.
הדבר נודע לר' עקיבא קורניצר רבה של קראקא ומיד שלח לקרוא את האב הזה בדחיפות. שיחה ממושכת התנהלה בין הרב להאב. כשהרב מוכיח את האיש על רצונו לשלוח את בנו לבית ספר נכרי.
האב השיב לרב: "כונתי היא לקדש שם שמים בעתיד". כי הרי דרושים לנו יהודים משכילים שידעו לעמוד מול שונאה ישראל ולטעון נגדם בטוב טעם ובטענות מבוססות. ולכן בני ידע בעתיד להגן כראוי על תורתנו מפני מקטרגים גוים ובכך יקדש שם שמים. סיים האיש את טעונו, מצפה שהרב ישבח אותו על מבטו המרחיק ראות ועל דאגתו לעתיד העם.
אך רבי עקיבא קורניצר היזדעק בלהט: דוקא מפני היתר זה מזהירה אותנו התורה, הלא נאמר בפ' אמור "ולא תחללו את שם קדשי ונקדשתי בתוך בני ישראל", במילים אלו מזהירה לנו התורה הקדושה, אל תחללו את שם ה' בגלל הנימוק שברבות הימים תהיו מקדשי שם שמים כי המטרה אינה מקדשת את האמצעים!
ובאמת שזה קורא לכל אחד ואחד, ונתאר לעצמנו אדם הממהר לשיעור ללמוד או אפילו ללמד, האוטובוס מאחר קצת, והתור משתרך, והשעה עוברת והנה מגיע האוטובוס והוא מלא ודחוס, הנהג יסגור עוד מעט את הדלת ואם לא יעקוף את התור יסע בלעדיו, ואז הוא חושב על ביטול תורה דרבים, אבל אם יעקוף התור מה יאמרו האנשים?
מה גדולה האחריות שלא לגרום לחילול השם, ודוחה הוא כל שיקול אחר. ועל אחת כמה וכמה כשסתם ממהר, כמה עלינו להזהר שלא לפתוח פתח לחילול ה'.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות