אין בור ירא חטא | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 31.05.2023, שעה: 07:03
- - - אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים מהספר 'דרכי אבות' פרק ב משנה ו עמודים רלו-רלט - - -
משנה ו "אין בור ירא חטא ולא עם הארץ חסיד"
הבור שאינו מבין בטיב משא ומתן אינו מבין שיש גמול לכל מעשה ולכן הוא רחוק מיראת החטא פירש הרע"ב שהבור הוא אדם הריק מכל דבר ואפילו בטיב משא ומתן אינו יודע והוא גרוע מעם הארץ עכ"ד ומשמע שמעלת העם הארץ על פני הבור היא כי הע"ה יודע בטיב משא ומתן ולכן יתכן שיהיה ירא חטא ולכאורה צ"ב מה שייכות יש בין ב' דברים אלו שהיודע בטיב משא ומתן יש לו יראת חטא ונראה לבאר הענין דהנה יסוד ענין משא ומתן הוא התשלום על כל דבר והיינו שכשהאדם רוצה לקנות דבר מה עליו לשלם תמורתו ואז נותנים לו את הדבר והאדם היודע דבר זה מבין הוא בדעתו ושכלו שעל מה שהוא לוקח צריך הוא לשלם והנה כיון שהעם הארץ מבין ענין זה הרי הוא מבין גם שאם הוא מצירו עושה את המוטל עליו ומה שנצטוה מאת השי"ת אזי הקב"ה שהוא גומל לאיש טוב במפעלו ישפיע לו כל צרכו וכן אם יתגבר על יצרו מעשות חפצו לעבור עבירות ג"כ יתן לו שכרו משלם וכן מבין הוא שאם הוא לוקח דבר עליו לשלם תמורתו ולכן יודע שאם הוא חוטא ועובר על רצון השי"ת או שנהנה מהנאות העוה"ז באופן בלתי ראוי יצטרך לשלם על כך וכתוצאה מכך הרי הוא ירא חטא משא"כ הבור שאינו מבין בטיב משא ומתן ואינו משיג ענין זה של רווח והפסד ותשלום מחיר ובדומה לילד רך בשנים שכשרואה מיני מתיקה בחנות הרי הוא נוטלם ואינו מבין שצריך לשלם על כך ע"כ אין מושרש בו ענין זה של שכר מצוה ושכר עבירה ואינו ירא חטא ומובן היטב אמרם אין בור ירא חטא הבור' ריק מכל מידה נכונה ולכן אינו מתרחק מן החטא אמנם רבינו יונה ביאר שבור הוא האדם שאין בו לא תורה ולא מצוות ולא דרך ארץ ושום מידה מן המידות הטובות ומתוך שהוא ריק מכל ענין טוב ומידה נכונה אינו יודע להשמר מן החטא מפני שהוא כבהמה ההולכת אחר תאוות נפשה ואין לה שום מושג של כבישת הרצון ילקוט מעם לועז משא"ב העם הארץ שהוא מעורב בדעת עם הבריות והינו בעל מידות טובות ויש בנפשו מקצת דעות ישרות ע"כ הוא יודע לשמור את עצמו מן הפשעים והולך לשמוע מזולתו ממה הוא צריך להזהר ויוכל להיות ירא חטא אלא שלמעלה עליונה של החסידות לא יוכל לבוא בלא עסק התוה"ק הבור דומה לסוס שאינו מרגיש דבר הגה"צ רבי שלום שבדרון זצ"ל אמר משל נפלא בביאור דברי המשנה האלו מעשה בסוחר שהיה רוכש ביריד כמות גדולה של סחורה בזול והיה מוכרה אח"כ בעירו בריווח נאה ועלה בידו והעשיר עי"ז פעם אחת קנה כמות גדולה מאד מסחורה מסוימת ומחמת כמה טעמים לא הצליח למוכרה בעירו וכיון שהשקיע הון רב בקניית הסחורה היה עלול לפשוט את רגלו מפני כך ולכן החליט בלית ברירה להבריח את הגבול גרענעץ עם הסחורה ולהביאנה למקום שימצא לה קונים וחשב בנפשו שאף שיש סכנה בדבר אם יתפשוהו כי אז יעמידוהו למשפט ויענישוהו בעונש כבד של תשלום קנס גדול וגם יאסרוהו בבית האסורים ויצטרך לעבוד עבודת פרך אכן זהו רק ספק אם יתפשוהו אך אם לא ימכור את הסחורה יפסיד ודאי את כל רכושו ולכן בא בדברים עם עגלון המכיר היטב את הדרכים והוא מנוסה בהברחת הגבולות וסיכם עמו שבעוד מספר שבועות יצאו לדרכם בליל נטול ירח והנה במשך כל אותם השבועות היה הסוחר מהלך כשלבו מלא פחד שמא יתפס ע"י השוטרים וישלחוהו לארץ גזירה סיביר וככל שהתקרב מועד הנסיעה היה פחדו גובר והולך עד כי לא היה יכול לישון בלילות בגין פחדו אולם העגלון היה שליו ולא פחד כלל ושנתו לא נדדה מפני שאמר בלבו כי אם יתפשום השוטרים וירצו להענישם יוכל לטעון ולומר להגנתו שכיון שהסחורה אינה שלו לא ידע כלל איזה סחורה הוא מוביל ואפי' אם לא יקבלו את טענותיו מ"מ לא ייענש בעונש חמור אלא יקנסוהו במעט ממון ויניחוהו בבית האסורים לזמן מה ויתכן שילקוהו כמה מלקות אך לא יותר אכן בהגיע השבוע שבו הוצרכו ליסע גם הוא איבד את שלוותו וכאשר רצה לילך לישן ארך לו זמן ארוך עד שנרדם מפני מחשבות הפחד שחלפו במוחו אך הסוחר עצמו כמעט שלא עלה בידו לאכול ולישן מרוב פחד ומורא כאשר הגיע ובא הלילה האחרון שלפני הנסיעה היו בעל העגלה והסוחר נעורים כל הלילה וטכסו יחדיו עצות ורעיונות היאך יוכלו להערים על השומרים ולהבריח את הגבול עם הסחורה בלא שירגישו בהם אמנם עדיין הי' אחד שלא היה ירא כלל והוא הנער המשרת שהיה משמש את בעל אחד שלא היה ירא כלל והוא הנער המשרת שהיה משמש את בעל העגלה לעוזרו במשיכת הסוסים ובהאכלתם וכן בכל המלאכות הקשות שהיו צריכים לעשות כגון משיחת אופני העגלה והנער הלזה אף שידע כי אם ייתפשו גם הוא ייענש בעונש כלשהו אך חשב שיעשה את עצמו כתם שאינו מבין מאומה ולכן יענישוהו רק בעונש קל ולפיכך היה שליו ורגוע לחלוטין ונם תנומתו בלא שום הפרעה בלילה המיועד כאשר כבר אחזו בדרכם והתקרבו לגבול וריח הסכנה החל להכות באפם אזי גם הנער המשרת שהיה רגוע עד עתה החל גופו לרעוד געציטערט מעט מחמת הפחד ואצל בעל העגלה גבר הפחד עוד יותר עד שכמעט נשתתק ולא יכול היה לאחוז במושכות הסוסים ולעשות מלאכתו ואילו עם הסוחר עצמו לא היו יכולים לדבר אפי' תיבה אחת מעוצם יראתו ופניו הפכו להיות לבנים כסיד אכן כאשר הגיעו אל הגבול ואשר יגורו בא להם כי נתפסו ע"י שומרי הגבול אזי הנער כבר רעד ורטט בכל גופו העגלון פניו נהפכו להיות לבנים כסיד ומרוב פחד נעתקה לשונו ולא הצליח להוציא מפיו אפי' תיבה אחת והסוחר התעלף אמנם עדיין היה אחד שלא נתפחד כלל וכלל ולא נגע ללבו כל הסער הזה והוא הסוס שהסתכל בפני שוטרי הגבול בשלוה ובמנוחה ועוד שמח על אשר ניתן לו מנוחה מן המרוצה ויכול ללחך תבן כתאוות נפשו וכל העונשים החמורים העלולים לבוא בגין הברחה זו אינם נוגעים לו כלל וכלל ובזה ביאר רבי שלום זצ"ל כי הבור דומה אל הסוס הנזכר שאפי' בבוא רגע האמת שעומד ליתפס במצודה והגיע עת לערוך חשבון נפשו עם בוראו גם אז עסוק הוא באכילת תבן כדרכו מימים ימימה ואינו ירא מהחטא אפי' במקצת .
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות