אל תפרוש מן הציבור חלק א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 31.08.2023, שעה: 15:40
- - - אין זה תמלול הדרשה, אלא עיקרי הדברים מספר 'דרכי אבות' פרק ב' משנה ה' עמודים רכו-רכח - - -
משנה ה אל תפרוש מן הצבור האיסור לפרוש מן הציבור הוא דוקא מן ההולכים בדרך הטוב והישר אך מן הרשעים מצוה לפרוש כתב רבינו יונה דהאיסור לפרוש מן הציבור הוא דוקא כשהם עוסקים בתורה ומצוות שהוא כתר הבורא וכבוד ממשלתו ית' מפני שכאשר מתאספים אנשים רבים לקיים את מצוותיו ית' מתקיים ברוב עם הדרת מלך ואין ראוי לפרוש מהם כיון שעי"ז מתמעט כביכול הדר גאונו ית"ש אך ציבור הנוטים לדרך רעה ומעשיהם מקולקלים הפורש מהם ה"ז משובח ועל מין ציבור שכזה אמר הנביא ירמיהו ט א מי יתנני במדבר מלון אורחים ואעזבה את ערי ואלכה מאתם כי כולם מנאפים עצרת בוגדים וודאי שצריך לפרוש מהם ולא להשאר בחברתם הפורש מן הציבור בעת צרתם לא יזכה לראות בנחמתם הרע"ב פירש שקאי על הציבור שמתאספים בעת צרתם לבל יפרוש היחיד מהם אלא ישתתף עמהם בצרתם וכדאי' במס' תענית יא ע"א
רכו מסכת אבות עואי אפעזר לעזמוע עוסופו להעומע ואל תיאמר לכשאפנה אשנה שמא לא תפנה י ר ו ל וי ל גיסיך' רבינו עובדיה מברסנורא תאמר דבר שאי אפשר לשמוע וסופו להשמע כלומר לא יהיו דבריך מסופקים שאי אפשר להבינם בהחלה ובעיון ראשון והסמוך שאס יעמיק השומע בהם לבסוף יבינם ט זה יביא בני אדם לטעוח בדבריך שמא יטעו דצאו למינות על ידך פירוש אחר לא חגלה סודך אפילו בינך לבין עצמך וחאמר שאיןכאן מי שישמעך לסי שסופו להשמע ט עוף השמים יוליך אח הקול והגירסא היא לפי פירוש זה שסופרו להשמע אבל רש"י גורס ואל תאמר דבר שאפשר לשמוע שסוסו להשמע ובדבד תורה מדבר אל תאמר על דבר מורה שאמה יכול לשמוע עכשיו שתשמע אותו לבסוף אלא הט אזניך ושמע מיד לכשאפנה מעסקי אעסוק בתורה שישראל שרויים בצער ופירש אחד מהם באים שני מלאכי השרת המלוין לו לאדם ומניחים את ידיהם על ראשו ואומרים פלוני זה שפירש מן הציבור אל יראה בנחמת ציבור ובמדרש שמואל הוסיף בדבר שיש לנו ללמוד דבר זה מן הקב"ה שגם הוא מצטרף עמנו כביכול בעת צרותינו וכדאמר הקב"ה ליעקב אנכי ארד עמך מצרימה וכן כתיב גם על כל איש ישראל השרוי בצרה רח"ל שאומר הקב"ה עמו אנכי בצרה וע"כ גם אנו צריכים להשתתף עם
יש מפרשים מדר"ש יכין ובועז ילקוט מעם לועז וענף עץ אבות את דברי המשנה על ענין תפלה בציבור שצריך האדם להתפלל עם הציבור יחדיו ולא יפרוש מהם להתפלל ביחידות וכדאמרו חז"ל בברכות ח' ע"א מאי דכתיב ואני תפלתי לך ה' עת רצון אימתי עת רצון בשעה שהציבור מתפללים א"ר נתן מנין שאץ הקב"ה מואס בתפלתם של רבים שנא' הן אל כביר ולא ימאס וביאר בילקוט מעם לועז כי כאשר האדם מתפלל ביחידות אזי בכדי שהתפלה תתקבל ברצון בשמי מרום צריכה התפלה להיות בכוונה עצומה ובלא שום פגם וכן כאשר האדם עומד בתפלה לפני בוראו מפשפשים במעשיו ובודקים מי הוא זה השופך שיח לפני בוראו ובהיות שבעת שהאדם
פרק ב משנה ה רכז רח"ל מכריזים המלאכים בשמים בקול כי אדם פלוני עשה עבירה פלונית במקום פלוני וכל דרי מעלה שומעים הכרזה זו הנה כאשר תפלתו עולה למעלה עלולים המלאכים להביאו לידי סכנה ברוב חרונם על עוונותיו אכן זהו רק כשהאדם מתפלל ביחידות אבל אם הוא מתפלל יחד עם הציבור מובטח לו שתעלה תפלתו ותתקבל ברחמים מפני שהקב"ה אינו מואס בתפלת הרבים אף אם יש ביניהם עבריינים וכן כתב גם הרמב"ם ז"ל הל' תפלה פ"ח ה"א תפלת הצבור נשמעת תמיד ואפי' אם היו בהם חוטאים אין הקב"ה מואס בתפלתם של רבים לפיכך צריך אדם לשתף עצמו עם הצבור ולא יתפלל ביחיד כל זמן שיכול להתפלל עם הצבור עכ"ל ובספרים איתא רמז נאה לדבר זה שתיבת צבור הוא ר"ת צדיקים בינונים ורשעים והיינו שתפלת הציבור מתקבלת אף אם יש ביניהם מכל סוגי האנשים וגם בינונים ורשעים ותפלתם עולה יחדיו אל הקב"ה והוא ית' מקבלם באהבה וברצון והדה"ק רבי שמחה בונם מפשיסחא זי"ע המשיל הענין למטבע שחוקה שנפחתה מערכה שאם ירצה האדם לקנות בה דבר מה או להכניסה בבנק לא ירצו לקבלה אבל אם יניח את המטבע בין הרבה מטבעות טובות לא יבחינו שמטבע אחת מהם פחותת ערך ויקבלו את כולם כאחד כן הוא גם כאשר האדם כולל את עצמו עם
בתפלתו מן הציבור והיינו שלא יתפלל רק על עצמו אלא גם בעד כל עם בנ"י ועי"ז תתקבל תפלתו וכמו שכתב רש"י ברכות ל ע"א ד"ה לישתף וז"ל אל יתפלל תפלה קצרה בלשון יחיד אלא בלשון רבים שמתוך כך תפלתו נשמעת והוא מפני כי אמרו חז"ל המתפלל על חבירו והוא צריך לאותו דבר הוא נענה תחילה ובזה פי' את מאמר אסתר המלכה אסתר ד טז לך כנוס את כל היהודים הנמצאים בשושן וצומו עלי היינו שמטרת הצום של כל היהודים יהא עבור הצלת אסתר ולא עבור עצמם גם אני ונערותי אצום כן שגם מטרתינו תהא בדומה לזה לא להצלת עצמנו אלא בעבור הצלת היהודים וכך כשכל אחד יכוין על זולתו ולא על עצמו תהא הישועה
רכח מסכת אבות לחיות בפרישות ובהתבדלות מבני אדם אינו טוב לאדם לגוף ולנפש במדרש שמואל כתב בשם ר"י שם טוב בן שם טוב ענין נפלא כי הנה לכאורה בהשקפה ראשונה נראה כי האדם היושב בדד ואינו משתתף עם שאר בני אדם אלא עסוק בעבודת ה' שלו הוא נקרא איש אלקים החי חיים אלקיים א געטליכער לעבען כי ע"י שהוא פרוש מבני אדם לא יחטא ולא יעשה שום רע לבני אדם ולא יכשל בגניבה וגזלה ודיבורי לשה"ר וכדר אלא יוכל לעסוק כל ימיו בתורה ועבודה בלא שימנעוהו אחרים מכך ויהיה עובד ה' באמת וע"כ יסברו רבים כי הפרישות הוא ענין קדוש וראוי ועוד יביאו ראיה לדבריהם כי כל הדברים הרעים שבאו על האדם נגרמו מחמת שיתוף אנשים יחדיו וכמו שנראה מתחילת בריאת העולם כי חטא אדם הראשון נעשה כאשר נבראה חוה וכאשר נולדו קין והבל נולדה הקנאה ועי"ז נגרם העון החמור של רציחה ואח"כ כאשר החל האדם לרוב על פני האדמה ונתערבו אלו עם אלו החלו לחטוא בקנאה תאוה וכבוד ומכ"ז יוכיחו שהפרישות הוא דבר חשוב וטוב והגון ביותר אמנם האמת היא כי הפרישות וההתבודדות אינה טובה לנפש האדם מפני שהקב"ה ברא את האדם שיהא בטבעו מעורב בין הבריות וכמאמר הכתוב בראשית ב יח לא טוב היות האדם לבדו ודבר זה
שהתחברות האדם עם סובביו נצרכת הן עבור שלימות גופו והן עבור שלימות נפשו סיבה נוספת יש בדבר כי כאשר ישב האדם בדד ויהיה פרוש ונבדל אזי תתגבר עליו השחורה היינו מרה שחורה וכמו שאירע לאנשים החלושים בדעתם היושבים לבדם וע"כ אדם הפורש מן הצבור אין לכנותו ולתארו לא בשם צדיק ולא בשם רשע אלא יכונה בשם פרא אדם כי הוא דומה יותר לבהמה מאשר לאדם וע"כ הזהיר התנא ואמר אל תפרוש מן הציבור כדי שתקבל את כל הטובות המרובות האלו שאפשר לקבל מן הרבים.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות