הפלא ופלא - אות ש - חלק ז | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 09.11.2022, שעה: 08:29
הנושאים: שן / שנאת חינם / שני ורביעי / שנים עשר חודש, שנה / שסועה / שעורה / שעטנז / שעיר לעזאזל / שערי סיעתא דשמיא / שערי רפואה.
הנושאים: שן / שנאת חינם / שני ורביעי / שנים עשר חודש, שנה / שסועה / שעורה / שעטנז / שעיר לעזאזל / שערי סיעתא דשמיא / שערי רפואה.
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
שן
לאדם מישראל יש שלושים ושתיים שיניים, ששה עשר למעלה וששה עשר למטה. לאומות העולם – יש מהם שיש להם שלושים ושלוש שיניים, ויש מהם שיש להם שלושים ואחד שיניים. כן כתבו בעל "מגלה עמוקות" (אופן קסד), השל"ה (פרשת בהעלותך, תורה אור), "מדרש תלפיות" (ענף אברים) ו"מנחת יהודה".
\
אדם ששיניו חזקות – להוי ידוע שחייו ארוכים. כן מבואר בספר "מעיל צדקה" (אות תרסו) בשם ספר "תולדות אדם": "מי ששיניו חזקות – חייו ארוכים, לפי דכשיעור החיות – כן חוזק השיניים. כן ראיתי בספר 'תולדות אדם'. ואפשר דסוד זה מה שגילו רז"ל, דכיון שנתקו שיניו של אדם – נתמעטו מזונותיו".
מאידך, אדם ששיניו נרקבות – אות הוא כי חייו קצרים. כן כתב בעל "שבט מוסר" (בספרו "מעיל צדקה" סימן תרסו): "ראיתי בספר 'תולדות אדם', דמי שהשיניים שלו נרקבות – חייו קצרים, לפי דכשיעור המועט שיחיה – כך חוזק שיניו".
\
אדם שנשרו שיניו – בו בזמן גם נתמעטה קצבת מזונותיו. כן מבואר בגמרא (נדה סה, א): "כיון שנתקו שיניו של אדם, נתמעטו מזונותיו".
\
יש להזהר שלא לעקור שן שלא לצורך חיוני ביותר, משום שעקירת שן גורמת לחולשת העיניים. כן כתב רבנו חננאל (פסחים קיג, א): "אם יכאב לך – אל תעקרהו, שמא תכחש עיניך".
הרמ"א (בספרו "איסור והיתר" כלל נט, סימן יח) כתב, כי יש שיניים שבבת העין תלויה בהם, ובעקירתן הוא מסכן את עצמו.
\
הרוצה שכל שלושים ושתים שיניו ישארו בריאים ושלמים – יקפיד שכל שלושים ושתים פתילי ציציותיו יהיו שלמים. כן מבואר בספר "טעם הצבי" (סימן ט), בשם ספר "דרך ישרה".
שנאת חינם
"כי יפלא ממך דבר למשפט בין דם לדם" (דברים יז, ח) – כאשר תעמוד ותתפלא: מדוע דם ישראל מופלא לרעה מדם גוי? "בין דין לדין ובין נגע לנגע" – מדוע דינים, צרות ומחלות נוחתים דווקא על ישראל ולא על הגויים? התשובה לכך היא: "דברי ריבות בשעריך" – בעוון מריבות ושנאת חנם דברים אלו באים. כן אמר רבי מרדכי בנט מניקלשבורג.
שני ורביעי
כל דבר שבקדושה – יש להתחילו ביום שני או ביום רביעי, משום שכל מה שנברא בימים אלו אין בו טומאה. סימן לדבר: "בד קודש ילבש" – בימי "ב"ד, קודש ילבש". כן מבואר ב"מטמוני הגאונים" (עמוד רעח).
שנים עשר חודש, שנה
במשך שנה מאז הפטירה – זוכרים היטב את הנפטר. רק לאחר י"ב חודש – הנפטר משתכח מהלב. הסיבה לכך היא: "כי בכל פרקי השנה, אפשר שיתחדש עליו יגונו לומר אשתקד הייתי שמח עם אבי או עם אמי בפרק זה, ומתוך כך הוא זוכרם ומתעצב, אבל לאחר תקופת השנה – שוב כבר אין עולים הדברים בזכרונו, ומתוך כך המת משתכח מלבו". כן כתב רבי חיים ב"ר בצלאל, אחיו של המהר"ל מפראג (בספרו "אגרת הטיול", חלק הדרוש, אות מ, ד"ה מת).
אשת נעורים – אינה משתכחת מן הלב לעולם ועד. כן כתב התשב"ץ ("תשב"ץ קטן" אות תמג).
שסועה
בספר "ישמח לבב" (יו"ד סימן ו) מובא דבר פלא שהמחבר ראה במו עיניו: "מעשה נפלא בא לידי, דעובר של בהמה דקה שהיה לו ב' גופים שלמים, מובדלים זה מזה לגמרי, אלא שמצווארם ולמעלה הורכבו שני הצווארים זה על זה ונעשו לצוואר אחד עם ראש אחד, כשאר הראשים, באופן שהיו לו שני גופים המסתיימים בראש אחד".
המחבר מסיים: "ואשתומם על המראה, וחשבתי אולי זוהי ה'שסועה' שאסרה התורה, כמו שנאמר במסכת נדה, שהיא בריה שיש לה שני גבין ושני שדראות".
גם הריטב"א (נדה כד, א) מספר, בשם רבי אושעיה, על אשה שיש לה ארבע עיניים, ארבע ידיים ושני ראשים, והיא אוכלת בכל אחד מהם בנפרד, והיא חייתה למעלה מעשרים שנה.
הריטב"א כותב, כי לא ניתן להשוות בין מקרה זה לבהמה "שסועה", שהיא בריה אשר גבה ועמוד שדרתה שסועים ומחולקים לשניים, כמבואר במסכת נדה (שם). שכן, אין להוכיח מטבעם של בני אדם לטבעם של בעלי חיים. ועוד, השסועה המדוברת בגמרא היא בעלת שני גופים וראש אחד, בעוד שהמקרה המדובר הוא של אשה בעלת שני ראשים.
שעורה
למרות שכל חמשת מיני דגן כשרים למצת מצוה, מכל מקום לכתחילה אין לעשות מצות מקמח שעורים, משום שהוא קשה לשכחה, ובמצות מצה נאמר (דברים טז, ג): "למען תזכור". כן כתב ה"מהר"ם שיק" (על תרי"ג מצוות, מצוה י).
שעטנז
אדם שלובש שעטנז הינו חשוף לנזקים, ואף רוח רעה מפעפעת בתוכו ומכניסה בו רצון לרצוח. כן כתב ה"זוהר" (פרשת קדושים).
דורשי רשומות נתנו רמז לדבר: ה"טור" וה"שולחן ערוך" כתבו את הלכות שעטנז בסימן "רצח", לרמז ששעטנז גורם לרציחה.
\
לשעטנז יש תכונה של ניתוק ובידוד. כן מבואר בספר "פרדס דוד" (אות שעטנז): "הקושר חוט שזור צמר ופשתים בחוט הברזל של טעלעגראף – מפסיק המשכת דבר שנדבר מרחוק, והרי זה משנה טבע הברזל וחוקי הטבע שבה".
כמו כן מבואר ב"תכלת מרדכי" (פרשת שלח) להגאון מברעזאן: "אם לבוש בחוט שעטנז, יתבטל כח המאגניט המחבר טבעי האנשים. הנה, לפי זה יש לנו טעם על מצות שעטנז, לבלי להבדיל קשר האנושי זה עם זה".
שעיר לעזאזל
אם תוך כדי השלכת השעיר מראש ההר עם ישראל היו חוזרים בתשובה שלמה – השעיר היה מתגלגל מבלי שיארע לו מאומה ובהגיעו לתחתית ההר הוא היה נשאר חי.
אך אם ישראל לא היו חוזרים בתשובה, השעיר היה מת עוד לפני הגיעו למחצית ההר. כן כתב ה"חת"ם סופר" (ויקרא, שמיני, ד"ה שאלו את ר"א).
\
אם השעיר לעזאזל היה מושלך על ארץ זרועה – שוב אותו המקום לא היה מצמיח יבול לנצח נצחים. כן כתבו בעלי התוספות בספר "הדר זקנים" (ויקרא, שמיני): "על כן שלח את השעיר לעזאזל, להר עז וקשה שבהרים, שאינו ראוי לזריעה, ולא שלחוהו להר שראוי לזריעה, כי העוונות שהשעיר היה נושא לשם – גרמו שלא תזרע ותצמיח עוד שם".
\
האדם שלקח את השעיר לעזאזל למדבר ודחפו מן ההר – היה מת באותה שנה. כן מפורש ב"תוספת חדשים" (יומא פ"ה, מ"ג) בשם המדרש: "האיש עיתי המשלח את השעיר לעזאזל – היה מת באותה שנה".
שערי סיעתא דשמיא
מכל עשרות השערים הקיימים (שערי תורה, שערי ברכה, שערי נקיות, שערי גמילות חסדים וכו' וכו'), השער החשוב ביותר הוא "שערי סיעתא דשמיא". "דדא ביה – כולה ביה". כן אמר ה"בעל שם טוב" בשם בתו באחד ממוצאי השבתות בהם ישב עם ה"חבריא קדישא" וזימר עמהם את הפיוט "ריבון העולמים" המובא בירושלמי.
שערי רפואה
פעמים רבות גוזרים על האדם משמים כל מיני מחלות, וכדי למנוע את ביטולם – סוגרים את "שערי רפואה" בעד החולה. במקרים אלו הפתרון הוא, לבקש שתהיה לחולה פרנסה טובה, וכאשר תתקבל התפילה על הפרנסה – שהרי שערי פרנסה לא נסגרו בעדו – יקצבו לו גם חיים. כן כתב רבי פנחס מקאריץ ("בארות המים" פ"א).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות