הפלא ופלא - אות ו | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 08.09.2022, שעה: 07:55
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' (לכתבה על ספריו - לחץ כאן) באדיבות הרב המחבר שליט"א - ישר כחו! - - -
אות ו'
ובא לציון
הרוצה להשיג השגות גבוהות ברוחניות, ולעלות מעלה מעלה בתורה ויראת שמים, ולזכות לרוח הקודש – יקפיד לומר את תפילת "ובא לציון" מידי יום ביומו במתינות, בדקדוק, בכוונה ובשמחה. כן מבואר ב"רוקח" (הו"ד ב"בית יוסף" ובספר "הזכירה").
\
קבלה בידינו, שכל מי שאומר את תפילת "ובא לציון" בנועם, בשמחה ומתוך התבוננות בתוכנה – "מובטח לו שינצל מדינה של גיהנם". כן מבואר בספר "ימלט נפשו" (כג, ו).
\
קבלה ביד הרא"ש, שעל תרגום הפסוק "ה' ימלוך לעולם וגו'", הנאמר בתפילת "ובא לציון", יצאה בת קול ואמרה ליונתן בן עוזיאל: "מי הוא זה שמגלה סתרי לבני אדם, מפני שיש בו קץ משיח". כן מבואר ב"אבודרהם" (עמוד קכב).
\
אמירת "ברוך אלהינו שבראנו לכבודו" בכוונה ובשמחת הלב – בכוחה "להשרות רוח הקודש על האומר ולהביאו לידי השגות גבוהות". כן מבואר בספר "קיצור השל"ה" ובספר "מגיד צדק" לתלמיד הגר"א.
והאמר מר
קבלה ביד השל"ה, כי כל מקום שהגמרא מקשה בלשון "והאמר מר" ללא הזכרת שמו של האמורא ממנו מקשים, כוונת הגמרא להקשות מדברי רב, שהיה גדול האמוראים.
ועל אף שאמוראים יכולים לחלוק זה על זה, אין זאת אלא שידעה הגמ' שההלכה במקרה זה היא כדברי רב, או ששייך להקשות מדברי אמורא ותיק, דוגמת רב. כן מבואר בשל"ה (חלק תורה שבעל פה), וב"הליכות עולם" (שער ב, פ"ב, ס"ז).
ווסת
אשה שווסתה איננה כאורח שאר הנשים, אלא פעמים שהיא מקדימה לבוא ופעמים מאחרת, פעמים שהיא נמשכת זמן קצר ופעמים זמן ארוך – אם בעלה יעסוק במשניות מסדר נשים, ווסת אשתו תהיה כאורח שאר הנשים. כן כתב רבי אלימלך מליזענסק (הו"ד ב"ישועות ישראל" עמוד רלט).
\
עצה לסידור ווסת בלתי סדירה: בעת "קידוש לבנה", באמירת התיבות "שלא ישנו את תפקידם", יכוין בעלה שראשי התיבות של המילים "שלא ישנו את תפקידם" הם "אשתי", וישא תפילה לבורא עולם, ש"כשם שהלבנה במשך שני שבועות היא מתמלאת ובמשך שני שבועות היא נחסרת ואינה משנה את תפקידה – כן יעשה ה' שגם אשתי לא תשנה את תפקידה ותהיה שני שבועות טהורה. כן מבואר בספר "דברי יצחק", בשם הרב מראפשיץ.
ויהי בנסוע
הרוצה שלא להינזק מליסטים כל ימי חייו – בעת אמירת "ויהי בנסוע", יכוין בדעתו לחלק את האות ס של תיבת "בנסוע" לשני נונים. כן כתב בעל "מגלה עמוקות".
ויכוח
בדרך כלל בני אדם מנהלים ויכוח באופן שאחד טוען טענה, והשני משיב לו: "לא, אתה טועה, זה לא היה כך וכדומה". אולם, כשמשיבים באופן זה – בעצם שוללים את דעתו ומחשבתו של הזולת, ובו ברגע אבד הסיכוי לנצח בויכוח. השני, כבר לעולם לא ישתכנע.
הסיבה לכך היא, משום שכאשר השני שומע את המילים "אתה טועה", כל ה"נוגדנים" שלו מופעלים מיד נגד האדם שמתווכח עמו, ומרגע זה הוא כלל לא מנסה להבין את חברו, וכל מגמתו היא לחפש כל דרך כיצד לשלול את דברי חברו. והואיל וכל מוחו טרוד כיצד להפיל את חברו ולתפוס אותו באיזו מילה בלתי מדוייקת, איך אפשר לשכנעו?
\
עדיף לאדם הגוער בחברו, שחברו יענה לו ויתווכח עמו, יותר מאשר שחברו ישמע חרפתו וישתוק. כן מבואר ב"מדרש רבה", (קרח יח): "אדם הדן עם חברו ומתווכח ומשיבו – יש לו נחת רוח, ואם אינו משיבו – יש לו צער".
ותיקין
אדם שמתפלל כותיקין, ומתחיל להתפלל תפילת שמונה עשרה עם נץ החמה – מובטח לו שלא ינזק כל אותו היום (ברכות ט, ב).
ה"אורחות יושר" (ערך תפילה) כתב בשם ה"תומים", כי אם היו מתפללים כותיקין ביום חורבן בית המקדש, הרי שהחורבן לא היה מתבצע.
\
גדולי ישראל הורו לאנשים שרוצים לעשות חיזוק לזכות יקיריהם שחלו במחלות קשות – להקפיד להתפלל תפילת ותיקין.
הם הוסיפו, שכשאין הציבור מסוגל לעמוד בזה – לפחות שיקדימו את זמן התפילה ברבע שעה, ובזמן זה ילמדו לרפואתו השלימה. כן מיעץ הגאון רבי חיים קנייבסקי (הובאו דבריו ב"דרך שיחה" עמוד רמה), ועוד מגדולי ישראל.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות