טוען...

דגים - דברים הצריכים לדעת...


הורדת MP4 הורדת MP3


דגים, ישנם דגים המוחזקים עם הרבה תולעים במעיים, ואותה תולעת נמצאת גם בבשר, ובבדיקת דגים כאלו כגון; "סול" דג סול, או סולומון מהים, לא נורווגי, נמצאו תולעים בבשר עצמו, וחלקם; חצי בבשר וחצי מחוצה לו, בסרטונים אצלנו זה מופיע.

דעת הרב אלישיב: מכיוון שהדג מוחזק בתולעים במעיים, אז יש לחוש לאיסור תורה שבאו התולעים האלו מבחוץ, החשש הזה דוקא בדגי - ים.

אבל בדגים הבאים מן הבריכות - אין בהם חשש לאותם תולעים. אבל - יש בהם חשש של טפילים חיצוניים, וטעונים פיקוח. והדברים ידועים ומפורסמים.

מה הדין למוכר דגים?

מי שקנה דגים שיש בהם חשש תולעים - ודאי אסור לו למכור את זה לאחד שאוכל דגים אלה מפני שסובר שאין בזה חשש תולעים. זה נקרא: "לפני עיוור לא תיתן מכשול",

מוכר דגים שיודע שהדגים שהוא קנה יש בהם חשש תולעים - אסור לו למכור לאחד שמוכר את הדגים האלה ולא חושש מתולעים, הוא לא יודע בכלל. זאת אומרת צריך להודיע בשביל שיבדקו היטב.

אין להשתמש בדג "פילה" בלי להיות מומחה שמכיר את הדג, אלא אם כן יש עליו כשרות מהודרת.

כן? אז אנחנו אומרים שהבד"ץ העדה החרדית והרב לנדא - זה הכשרות המהודרת בעניינים אלה.

הרב אלישיב התיר לטחון את דג "וויט פיש" {WHITE FISH} דג לבן זה נקרא "וויט פיש". הוא התיר לטחון אותו אפילו לכתחילה, ואחרי זמן הורה - שרק על סמך בדיקה קלה מקודם יוכל לרסקן.

דגים שלא נבדקו כל אחד לגופיה, כל אחד לעצמו, אם אפשר להשתמש בהם לג'לטין {שעושים מהעצמות של הדגים ג'לטין}?

אמר רבנו: "שלמהדרין - אינו ראוי!". זאת אומרת: צריך שהדגים ייבדקו אחד אחד - לפני שעושים מהן ג'לטין!. ואם לא בדקו אלא רק "מדגם" או דברים כאלה - אז "למהדרין - אינו ראוי!".

מי שלא אוכל "מהדרין", אוכל הכל כמו שאומרים- זה רחמנא לצלן!. אבל, מי שמקפיד על "מהדרין", ולא רוצה להיכנס לספיקות - לא ישתמש בג'לטין כזה שלא בדקו אותו כראוי.

  •    שיתוף   

יוצרים קשר עם שופר

 משרדי שופר

 03-6777779

 דואר אלקטרוני

 main@shofar.tv

 מספר פקס

 03-6740578

 שופר קול

 02-372-4787 | שידור חי:  073-337-6900

תגובות, ראיונות ופרסומים אחרונים בתקשורת

קליפים וסרטונים