טוען...

רבני השחיטות יוצאים בחריפות רבה נגד עופות מהדרין | הרב אמנון יצחק

 בית מדרש 'קהילות פז', בני ברק
 תאריך פרסום: 22.03.2017, שעה: 06:37

הורדת MP4 הורדת MP3


נשלח אליי חשיפה "במערכה", פרצה חמורה בכשרות העופות, עופות רבנות משווקים לאברכים תחת מותג עופות מהדרין. רבני שחיטות יוצאים בחריפות רבה נגד ומכנים אותה חורבן הדת. לפני חודש הוגנבו לאוזני קו במערכה דבר המקרה הבא: הוזמנו 20 טון עופות ממשחטת רבנות בצפון הארץ, לשווקם לציבור אברכים ומשפחות תורניות. לא האמינו למשמע אוזנינו. לא יכול להיות כדבר הזה! מי שיודע מה זה שחיטת רבנות ומה זה צוות של רבנות מבין טוב מאוד למה זה לא ייתכן. לא לחינם עופות רבנות זולים ועופות מהדרין יקרים הרבה יותר. בשחיטת רבנות אין בדיקת ריאות ולא צומת גידים. אלה סומכים על מדגמים מהלול של התרנגולים. אין מליחה בכל חלקי העוף והעוף לא נפתח כלל לשניים, אלא רק מלמעלה. ולכן השחיטה מהירה הרבה יותר וההספק לשעה הוא פי כמה מה שמוזיל את מחיר העוף.

בנוסף, ברבנות נוטלים את התרנגולים מלולים פחות מבוקרים, מה שאין כשחיטות המהדרין. מה שגם מוסיף ליכולת להוזיל את השחיטה. לנסות לערוך שחיטה, אפילו עם צוות אחר באותו מקום שלא ערוך עם שולחנות בציוד ועוד שאר חסרונות לשלל הבדיקות והחומרות הנהוגות. זה בגדר דבר שלא ייתכן וכל הניסיונות שנעשו עד היום לעשות כך, לא הצליחו כלל. ודאי וודאי כשמדברים על אותו צוות שחיטה שמעולם לא הורגל לבדוק ריאות וגידים ומליחה בכל הפתחים.

אך לפני שבועיים התברר כי אכן נעשתה נבלה זאת בישראל, התברר כי דבר השמועה הייתה אמת לאמיתה. בשכונת רמות א' הזמינו עסקנים 20 טון ממשחטת רבנות בצפון הארץ, אשר שוחטת במשך כל השנה בשחיטת רבנות, ואת העופות שולחים אל מחוץ לארץ, בעיקר לשוויץ. ופרסמו לציבור על מכירת עופות מהדרין בסבסוד כביכול, שהושג ע"י העסקנים המקומיים במחיר של 16.5 ₪ לקילו.

האינטרס של העסקנים ברור: גם לזכות לאהדת ההמון הנבער על הסבסוד המדומה שהם מצליחים לסייע להם בקנייה בזול, ובכך לזכות באמונם לשאר מעללים. ואולי גם לעשות כמה שקלים על כל קילו עוף בדרך תחת המותג סבסוד. לא אולי, ל"במערכה" נודע כעת ממקור ברור כי זה כמעט ודאי. העסקנים שילמו על כל עוף מחיר זול יותר בכמה שקלים  ממה שהם מוכרים. ומתכננים לעשות קופה על כך. מחיר זול שכזה אומר הרבה הרבה.

והעולם גולם. אומרים להם עופות מהדרין, בשחיטה מהודרת, והמחיר זול ביותר, הפיתוי האורב ועצום. ולא כולם יכולים לוותר על כך. כדי להוסיף שכנוע של התמימים, הוסיפו איזה חותמת של רב בית כנסת שמעולם לא נודע על הבנתו בשחיטת עופות, שטען שזה מהודר. וכך שיווקו לציבור עופות רבנות למהדרין.

הפרצה חמורה בהרבה. בכך שהתופעה, אך בחסדי שמים נעצרה בגבולות שכונה אחת. אך קיים חשש סביר ביותר וכמעט ארע כן, כבר הפעם, שעוד עסקנים משכונות שונות יצעדו בעקבות אותם מכירה ויפרצו את הגבולות לחלוטין בשיווק עופות רבנות בזיל הזול לכלל הציבור היראים.

כבר עתה כפי שנודע לקו "במערכה" ביקשו בעד שכונות שונות בירושלים לעושת כן ולהזמין טונות של עופות מהמפעל של הרבנות בקריית שמונה. אלא שאחראי המפעל חשש שגל כה גדול של מכירת עופות ישמין מלחמה מצד הכשרויות המהודרות ולכן סרב לבקשתם. כמו ש"מחמוד" נלחם בנו שלא נשחט בשום מקום, אז גם הוא פחד שהכשרויות המהדורות ילחמו בו אח"כ למה הוא מאפשר למכור רבנות כאילו מהדרין.

כל מי שקצת מבין בשחיטה, מבין את גודל ההפקרות שבכך. אין מציאות של רבנות כשרה למהדרין. לא לחינם זה זול. אין מתנות חינם.

מה עוד? שלפי הידוע בוודאות, צוות השחיטה ששוחט שמה כל השנה, ואינו בודק לא ריאות ולא גידים, הוא זה שביצע את השחיטה אף הפעם. אם הם לא בודקים על השנה צומת הגידים וריאות, אם הם לא מולחים על השנה כנהוג למהדרין, איך לפתע הם מצליחים לעשות כן? אומרים המומחים.

מה עוד? שעסקנים משווקי שחיטה רבנות זו, לא מציגים שם אחד של מומחה כשרותי לשחיטה שהיה במקום או שנתן כשרות לכך, אלא מסתפקים בהצרות ריקות מתוכן, המספקות את ההמון הנבער מדעת. שמה? שהכל בסדר. הנשמע כדבר הזה?

כן נשמע! גם בכשרויות המהודרות זה פחות או יותר אותו הדבר עם הבדיקות המחמירות. כמו שפרסמנו כבר במשך השנים האחרונות.

אבל בדרך אגב יצוין, כי מדובר כמובן בעסקנים נורבגיים. שידועים על מצות מרנן ורבנן לרדוף את בני התורה בהידור רב, אך כשזה מגיע לביזנס האישי שלהם, נעלם קריאת הרבנים שלהם לצורך אל ורק שארית ישראל. הרבנים שדבר המקרה הגיע לאוזניהם, הביעו זעזוע עמוק על גודל המכשלה והפרצה החמורה שמתפתחת מול עינינו. לשווק עופות רבנות לציבור חרדי רגיל שמקפיד על מהדרין ולפתות אותם בחמדת הממון שלא קל לעומד בפניה, להיכן הגענו? רבני השחיטות ששמעו על המקרה הגיבו בחומרה רבה ובדברים קשים על שחיטה ופרצה זו.

הגאון רבי שבח רוזנבלט אמר: "שמעתי על שחיטה זו וזה כואב לי מאוד! זה חורבן הדת! חורבן הדת ממש! תשאל כל מי שמבין בשחיטה, תשאל את הרב גלאי, זה חורבן ממש! לא מתקרב לרמה של שחיטה מהודרת! לא יכול להיות דבר כזה!".

להזכירכם זה הרב שעליו אמר הרב שלום רוט שהוא לא אוכל מהשחיטה שלו כי זה חזירונים.

הגאון רבי צבי וברגי שהוא": לא מכיר את השחיטה הזאת, אבל איך עושים דבר כזה! זה ממש משונה לומר שאפשר להגיע לרמה טובה. זה לא יכול להיות! אפילו ההכשר הטוב ביותר צריך רחמי שמים".

שמעתם? סוף סוף מודים. גם ההכשר הטוב ביותר צריך רחמי שמים. כל השחיטה הזו והמחיר זה מחשיד מאוד. לא כל רב יודע לעשות שחיטה. צריך להיות בשחיטות כדי לדעת. הרב גולמן לא מבין בשחיטה הוא אמר. הרב בייבר הוסיף כי אף מי שכבר הזמין, יכול להיות שיכול לבטל וזה מקח טעות.  אתם שומעים?

הרב אליהו מאיר שוורץ, רב בשחיטה אמר על כך: "לא נתקלתי בחיי במחיטה כזאת שתהיה טובה. כדי שהכל יהיה בסדק, שחיטה, סכינים, בדיקה, מליחה, (הם לא מדברים עוד על אריזה ונתעלם מן העין וכו') צריך המון השקעה, מסירות וכסף. האלף בית של שחיטה מהודרת זה צוות קבוע ומוכר שעבדו עם רב המכשיר מיליון פעמים. אחרת זה פשוט לא יכול להיות. הרב שוורץ הוסיף וסיפר: כי פעם מישהו עשה במשחטה של הרבנות שחיטה מהודרת ושאל אותו המון שאלות: מאיזה לול לקחת ועוד ועוד ועוד, והפצירו בו שיבוא לראות את השחיטה, וזה פשוט היה למטה מכל ביקורת! אומנם מחיר זול אבל למטה מכל ביקורת. האחראי התחנן שיגדירו לו את רמת הכשרות, התשובה הייתה: רמה אפס. למעשה רחוק מאוד מהמציאות שיהיה רמה טובה.

עוד מומחים אחרים ששמעו על מכירה זו הגיבו בחריפות, שזה ממש פרצה חמורה וחלילה וחלילה שתהיה כזאת בישראל. אבל שוב ושוב מתברר שיש עסקנים שמסוגלים להפיל חרדים לדבר ברמייה ופיתיון, והכל למען האינטרס והכסף.

בואו נשמע עכשיו את תשובה הגאון רבי נחום יברוב, רב שחיטה מהודרת "שארית ישראל", והוא ענה לשאלת אברך במכתב כך: "האמת שאין צורך להגיב על מי שאומר שכשרות של רבנות טוב גם למהדרין". מחמוד שאפשר לאכול רבנות גם. וגם בעל הגלימה אומר יצחק יוסף, אומר שאשפר לאכול רבנות גם.

ומה אומר הרב יברוב? אומר: "האמת שאין צורך להגיב"... יש עוד כמה ספרדים כאלה שאומרים שאפשר לאכול רבנות. גם הרב בן ציון מוצפי אמר שאפשר רבנות. כולם טובים, ועמך כולם צדיקים. "האמת שאין צורך להגיב על מי שאומר שכשרות של רבנות טוב גם למהדרין".

לא הבנתי. אם זה טוב גם רבנות למה הם עשו שחיטה פרטית? למה הם עשו שחיטה מהדרין? אם זה טוב לכולם אז יקנו כולם רבנות, יאכלו בזול וזה הכל. מספיק. למה אתם צריכם לעשות גם כך. האמת שאין צורך להגיב. על מי שאומר שכשרות שלרבנות טוב גם למהדרין. כי הוא מעיד על עצמו שאינו כלום בענייני שחיטה וטרפות. אז "מחמוד" לא מבין כלום, יצחק לא מבין והרב בן ציון. והוא גורם חרבון שאין כדוגמתו! והוא כבר צווח בספר "זבחי צדק" על הרבנים שלא מבינים בשחיטה ובבדיקת סכינים שעתידין ליתן את הדין. כשאשר אותם רבנים מגיעים לבית המטבחיים והשוחטים מראים לו את הסכין והוא בחוסר הבנתו אומר להם שהסכינים שלהם יפים ומשבח אותם שהם מומחים, הם גורמים בכך לשוחטים שהם שומעים מאדם שנקרא "רב" שהם מומחים והם חשובים את עצמם למומחים, ובאמת סומכים על עצמם ובאם לידי מכשלות! וככה הרבנים באלה שאמרו שסכינים יפים, הם מאכילים את כל ישראל טרפות!

אך לשאלתך אכתוב ראשי פרקים: האם כשבודקים ריאות וגידים זה כבר נקרא מהדרין? הרי את כל העופות שבעופות מהדרין, לא לוקחים ל"חלק", אלא מעבירים אותו לכשרות של רבנות. זאת אומרת שישנן הרבה בעיות בריאות או בגידים שאי אפשר לעשות אותם חלק, אבל לכשרות רגילה של רבנות הם כשרים. זה אני לא מבין! אם זה לא טוב לפה, זה גם לא טוב לפה. יש כשר ויש טרף. מה זה באמצע? מה זה באמצע? לא הבנתי! אבל זה פטנט של כולם.

אח"כ הוא אומר ואותו רב שלא מבין בבדיקת ריאות לא יודע מה בודקים מכשירים ומה לא. אחד הרבנים סיפר ששאל פעם מהם הקריטריונים של הרבנות? מה הוא כשר ומה לא? וענו לו: כל מה שלא כתוב בשולחן ערוך בדברי המחבר, מרן, שזה טרף, אז זה כשר. ודי בזה. זה הקריטריון.

כמו כן, אינה דומה בדיק בשל מהדרין. ממשמשים כל ראה לבדיקה של רבנות פשוט תולשים ריאות. ואם רק אין על הראיה בעיה בפולטת זה כשר. אחת הסיביות שעופות בכשרות של רבנות יותר זולים כי שוחטים יותר עופות בדקה. ואם בשחיטת מהדרין (תקשיבו מה הוא מודה!) הליין נשוא על כ-30 עופות לדגה. הרי שבשחיטה של רבנות הוא נוסע במהירות של 40 לדקה. וכמובן שבכזו מהירות אי אפשר בשום אופן למשש את הריאות ולא לבדוק כראוי את הגידים, וישנם הרבה בעיות דקות שאפילו לא מרגישים אותם.

גם בנוגע לסכינים. בדר"כ העופות שנפסלים מכשרות מהדרין בגלל פגימות שנמצאים בסכין אחר השחיטה, מעוברים לכשרות של רבנות. אתם שומעים? הוא מודה! הרב יברוב אומר. תקשיבו עוד פעם, מה שאני טוען לכם כל הזמן. בדרך כלל העופות שנפסלים מכשרות מהדרין בגלל פגימות שנמצאים בסכין אחר השחיטה, מעוברים לכשרות של רבנות. ואני אומר לכם שפגימות שאנחנו מצאנו וסכינים המשיכו עם הבד"צ. לא הלכו לרבנות. המשיכו עם הבד"צ. אנחנו פסלו בגלל פגימות והם המשיכו עם זה לבד"צ! לא לרבנות. אז זה בדיוק אותו הדבר.

וגם זו אחת הסיבות שהעופות בכשרות רבנות יותר זולים. גם בענייני המליחה רבו הפרטים. וקשה להאריך בכל הפריטים. וכמה מורידים בכלל עופות בגלל פגימות.

בקיצור, רב בישראל, תקשיבו טוב מה הוא אומר! רב בישראל אפילו אם יהיה גדול בתורה אין לו שום מוזג בהוראה של סכינים. וממילא איך הוא יכול שהיה שם וראה שזה ממש למהדרין וכך גם בנוגע לבדיקות ריאות וגידים ודיי בזה לעת עתה.

זאת אומרת, גם רב גדול, אז מה אם אתה רב גדול, אז מה אם אתה יודע דינים בכל העניינים, מי אמר שאתה מבין בסכינים? מי אמר שאתה יודע? מי אמר שיש לך חוש מישוש? ומי אמר שמה שאתה רואה הרגע בבדיקה פעם פעמיים של שתי סכינים שכל היום זה מתהלך במהירות הזאת. ומה בדקת את השוחט שעמד לפנייך עכשיו ומתחליפים שמה כל הזמן שחוטים, כל יום יש משמרות. אז מה הראייה? אז איך אתה יכול לומר זה בסדר? ולעשות הצגה בשעה שרב בא זה ברור שעושים הצגה. הכל לאט, הכל מסודר, הכל בשלווה, מאטים את הליין, ואז אפשר לראות, מתפעלים. רק יצא הרב מרימים את המהירות, מוסיפים שוחטים...   וככה עובדים על הציבור המסכן. אח"כ חושבים שאנחנו מחמירים, אנחנו מחמירים. אז הנה שמעתם עכשיו מפיהם של אלה שמוציאים את המהדרין מה הם אומרים. ואני אומר לכם עליהם שאני יודע בדיוק מה הם עושים כמו שהם אומרים על הרבנות גם הם עושים. רק מה הם עושים? גם בדיקות הם עושים, בדיקות, הם עושים הכל, אבל במקום שיש הפסדים, במקום ש... אז חנג'ורי.

  •    שיתוף   

יוצרים קשר עם שופר

 משרדי שופר

 03-6777779

 דואר אלקטרוני

 main@shofar.tv

 מספר פקס

 03-6740578

 שופר קול

 02-372-4787 | שידור חי:  073-337-6900

תגובות, ראיונות ופרסומים אחרונים בתקשורת