מסילת ישרים - פרק י"א - חלק ז
תאריך פרסום: 21.05.2012, שעה: 05:32
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'מסילת ישרים' לרבנו משה חיים לוצאטו הרמח"ל זיע"א)
והנה גם שמירת השבתות וימים טובים רבה היא כי המשפטים רבים וכן אמרו שבת יב: 'הלכתא רבתא לשבתא' ואפילו דברי השבות אף על פי שמדברי חכמים הם עקרים הם וכן אמרו חגיגה טז: 'לעולם אל תהי שבות קלה בעיניך! שהרי סמיכה 'שבות' היא ונחלקו בה גדולי הדור!' ואולם פרטי הדינים למחלקותם מבארים הם אצל הפוסקים בספריהם וכלם שוים לחובתנו בם ולזהירות המצטרך ומה שקשה על ההמון שמירתו הוא השביתה מן העסק ומדבר במשאם ובמתנם ואולם האיסור הזה מבאר בדברי הנביא ישעיה נח, יג: "וכבדתו מעשות דרכיך ממצוא חפצך ודבר דבר" והכלל הוא: שכל מה שאסור בשבת לעשותו אסור להשתדל בעבורו או להזכירו בפיו ולכן אסרו לעיין בנכסיו לראות מה צריך למחר או לילך לפתח המדינה לצאת בלילה מהרה למרחק ואסרו לומר: 'דבר פלוני אעשה למחר או סחורה פלונית אקנה למחר' וכן כל כיוצא בזה:
והנה עד הנה דברתי מן קצת המצוות מה שאנו רואים שבני האדם נכשלים בהם על הרב ומאלה נלמד לכל שאר הלאוין שאין לך איסור שאין לו ענפים ופרטים מהם חמורים ומהם קלים ומי שרוצה להיות נקי צריך שיהיה נקי מכלם וטהור מכלם וכבר אמרו זכרונם לברכה שיר השירים רבה ו: "שיניך כעדר הרחלים" (שיר השירים ו, ו) – 'מה רחל זו צנועה כך היו ישראל צנועין וכשרים במלחמת מדין', רב הונא בשם רב אחא אמר: 'שלא הקדים אחד מהם תפלין של ראש לתפלין של יד שאילו הקדים אחד לא היה משה משבחן ולא היו יוצאים משם בשלום!' וכן אמרו בירושלמי: 'המספר בין ישתבח ליוצר עברה היא בידו וחוזר עליה מעורכי המלחמה' הרי לך עד היכן צריך להגיע הדקדוק והנקיות האמיתי במעשים:
והנה כמו שצריך נקיות במעשים כך צריך נקיות במדות וכמעט שיותר קשה הוא הנקיות במדות ממה שהוא במעשים כי הטבע פועל במדות יותר ממה שהוא פועל במעשים יען המזג והתכונה הם או מסיעים או מתנגדים גדולים להם וכל מלחמה שהיא נגד נטית הטבע מלחמה חזקה היא והוא מה שפרשו במאמרם זכרונם לברכה אבות פ"ד: 'איזהו גבור? הכובש את יצרו' והנה המדות הן רבות כי כפי כל הפעלות ששיכים לאדם בעולם כמו כן מדותיהן שאחריהן הוא נמשך בפעלותיו אמנם כמו שדברנו במצוות עשה הצורך להנקות בם יותר דהיינו; ממה שרגילות בני האדם להכשל כן נדבר במדות הראשיות באריכות עיון יותר מפני רגילותנו בם והם הגאוה הכעס הקנאה והתאוה הן כל אלה מדות רעות אשר רעתם נכרת ומפרסמת אין צריך לה ראיות כי הנה רעות הנה בעצמן ורעות בתולדותיהן כי כלן חוץ משורת השכל והחכמה וכל אחת כדאי לעצמה להביא את האדם אל עברות חמורות:
על הגאוה מקרא מלא מזהיר ואומר דברים ח, יד: "ורם לבבך ושכחת את ה' אלהיך" על הכעס אמרו זכרונם לברכה: 'כל הכועס יהיה בעיניך כאלו כופר בעקר' על הקנאה והתאוה שנינו בהדיא אבות פ"ד: 'הקנאה והתאוה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם'.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות