מסילת ישראל - פרק ט'
תאריך פרסום: 21.05.2012, שעה: 04:56
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'מסילת ישרים' לרבנו משה חיים לוצאטו הרמח"ל זיע"א)
פרק ט: בבאור מפסידי הזריזות וההרחקה מהם
הנה מפסידי הזריזות הם הם מגדילי העצלה והגדול שבכולם הוא בקשת המנוחה הגופנית ושנאת הטרח ואהבת העדונים בתשלום כל תנאיהם. כי הנה אדם כזה ודאי שתכבד עליו העבודה לפני בוראו כבד גדול כי מי שירצה לאכל אכילותיו בכל הישוב והמנוחה ולישן שנתו בלא טורד וימאן ללכת אם לא לאטו וכיוצא בדברים כאלה הנה יקשה עליו להשכים לבתי כנסיות בבקר או לקצר בסעודתו מפני תפלת המנחה בין הערבים או לצאת לדבר מצוה אם לא יהיה העת ברור כל שכן למהר עצמו לדבר מצוה או לתלמוד תורה ומי שמרגיל עצמו למנהגות האלה איננו אדון בעצמו לעשות הפך זה כשירצה כי כבר נאסר רצונו במאסר ההרגל הנעשה טבע שני:
ואמנם צריך שידע האדם כי לא למנוחה הוא בעולם הזה אלא לעמל וטרח ולא ינהג בעצמו אלא מנהג הפועלים העושים מלאכה אצל משכיריהם וכענין מה שהיה אומר עירובין סה: 'אגירי דיומא אנן'. וכדרך יוצאי הצבא במערכותיהם אשר אכילתם בחפזון ושנתם עראי ועומדים תמיד מוכנים לעת קרב ועל זה נאמר איוב ה: "כי אדם לעמל יולד" וכשירגיל עצמו על זה הדרך ימצא העבודה קלה עליו ודאי כיון שלא יחסר בעצמו ההזמנה וההכנה אליה ועל זה הדרך אמרו זכרונם לברכה אבות פרק...: 'כך היא דרכה של תורה פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה ועל הארץ תישן' שהוא כלל ההרחקה בתכלית מן המנוחות והעידונים:
עוד ממפסידי הזריזות הוא רוב הפחד וגדל המורא מן הזמן ותולדותיו כי פעם יירא מהקור או מהחם ופעם מהפגעים ופעם מן החלאים ופעם מן הרוח וכן כל כיוצא בזה הוא הענין שאמר שלמה עליו השלום משלי כו, יג: "אמר עצל שחל בדרך ארי בין הרחובות" וכבר גנו חכמינו זכרונם לברכה המדה הזאת ויחסוה אל החטאים ומקרא מסיעם דכתיב ישעיה לג: "פחדו בציון חטאים אחזה רעדה חנפים" עד שאמר אחד מן הגדולים אל תלמידו בראותו אותו מתפחד: 'חטאה את!' ברכות ס אלא על זה נאמר תהלים לד, ג: "בטח בה' ועשה טוב שכן ארץ ורעה אמונה":
כללו של דבר צריך שישים האדם את עצמו עראי בעולם וקבוע בעבודה יתרצה ויסתפק בכל עניני העולם במה שמזדמן לו ויקח מן הבא בידו ויהיה רחוק מן המנוחה וקרוב למלאכה ולעמל ויהיה נכון לבו בטוח בה' ולא יירא מתולדות הזמן ופגעיו:
שמא תאמר: הרי מצינו שחיבו חכמים בכל מקום שישמור האדם את עצמו שמירה מעולה ולא ישים עצמו בסכנה אפילו הוא צדיק ובעל מעשים ואמרו כתובות ל: 'הכול בידי שמים חוץ מצנים פחים' ומקרא כתוב דברים ד, ט: "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" הרי שאין להחליט הבטחון הזה על כל פנים והתם אמרו: 'ואפילו לדבר מצוה':
דע כי יש יראה ויש יראה יש יראה ראויה ויש יראה שוטה יש בטחון ויש הוללות כי הנה האדון ברוך הוא עשה את האדם בעל שכל נכון וסברא נכוחה לשינהג עצמו על דרך טוב וישמר מן הדברים המזיקים אשר נבראו לענוש את הרשעים ומי שירצה שלא ינהג עצמו בדרך החכמה ויפקיר עצמו לסכנות הנה אין זה בטחון אלא הוללות.
והנה הוא חוטא במה שהוא עושה נגד רצון הבורא יתברך שמו שרוצה שישמור האדם את עצמו ונמצא שמלבד הסכנה המטבעת בדבר אשר הוא עלול אליה מפני חסרון שמירתו הנה עוד הוא מתחיב בנפשו בקום עשה בחטא אשר הוא חוטא ונמצא החטא עצמו מביאו לענש ואולם השמירה הזאת וזאת היראה המיסדת על הנהגת החכמה והשכל היא הראויה שעליה נאמר משלי כב, ג: "ערום ראה רעה ונסתר ופתיים עברו ונענשו" אך היראה השוטה היא שיהיה האדם רוצה להוסיף שמירות על שמירות ויראה על יראה ועושה משמרת למשמרתו באפן שיגיע מזה בטול לתורה ולעבודה:
והכלל להבחין בין שתי היראות הוא מה שחלקו חכמים זכרונם לברכה באמרם פסחים ח: 'היכא דשכיח הזקא שאני' כי מקום שההזק מצוי ונודע יש לשמר אך מקום שאין ההזק נודע אין לירא ועל כיוצא בזה נאמר: 'רעותא דלא חזינן לא מחזקינן' ו: 'אין לו לחכם אלא מה שעיניו רואות' הוא עצמו ענין הפסוק שהבאנו למעלה: "ערום ראה רעה ונסתר" הא אינו מדבר אלא בנסתר מן הרעה אשר רואה לא ממה שיוכל להיות שיהיה אפשרי שיבוא והוא ממש ענין הפסוק שהזכרתי למעלה: "אמר עצל שחל בדרך" וגו' משלי כו, יג.
וחכמים זכרונם לברכה פרשו הענין כמין חומר להראות עד היכן מגעת יראת ההבל להפריש האדם מן המעשה הטוב ואמרו: 'שבעה דברים אמר שלמה בעצל; כיצד? אמרו לעצל: 'הרי רבך בעיר לך ולמד תורה ממנו'
והוא משיב אותם: 'מתירא אני מן הארי שבדרך'
'רבך בתוך המדינה'
אומר להם: 'מתירא אני שלא יהיה ארי בין הרחובות'
אומרים לו: 'הרי הוא בתוך ביתך'
אומר להם: 'אם אני הולך אצלו אני מוצא הפתח נעול'
אומרים לו: 'פתוח הוא'
ושלא היה יודע מה להשיב אומר להם: 'הדלת פתוחה או נעולה מבקש אני לישן מעט'
הא למדת שאין היראה גורמת שיתעצל אלא עצלה גורמת לו שיתירא:
וכל הדברים האלה הנסיון היומי יעיד עליהם ממה שכבר פשוט הוא ורגיל ברב המון בני האדם אשר זה דרכם כסל למו ומשכיל על דבר ימצא אמת לאמתו ודעת לנבון נקל וכבר נתבאר ענין הזריזות באור שאחשב היותו מספיק להערת הלב והחכם יחכם ויוסיף לקח:
והנך רואה כי ראוי לזריזות להיות במדרגה אחר הזהירות כי על הרב לא יהיה האדם זריז אם לא יהיה זהיר בתחילה כי מי שלא ישים לבו להזהר במעשייו ולהתבונן בעבודה ומשפטיה שזו היא מדת הזהירות כמו שכתבתי קשה שילבש אהבה וחמדה אליה ויזדרז בתשוקה לפני בוראו כי הנה הוא עודנו טובע בתאוות הגופניות ורץ מרוצת הרגלו המרחיקו מכל זה אמנם אחר שכבר פקח עיניו לראות מעשיו ולהזהר בם וחשב חשבון המצוות והעברות כאשר זכרנו נקל הוא לו שיסור מן הרע וישתוקק אל הטוב ויזדרז בו וזה פשוט:
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות