פרשת משפטים - אם כסף תלוה את עמי | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 16.02.2024, שעה: 08:04
- - - לא מוגה - - -
נציב יום אוריאל בן אסתר ובני משפחתו חזרה בתשובה בחסד וברחמים ובלחש אמן אמן פרשת משפטים את העני עמך ם כסף תלבה את עמי את העני עמך לא תהיה לו כנושה פירש רשי זכרונו לחיי העולם הבא את העני עמך הביא מסתכל בעצמך כאילו אתה עני את העני עמך אתה צריך לראות את עצמך כאילו אתה עני מה הכוונה הכתוב נותן עצה לאדם אל תתעצל להלוות לעני אם כסף תלווה את עמי אז את העני עמך אתה צריך להסתכל בעצמך כאילו אתה עני כי טבע האדם להתעצל בזה ואמר הכתוב אבה מסתכל כאילו אתה אני האם היה לך טוב שתעצב למלווה ולא ילווה לך אם היית אתה זקוק להלוואה היית שמח שהוא מתעצל לא אני לא יודע אין לי תבוא זה נראה זה לא יודע בדיוק גמר ש נתתי בדיוק היית רוצה ככה לא היית רוצה ככה ככה לא תהיה מתעצל להלוות לעני אז מה לומדים מפה לומדים מפה שהכתוב בעצם מצווה אותנו לקרב את הדבר אל החוש ולהרגיש כאי לו אתה המצב שלו אתה העני בעצמך אתה מבקש ואז אתה ברור שאם אתה היית רוצה במצבו הלוואה ודאי אתה מצפה שייתנו לך ככה תעשה בדיוק הרגע ותתן לו אם אתה תקרב את זה לחוש אז יהיה לך קל להתגבר על העצלות אז אם בדברי ה עולם יש לנו הרגשים כי דברים שאנחנו חווים אנחנו מרגישים עדיין אנחנו צריכים לקרב את זה לחוש כדי שיעשה עלינו רושם הרצון להועיל לדוגמה אתה שומע שפלוני חולה וסובל ומתייסר יכול להיות שאת אומר הוא מסכן וזהו ונגמר אבל אם אתה עכשיו תצייר את זה בחוש שאתה שוכב שמה בבית חולים ואתה מתייסר זה יכול לפעול עליך שתעשה כל מה שאתה יכול בשביל להקל עליו לעזור לו לסייע לברר מה הוא צריך וכן הלאה אבל בלי הציור לקרב את זה אל החוש אתה יכול להיפטר במילים השם ישלח לו ברכה רפואה שלום וזהו יכול להות שגם זה לא איי איי איי מסכן או שזה כלום לכן אם בדברים שהם דברים גשמיים שיש לנו בהם הרגשים עדיין כמו עני עומד לפניך אתה צריך להרגיש אומרים לך תחשוב שאתה זה הוא אם לא תצייר את זה ככה אתה תמשיך להתעצל מלה ו אותו דבר בחולה אתה תתעצל מלסייע לו להתפלל עליו לדאוג לו וכן הלאה אז מה יקרה עכשיו בדברים שבכלל אדם אין לו בהם הרגש נגיד בן אדם הוא לא הרגיש עדיין שהוא מת אין לו הרגש אז ודאי שאם הוא רוצה כמו שיעצו לנו חכמים במידה ולא זר שום דבר לא תלמוד תורה ולא פשפוש ולא קריאת שמע ולא כלום מה יעשה יזכור לו יום המיתה יזכור ו יום המיתה צריך לצייר ולזכור איך יהיה לו יום המיתה איך הוא נופל איך הוא מת איך מכסים אותו איך לוקחים אותו איך שוטפים אותו אחר כך מה עושים לו ואם זה חלילה כאלה שעוברים אחר כך כל מיני בדיקות משטרתיות ומשפטיות ניתוחים וזה וכל הביזיונות וזה ואחר כך לשים אותו ולשלשל אותו וכולם עומדים מבחוץ ומדברים עליו הוא שומע שומרים עליו הוא היה כזה חרטה או שהוא היה טוב או שהוא לא היה טוב או שהוא היה בערך או שהיה מזויף א אז הבן אדם צריך לצייר אם בדברים חושיים עדיין אנחנו צריכים לקרב את זה אל חושים כל שכן בדברים שאיין להם שום הרגש עוד לא עברנו את זה אז ודאי שהאדם צריך לקרב את זה אליו בשביל לדעת ו יש דבר מדהים דבר מדהים מדהים מד חנה התפללה לקדוש ברוך הוא 19 וחצי שנה שיבוא לבן עד שהגיע שמואל הנבי והיא אמרה אחר כך שירה והיא אמרה אין צור כ אלוהינו חכמים אמרו ואין צייר כ אלוהינו מה פירוש איך הגיעו מצור לצייר ומה מה מה העומק של הדברים אז בפשט אין צייר כאלוקינו יש איזה צייר שיכול לצייר עובר בבטן הוא לא יכול הוא יכול לעשות בטן לעשות חתך ואז להראות בפנים כאילו יש עובר הוא לא יכול לצייר באמת אישה שהבטן סגורה צייר את הבפנים מה יש בפנים אין דבר כזה אין צייר שיכול לצייר דבר כזה קדוש ברוך הוא מצייר צר צורה בתוך צורה הקדוש ברוך הוא עושה צורה בתוך בתוך האמא הוא מוציא עוד עוד ילד או ילדה אבל בעומק הדברים הרי הקדוש ברוך הוא הוא המציאות בלבד אין מציאות אחרת כל העולם הזה זה דמיון כל העולם הזה זה מצד מציאותו יתברך העולם הזה נברא יש מעין אז בעצם העולם הזה הוא עין מי עשה את היש מהעין הקדוש ברוך הוא והוא המחדש בכל יום תיד מעשה בראשית והוא כל הזמן מחדש נותן חיות לעולם כל רגע זה לא הוא ברא פעם וזה ממשיך הוא מחדש בכל יום תמיד מעשה בראשית כל רגע ורגע כמו זרם כל זמן שיש זרם אז המנורה דולקת ברגע שיפסק הזרם ט אולם שלם עם מנורות חושך ואפלה ככה העולם העולם הוא עין לא היה כלום רק הוא לבדו הוא המציאות היחידה והוא החליט לברוא עולם ואז הוא עשה מהעין יש והיש הזה נראה לנו כאילו יש אבל הוא בעצם עין לולי שהשם משפיע ומזרים בו חיות כל הזמן הוא עין וכל דבר שואף לחזור למקורו לכן כשזורקים לדוגמה אבן או עץ כלפי מעלה ברגע שהכוח שדחף אותו למעלה נפסק מה קורה איתו הוא חוזר לא אותו מקור שלו אותו דבר אם השם יפסיק רק את הזרם שהוא נותן את החיות ט העולם חוזר לעיין כי הוא עין עכשיו אבל הקדוש ברוך הוא למה עשה אתזה את זה ככה שזה נראה כאילו זה מציאות הנה אתם רואים פה מלא בניינים כל הזמן הם עומדים פה תבואו עוד שנה הם עומדים פה הם לא עומדים בגלל שהעמידו אותם בגלל שהשם נותן כוח כל מה שקיים בעולם לעמוד בהנהגה שקוראים לה טבעית אבל זה הוא מחייה את הכל ברגע שהוא לא רוצה זה נעדר אבל הקדוש ברוך הוא עשה את זה כל כך כל כך כל כך כאילו זה מציאות כאילו זה מציאות שעל זה אמרו חכמים באין צור אין צייר כאלוקינו היה אחד צייר סוס אבל מה זה צייר סוס לקח את הציור שם אותו באמצע הרחוב ועמד לידו והוא החזיק כאילו את המושכות של הסוס ואנשים עברו שמה ואף אחד לא התפעל ואף אחד לא אמר וואו ואף אחד לא זה והוא השתגע מה זה מה הם לא רואים איזה יצירה יפי יפיה ממש סוס אז הוא עצר אחד אמר לו תגיד לי מה אתה רואה פה הוא אומר לו סוס אומר לו זה לא סוס זה ציור לה אומר לו הנה תגע נגע הוא רואה איזה ציור אז הוא עכשיו הוא שמע אותו מתפעל וזה אומר לו אז למה קודם שעברת לא התפעלתי אני חשבתי זה סוס אמיתי אמר לו אתה רוצה שתפעלו מזה תחתוך את הסוס באמצע ותזיזי ואז יעברו ויראו ויגידו וואו תראה מה זה תראה מה זה זה ממש סוס זה נקרא צייר שממש הוא ממחיש לך כאילו יש פה מציאות אין פה מציאות יש פה ציור רק ציור אין פה מציאות ככה אין צור כ אלוקינו אין צייר כלוקים מה שאתם רואים עכשיו זה ציור והשם רק נותן בו כמו חיות לקיים את הדבר אין חומר הדומם ביותר שאיין בו אטומים שיש פרוטונים אלקטרונים שכל הזמן נעים זאת אומרת יש חיות בכל דבר ודבר מי מי נותן להם את התנועה הזאת ו מי חייב אותם להסתובב סביב האטום כל הזמן ד בלי הפסקה ואטומים של עץ ושל ברזל ושל מים הם שונים ומי נותן לה הם חיות דר כל הזמן מי זה דר מי עושה את הדר הזה המחדש בכל יום תמיד מעשה ברש ההבדל וההפרש בין אדם לאדם במעלות זה מי שיודע לצייר ציורים לא על נייר פה ולקרב ולחוש דברים שהוא לא רואה אותם עכשיו לנגדו אבל אתה צריך להבין מצבים אתה צריך להבין אנשים אתה צריך להבין סיטואציות אתה צריך להבין איך אדם מבין יותר או פחות כמה שיש לו כישרון לצייר וזה הכוח של הנביאים כוח הנביאים חייב שיהיה להם כוח מדמה שיש להם כוח דמיון עצום שהם יכולים לדמות מה שהם רואים מאת שם שואל הקדוש ברוך הוא את הנביא מה אתה רואה אומר לו מקל שקד אני רואה סיר נפוח אני רואה או יפה ראית הוא הבין בדיוק מה שהשם שוקד על דברו לעשות אותו וכולי צריך כוח מדמה אחרת הוא לא יבין מה הראו לו בנבואה זהו זה לומדים עכשיו תשימו לב רשי אחד רשי אומר מה שאמר הפסוק אם כסף תלבה את עמי את העני עמך אומר רשי הביא מסתכל בעצמך כאילו אתה עני זאת אומרת לפי רשי בא הפסוק ללמד אותנו לקרב כל דבר אל החוש ואז יהיה לנו קל להתמודד עם כל מיני מידות לא טובות שלנו ועם כל מיני חשבונות לא ראויים וככה נוכל לעשות את מה שחפץ הקדוש ברוך הוא שנבין שבעזרת ציורים נוכל להתרחק מהעבירות כי אם נצייר את העונשים ודאי שלא נרצה אותם ואם נצייר את זכויות ואת המצוות ואת השכר ודאי שנרצה אותם אז לכן מי יעזור לנו הציור לקרב ולחוש ועכשיו אנחנו נודה לקדוש ברוך הוא כמו תמיד על זה שהוא נותן לנו הבננה להבין מה צריך לעשות על פי התורה הקדושה ההכל יודוך והכל ישבחוך והכל יאמרו והכל יאמרו אין קדוש כשה הכל יודוך והכל ישבחוך והכל יאמרו והכל יאמרו אין קדוש כשם הכל יודוך והכל ישבחוך והכל והכל והכל יאמרו אי קדוש קשם הכל יודוך והכל ישבחוך והכל והכל והכל יאמרו אין קדוש כשם ישמחו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת מק עונק שבת תשמחו במלכותך שומר שומר שומר שבת בקורא עוד שבת עם מקדשים מקדש מקדש שבי שבת עם מקדש מקדש מקדש שבי שבת ישמחו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת מק שמו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת קורא עונ שבת ע מקדש מקדשה מקדש שביעי שבת עם מקדש מקדש מקש שב שבת שלום שבת של שתי שבת מבורכת תזכו לנשמה יתרה אמן עליה רוחנית אמן לימוד תורה לשמ אמ בשמחה אמן בלי דיבור חול אמן
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות