פרשת יתרו - מילה ע"י גוי וכבוד הורים | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 08.02.2024, שעה: 08:53
- - - לא מוגה!!! - - -
נציבי יום אלעת בן ג'ניס יזכה ל בלחש אמן באמן אמן אמן יהודה אבי חי בן גאולה גילה וינצל מהניתוח והטיפולים המזיקים אמן בלחש אמן ואמן אמן.
פרשת יתרו מילת גוי
האם גוי יכול להיות מוהל בכיבוד אבם האדמור רמד מבו בוב אמר בשם זקנו בעל קדושת ציון בני יעקב יתנו עם שכם ואמרו לו אך בזאת נאות לכם אם תהיו כמונו למול לכם כל זכר יש להבין בני יעקב לא קיימו את התנאי אנשי שכם קיימו מה שקיבלו עליהם ומלו כל זכר ובני יעקב לא עמדו בדיבורם בעוד דקדוק ודקדק הדי היה דיי לומר אם תמול הו כל זכר למה הוסיפו אם תהיו כמונו שזה מורה באצבע כי לא די במה שימול הו אלא רק אם גם תהיו כמונו אבל לא פרשו להם מה זה תהיו כמונו ב במנחות מב כתוב מני למילה בעקום שהיא ולה מנין ש עובד כוכבים ומזלות אם הומל המילה פסולה אמר רבי יוחנן נמול ימול פירש רשי כרבה המל ימול רק מי שמול כשר למול אחרים המול ימול המל ימול מי שמל את עצמו המהול הוא יכול למול חק מלן ד מילת גוי פסולה או להלכה הזו התכוונו בני יעקב כשאמרו אם תהיו כמונו שתמו ו עצמכם כמו שאנחנו נימולים על ידי מישהו [מוזיקה] ו אז אנחנו נאות לתת לכם את בנותינו וכולי אבל בלבכם לא תעשו ככה אין זה בכלל מילה עוד הוסיפו בכפל תנאי ואם לא תשמעו אלינו למול אם לא תבינו את הדרשה של התיבה המול שלומדים ממנה שדווקא על ידי מהולים אפשר למהול אז אפילו אם תחתכו עורלת עדיין לא קיימתם את התנאי וממי ולקחנו את ביתנו והלכנו לפי זה היה בזה חוכמה נפלאה מחוכמת התורה אנשי שכם לא ידעו דרכה והם נימולו על ידי ערלים ואיין זו מילה כשרה על פי דין תורה אם כן לא קיימו את התנאי ולא עוד אלא הם ביטלו אותו גם כי אי אפשר להם שוב לקיים על כן בני יעקב כדין עשו ולקחו את דינה והכל היה לפי התנאי ויבואו עליהם בטח וייקחו את דינם מבית שכם כמו שיתנו ביניהם וזה מדויק מה שתרגמו התרגומים בעורמה בחוכמה שם עשו הכל בחוכמת התורה ושפתיים משק נח היה הראשון שכיבד את אבי אביו את הסבא בתנא דו אליהו פרק טוס מובאים דברים נפלאים במצוות כיבוד א של אב כיבוד אב אביו סבא מספר אליהו הנביא פעם אחת הייתי יושב בבית המדרש הגדול בירושלים ובא תלמיד אחד הוא שאלני דבר כמו בן שהוא שואל את אביו ואמר לי מפנימה השתנו דורות הראשונים מכל הדורות כולם שרבו ימיה הם והעריכו ימים ושנים אמרתי לו בני בשביל ככה העריכו שנים כדי שיוכלו לעשות גמילות חסדים זה עם זה מנין לך שתדע שכך הוא צ אולמד מעשרה דורות ראשונים אדם שת אנוש קנן מהללאל ירד חנוך מתושלח למך נוח אדם בא לעולם בא שת בנוח אריב אמרו לו לשת עבודת אביך היה זנו ומפרנס ו מכלכל באשת לעולם בא אנוש בנו אחריו אמרו לו לאנוש עבוד את אביך היה זנו מפרנס ו מכלכל אמרו לאנוש עבודת אבי אביך אמר להם אנו שאין אני חייב בו לא רוצה לשמש את הסבא בא אנו שלעולם בא קנן בנו אחריו אמרו לו לקנן עבודת אביך היה זנו פרנסו מכל כלו אמרו לו לקנן עבוד את אבי אביך אמר להם קנן אין אני חייב בו וכן היה עד נח בא נוח לעולם אמרו לו עבוד את אביך היה זנו נסו ומכל כלו אמרו לו לנוח עבוד את אבי אביך קיבל עליו ויה זן את אבי אביו בכל אבותיו שהיו באותה שעה כל מי שהיה חי אז מקודם ולא עוד אלא היה יוצא ו ממחה בדברים כל אותן 120 שנה עד שלא בא המבול לפי כך בא הכתוב ויגיד עליו לדורות שהוא היה צדיק שנאמר כי אותך ראיתי צדיק לפניי בדור הזה ומכאן אמרו מגלגלין זכות על ידי זכאי חובה על ידי חייו וכן במידה הזאת לכל משפחות האדמה בין בישראל ובין באומות אז צריך לדאוג גם לסבא נוח ניצל בטבע בזכות כיבוד אביו וסבא כולם חסדים מובא במשנה פאה פרק א' משנה א' אלו דברים שאדם אוכל פירותיהן בעולם הזה והקרן קיימת לו לעולם הבא ביניהם כיבוד אוהם בהבטחה זו של חכמים זכרונה לברכה נתקיימה במלואה אצל דמה בן נתינה אפילו שהיה גוי חכמים הבטיחו וזה פעל גם בגוי במסכת קידושין לא אמר רב יהודה אמר שמואל שאלו את רבי אליעזר עד היכן כיבוד בהם אמר להם צאו ראו מה עשה עובד כוכבים אחד לאביו באשקלון בדמה בן נתינ שמו ביקשו ממנו חכמים אבנים לאפוד ב60 ריבו שכר ורב קהנ מתנה 80 ריבו והיה מפתח מונח תחת מראשותיו של אביו ולא ציערו אבא שלו ישן במפתח מתחת לכרית והוא לא רצה לצער אותו הפסיד לאבא שלו מיליונים שנה אחרת נתן הקדוש ברוך הוא שכרו שנולדה לו פרה אדומה בעדרו נכנסו חכמי ישראל אצלו אמר להם יודע אני בכם שאם אני מבקש מכם כל ממון שבעולם אתם נותנים לי אלא אין אני מבקש מכם אלא אותו ממון שהפסדתי בשביל כבוד אבא אותו אז שלא רציתי לצער אותו ורואים מזה מה גדול שכרו של המכבד אב ום ששני דברים יקרים ונחשבים ביותר אצל עם ישראל פרה אדומה ואבן החושן נזדמנו אצל הגוי הזה דווקא שהיה מכבד אביו ואמו יש עוד מעשה נורא בכיבוד אבם של אותו דמה בן נתינה בירושלמי מסכת פאה פרק א' הלכה ה גם הלכה א' סליחה זה הלשון רבי אבהו בשם רבי יוחנן שאלו את רבי אליעזר עד היכן הוא כיבוד אוהם אמר להן ולי אתם שואלין לכו ושאלו דמה בן נתינה דמה בן נתינה ראש פרטה חולה היה פעם אחת היייתה אמו מסתר תו בפני קלקולי שלי ונפל קור דקון שלה מידה והושיט לה שלא תצטער פרש הפני משה ראש פרת חולה ולשון חשיבות הוא היה שר העיר בראש החילות וחשוב שבהם היה ואמא שלו מסרטו היייתה סותרת לו בפנים בפני כ שלו בפני כל אנשי הצבא שלו ולא עוד אלש נפל לה הקורדון שלה מידה שהייתה סותרת לו איתו בפנים אז הוא הרים לה את זה שההיא לא תצטער להתכופף שהיא תוכל להמשיך לתת לו סתירות זה כיבוד הבם מסימת הגמרא ואמר רב חנינא ומה מי שאינו מצווה ועושה כך מצווה ועושה על אחת כמה וכמה אז אם אנחנו שמצווים בכיבוד ה והם ואנחנו מכבדים אותם וואי וואי וואי כמה שכר כמה אריכות ימים ועכשיו תשמעו דברים דברים לא יאומן כסופר בתוספות מסכת קידושין לא דיבור המתחיל רבי טרפון מובא בשם הירושלמי דברים נפלו על אופן כיבוד אב ום של התנאים רבי טרפון ורבי ישמעאל וזה לשונה יש בירושלמי אומרים ב לי התוספות פעם אחת אמ דרבי טרפון איבדה פזמק דידי בחצרה הנעלי בית עבדו לה ו יצתה ממיטתה לבקשו יצא החוצה לבקש את ה נעלי בית ושם רבי טרפון ידו תחת רגליה על הקרקע ש לא טנף את רגליה והייתה דורסת על ידיו וככה התקדמה בתוך החצר להביא איזה כיבוד אב ואם לרבי טרפון כשהוא היה רבי טרבון ועוד מובא בירושלמי זה אתם כבר לא תאמינו אמ דרבי ישמעאל כל שעתה ושעת דאווה את רבי ישמעאל מבי מדרשה בכל שעה שהיה בא מבית המדרש היייתה רוחצת את רגליו ושותה את המים כששמע רבי ישמעאל שהייתה עושה כך היה מסרב בדבר עד שהיא באה לפני חכמים והייתה קובל על רבי ישמעאל בנה שהוא לא מקיים מצוות כיבוד אב ם ונבהלו חכמים בדבר ושאלו לרבי ישמעל סיפר להם את המעשה למה הוא נמנע שהיא תשטוף לו את הרגליים כי היא שותה את המים וציוו לו שינחה לעשות רצונה ובעניין זה הוא מקיים מצווה כיבוד אבים שמעתם דבר כזה פעם וואי וואי וואי וואי הכל יודוך והכל ישבחוך והכל יאמרו והכל יאמרו אין קדוש קשם הכל יודוך הכל ישבחוך והכל ייאמרו והכל יאמרו אין קדוש קשה ישמחו במלכותך שומר שומר שומרי שבת וקורא עונג שבת ישמחו במלכותך שמר שמרי שומרי שבת וקורא עונג שבת
ו בברית מילה שאנחנו עכשיו זוכים להיות סנדק עם מוהל כשר הרב שמעון חי רחמים
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות