פרשת יתרו - כיבוד אב ואם ע"י גר צדק | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 07.02.2024, שעה: 08:34
- - - לא מוגה!!! - - -
נציבי יום לזכות קבוצת שערי תשובה שיהיה לחזרה בתשובה שלמה של כל עם ישראל ובכללם כל בני המשפחה והקרובים של התורמים שילכו בדרך האמת ברצ תמימות מילקו בת סוניה הקדוש ברוך הוא יברך אותה ואת זרעה וכל אשר לה וישפיע עליהם כל הטוב שבעולם ויתברכו בכל הברכות שבתורה הקדושה אמן כן יהי רצון אמן עידן בן רות יזכה למציאת דירה טובה ביותר בעבורם במהרה לעבודתו יתברך אמן אמן
פרשת יתרו כיבוד אב ואם של גר צדק
בשוט זקן אהרון נשאל שאלה בגר שנתגייר אם רשאי לומר קדיש לעילוי נשמת אביו הגוי והשיר שזה פשוט שמותר ולא עוד אלא גם יש לצדד שחייב הבן הגר מצד ההלכה לכבד את אביו גוי ולומר עליו קדיש ואף על גב דגר שנתגייר כקטן שנולד דמי זאת אומרת אין לו שום קשר להורים שלו מכל מקום הרי פסק הרמבם בלקות ממרים פרק ה' הלכה יא שגר חייב לנהוג באביב הגוי מקצת כבוד כדי שלא יאמרו באו מקדושה חמורה לקדושה קלה אם כן אולי חייב מטעם זה לומר קדיש על אביו הגוי אמנם הוא מסיים את התשובה שם כך מפני שאין לו הורות הוראה תמוהה לרבים שכל השומע הוראה כזאת תפלא על זה וגם הגר יבוא לידי גיחוך ו צנות בפי כל והפסד מרובה על השכר ועוד מה נאמר ששייך לנשמת גויים מעלת אמירת קדיש לכן כדאי שבנו הגר רק ילמוד או יאמר תהילים לטובת נשמת אביו וגם יוכל לפעמים להתפלל בפני העמוד וגם לא אומר קדיש באופן שלא יהיה בולט שמחמת אבילות אביו עושה כן לתקן נשמת אביו הגוי הרמבם כותב הגר אסור לקלל אביב הגוי להכותו ולא יבזו כדי שלא יאמרו באו מקדושה חמורה לקדושה קלה שהרי זה מבזה אביו אלא נוהג בו מקצת ד בשולחן ערוך יורד דעה סימן רמא סעיף ט מעתיק את דינו של הרמבם שגר אסור לזות אביו הגוי אבל השמיט את הדין שצריך לנהוג בו מקצת כבוד בשוט שבט הליבי של ה רב המנוע אחרב שמואל ווזנר זכר צדיק לברכה כתב אתזה לשונו בחלק ט סימן ר אשר שאל כבודו נרו יעיר גר צדק האם מותר לכבד את אביו הגוי בסנדקאות של בנו פשוט מאוד דין ליתן סנדקאות לגוי ואין זה צריך לפנים ויש להסביר לגוי בדרכי נועם שמוס ההלכה מעכבים בעדו גם במקרה כזה שהגוי עזר לבנו להתגייר ושוב נמצא בשו דברי מלכיאל בחלק ד סימן פו מרעיש עולמות על מה שהיה נפרץ בימיו לכבד גוי בסנדקאות עשרו מכמה טעמים וכתב שמוטב שישאר התינוק ערל מ שיהיה גוי סנדק הגאון הזה רבי מלכיאל צבי ברבי יונה הלוי תנן בוים תנן בוים זכר צדיק ברחב הוא נולד בפולין בשנת תרז בגיל צעיר כבר הוא קר כעילוי בן 26 בשנת תרל ג וכתר לאב בית דין קודש בודקי של יד גרודנה ומשנת תרמז עד לפטירתו כי אין כיב בית דין קודש לא מזה יש לו כרכים שייצאו בחייו וגם לאחריהם לאחר חייו והלשון שלו בשוט הגיעני קונטרס וכולי וכולי וכולי והשתולל השמועה אשר בעיר והם בישראל יהי כדבר הזה שיזלזלו במצוות מילה קדושה בכן אשר נו יכבדו להיות סנדק ונמצא שם מוהל אשר הומל הילדים על ברכי נוצרי מה אומר ומה אדבר אוי לא האוזניים שכך שומעות בוי לנו שכך עלתה בימינו והנה גם בארצנו נמצאים בעוונות הרבים כלי הדעת ומפיר תורה בכל זה לא נשמע שיעיז לעשות דבר כזה שהוא נגד הנימוס לקחת איש שאינו מאמין בדת שיכניס בן ישראל לברית של אברהם אבינו עליו השלום וכ מתוקנים שבהם לא עשו כי הלו לא נשמע שנוצר כח עברי שיכניס בינו לדת הנוצרית להטבילו כנהוג אצלם ובפרט שמצוות סנדק הוא עניין גדול ומבואר בשולחן ערוך סימן רסד ובכמה ספרים שצריך להדר שיהיה סנדק ירא שמיים וקולר בזה תלוי בצוואר המוהלים כי איך היגש המוהל לימול הילד על ברכי נוצרי ואין לחוש בזה לאבה כיוון שזה אסור לנו על פי דיננו ועוד דגם הם אין עושים כן בכל נוצרי אשר לא דעת ישרה לא יתרעם על זה ויבין אשר על כל איש לשמור חוקי דתו ולכן הנני מצטרף אל הדרת גאונו לגזור איסור על כל המוהלים שבעירו והגליל אשר לא יהינו למול שום ילד כשהשנה יהיה בן אמונה אחרת ואף אם מתעקש אבי הבן ולא יתננו לימול באופן אחר מוב שישאר ערל מ שנסייה לעשות דבר כזה בפרסום נגד הדת והדעת והילד ימול כשיגדל ועוד יש לדון בזה והנה מצינו שהסנדק נקרא בפוסקים בעל ברית המילה אוכ שאין האב בביתו מובא בסימן רס שנהגו שהסנדק מברך ברכת להכניסו בבריתו של אברהם אבינו וכיוון שבארנו של הסנדק יש חלק בגוף מעשה המילה בערי מפורש בשס ופוסקים סימן רסד שגוי סור לימול אם כן פשוט שאסור לעשות גוי לסנדק ויש בזה פסול בגוף המילה והגוי שמל פסק הרמו סימן רסד שצריך לחזור ו לטיף דם ברית ולזה אסור למוהל למול כשהגוף לברכה לבטלה כ כון שאין עושה המצווה כהוגן והמוהל שיעבור על זה יהיה אסור לעסוק עוד במצוות מילה דווה מומר לעורות אבל לכאורה יש להעיר על דבריהם ממה שכתב רבנו יעקב הגוזר זכרונו לחי לעולם הבא חי לפני 880 בערך בשנות תתק לאלף הרביעי מוהל מומחה בעיר ורמיזה על שם אומנותו נקרא בשם הגוזר מפורסם מאוד הוא אמר שמי שידיו רועדות אסור לו ומחמוד ממשיך עם הידיים הרועדות חיבר ספר כללי מילה ונדפס ל ראשונה בברלין בשנת תרנב בשם זכרון ברית לראשונים או זכרון ברית לראשונה אז מה הוא אומר הוא אומר בספרו כללי המילה שבזכותן ממרה עצה לאברהם על המילה נעשה שותף עמו והיה סנדק ממר היה הסנדק של אברהם אבינו עליו השלום וכן כתב בפירושי התורה לרבנו חיים פלטיאל זכרונו לחי העולם הבא בפרשת וירא בבראשית יחא שהיה ממרי הסנדק של אברהם אבינו ולכן הוא נקרא בעלי ברית אברהם והרי ממרי גוי היה ואף על פי כן היה סנדק של אברהם אבינו עליו השלום ביאור התיבה סנדק מה זה סנדק בספר התשבי בערך סנדק הוא אומר נוהגין לקרוא למי שמחזיק את בן חברו למול סנדק לא מצא הלשון הזה בשום מקום גם בעל הערוך לא הביאו לועזים קוראים לו בעל ברית ובלע קומפרי ובלשון אשכנז קטר קוטר פה כתוב גויטר בגאון רבי ישעיה פיק ברלין זכר צדיק ברכה בעל מסורת השס העיר בהגותו על ספר תשבי על מה שכתב תשבי ולא מצאתי הלשון הזה בשום מקום שבאמת מצינו לשון זה בלשון ילקות שמעוני על תהילים רמז תשכג על הפסוק כל עצמותי תאמרנה שם אמר דוד לקדוש ברוך הוא אני משחך בכל איברי מקיים בן המצוות בצי עטיפת ציצית רגל ימין לחליצה קרעים קריעת ברכיים לתפילה גיד מצוות מילה ופריעה ברכי בהן אני עושה סנדי קוס לילדים בשעת מילה ופריעה ובהגות מימוניות לקות מילה פרק ג הלכה ט כתב שמדברי הלקות שמעוני יש סמך על מה שחמד ומתאן לאחוז התינוק בשעה שנימול על הברכיים ולהיות בעל ברית בספר בית אהרון כתב בהגהותיו על ספר התשבי שדק הוא בלשון רומי העומד על דבר לסייעו זה נקרא סנדק מי שעומד לסייע לשני הוא נקרא סנדק ויסר את הסנדק הוא לא סייע הוא חיסל אנשים אולי הוא סייע להם לעבור לעולם האמת אבל סנדק בלשון רומי זה עומד על דבר לסייעו ו רבנו יעקב הגוזר אומר ומנין לא לבעל ברית שעושה מצווה במה שתופס הנער מחקו למול אומר יש לללמוד ממממי ותמצא זאת בבראשית רבה אמר לו הקדוש ברוך הוא נתת לו עצה למול חייך איני נגלה לו הבי אלא בפלטין שלך ואתה תהיה עמו שותף בברית הדהוד הכתיב וירא אליו אדוני באלוני ממרה מכאן לבעל ברית שזה הסנדק שזוכה במצוות מילה על ידי שנעשה שותף לברית המילה והלשון שרבנו חיים פלטיאל שאמרנו אומר יש מפרשים ד ממרה נעשה לאברהם סנדקס שכתוב והם בעלי ברית אברהם אבל בעל המחבר של אוצר פלאות התורה אומר שאלתי מהגאון רבי חיים קנייבסקי שליטה מה חוה דעתו האם גר צדק מותר לכבד את אביו גוי להיות סנדק בברית מילה של בנו והשיב לי מותר אז אפשר לעשות פה חילוקים מה שדיברנו בשם דברי מלכיאל זה שנותנים כבוד לגוי שיהיה סנדק אבל לא אבא של הגר צדק פה מדובר על אבא שלגר צדק אז אפשר חלק הרב שמואל ווזנר זכר צדק ברכה אומר לא והמלכה דברי מלכל אומר בשום אופן לא אבל ראינו שרבנו יעקב הגוזר אומר שאפשר אפילו למה בגלל ש ממרה היה הסנדק של אברהם טוב זה היה לפני מתן תורה וזה היה גם אברהם אבינו היה הגר צדק הראשון אומנם שמעתי מהגאון הצדיק רבי משה שטרנבוך שליטה הרבד של העיד החרי דיס בירושלים עיר הקודש תבונה ותיקונן מהרו שאם הגר צריך לכבד את אביו הגוי בסנדקאות מפניד שלום יהיה תרעומת וכל מיני דברים יש עצה שיהודי אחר יעמוד על ידו ויחזיק גם הוא את התינוק בשעת המילה וממילא נחשב שהיהודי הכשר הוא הסנדק האמיתי ואב הגוי רק יושב ליד הסנדק גם כשמזמינים אבא שהוא חילוני והוא מתעקש שהוא יהיה הסנדק אז גם עושים את אותו תרגד לא נפרש בדיוק אבל המוהלים יודעים מה צריך לעשות מכל מקום זה בינתיים להיום מחר נמשיך ך עוד קטע איך יעקב אבינו הערים על בני שכם שלא ידעו שגוי פסול למול אבל טומור בינתיים נודה לשם על מה שלמדנו הכל יודוך והכל ישבחוך והכל יאמרו והכל ייאמרו איין קדוש קשה הכל יודוך והכל ישבחוך והכל יאמרו והכל יאמרו אין קדוש קשה הכל יודוך והכל ישבחוך והכל והכל והכל יאמרו אין קדוש קשה הכל יודוך והכל ישב בחו והכל והכל והכל יאמרו אין קדוש קשה ישמחו במלכותך שומרי שמ שומרי שבת וקוראי עונג שבת ישמחו במלכותך שומר שמר שומרי שבת בקורא עו שבת ע ק מקש שש ע מק מקדש מקדש שמ שבת ישמחו במלכותך שומרי שומרי שומרי שבת בכל עונג שבת תשמחו במלכותך שומר שומר ש שבת קורא עונג שבת מקדש מקדש שביעי שב ע מקדש מקדש מקדש שביעי שבת יום טוב
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות