מעשה האדם מבררים אלו את אלו | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 17.12.2023, שעה: 08:15
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדרשה ע"פ הספר 'מכתב מאליהו' כרך א עמוד 136)
מעשה האדם מבררים אלו את אלו
כתב האאמו"ר זצ"ל: 'שאף מי שלא הועילו לו הרגזת יצה"ט על יצה"ר וקריאת שמע, מ"מ עדיין מועלת לו הזכרת יום המיתה (ברכות ה' עמוד א'), אבל לעשיו לא הועילה לו שעת פטירת אברהם אבינו ע"ה זקנו, וגם לא זכירת "אנכי הולך למות" (בראשית כה, לב), ואמר: "הלעיטני נא", בבחינת: 'מלעיטין את הגמל' (רש"י שם). והטעם, כי "אנכי הולך למות" לא היתה כלל זכירת יום המיתה אלא רק עצה להשיג מיעקב את האדום וכו'.
כך הוא דרכו של היצה"ר שמזמין לאדם לעשות מעשי צדיק רק בכדי להסתיר על ידם את הרעות שעושה. הוא מכסה את הרעות שבין אדם למקום בצדקה וחסד מדומים, וכן הרעות שבין אדם לחבירו במצוות החסידות שבין האדם למקום מדומים.
וכתב הרש"ז מקלם ז"ל במאמר "נחמד ונעים" (חכמה ומוסר חלק א' עמוד ג), כי מעשים מבררים אלו את אלו. כיצד: "ותקנא רחל באחותה" (בראשית ל, א) זו לא היתה קנאה על אשר יש לאחותה, אלא קנאת סופרים למה לא זכתה גם היא להיות כאחותה. וראיה לזה ממעשה האחר, שמסרה הסימנים, ואת אישה, ואת העמדת השבטים וכלל ישראל, ומשיח, ותכלית כל הבריאה, שיצאו מאחותה, רק משום 'עכשיו תתבייש אחותי'. במי שגדלה כל כך מידת החסד, הרי ברור כי אין עוד מקום לקנאה.
וכן במשה רבינו ע"ה שאמר: "למה הרעותה וגו'" (שמות ה, כב) ולכאורה זה חסרון באמונת טובו וחסדו ית', אך שראינו מדת נושא בעול שלו, דהיינו אהבת הבריות השלמה, התדמות לקונו, שהיא הדבקות הגמורה בו ית', א"כ מוכח ברור שבאמרו "למה הרעותה" אין בזה אלא הבעת צערו משום חסרון כבוד ישראל, שהוא חסרון גילוי כבודו ית' לעין כל. ומתברר בזה כי "למה הרעותה" לא היתה אלא תפילה על אשר התראה כלפי חוץ כאילו הרעותה.
ומה שמוסיף "למה זה שלחתני" היינו שהרגיש בענוותנותו שלא היה ראוי שיתגלה כבודו ית' על ידו. וזהו אמרם ז"ל: 'כשאמר: "למה הרעותה" ביקשה מידת הדין לפגוע בו,
אמר הקב"ה: 'הניחו לו, שלכבוד ישראל אמר' (עיין שמות רבה ה, כב).
וזהו ביאור אמרם ז"ל: 'צדיקים (במעשיהם האחרים) מהפכים מידת דין למידת רחמים, והרשעים מהפכים וכו' (בראשית רבה עג, ג) כי מעשים מבארים אלה את אלה.
וכן מצינו ביוסף, שלכאורה הנהגתו עם אחיו היתה בקצה הנקמה, אך הכתוב העיד עליו "ולא יכול יוסף להתאפק" (בראשית מה, א) פירוש: שעד כאן התאפק במסירות נפש וכבש רחמיו (כאמרם ז"ל במדרש איכה זוטא פ"א אות פג, עי' תורה שלמה ויגש אות ד), זה לאות כי כל מה שהכביד על אחיו היתה מסירות נפש כדי להקל קצת בגלות מצרים לבניהם אח"כ.
ודוד המלך ע"ה, בצוואתו את שלמה בנו לפני מותו, אמר (מלכים-א ב, ג-ד) "ושמרת את משמרת ה'... ללכת בדרכיו וגו' ככתוב בתורת משה וגו' ללכת לפני באמת בכל לבכם ובכל נפשם וגו'", ותיכף הוסיף לזה מה שציוה שיומתו יואב ושמעי (שם שם, ה-ח) אשר הוא לכאורה לנקום בהם נקמת דמים. ומי היה עושה כזאת, לצוות כך סמוך למיתתו ממש? אמנם כבר נתפרש בתהלים (תהלים קט, כב) במדרגת דוד המלך ע"ה "וליבי חלל בקרבי" וכדומה, ומזה נתברר כי בצוואתו עמד בניסיון, שלא לרחם במקום שאסור לרחם, כי היה מחוייב ומשועבד עפ"י גדר המלכות שעליו להוציא לפועל דין זה, וכאמרם ז"ל מלך שמחל על כבודו אין כבודו מחול (כתובות יז עמוד א), מפני צורך הנהגת כלל ישראל התלויה בכבודו. וכן מפורש בכתוב שאמר: "וגם את יואב וגו'" דהיינו ששני חצאי הצוואה ממין אחד הם, וכולה לשם שמים.
ונאמר "יהודה אתה יודוך אחיך וגו'" (בראשית מט, ח), עיין בילקוט (רמז קנט): שכל המתגבר על יצרו ומודה על מעשיו שזוכה לחיי העוה"ב. למדנו מזה שאין אדם מודה על חסרונו אלא א"כ התגבר על יצרו, ולא הניח לו להטעותו ולכסות הרעה בטובות אחרות מדומות.
וכתב הרש"ז ז"ל (פנקס הקבלות ע"מ 36) בשם האבן עזרא (שמות לא, יח) שלפי מה שהאדם מכיר את יצרו כך בה במידה מכיר את יוצרו, פירוש שעד כמה שיבחין להנצל מהטעאת יצה"ר, כערך זה יבחין האור מן החושך, האמת מן השקר, וידע אותו ית'.
ואמרו ז"ל: 'צדיקים דורשים אותם לשבח, רשעים דורשים אותם לגנאי', פירוש: שהמעשים האחרים שלהם מוכיחים גם על אלה שהם כמותם, אם לשבח או לגנאי.
עיין תנא דבי אליהו רבה (פרק יח'): כל מה שאתה יכול לתלות ברשעים תלהו עליהם.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות