שבועת שווא אחת דוחה מאה זכויות חלק ג' | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 21.11.2023, שעה: 09:39
(אין זה התמלול! אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'אל תדחנו' (עמודים כד-לא) מאת הרב אברהם חנונו שליט"א מלייקווד - ישר כוחו! לכתבה על ספריו - לחץ כאן)
חומר איסורו
כתוב בתורה פרשת יתרו (פ"כ פ ז)" "לא תשא את שם ה' אלקיך לשוא אלקיך לשוא כי לא ינקה ה' את אשר ישא את שמו לשוא שמו לשוא ."
וידועים דבריו הנפלאים של הרב אבן עזרא על הפסוק הזה וזת"ד: ומנהג אנשי מצרים עד היום, אם ישבע אדם בראש המלך ולא יקיים את דברו הוא בן מות, ואילו נתן כופר משקלו זהב לא יחיה, בעבור כי הוא ביזה את המלך בפרהסיא. ואם כך למלך בשר ודם, כמה אלף אלפי פעמים חייב אדם להשמר שלא תכשילוהו לשונו לתת את פיו לחטוא את בשרו לזכרו לשוא.
והכלל: לא מצאנו בעשרת הדברות שכתוב שם שכר טוב מפורש רק בכבוד אב ואם, ולא עונש מפורש רק בעבודה זרה ובנשיאות השם לשוא.
ורבים חושבים כי הנושא השם לשוא לא עשה עבירה גדולה, ואני אראה להם כי היא קשה מכל הלאוין הבאים אחריו. כי הרוצח והנואף שהם עבירות קשות, לא יוכל כל עת לרצוח ולנאוף, כי יפחד. ואשר הרגיל עצמו להשבע לשוא, ישבע ביום אחד שבועות אין מספר. וכל כך הוא רגיל בעבירה הזאת שלא ידע שנשבע, ואם אתה תוכיחנו למה נשבעתה עכשיו, אז ישבע שלא נשבע מרוב רגילתו בה כי לפני כל דבור שידברו יקדימו השבוע והוא להם לשון צחות. "ואילו לא היה בישראל היה בישראל רק זאת העבירה לבדה תספיק להאריך הגלות ולהוסיף ולהוסיף ולהוסיף מכה על מכותינו ."
ואני אראה שגעונם. כי הרוצח אם רצח אויבו, מלא תאותו בנקמתו.
גם הנואף כן לפי שעתו, והגונב מצא הנאות לצרכו, ועד שקר להתרצות חומר איסורו כה או להתנקם. והנה הנשבע לשקר בכל עת שאין עליו שבועה, הוא מחלל שם שמים בפרהסיא בלי שום הנאה!
ובכלי יקר ובכלי יקר כתב בזה גם כן דברים נוראים וזת"ד: אמרו רז ל" (שבועות לט.) שכל העולם נזדעזע בשעה שאמר הקב"ה לא תשא, ועוד למדו רז"ל שבכל העבירות נפרעים ממנו, ובשבועת שוא נפרעים ממנו ומכל העולם, וא"כ בדין נזדעזע כל העולם בשעה שאמר לא תשא כי כולם נוגעים בדבר העונש.
וטעמו של דבר מבואר בלשון "לא תשא", שהוא לשון הגבהה כי דבר זה דומה לנושא אילן ומגביהו שודאי כל הענפים מזדעזעים עם האילן, כך הנשבע בשמו יתברך יען כי כל הנמצאים תלוין בשמו יתברך, והנושא את שמו יתברך כאילו נשא והגביה כל הענפים הנשואים עמו ודבוקים בו, דהיינו כל נמצאי מעלה ומטה, ואם כן דין הוא שכולם מזדעזעים ושיהיה הפורענות נוגע בכולם ולפיכך נאמר כאן "כי" לא ינקה ה', לשון כי, הוא כמו נתינת טעם וכאילו הוא מילתא דפסיקא שא"א לנקותו כי לא ניתן למחילה כלל.
והוא הדבר אשר דברנו בשם ה', כי אין הקב"ה מוחל כי אם בדברים שבינו לבין הבריות אבל לא בדברים שבין אדם לחבירו. ולפיכך זה שנגע בגוף האילן הקדוש וגרם פורענות לכל הענפים איך ימחול לו הקב"ה?
והנמצאים שקבלו הפורענות בעבורו איפה הם שיוכל לפייסם? וכי יוכל לילך מקצה השמים ועד קצהו ומתהום ארעא עד רום רקיע לפייס את כל הנמצאים שבעליונים ובתחתונים? שהרי נגע בכולם. לכך נאמר כי לא ינקה ה', אין הדבר ביד הקב"ה למחול עון זה כי לא ניתן למחילה כלל!
ואין להאריך יותר בחומר השבועה ובחומר המזכיר שם שמים לבטלה כי זה ידוע ומפורסם, ואורך גלות זה יוכיח כי יספיק עון זה לבד לאורך גלות החל הזה מצד ההרגל המצוי על לשונינו כי שם שמים שגור בפה כל איש מישראל, לא יזדעזע ולא יפחד בזכירתו, ועל כל עבירות שבין́ אדם לחבירו יש דין למטה, ובעון פלילי זה לית דין ולית דיין.
טעם למה שא"א למחוק את העון הזה העון הזה
כתוב בפסוק "כי לא ינקה לא ינקה". ובאמת קשה למה שונה חטא זה מכל העבירות. שכל העבירות ע"י תשובה כן אפשר לנקותם, וחטא זה א"א לנקותו.
וראיתי דבר נחמד בספר פרדס יוסף (אות פט) שתירץ עפ"י מה שאמר הר"ר מאיר מפרעמישלאן זצ"ל. שלמשל אם בן אדם אוכל חזיר ב"מ, אז כתוב בספר הזכרונות שאותו אדם אכל חזיר, וכשעושה תשובה אז מוחקין מהספר ההוא כל השיטה ולא ניכר כלל, אבל כשכתוב בספר שנשבע בשם ה' לשוא, אף שעושה תשובה, א"א למחוק כל השיטה כי הרי אסור למחוק שם ה' ומוכרח להשאר!! וזה שכתוב "כי לא ינקה ."
חיה רעה באה לעולם על שבועת שוא שבועת שוא
המשנה באבות המשנה באבות (פ"ה מ"ט) אומרת: חיה רעה באה לעולם על שבועת על שבועת שוא ועל חילול השם. ויש להבין מה המדה כנגד מדה שיש בדבר.
והנה המאירי מבאר שבשתי עבירות אלו, הוא מזלזל ומחלל את שמו הגדול של ה', ונעשה חשוב אצל הקב"ה כבהמה, ובעבור שהוא כאילו מחשיב את הקב"ה פחות ממדרגתו וא"כ גם הקב"ה מחשיבו פחות ממדרגת אדם, ולכן חיה רעה פוגעת בו.
ובספורנו פירש שתחת מיעוט בינתו וידיעתו בגודל כבוד שמים, מביא עליהם בהמה וחיה רעה נעדרת הבינה והדעת, והיא מענישתם.
ובספר אלפא ביתא (לרב צבי הירש מנאדבורנא) כתב לבאר כך: כי האדם נושא את השם על עצמו, וזה הצלם אלקים שעל הפנים, וממנו יראים החיות. כמו שכתוב (בראשית ט' ב') "ומוראכם ומוראכם וחתכם יהיה על כל חיית כל חיית הארץ" וכו'. וכשאדם חוטא בשבועת שוא אזי נושא על עצמו שם שמים לבטלה, ומסתלק ממנו הצלם אלוקים, ונדמה להחיה רעה כבהמה ודורסתו. וזה שכתוב חיה רעה באה לעולם על שבועת שוא.
מסופר בגמ' בבא מציעא (דף פד:) מעשה נפלא עם ר' אלעזר בנו של רשב"י וזה לשון הגמ': כי הוה קא ניחא נפשיה אמר לה לדביתהו ידענא בדרבנן דרתיחי עלי ולא מיעסקי בי שפיר אוגנין בעיליתאי ולא תידחלין מינאי א"ר שמואל ב"ר נחמני אישעתיא לי אימיה דרבי יונתן דאישתעיא לה דביתהו דרבי אלעזר ברבי שמעון לא פחות מתמני סרי ולא טפי מעשרין ותרין שנין אוגניתיה בעיליתא כי הוה סליקנא מעיננא ליה במזייה. כי הוה מתמטא ביניתא מיניה הוה אתי דמא.
כי הוו אתו בי תרי לדינא הוו קיימי אבבא אמר מר מילתיה ומר מילתיה נפיק קלא מעילתיה ואמר איש פלוני אתה חייב איש פלוני אתה זכאי, יומא חד הוה קא מינציא דביתהו בהדי שבבתא אמרה לה תהא כבעלה שלא ניתן לקבורה אמרי רבנן כולי האי ודאי לאו אורח ארעא, איכא דאמרי רשב"י איתחזאי להו בחלמא אמר להו פרידה אחת יש לי ביניכם ואי אתם רוצים להביאה אצלי אזול רבנן לאעסוקי ביה לא שבקו בני עכבריא, דכל שני דהוה ניים רבי אלעזר ברבי שמעון בעילתיה לא סליק חיה רעה למתייהו וכו' ע"ש.
[תרגום: לפני פטירתו של רבי אלעזר אמר לאשתו: יודע אני שהחכמים כועסים עלי ולא יתעסקו בי כהוגן, ולכן השכיבי אותי בעליה ואל תתייראי ממני. אמר רבי שמואל בר נחמני: סיפרה לי אמו של רבי יונתן שאשת רבי אלעזר סיפרה לה, לא פחות משמונה עשרה שנה ולא יותר מעשרים ושנים שנה היה שוכב בעליה, והייתי עולה מידי פעם לבדוק בשערו, וכשנפלה שערה ממקומה היה יוצא משם טיפת דם (כלומר היה נשאר כבשעת מותו).
כשבאו שני אנשים לדון דין תורה, היו עומדים על הפתח של רבי אלעזר וכל אחד היה טוען טענותיו, ויצא קול מן העליה ואמר: איש פלוני אתה חייב ואיש פלוני אתה זכאי. יום אחד, רבה אשתו עם שכנתה, אמרה לה שכנתה: תהיה כבעלך שלא ניתן לקבורה. אמרו חכמים, אם כבר נודע לכולם שאינו חי, ולא נקבר, אין זה כבודו ולכן נקבור אותו. וי"א שאביו רשב"י נראה להם בחלום ואמר להם: גוזל אחד יש לי ביניכם ואין אתם רוצים להביאו אצלי.
הלכו החכמים להתעסק בקבורתו, ולא הניחו להם השכנים ממקום הנקרא עכבור, "כי כל השנים שרבי אלעזר שכב בעליה לא נכנסה חיה נכנסה חיה רעה בעירם בזכותו בעירם בזכותו"]. ע"ש המשך המעשה.
וכתב המהרש"א בזה, על מה שכתוב פלוני אתה זכאי ופלוני אתה חייב. שהיה מכוין האמת מי הוא זכאי ומי הוא חייב, ולא פסק ביניהם שבועה ולא באו לידי שבועת שוא ולכך לא היה מגיע חיה רעה לעירם, מי רשאי להשבע רשאי להשבע́ וכדתנן בפרקי אבות חיה רעה באה לעולם על שבועת שוא.
המדרש תנחומא. בתחילת פרשת מטות הביא את הפסוק (דברים י' כ') "את ה' אלקיך תירא, אותו תעבוד ובו תדבק ובשמו תשבע ובשמו תשבע". מסביר המדרש "את ה' אלקיך תירא אלקיך תירא" שתהיו כאותן שלשה שנקראו יראה אלוקים ואלו הן אברהם איוב ויוסף. הוי את ה' אלקיך תירא. "אותו תעבוד" אם אתה מפנה את עצמך לתורה ולמצות ואין לך עבודה אחרת, לכך נאמר אותו תעבוד. "ובו תדבק ובו תדבק" וכי יכול להדבק בשכינה? והלא כבר נאמר (דברים ד' כד) "כי ה' אלקיך אש אכלה" וכו'. אלא לומר לך כל המשיא את בתו לתלמיד חכם שקורא ושונה, והעושה לו פרקמטיה ומהנהו מנכסיו, זהו שנאמר עליו ובו תדבק. "ובשמו תשבע ובשמו תשבע" אם יש בך כל המדות האלו אתה רשאי ́ להשבע ואם לאו אין אתה רשאי.
כמה עירות נחרבו בגלל השבועה בגלל השבועה
מעשה בהר המלך שהיו לו שני אלפים עירות וכלם נחרבו על שבועת אמת. כיצד? אדם אומר לחבירו בשבועה שאני הולך ואוכל כך וכך במקום פלוני ואשתה כך וכך במקום פלוני, והיו הולכים ומקיימים שבועתן ואעפ"כ נחרבו. ומה הנשבע באמת כך, הנשבע לשקר על אחת כמה וכמה... (מדרש תנחומא) ́
מעשה נורא בענין השבועה בענין השבועה
מסופר במדרש רבה פ' ויקרא (פ"ו פ ג)" : מעשה באשה אחת שנכנסה לבית שכנתה ללוש בצק, והיו לה שלושה דינרים קשורים במטפחתה.
נטלה אותם והניחתם על גבי הסדין שעליו רגילין ללוש את הלחם. ושקעו בשיחה ולשו הדינרים בתוך הבצק ולא נתנו דעתם לכך ושכחו הדבר.
אחרי שנאפה הלחם לקחה והביאה אותם לביתה. לערב חזר בעלה מן החנות, ואמר לאשתו תני לי שלושת הדינרים האלה. מיהרה לבית שכנתה ואמר לה האם לא ראית את הדינרים שהבאתי לביתך כשבאתי ללוש העיסה? ולאותה שכנה היו שלשה ילדים. אמרה: אקבור בני אם אני יודעת מזה, וגרם העון שמת לה בן אחד! אמרה השכנה בלבה אם לא היה בידה אותו עון לא היה מת לה בנה בעודו בריא ושלם.
למחר שוב אמרה לה לשכנתה: שמא ראית הדינרים? חזרה ואמרה אקבור בני השני אם אני יודעת מהם, וכן היה שמת בנה השני! למחרת חזרה וביקשה משכנתה להודות על הכסף כי ראתה מה שאירע לה.
היתה דנה בדעתה שנשבעה לשקר ונענשה על כך, לכן הלכה והפצירה בה שתגיד לה האמת, וגם בפעם השלישית אמרה לה אקבור בני השלישי אם אני יודעת עליהם. ומת גם בנה השלישי!
למחרת אמרה האשה לבעלה: ראוי לנו ליכנס ולעשות תנחומי אבלים לשכנתנו ונעשה לנו אוכל ונאכל שם. לקחו שני ככרות והתבשיל והלכו לשם וכשחתכו את הלחם לברך המוציא מצאו הדינרים בתוכו!!
נמצא שהשבועה שנשבעה היתה על אמת, שהרי הדינרים היו ברשות בעליהם, מ"מ נענשה ומתו בניה רח"ל מפני שפיה היה ריקן לשבועה.
ולא היתה צריכה לישבע כך וכך יהיה לי אם ראיתים, שהרי באמת ראתה אותם ושכחה, ולכן אמרו חכמים התרחק מן השבועה בין על אמת ובין על ובין על שקר. שיש ולאדם נדמה שנשבע לאמת לפי שהוא שכחן ונמצא שלא נשבע על האמת.
ובמדרש עשרת הדברות עשרת הדברות כתוב עה"פ "לא תשא את שם ה' אלקיך לשוא" אל תמהר לישבע שקר, ואל תהי שבועה שגורה בפיך, כי רב עונש יש בה, שהמורגל לישבע, אל יחסר נגע מביתו...
הנשבע לשוא נחשב כאילו עובד עבודה זרה עבודה זרה
ועיין בתנא דבי אליהו רבה אליהו רבה (פ' כו) שכתב: "אנכי ה' אלקיך" "ולא יהיה ולא יהיה לך" "ולא תשא את שם ה' אלקיך לשוא אלקיך לשוא" מה ענין זה אצל זה? אלא ללמדך שכל הרגיל בשבועת שוא ובשבועת שקר, הרי זה כאלו עובד עבודה זרה, ואינו עושה קורת רוח לפני מי שאמר והיה העולם. ואינו מקבל עליו עול מלכות שמים שלמה.
וכל מי שאינו רגיל בשבועת שוא ובשבועת שקר הרי זה עושה קורת רוח לפני הקב"ה, ומקבל עליו עול מלכות שמים שלמה.
ובהמשך כתב שכל הרגיל בשבועת שוא ושקר אינו נוחל את חיי העולם הבא וכל מי שאינו רגיל בשבועת שוא ושקר נוחל את חיי העולם הבא!! ́
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות