כל דעביד רחמנא לטב עביד | הרב אמנון יצחק שליט"א
תאריך פרסום: 29.10.2023, שעה: 07:54
הדרשה ע"פ החוברת 'בטחוני בצורי הוא אוצרי' (עמודים 200-202) באדיבות הרב אליהו פלורנטין שליט"א - ישר כוחו! להורדת החוברת החדשה - לחץ כאן.
הדרשה ע"פ החוברת 'בטחוני בצורי הוא אוצרי' (עמודים 200-202) באדיבות הרב אליהו פלורנטין שליט"א - ישר כוחו! להורדת החוברת החדשה - לחץ כאן.
להלן עיקר הדרשה ע"פ החוברת 'בטחוני בצורי הוא אוצרי' (עמודים 200-202) באדיבות הרב אליהו פלורנטין שליט"א - ישר כוחו! להורדת החוברת החדשה - לחץ כאן.
יסוד האמונה מתורתו של רבי עקיבא
אמר רב הונא אמר רב משום רבי מאיר וכן תנא משמיה דרבי עקיבא לעולם יהא אדם רגיל לומר כל דעביד רחמנא לטב עביד, ברכות ס:
יודעים ומאמינים אנחנו שהכל נעשה בידי שמים, ושהשי"ת הוא טוב ומיטיב לרעים ולטובים, וזאת באמת הכוונה באמירת "כל דעביד רחמנא לטב עביד". אבל אין אנו רגילים לומר כן על כל מאורע הבא לידנו, וכמה פעמים אפשר לשמוע גם מאנשים יראים שעוסקים בתורה ובמצוות, כשהם נמצאים במצב לא טוב, מתלוננים על רוע מזלם וגם צועקים מרה למה עשה להם השם יתברך רעה על לא עוול בכפיהם כאיוב בשעתו.
אולם עלינו לדעת שדיבורים אלו אינם יוצאים מלב רע וחוסר אמונה, כי אין עולה על דעתם חלילה המחשבה שעזב השם את הארץ, או חלילה שהשופט כל הארץ לא יעשה משפט, אלא סיבת הדבר היא מפני שהאמונה אצלם גנוזה וטמונה עמוק בלב עד שהיא כמו שכוחה ואבודה לשעתה ולכן פיו מדבר מה שאין בלבו מכיוון שפיו ולבו אינם שווים.
כדי לתקן מעוות זה בא רבי עקיבא ולימד עצה מוסרית טובה ומתוקנת, שיהא אדם רגיל לומר בפיו תמיד מה שהוא יודע ומאמין בלבו, ולעולם יאמר זאת ללא הפסק על כל מאורע הבא לידו, בין על מאורע המביא טובה ועושר ובין על מאורע רע שיש בו אפשרות שתצא טובה ממנו, או אפילו בשעה שאין כל תקוה לטובה מהרעה ההיא. בכל מצבי החיים יאמר האדם "כל דעביד רחמנא לטב עביד" ועל ידי אמירה זאת יתחזק באמונה שיש בלבו וירגיש את הטוב שיש בהנהגת האלוקים איתו.
רבי עקיבא לא הסתפק בהוראת עצה טובה זו בדרך לימוד בלבד, אלא הראה לפני תלמידיו דוגמא חיה ממה שארע לו בעצמו כשהיה הולך בדרך והגיע לעיר אחת וביקש ללון שם ולא נתנו לו, אמר "כל דעביד רחמנא לטב עביד", הלך וישן בשדה, והיו לו חמור תרנגול ונר, באה רוח וכבתה את הנר, בא חתול ואכל את התרנגול, בא אריה וטרף את החמור, אמר רבי "כל דעביד רחמנא לטב עביד". בלילה באו חיילים ושבו את בני העיר אמר רבי עקיבא לתלמידיו אמרתי לכם שכל מה שעושה הקב"ה הכל זה לטובה!
והנה בלילה ההוא היה רבי עקיבא במצב מאוד קשה, שהרי רעה אחרי רעה באה עליו כשלא נתנו לו מקום ללון והיה מוכרח ללון בשדה, ואמר רבי עקיבא על מאורע רע זה כמו שהיה רגיל לומר תמיד כל דעביד רחמנא לטב עביד. בודאי שחשב רבי עקיבא בלבו שהבוטח בה' יש לו לקוות שתצא טובה ממאורע זה, אבל אח"כ כשבא האריה ואכל את החמור ואח"כ כשהתרנגול גם נאכל וגם האור נכבה ונשאר רבי עקיבא יושב בחושך, במצב נורא כזה היה אז באין תקוה לראות טובה ממאורעות קשות אלו, ורק בעין השכל באור האמונה ראה שהכל לטובתו, ואמר בלב שלם כל דעביד רחמנא לטב עביד.
שאילו היה הנר דולק היה הגייס רואה אותי ואילו היה החמור נוער או התרנגול קורא היה הגייס בא ושובה אותי עצת רבי עקיבא זו צריכה לעורר את היראים שומרי תורה ומצוות לעסוק בחיזוק באמונה, כמו שהשתדל רבי עקיבא בחינוך תלמידיו להרגיל אותם לומר בפה מה שיש בלבם, כי החינוך הזה הוא חובת כל אדם בכל עת ובכל שעה, שהרי בא חבקוק והעמידן על אחת חבקוק ב', ד': "וצדיק באמונה יחיה" שהכוונה בזה שכל תרי"ג מצות צריכות לצאת מן האמונה וצריכות לבוא אל חיזוק האמונה, שהכל נמדד על פי מצוה זו, וכאשר אמר רבי עקיבא לעולם יהא אדם רגיל לומר, כוונתו שיאמר מתוך שביעות רצון ולב שמח שיסכים בלבו דבר זה שכל דעביד רחמנא לטב עביד.
והענין בזה הוא, כי מהות הבטחון, הוא ההכרה בלב האדם לסמוך על הבורא יתברך, שכל מה שהוא יתברך עושה בעד האדם – טוב הוא, ואין הכוונה בזה שיהיה האדם "רגיל לומר" כך בשפת- פיו ולבו בל עימו, אלא שיאמר כך מתוך הכרה שלימה בלב שאכן כל מה שהקב"ה עושה עמו טוב הוא. וכאשר האדם בא לדי מדרגה גבוהה זו, אז הוא נקרא בוטח בה', ויתמלאו משאלות לבו, כדרך אב הממלא משאלות לבו של בנו המתגעגע אליו, וזה שאמר דוד המלך עליו השלום "הבוטח בה' חסד יסובבנו". לקט שיחות מוסר, – אמונה הרב אייזיק שר זצוק"ל.
וכך נפסק בשו"ע ומשנה ברורה סימן ר"ל סעיף ה לעולם יהא אדם רגיל לומר "כל מה דעביד רחמנא לטב עביד". וכונת הכתוב 'לעולם' כלומר בין על הטובה ובין על הרעה יאמר כן, עין יעקב ברכות ס".
לעולם יהא אדם רגיל לומר: "כל דעביד רחמנא לטב עביד", וענין שיאמר בלבו הוא, שיסכים בלבו דבר זה. שו"ע או"ח סי' ר"ל.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות