מצוות צריכות כוונה - חלק י' | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 09.03.2023, שעה: 12:33
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'כאשר ציוה השם' (עמודים לב-לד) לכתבה על הספר - לחץ כאן)
איכות הכוונה;
א] יתבונן: שעומד לפני ה' לעשות רצונו (יג).
ב] יכוין לקיים את רצון ה' ולעשות נחת רוח לפניו {יד}
ג] יכוין בקיום המצוה שרוצה להודות ולשבח לפניו יתברך על כל הטובות והחסדים שעשה עמו {טו}
ד] יחשוב: שעל ידי קדושת המצוה זוכה להתקרב אל ה' {טז}
ה] יזהר שלא לכוין את כוונת המצוות במקומות המטונפים {יז}
מקורות ועיונים:
{יג} כתב החפץ חיים שם עולם שער ההתחזקות פרק י': 'ועל כן בעת מצוה ממצות האדם איזה שמקיים התורה מברך: 'ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם' וכו' כמו שמדבר לנוכח כי באמת הלא השם יתברך גם "מלא כל הארץ כבודו" כמו בשמים וכדכתיב ירמיה כג, כד: "הלוא את השמים ואת הארץ אני מלא נאם ה'" והוא עתה עומד לפניו בארץ לעשות רצונו כמו המלאך שבשמים וזהו שכתוב בתורה דברים ו, כה: "וצדקה תהיה לנו כי נשמור לעשות את כל המצוה הזאת לפני ה' אלוקינו כאשר צונו".
וביאור הדברים: דבמצוה צריכים להיות שני דברים; א. שנעשה אותה בכל הפרטים כאשר נצטוינו בתורה ולא נחסר חלק ממנה. ב. שנתבונן בעת עשית המצוה שאנו עומדין אז לפני השם יתברך לעשות רצונו ועל ידי זה נעשה אותה באהבה ויראה כדת וזהו כוונת הכתוב: "וצדקה תהיה לנו" דהיינו; אימתי יהיה לנו צדקה לפני השם? והינו זכות כמו שתרגם אונקלוס: "כי נשמור וגו' לפני ה' אלוקינו" דהיינו; שנתבונן בעת עשיית המצוה שאנו עומדין לפני ה' וגם נעשה אותה כאשר צונו ולא נחסר שום פרט ממנה.
כלל הדברים: צריך האיש הנלבב להתבונן תמיד איך שהשם הוא מלא כל העולם כבודו והוא עומד לפניו לעשות רצונו והוא שכתוב: "שויתי ה' לנגדי תמיד" וגו' והיינו; כי התבוננתי תמיד שאנכי עומד לפני ה' לעשות רצונו וענין עבודה זו היה באבותינו הקדושים, כמו שכתוב: "התהלך לפני והיה תמים". והינו התבונן תמיד שאתה עומד לפני וקיים אברהם אבינו בזה את דבר ה' כמו שכתוב: "האלוקים אשר התהלכו אבותי לפניו אברהם ויצחק" וגו'.
{יד} בכל הדברים שבעולם הן בתורה הן בתפלה הן במצות מעשיות ירגיל את עצמו לומר בזה הלשון: 'הריני עושה זאת וכו' לעשות נחת רוח להבורא יתברך שמו' וירגיל את עצמו לומר זאת בתוכיות ופנימיות הלב ובהמשך הזמן ירגיש הארה גדולה באמירה זו (צעטיל קטן מבעל הנועם אלימלך).
{טו} כתב החובות הלבבות שער חשבון הנפש פרק ג' סוף חשבון ט': 'ואם יעשה מחובות הגופות מאומה כסוכה וכלולב וכו' חייב להקדים כוונת הלב לאלהים קודם שיעשנה כדי שיהא שורש מעשהו לשמע למצות הבורא לגדלו ולרוממו ולהודות לו ולשבחו על גודל טובותיו ורוב חסדיו עליו'.
{טז} בספר שפתי חיים מועדים חלק ג' עמוד כה' הקבלות את העתיק שקיבל על עצמו ר' חיים פרידלנדר [בערב יום הכפורים תשכ"א] להתחזקות בקיום המצוות:
לחשוב מקודם – 'שאני הולך לעשות רצון קוני ועל ידי העבודה הזאת אני עושה תיקון בבריאה ונחת רוח ליוצרי שעדיין לא נעשה מעולם ומגיע לעולמות עליונים ועל ידי מחשבה זאת אוכל לעקור ההרגל וקטנות דמוחין שממיתים את פנימיות המצוה'.
לעשות את המצוה והלימוד ושמירה מאיסור בשמחה מתוך ידיעת חשיבות המעשה ונחת רוח לפניו.
לחשוב בעת עשיית המצוה: 'שבזה אני מתקרב אל ה' על ידי השפעת הקדושה שאני זוכה בזה'.
לחשוב בכל מעשה איזו מצוה או איזה שמירה מאיסור: 'אני יכול לעשות על ידי מעשה זה' ולחשוב: 'שהנני מתכוין לעשות רצון קוני על ידי מצוה זו או שמירה מאיסור זה'.
{יז} עיין בביאור הלכה סימן תקפח' סעיף' ב ד"ה שמע שכתב: 'דכיוון דקיימא לן דצריך כוונה לצאת ידי המצוה שציונו השי"ת זה גופא גם כן חשיב כדברי תורה ודומיא דפסק הרמ"א סימן פד' דאסור לענות 'אמן' בבית המרחץ ולא גרע מהרהור בדברי תורה ולבד זה גם את עצם המצוה אין לעשות במקום מטונף, דקיום המצוה בפועל הוא עבודה ואין לעשות עבודת ה' דרך בזיון דהוא בכלל ביזה מצוה וגדולה מזו אמרו בראש השנה דף לג' דאסור לצחצח שופר של ראש השנה במי רגלים מפני הכבוד והוא רק הכשר מצוה, וכל שכן המצוה עצמה.
בכל פעולה שעושים לכבוד שבת יאמר "לכבוד שבת קודש";
אחד החברותות של ר' זיידל אפשטיין סיפר: שבדרך כלל היו מנקים את חדר רבינו בישיבה בסוף השבוע בשעות בין הסדרים פעם אחת התלכלך החדר בתחילת השבוע ונכנס הגוי באמצע הסדר לנקות את החדר
תוך כדי שניקה המנקה מלמל רבינו לעצמו 'לכבוד שבת קודש'.
וכן היה רבינו מלמד את הבחורים לומר בכל פעולה שעושים: 'לכבוד שבת' הן לפני השבת והן בשבת עצמה 'לכבוד שבת קודש' באמרו: 'שלמרות שלא נמצאים במדרגה כזו בכל אופן זה משפיע!'.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות