מצוות צריכות כוונה - חלק ג | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 02.03.2023, שעה: 12:27
(אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'כאשר ציוה השם' לכתבה על הספר - לחץ כאן)
'מצוות צריכות כוונה' חלק ג' עמודים ו-י
חשיבותה;
יש השואלים: 'הלא רוב רובן של המצוות עיקרן היא העשייה בפועל כלומר פעולת האברים אם כן למה תגרענה מצוות האדם מפני חסרון כוונה?'
כדי לענות על שאלה זו עלינו להתעמק בשורשי הדברים שעליהם בנוי חיוב כוונת המצוות.
שהרי יש לשאול: מפני מה אנו עושים מצוות בכלל? האם הקב"ה צריך שנעשה אותן בשבילו? ח"ו! הקב"ה לא צריך אותנו או את מצוותינו כולן הן לטובתינו בלבד שתכלית הבריאה היא שיהיה האדם מתקרב אל ה' ומתדבק בו יתברך ככל האפשר וכלשון המסילת ישרים בהקדמתו שתכלית האדם היא להתענג על ה'.
יסוד זה מבואר בדבריו של המגיד מישרים רבי עזריאל טאובר פרקי מחשבה מהותו של יהודי עמוד קלז:
'הקב"ה אינו מעוניין שנשרת אותו בעשיית מצוותיו כמו שאמרו: 'וכי מה איכפת לו להקב"ה למי ששוחט מן הצואר או למי ששוחט מן העורף? לא ניתנו המצוות אלא לצרף בהן את הבריות!' בראשית רבה פרשה מד, א. אלא עיקר תכלית המצוות היא שנעלה ונזדכך ועל ידי כך נהיה קשורים אליו יתברך בקשר של אהבה כל המצוות שאנו עושים הן ביטוי לאהבה ולקשר שלנו אליו יתברך.
המצוות הן האמצעים שדרכם אנו יכולים להתקרב ולהידבק בבורא עולם והרי אי אפשר להידבק בו אלא באמצעות קיום מאמרו ועשיית רצונו ככל שאנו עושים יותר ויותר את הדרוש מאתנו בעשיית ובכוונת המצוות נתקרב יותר ויותר אליו. ומה ה' שואל ודורש מאתנו: "כי אם... לעבדו בכל לבבכם..." ובלשון חכמים סנהדרין קו: "רחמנא לבא בעי".
וכך כתב הרה"ג ר' אביגדור מילר זצ"ל בספרו שערי אורה עמוד יח:
'והנה התכלית של כל המצות הוא להתקרב אל ה' שהקב"ה בטובו נתן לנו הזדמנות של התקרבות אליו על ידי השתתפות הלב בקיום המצוות ואם חסרה ההשגה בתכלית הנעלה ולא מעריכים כראוי את ההזדמנות שנתנה לנו בקיום המצוות אז נשתנה הצורה של אותו חסד ה' והקב"ה מסלק חלק מן ההזדמנויות לקיום המצות כגון בחורבן בית המקדש וסילוקן של צדיקים ומעכשיו צריך לבוא להכרה זו והתקרבות אליו מתוך ההעדר ועל ידי תשוקת הלב והציפייה יתכן שיגיע למדרגה נעלה קרוב להמדרגה שהיה ראוי להגיע אליה כשהיה לנו ההזדמנות.
ולמדים מזה: שהחסרון של כ "מצות אנשים מלומדה" אינו רק שעל ידי ההרגל הוא מחסר את התנאי העיקרי בקיום המצוה שהוא כונת הלב אלא יסודה חסרון בהשקפה שעל ידי ההרגל שוב לא מעריכים כראוי המצוה ומטרתה ונאבדה ההרגשה שהמצוה הוא אופן להתקרב אל ה' בעבודת הלב אלא שכמובן חסרון זה בדעת והערכה גורם ממילא שלא יתאמצו לשתף לעבודה מחשבות הלב ואם לא מעריכים את ההזדמנות כראוי אזי יתכן שיותר טובה וחסד הוא להם שימנעו מהם היכולת לעשות שעל ידי זה יצפה וישתוקק לקיום המצוה ויעלה בהערכתם של המצוה מתוך ההעדר.
ואם כן למדים אנו לענין עשיית המצוות שהחיוב המוטל עלינו הוא לא רק הקיום בפועל ולא רק לחשוב על טעם המצוות אלא להעריך ולהוקיר ההזדמנות של המצוות ועבודת הלב שלה ובמיוחד בהמצוות שנתרגלנו בהם צריכים שימת הלב מיוחד שלא להזניחם להרגל אלא לגשת אליהם בהבנה שהם נתנו לנו כהזדמנות לעבוד ה' בהשתתפות כל הלב.
עוד נקודה שיש לשים לב אליה ובה נוכל לבאר האיך הכוונה חשובה יותר מהמעשה עצמה, והיא כח וסגולת המחשבה, שהיא אמצעי לקירבה להקב"ה.
המחשבה היא המקשרת את החלק הנכבד באדם (מחשבותיו התכונה שמבדילו מן הבהמה) למצווה. (ג)
היוצא מזה שדביקות המחשבה על ידי כוונה עדיפה ומועילה יותר מדביקות הגוף על ידי פעולת האיברים וכן כתב החובות הלבבות בהקדמה:
וכיון שקוטב המעשה ועמודו בנויים על כונת הלב ומצפונו ראויה שתהא חכמת מצוות הלב קודמת בטבע לחכמת מצוות האברים.
וביארו המפרשים, עיין בפתחי לב את דבריו:
'דבר שחבירו צריך לו והוא לא צריך לחבירו נקרא קודם בטבע לחבירו וכן מצוות האברים זקוקות למחשבת וכוונת הלב אבל מצוות הלבבות אינן זקוקות לפעולת האברים ולכן חכמת מצוות הלב קודמת בטבע לחכמת מצוות האברים'.
גדר הכוונה;
כוונת המצוות כיצד? כתב המשנה ברורה שם: 'שיחשוב האדם לפני עשיית המצוה שעושה דבר זה כדי לקיים המצוה כאשר צוה ה''.
ובאמת מצינו דבר זה בתורה שבכל מקום שהתורה רוצה לומר שמשה רבינו הוא עבד נאמן לה' ועושה רצונו נאמר: "כאשר צוה ה' את משה".
האור החיים מוסיף שמות לט, א שגם בני ישראל חשבו וכוונו במעשיהם כך:
'עוד ירצה שהיו אומרים בשעת המלאכה [מלאכת המשכן]: 'הרי אנו עושים דבר זה כאשר ציוה ה' את משה'.
(ג) (מקורות ועיונים - וכך היא דרך הקדושה שכאשר הוא עוסק בדברים הארציים תהיה מחשבתו דבוקה בה' וכלשון המסילת הישרים: 'עד ששום מעשה אשר יעשה לא יפרד ולא יזוז מדביקותו בקדוש ברוך הוא ולזה יכולים להגיע על ידי קיום המצוות שמקדשות את האדם וזה מה שאנו מבקשים בתפילת שמונה עשרה בימי שבת ויום טוב: 'קדשינו במצוותיך'.
שאנו מתפללים לה': שיעזור לנו להתגבר באמצעות הגופנית החומריות על המצוות ולהידבק בה' אמנם קשה שרואים לפעמים שאדם מקיים הרבה מצוות ולא מרגיש שהמצוות מקדשות אותו והתשובה היא שכדי שהמצוה תקדש את האדם צריך לכוון לפני קיום המצוה ובלי הכוונה אין המצוה יכולה לקדשו].
ובאמת לשון זה כולל בתוכו את כל מהות המצוות שיש בו שלושה (3) חלקים:
כאשר צוה – הצווי {המצוה שהיא צווי מה'}
ה' - המצווה {הקב"ה שלו ראוי לעבוד מצד עצמותו יתברך}
את משה - המצווים [אנו מצווים לעשות רצונו ומחמת רצונו ולא לשום פנייה אחרת].
לכן אנו מכוונים מחשבותינו לפני כל מצוה בלשון זה כי על ידי כך אנו מחזקים את הקשר בינינו לבין הקב"ה שזו תכלית פעולת המצוה לקרב אותנו אליו וכמו שנהגו עם ישראל כבר מתחילת היותם במדבר תחת הדרכת משה רבינו לומר כאשר צוה ה' בשעת בניית המשכן.
ככל שאנו חוזרים על המצוה ומרגישים הכוונה שבה אנו מחזקים את הקשר הזה ומקרבים אותנו אל ה'.
להימנע ממכשול;
צריכים להיזהר: שעצם הכוונה במצוות לא תהפך ל: "מצות אנשים מלומדה" יתכן שישנן ויתרגל האדם באמירת המילים: "כאשר צוה ה'" עד שיעלו על שפתיו בלי שיחשוב על תוכן המילים ותכליתן.
וכדי שלא יבא לידי כך יהיה לו לתועלת אם יחשוב על שרש המילה כוונה הרי מילת כוונה פירושה הכיוון שאדם פונה אליו וכלשון המשנה בברכות פרק ד משנה ד: 'יכוון את לבו כנגד בית קודש הקדשים' וכמו בתפילה שאדם מצדד גופו ומטה פניו לכיוון ירושלים ומקום המקדש כן צריך להטות מחשבותינו ופנייתנו לכיוון אחד דהיינו לדביקות והקשר להקב"ה וכיון שכל כוח הכוונה הוא על ידי שימת הלב ופעולת המחשבה במעשיו לכן אמירת הכוונה תועיל רק אם היא נעשית בהתעוררות ותשומת הלב ובזה ימנע האדם ממכשול ה: "מצוות אנשים מלומדה".
כמה מעלות טובות;
יש כמה מעלות טובות למי שמכוון בעשיית המצוות לקיים אותן כאשר צוה אותו ה', וכדלהלן:
הרי זה מביא את האדם שיחשוב תמיד על ה ויחזק את הכרתו בה' יתברך וזה יביא אותו לקיים "שויתי ה לנגדי תמיד" תהלים טז, ח שהיא שלימות מידת היראה כמו שביאר רבינו יונה משלי ב, ה: 'ודומה למה שנאמר על התפילה ברכות כח: 'כשאתם מתפללים דעו לפני מי אתם עומדים ומתפללים' וכן כשאדם עושה מצווה יש לו לדעת לפני מי הוא עושה ועל ידי זה יבא לחשוב על ה' במדריגה גבוהה וביתר תדירות!'.
על ידי הכוונה יוכל אדם להידבק בקונו שעל ידי שמתבונן שעושה את המצוה כדי לקיים את רצון ה' הרי הוא דבק ומקשר את עצמו להקב"ה שמעלה על זכרונו האמונה בה יחודו ורוממותו ולעומתו שפלות האדם והאיך בכל זאת ביקש הקב"ה שיתקרב אליו ויעשה עבודתו.
על ידי הכוונה יעשה את המצוות בשלימותן שהרי חושב לעצמו: שאין זה סתם מעשה שעושה רק הוא עושה מצות השם שהרי אפילו אחרי קיום כל דקדוקי המצוה אנו מתפללים שנקיים אותה בכל פרטיה ודקדוקיה וכוונותיה...
על ידי הכוונה ישמר מלעשות את המצוות כמצות אנשים מלומדה שהוא חסרון גדול בעבודה וסיבה לחרון אף ה'.
על ידי הכוונה יקל עליו לעשות את המצוה הבאה לידו כשיעלה על זכרונו שמעשהו הוא מצוה והזדמנות וכשהיצר ירצה לפתותו לימנע מהמצוה בגלל טרחתו או הוצאתיו הרי יוכל לשקול הענין במאזני שכלו ויחשב את 'שכר המצוה נגד הפסדה.'
על ידי הכוונה במצוות מקיים: "והצנע לכת עם ה' אלוקיך" והיא מעלה גבוהה בעבודת השם כיון שהוא דבר פנימי בהצנע ולא בפרהסיא ואין האנשים שסביבו מרגישים בזה כלל וזה מביא אותו לקשר אדוק בינו ובין ה' בלי פרסום.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות