הפלא ופלא - אות ש - חלק ב | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 04.11.2022, שעה: 11:00
הנושאים: שגעון / שדים / שדכן / שה / שוהם / שולחן ערוך / שום / שומר דפין.
הנושאים: שגעון / שדים / שדכן / שה / שוהם / שולחן ערוך / שום / שומר דפין.
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
שגעון
רוב משוגעי העולם השתגעו מחמת גאוותם. כן כתב בעל "אמרי פנחס" (לרבי פנחס מקאריץ): "רוב משוגעים בעולם נעשה מחמת גאוה, שהיו גדלנים גדולים, ועל ידי שלא יכלו לגמור גאותם על ידי זה נשתגעו".
\
כמעט כל עשירי תבל הם משוגעים. כן מבואר ב"ליקוטי מוהר"ן" (תנינא, סד): "מה שאנו רואים שכל הנגידים הגדולים – כמעט כולם – הם משוגעים ממש, כמו שאנו רואים בחוש, שכל מי שהוא עשיר יש לו שגעון גדול; דע, כי הממון עושה אותו משוגע".
שדים
לשדים יש רגליים של תרנגול. הסיבה לכך מבוארת בשו"ת מהר"ם מרוטנבורג (ח"ד, סימן אלף כג): "הקב"ה ברא את השדים ערב שבת עם חשכה, וכשהגיע לרגליים לא רצה לחלל שבת, וברא להם רגליים של תרנגול".
\
בעל שו"ת "קול אריה" מספר על שדים ורוחות שקוננו על הגגות בעיר מסויימת, עד כי הוכרחו הדרים לצאת מן הבית, ושמעו שם בלילות שאמרו "לכה דודי" בניגון של "אלי ציון ועריה" – קינה הנאמרת בתשעה באב במנגינת אבל ויגון. ואמר הגאון, כי הסיבה לכך היא, משום שבשבתות בין המצרים האשכנזים מנגנים בבתי כנסיות את פיוט "לכה דודי" במנגינת "אלי ציון", "על כן ראוי שלא לנהוג כן בשבת קודש בימי המצרים". כן מובא בספר "דברי תורה" (מהדורא שתיתאה, אות צח).
\
אחד המקומות ששדים מצויים בהם הוא מתחת למרזבים. כך מבואר במסכת חולין (קב, ב). הגמרא שם מספרת על אדם שהניח חבית תחת מרזב והשדים הזיקו לו. לכשנשאלו השדים מדוע הזיקו לאיש זה, הם השיבו, שמקום מושבם הוא מתחת למרזב, והאיש שהניח את החבית, כאילו הניח אותה עליהם, ולכן הם הזיקו לו.
\
הרמב"ם (פירוש המשניות ע"ז ד, ז) כתב, שאין בנמצא יצורים שנקראים שדים. ותמהו עליו רבים: כיצד הוא סותר גמרות מפורשות בהם נזכר ענין השדים?
התשובה לכך היא: הרמב"ם פסק שאין שדים, כדי שלא יהיו שדים, כלומר בעצם פסקו של הרמב"ם שאין שדים בעולם – בטלו השדים מהעולם, למרות שקודם לכן הם היו, כי פסק שיוצא מתחת ידו של חכם מחכמי ישראל, הוא פסק שמחייב את פמליא של מעלה לעשות כדבריו. כן אמר הרה"ק מקאצק ("אמת מקאצק תצמח" אות תתעט).
שדכן
שידוך שבו השדכן דובר רק אמת – לא יצא לפועל בלי שום ספק. כן כתב רבי ברוך ממעזיבוז ("בוצינא דנהורא" עניני נישואין, אות יג): "וכשמתחילין לדבר משידוך, הסטרא אחרא עושה כל הפעולות שיתבטל ולא יוגמר השידוך. השדכן שמדבר איזה שקרים בענין השידוך, מזה יש לסטרא אחרא קורת רוח, לומר שעל ידי זה לא יהיה נגמר השידוך. וכשנזדמן לפעמים אשר השדכן אינו אומר שום דבר שקר בענין השידוך – אני ערב בזה שלא יוגמר השידוך".
שה
בשה קיימת תכונה מיוחדת שאינה קיימת בשאר בעלי חיים, והיא: כאשר יש לשה כאב או מחלה אפילו באבר אחד בלבד – הוא נשכב על הארץ מבלי יכולת להתרומם.
מסיבה זו, עם ישראל נמשל לשה – "שה פזורה ישראל" – כי כשאחד סובל, כולם סובלים עמו, שכן כל עם ישראל עשויים מקשה אחת (דרשות "אבן שועיב" אמור נג, ב).
\
לאביי היה שה שהיה מתלווה אליו לכל מקום. כן מובא ברש"י (ברכות סב, א).
רבי משה פיינשטיין רצה להוכיח מכך, כי מותר לעיור להכניס את כלבו לבית הכנסת, שכן ודאי שאביי היה נמצא רוב זמנו בבית הכנסת ובבית המדרש ושיו עמו.
שוהם
תכונתה של אבן ה"שוהם" – מי"ב אבני החושן – היא: מצילה את בולע סם המוות, מצילה מחולאיים, מעשירה, מחכימה ומועילה לזכרון. כן כתב בעל "שלטי גבורים" (הו"ד ב"מדרש תלפיות" ענף אפוד).
שולחן ערוך
מספר הסימנים שבכל ארבעת חלקי השולחן ערוך הוא: 1704 – סכום השווה בדיוק (עם הכולל) לגימטריה של שמות ארבעת חלקי השולחן ערוך: "אורח חיים", "יורה דעה", "אבן העזר", "חושן משפט".
שום
עצה לזרע של קיימא: לאכול כזית או כביצה פלחי שום מטוגנים מעט במחבת עם מעט שמן. יש להקפיד על הוצאת פלחי השום מן המחבת בתחילת השחמתם, כאשר הם מתחילים לקבל מראה חום. כן הורה לרבים רבי יעקב ישראל קנייבסקי (פניני רבנו הקהילות יעקב עמוד סב).
שומר דפין
בספר "חוסן ישועות" מסופר על תלמיד חכם אחד שעסק בכתיבת דברי תורה, וסיים את כתיבתו בטרם לכתו לישון במילים: "ושעירים ירקדו שם".
למחרת, בעת שהמשיך בכתיבת חידושיו, ראה מולו אדם שמראהו נורא כגחלי אש, שאמר לו: "דע לך, ששגית מאוד בזה שסיימת בפסוק 'ושעירים ירקדו שם'. מזיק אני, ושמי 'שומר דפין', כי ממתין אני על הדפין, ובכל עת שאדם מסיים בספר בדבר רע – אני מוכן להזיקו, אך מאחר שבשמים מעריכים אותך – אני לא אזיקך".
ה"חוסן ישועות" מסיים, כי מצוה לפרסם דבר זה למלמדים או לסופרים, שתמיד יסיימו בדבר טוב. וכך אמרו רבותינו במסכת דרך ארץ (זוטא פרק ב): "למוד להיות גומר בטוב".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות