הפלא ופלא - אות ר - חלק א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 28.10.2022, שעה: 09:35
הנושאים: ראיה / ראיית פני השכינה.
הנושאים: ראיה / ראיית פני השכינה.
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
ראיה
מרחק הראיה של קבוצת אנשים גדולה המביטים יחדיו, הוא רב יותר ממרחק הראיה של קבוצת אנשים קטנה יותר או של אדם בודד. כן מבואר בספר "שער השמים" (מאמר ט, דף כז, א): "אם יתקבצו אנשים רבים במקום אחד, יתחזק ראותם וישיגו המוחש היטב ויותר מרחוק ממה שאם לא יהא שם כי אם איש אחד או אנשים מועטים, כי ניצוץ הרוח יתקבץ שם ויתרבה לריבוי האנשים ויתחזק, כי כל אחד ואחד עוזר לחברו".
\
תשתדל שיביט בך אדם צדיק, כי בהבטתו הוא מקרין עליך טובה וברכה; ותברח מהבטתו של אדם רשע, כי בהבטתו הוא מקרין עליך רוע ונזק. הסיבה לכך היא, משום שחוש הראיה מקבל כח אדיר מהנשמה, לכן, "אם הנשמה קדושה – יזול רוב טוב דרך מעיין העין, ואם טמאה היא – ייצאו מהעין ניצוצים רעים ומזיקים". כן כתב בעל "אגרא דפרקא" (סימן קס).
\
ישנם בני אדם שיכולים להזיק את הזולת בעצם ראייתם אותו. דרך קוי אור שיוצאים מעיניהם – הם שולחים חצי ארס לזולת. בלעם היה כזה. בהבטתו הוא היה שולח חיצי ארס לכל מי שיחפוץ. כן כתב הר"ן בדרשותיו (פרק שמיני).
\
אדם שמביט על דבר מגונה – הבטה מגונה זו נחקקת בנפש. כן כתב ה"אבן עזרא" (דברים כג, יד): "כל דבר נראה לעיניים והוא מגונה – יוליד דמות גנאי בנפש".
\
המרחק המקסימלי שעינו של אדם יכולה לראות הוא: ששה עשר מיל ("ילקוט ראובני" בראשית מ), ויש אומרים: עשרים מיל ("בית דוד" משניות טהרות פ"ו, מ"ט).
במה דברים אמורים, בראיה כללית, אך אם רוצים לראות דבר מסויים, כגון לראות אדם שיוצא מן הים – "אפילו מיל לא שליט עינא לראות דבר פרטי כזה". כן מבואר בשו"ת "חוט המשולש" (סימן ו).
\
אדם שרוצה לשפר את מאור עיניו שכהה במשך השבוע כתוצאה מפסיעותיו הגסות, ישמור יין מקידוש ליל שבת הנערך בבית הכנסת – ויש אומרים: אף יין מקידוש ליל שבת שעורך בביתו – ובמוצאי שבת ימרח אותו על עיניו. כך מבואר במסכת ברכות (מג, ב. כשיטת רבי נטוראי גאון המובאת בתוס' פסחים ק, ב, ד"ה ידי קידוש. דברי ה"יש אומרים" הם שיטת ה"אבי עזרי").
\
ההסתכלות במים משפרת את הראיה. מסיבה זו – כותב ה"אבן עזרא" (שמות ח, טז) – "נהגו המלכים לצאת בבוקר אל הנהר, כי ראות המים טוב לעיניים".
\
אדם שמרבה בישיבה – כח ראייתו נחלש. כן כתב המהרש"א (יומא כח, א): "יצחק ויעקב שהיו סגי נהור בזקנותם, מתוך שהיו מרבים בישיבה – הותש כח הראיה מהם".
\
ישנם שלושה דברים שאסור להסתכל עליהם, וכל המסתכל עליהם – עיניו כהות. והם: א קשת; ב נשיא; ג כהנים, בזמן שהיו עומדים על דוכנם בבית המקדש ומברכים את ישראל בשם המפורש. כן מבואר במסכת חגיגה (טז, א).
ראיית פני השכינה
אדם שאינו עוצם את עיניו בתפילת שמונה עשרה, וגם אינו מסתכל בסידור, אלא עיניו משוטטות לכל עבר – אינו זוכה לראות את פני השכינה בצאת נפשו ("משנה ברורה" סימן צה, ס"ק ה).
ראיית זיו השכינה הינה תענוג עצום והנאה נפלאה, שלה זוכה כל אדם מישראל בצאת נפשו, ואפילו רשע, פרט למי שעיניו משוטטות בתפילה.
ב"זוהר" (מצורע נג) מבואר, שכאשר האדם רואה את זיו השכינה, הוא מתמלא רצון עז להידבק בקדושת השכינה. מחמת רצונו העז להידבק בקדושת השכינה, נשמתו יוצאת מגופו לקראת השכינה. מסיבה זו נשארות עיניו של הנפטר פקוחות ופתוחות בשעת הפטירה, בגלל ההנאה והתענוג העצום ממראה השכינה.
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות