הפלא ופלא - אות ס - חלק ג | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 04.10.2022, שעה: 08:05
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
ספיר
תכונתה של אבן "ספיר" – מי"ב אבני החושן – היא: מעבירה כל כאב ונפיחה מאברי הגוף, ומועילה מאוד למאור עיניים – אם יעבירוה על העיניים. כן כתב רבנו בחיי (שמות כח, יח).
ספירת העומר
כל הבריות כולם, כולל הגויים, מזכירים כמה היום לעומר. כן מבואר בספר "פרי לצדיק" (קונטרס "בית צדיק" דף צ, ב), בשם היהודי הקדוש מפרשיסחא: "כל הברואים מוכרחים לספור בימי הספירה בלשוניהם מספר הימים, אף עכו"ם. היה לפלא בעיני שומעיו, ולקחו במבחן גוי אחד לביתו והיה עמו כל מעת לעת לשמוע כל מה שידבר, וסיפר להם מעשה שהיה לו עם בהמה שמכר בעד סכום דיקאטין וסכום הזהובים ושמעו מהגוי הזה מספר הספירה".
\
אדם שסופר ספירת העומר במשך כל ארבעים ותשעה ימי הספירה, ואינו מחסיר אפילו יום אחד – "נכתב עליו בשמים, כי ינצל ממאורעות וגזירות קשות ורעות". כן מבואר בספר "יוסף אומץ" (סימן תתלא).
\
קיימת סגולה שנחשבת "כמו קמיע מומחה ופקיע", והיא: בלילה הראשון של ספירת העומר – יקח בידו מעט מלח ויקרא עליו מזמורים אלו: מזמור קכב: "שיר המעלות שמחתי" וגו', ומזמור קלא: "לא גבה לבי" וגו', ומזמור קלג: "הנה מה טוב" וגו'.
"אחר כך יקרא פרשת העומר (כמופיע במחזורים), ויאמר אחר כך תפילה זו":
"יהי רצון מלפניך ה' אלהינו ואלהי אבותינו, בזכות ספירת העומר אשר ציותנו בתורתך, ובזכות שמותיך הקדושים והטהורים היוצאים מהמזמורים הללו היוצאים מראשי תיבות וסופי תיבות, ובזכות אבותינו הקדושים אברהם יצחק ויעקב, שיהיה זה המלח לי לשמי פלוני בן פלוני ולכל מי שישא המלח הזה עליו – יהיה לו למגן וצנה מדבר וממגפה ומעין הרע ומכל דבר רע, אמן כן יהי רצון".
"אחר כך יתן המלח בידו ויספור העומר; וכן יעשה כל ימי הספירה, ויזהר שלא ישים המלח על הארץ, ושיהיה בידו בשעת הברכה". כן מבואר בספר "בית הבחירה" (דיני העומר, אות טז), בשם ספר מכתב יד.
ספר החיים
האדם חוקק את כל מעשיו במו ידיו. כן מבואר בספר "תפלה למשה" (פרשת חוקת): "מכל תנועותיו של אדם נעשים אותיות, ומרמיזותיו וקריצת עיניו נעשים נקודות, וגם מהניגון שמתפלל או לומד או מספר עם חברו נעשים טעמים. ומכל זה, ביום הדין נפתח פתוחי חותם ונעשה ספר, וחותם יד כל אדם בו בעצמו חקוקים, ומאיליו יקרא".
ספר ה"עיטור" ו"רבינו ירוחם"
גזירה היא ממרומים, כי כל מי שיכתוב ביאור על ספר ה"עיטור" ו"רבנו ירוחם", או שיאבד הביאור, או שכותב הביאור יפטר במבחר ימיו. כן כתב החיד"א שקבלה היא בידו. הסיבה לכך היא, כי ספר ה"עיטור" ו"רבנו ירוחם" "הם בחינת סוד עלמא דאתכסיא".
ספר יצירה
כידוע, ניתן לברוא בהמה על ידי ספר יצירה. בראשונים מובא, כי רק בערב שבת אפשר לברוא בהמה על ידי ספר יצירה, משום שבערב שבת – בששת ימי בראשית – היתה בריאת הבהמה, אבל בשאר ימי השבוע אי אפשר לברוא בהמה על ידי ספר יצירה (שו"ת הרשב"א סימן תיג).
\
מצינו בשר בהמה שמותר לכולי עלמא לבשלו ולאוכלו לכתחילה עם חלב. כיצד? בהגהות "חשק שלמה" (יו"ד סימן צח) מובא: "ודע, שבשר בהמה שנברא על ידי ספר יצירה – מותר לבשלו בחלב, משום שאין לו דין בשר כלל".
כמו כן, חלב שנחלב מבהמה שנבראה על ידי ספר יצירה אין לו דין חלב כלל, ומותר לבשלו ולאוכלו לכתחילה עם בשר.
\
בריה הנבראת על ידי ספר יצירה – אינה יכולה להתקיים יותר מעשרים וארבע שעות. כן כתב בעל "בן יהוידע" (סנהדרין סה, ב).
\
בעל חיים – או כל דבר מאכל אחר – שנברא על ידי ספר יצירה, אינו משביע, מפני שלא נעשה ממנו דם, וגם אין בו כל טעם. כן מבואר ב"בן יהוידע" (סנהדרין סה, ב, ד"ה עסקי).
הסיבה שרב חנינא ורב אושעיא בראו עגלא תילתא בכל ערב שבת על ידי ספר יצירה, כמבואר במסכת סנהדרין (שם), לא היתה כדי לשבוע ממנו ולהתענג בו בשבת, שכן, כאמור, הוא לא היה משביע ולא מהנה, "והם היו עושים פעולות אלו להראות כח קדושת שמות הקדושים כשמכוונים בהם".
ספר רפואות
ב"ספר רפואות" רשומים כל הרפואות לכל התחלואים הקיימים בעולם.
יש אומרים, כי מלאך לימד את אדם הראשון, בהיותו בגן עדן, את ספר הרפואות ("ילקוט הראובני" פרשת בראשית דף נג).
יש אומרים, כי כאשר נח היה בתיבה, היו עמו שדים ורוחות, שהיו מזיקים אותו, עד שרוב באי התיבה חלו, "עד שבא מלאך אחד ולימד אותו כל רפואות שבעולם, ואותם רפואות כתבו בספר, וזה נקרא ספר רפואות" (תשב"ץ סימן תמה).
לדעות אחרות, ספר רפואות חובר על ידי שלמה המלך (שו"ת הרשב"א ח"א סימן תיג).
ספר תורה
ביום מותו כתב משה רבנו שלוש עשרה ספרי תורה. י"ב הוא נתן לי"ב שבטים, ואחד הניח בארון. ברם, הספר שהונח בארון אינו דומה לשאר הספרים שחולקו לשבטים, שכן ספר זה היה כתוב עם כל הטעמים ועם כל הנקודות. כן כתב הרגוצ'ובר בספרו "צפנת פענח" (מהדו"ת עמוד ס).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות