הפלא ופלא - אות ס - חלק ב | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 03.10.2022, שעה: 08:53
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
סכנה
כל דבר שנתפס בעיני הבריות כדבר מסוכן, למרות שאליבא דאמת אין בו כל סכנה, הוא נהפך להיות דבר מסוכן. כן כתב בעל ספר "חסידים" (סימן רסא): "כל דבר שתופסים אותו בחזקת סכנה, אפילו אינו מסוכן, מזיק".
\
קבלה בידינו, כי אשה שנמצאת בסכנה כל שהיא וזקוקה לישועה – תדור נדר שלא תעשה מלאכה בחנוכה ("יום אחד או יומיים, כפי מה שירצו") – ותנצל. כן מבואר ב"כף החיים" (תרע, יא).
סכנת דרכים
היוצא לדרך – יקח מעט מן הערבות שהשתמשו בהם ל"הושענות", או שלכל הפחות יידע היכן הן מונחות בביתו, ובשעת סכנה – יאמר: "אני והו הושיעה נא".
רבים העידו, כי כל חייל שקיבל שיירי ערבות מבעל ה"אור שמח" במלחמת העולם הראשונה – ניצל בניסים גלויים וחזר לביתו בריא ושלם. ראה "מקור חיים" (או"ח סימן תרסד).
\
אדם שנוסע בדרכים מסוכנות, שיקח עמו כזית ממצת האפיקומן שנשארה לו מליל הסדר, ובעזרתו יתברך לא יאונה לו כל רע. כן מבואר בספר "נפש דוד" (פרק מט, עמוד כב) ובספר "תפילה למשה".
\
אדם שעושה גמילות חסדים עם מכוניתו – מכוניתו נעשית לקופה של צדקה שאינה הורגת ואין נהרגים בה ומצילה את היושבים בה מכל האסונות המתרחשות בדרכים. כן מבואר בספר "אורך ימים" (עמוד תלב) בשם צדיקי הדור.
\
אדם שטס במטוס ומתברר שהמטוס נקלע למקום סכנה – ימהר לקחת את התפילין מן המקום שהניחם ויתפסם בידיו. כן מבואר בספר "תפארת יונתן" (עמוד כא).
סכנת נפשות
אדם שמבקשים לרוצחו נפש – יעסוק בעניינים הקשורים למידות של בית המקדש ולמיקומן של הלשכות ושל כלי המקדש, ובזה ינצל משונאיו המבקשים להמיתו. כן אמר רבי יהושע לייב דיסקין.
המהרי"ל דיסקין למד זאת – אומר רבי יואל מסטמר – מדברי הגמרא בזבחים (נד, ב) המספרת כי כאשר דוד ברח משאול שביקש להורגו, הוא הגיע לשמואל, ושניהם יחד עסקו במיקומו של בית המקדש, ובזכות זאת ניצל דוד.
סלמנדרה
סלמנדרה היא בעל חיים שנברא מן האש שהובערה בעצי הדס על ידי כשפים (רש"י חולין קכז, א).
לדעות אחרות, הסלמנדרה נוצרת "בהר שכולו גופרית, והוא דולק כל היום וכל הלילה, ובתוך אותו הר היא מתהווה" ("שער השמים" מאמר רביעי).
"וכל כך היא גדילה שם, שאם תפרד רגע מהאש – מיד תמות".
מזונה של הסלמנדרה הוא האש ("שער השמים" שם).
\
לשם מה ברא ה' את הסלמנדרה? הסלמנדרה נבראה למטרה אחת ויחידה, והיא: כדי להציל את חזקיה. כידוע, "אחז" רצה להעביר את בנו "חזקיה" למולך, ואמו סכה אותו בדם סלמנדרה כדי שאש המולך לא תשלוט בו. כן כתב הרמב"ן (ויקרא, פרשת קדושים).
סם המוות
אדם שאכל סם המוות – יוכל להנצל ממוות אם יזדרז לכתוב "אלו השמות בכתב אשורית, ארבע שורות בנייר, ויתן אותו בבית הבליעה, ויבלע אותו עם קפה או עם מים חמים, ויועיל לו". כן אמר רבי שלום מזרחי שרעבי (הו"ד בספר "אביעה חידות" מערכת מ, אות טז).
מספרים, כי "פעם אחת אכל אחד סם המוות ביום השבת, והגידו להרש"ש על הדבר הזה, וכתב הוא ז"ל סגולה זאת ביום השבת ובלע אותה החולה – ויחי מחוליו" ("אביעה חידות" שם).
סמ"ג
הסמ"ג חובר על ידי רבי משה מקוצי, אחרי שריפת התלמוד, על פי חלום שחלם, בו נאמר לו: "קום עשה ס"ת משני חלקים...". בספרו זה, הוא לא הכניס את מצות הענוה, והודיעו לו בחלום: "הנה שכחת את עיקר 'השמר לך פן תשכח את ה' אלוהיך'".
סמיכה
כשמונחים לפניך שתי אפשרויות: האחת – להשען בעמידה, והשניה – לשבת ללא משענת, ואתה מסתפק במה לבחור כדי שיהיה לך נח יותר, חז"ל ממליצים לך לעמוד ולשען. כך מבואר במסכת כתובות (קיא, ב): "כל ישיבה שאין בה סמיכה (משענת), עמידה שיש בה סמיכה (משענת) – נוחה הימנה".
סמפוני הריאה
בהגיע אדם לגיל חמישים סמפוני הריאה מתחילים להסתם, וכתוצאה מכך הקול אינו זך ונקי ומשתנה לרעה.
מסיבה זו – מובא ב"מושב זקנים" (במדבר ח, כה) – בהגיע הלוי לגיל חמישים הוא נפסל לשירה.
סנדקאות
סנדקאות מושלמת משמשת כסגולה לעשירות, הן עשירות רוחנית והן עשירות גשמית. סנדקאות מושלמת היא, כשהסנדק עושה שלושה דברים: א. אוחז את התינוק בשעת חיתוך ערלתו; ב. אוחז את התינוק בשעת הברכה; ג. מברך את הברכה. כן כתב הגאון רבי עקיבא איגר (יו"ד סימן רס"ה סעיף א).
סנה
בכל אבן מאבני הר סיני חרוטה צורת סנה; וגם אם תשבור את האבן לשנים – תהיה בכל אחד מהם צורת סנה קטן, ואפילו אם ישברו אותה לרבבות – תמצא בכל חלק וחלק צורת סנה קטן מאוד, אך שלם. דבר זה ידוע ומפורסם בכל קצוי ארץ.
סנחריב
צבא סנחריב שהגיע לכבוש את ירושלים, מנה 2,600,000,000 אנשי צבא, שעליהם היו ממונים 185,000 ראשי גייסות.
חז"ל מספרים, שצבא סנחריב היה כה עצום, עד שכאשר הוא הגיע לנהר, החיילים הראשונים היו עוברים בשחיה, הבאים אחריהם כבר עברו את הנהר ברגליהם, והאחרונים כבר העלו עפר ברגליהם. כלומר, לא נשאר זכר מהנהר. כן מבואר ב"מדרש כהנים" (פרק מח).
סנפיר וקשקשת
בעל ה"מעדני יום טוב" (הו"ד ב"פרי מגדים" משב"ז יו"ד פג, ב) מעיד שראה דג בעל ארבע רגליים.
וזה תורף עדותו: בהיותו אב בית דין בוינא, הביאו לפניו דג שמקורו בים ספרד, ויש לו קשקשים וארבע רגליים, ואין לו סנפיר, והוא סם המוות לאדם.
והקשו לו: ממה נפשך, אם רגלי הדג נחשבים לסנפירים, ונמצא שיש לדג סנפיר וקשקשת, הרי שמותר לאוכלו, והלא "דרכיה דרכי נועם", וכל אוכליו ימותו מהארס שבו; ואם אין הרגליים נחשבים לסנפירים, הרי שמציאות זו סותרת את הכלל שבידינו: "כל שיש לו קשקשת – יש לו סנפיר"?
ה"מעדני יום טוב" תירץ להם: א. יתכן שמין זה מורכב לאחר מתן תורה; ב. יתכן שכלל זה תקף רק בדגים ולא בחיות ים; ג. יתכן שלכלל האמור יש יוצא מן הכלל.
סעודת מלוה מלכה; סעודת ראש חודש
סעודת "מלוה מלכה" וסעודת "ראש חודש" הם כה חשובות ויקרות, עד שמרן ה"שולחן ערוך" כתב סימן שלם מיוחד, ובו סעיף אחד, על סעודת "מלוה מלכה", והוא סימן ש, וכן סימן שלם מיוחד, ובו סעיף אחד, על סעודת "ראש חודש", והוא סימן תיט – לרמז על יקרותן וחשיבותן הרבה של סעודות אלו ("כנסת יחזקאל" סימן חי).
סעודה שלישית
אדם שלא קיים סעודה שלישית כאילו לא קיים גם סעודה ראשונה ושניה. רק בקיום סעודה שלישית עולים לו כל שלוש הסעודות.
הסיבה לכך היא, משום שבשתי הסעודות הראשונות – האדם רעב ותאב לאכול, אך בסעודה שלישית – אינו תאב, וכל אכילתו היא לשם מצוה, ובזה הוא מתקן את כל הסעודות, בהראותו שגם אם הוא לא היה תאב – הוא היה אוכל לשם מצוה, ובא סופו והוכיח על תחילתו.
זו הסיבה שיש המכנים את סעודה שלישית בשם "שלוש סעודות". כן מבואר בספר "אמרי דעת" (עמוד תב).
\
מעלת אכילת דגים בסעודה שלישית היא גבוהה יותר משאר סעודות שבת, "ובכוחה לתקן את הנפש המגולגלת". כן כתב בעל "חרדים" (פ"ז ממצוות ל"ת).
סערה
ניתן לעצור סערות ים חזקות, ולהעמיד את הים מזעפו, על ידי הטלת שארית מצה ממצה שנאכלה לשם מצות אפיקומן. כן כתב בעל "כף החיים" (או"ח תעז, ו): "ויורדי הים באוניות, כאשר המה ראו סער גדול בים, יטילו מן המצה של אפיקומן אשר בחיקם אל הים – ויעמוד הים מזעפו".
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות