הפלא ופלא - אות נ - חלק א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 29.09.2022, שעה: 16:20
- - - אין זה התמלול, אלא עיקרי הדברים מהספר 'הפלא ופלא' באדיבות הרב המחבר ר' יהודה חיון שליט"א (לכתבה על ספריו 'לכתחילה' לחץ כאן) - - -
נ
נבואה
"אם תראה ילדים משחקים בנושאי המטה וחלופיהן, ועל כתף ישאו איזה עץ ועליו דבר מה ועונים ואומרים שזה מת – אזי בטח תדע שבאותו מקום יהיה בר מינן. וכן, אם ישחקו הילדים כאילו מצילים מטלטלים מן הדליקה ובורחים מן השריפה – נאמנה תדע, שכן יהיה באותו מקום. וכן, אם ישחקו ויעשו חופה – תדע, שבאותו מקום תהיה חתונה".
הסבר הדברים הוא: "כי השוטים והקטנים מודיעים עתידות מאשר יבואו, כמאמרם ז"ל (ב"ב יב, ב): מיום שחרב בית המקדש, ניטלה נבואה מן הנביאים וניתנה לשוטים ולתינוקות, וזה בא מהארה אלקית עליהם, והם אינם יודעים מאומה, אבל הנבונים והמשכילים יבינו". כן מבואר בספר "הברית" (ח"ש, מאמר יא).
נבוכדנצר
כל גובהו של נבוכדנצר הרשע היה בסך הכל טפח אחד. כן מובא ב"ילקוט שמעוני" (דניאל, רמז תתרסב) וב"מחזור ויטרי" (סימן רפט).
\
יושבי גיהנם לא יודעים פחד מהו, אך היה מקרה אחד בו פחדו כל יושבי גיהנם מאדם שפקד אותם. אימתי? "כשירד נבוכדנצר לגיהנם – רעשו כל יורדי גהינם. אמרו: שמא למשול עלינו הוא בא". כן מבואר במסכת שבת (קמט, ב).
\
השם המופיע בצורות הרבות ביותר בתנ"ך הוא נבוכדנצר מלך בבל, שנתכנה גם: נבוכדאצר, נבוכדאצור, נבוכדנצור, נבוכדנצאר.
נבט, מיכה, שבע בן בכרי
אביו של ירובעם היה "נבט". חז"ל אומרים, שנבט הוא "מיכה", שנתמעך בבנין במצרים ומשה רבנו הוציאו משם והחייהו, זה שלימים עשה את "פסל מיכה". ומה היה שמו האמיתי? "שבע בן בכרי". וכך שנינו במסכת סנהדרין (קא, ב): "תנא הוא נבט, הוא מיכה, הוא שבע בן בכרי. נבט שניבט ולא ראה. מיכה שנתמכמך בבנין; ומה שמו? שבע בן בכרי שמו".
נדודי שינה
פתרון לנדודי שינה מבעל ה"קהילות יעקב" זצ"ל: "עיקר הרפואה לנדודי שינה הוא לבלתי להיות להוט שיהא הכל כרצונו ממש, כי כל עניני העולם הזה, הן הטובות והן הרעות, הם בני תמורה, כאשר יחנו כן יסעו, וצריך לזכור על כל מאורע שגם זה יעבור" (ראה "פרק בשיר" בסופו).
נהר סמבטיון
נהר סמבטיון מעיד על קדושת יום השבת. כיצד? כה כתב הרמב"ם באגרתו: "נהר סמבטיון מושך חול כל ששת ימי המעשה וביום השביעי הוא נח".
חול שילקח מנהר סמבטיון ויועבר לארץ אחרת, הוא ישמור על תכונתו שהיתה לו בנהר סמבטיון – בששת ימי השבוע הוא יגעש וירעש, ומעת כניסת השבת הוא ינוח וישקוט. כן כתבו הרמב"ם (שם) ורבי מנשה בן ישראל (ספר "מקוה ישראל").
\
ביום שישי בבין השמשות, עת כניסת שבת המלכה, יירד משמים ענן ויכסה את נהר סמבטיון מכל צידיו, "ואין אדם יכול ליגש אליו עד מוצאי שבת". כן כתב בעל "עץ יוסף".
\
בסמבטיון – אין בנמצא בהמות טמאות. כך מובא בספר "אלדד הדני": "אין לבני משה הדרים על נהר סמבטיון בהמות טמאות".
נודע ביהודה
קבלה בידינו, כי אדם שחלה במחלה קשה – ילמד בעיון סימן אחד מתוך הספר "נודע ביהודה", ושב ורפא לו. כן אמר רבי יוסף שלום אלישיב בשם רבי מת'ס דיויד.
נוזל
נוזל העשוי משני שליש מלח ושליש אחד מים – חומרים רבים יצופו עליו מבלי לשקוע. כן כתב הרלנ"ח על פי הגמרא במסכת פסחים (לט, ב): "בשני חלקי מלח וחלק אחד מים, הביצה צפה עליהם, לא תטבע תחתיו".
נותר
למרות שבמועדים היו מקריבים רבבות קרבנות נדרים ונדבות – מעולם לא היה "נותר", והכהנים הספיקו לאכול את כל רבבות הקרבנות בתוך זמן האכילה הקצר.
כדי שהבשר יתעכל במעיהם במהירות מירבית ללא שום צער או כאב – הם היו שותים ממי השילוח. כן מבואר ב"אבות דרבי נתן" (לה, ה).
נח
הסיבה שנח מצא חן בעיני ה', היתה משום ששמו של אדם משפיע על מהותו, ואותיות שמו של "נח" הם "חן", ולכן הוא מצא חן. כן מבואר במסכת כלה רבתי (פרק שני).
נחושת
אדם שהוכש על ידי נחש, אם הוא יביט לאחר מכן על צורת נחושת – "היא סכנה עצומה עד למות. לכן שם הנביא צורת נחושת, היפך הטבע, להאמין שיש ביד ה' להפוך הטבע, וזאת כאשר שם אדם יראתו נוכח פניו". כן מבואר ב"אבי עזר" (על "אבן עזרא", במדבר כא, ח).
נחלת יששכר
האיזור היוקרתי ביותר בארץ ישראל אשר בו נבנו בנייני פאר, שאת חלקם היו משכירים לתושבי חו"ל העשירים – היה בחלקו של יששכר. כן כתב הגר"א (הו"ד במחזור הגר"א סוכות, עמוד תקלא): "'ויששכר באהליך – פירוש, בחלקו של יששכר נפלו פלטרים גדולים, בנינים נאים ונפלאים, והיו משכירים לכל הבא לארץ ישראל; שהיו שוכרים אצלם הבתים מחמת יופים, וזהו 'יששכר באהליך'".
נחש
נחש שנשלח להרוג אדם – לעולם הוא לא יחזור ריקם. גם אם בטלה הגזירה מאותו אדם – הנחש לא יחזור בו משליחותו בטרם יתנו לו אדם אחר תמורתו.
מכאן מסיק בעל ספר "חסידים" (סימן עו), כי קללה לעולם לא תחזור ריקם. ואם היא לא תחול על ראש המתקלל – היא תחול על ראש המקלל.
\
האבר היחידי דרכו ניתן להרוג את הנחש הוא הראש. גם אם תקצוץ את שאר חלקי גופו, ואפילו את מעיו – הוא ימשיך לחיות. כן מבואר ב"מדרש אגדה" (בראשית ב, ד).
מסיבה זו אמרו חכמים (מסכת סופרים טו, י): "הטוב שבנחשים – רצוץ את מוחו", ולא כל אבר אחר, כי אין לו הריגה אלא בראש.
\
הצבעים והנימורים שעל גופו של הנחש – הם צרעת. כן מבואר ב"מדרש תנחומא" (מצורע סימן ב).
צרעת פשטה בכל גופו של הנחש בעקבות חטא לשון הרע, שבו הוא נכשל, כשפיתה את חוה לאכול מעץ הדעת. הלשון הרע היה על הקב"ה, ותוכנו היה: "כי יודע אלהים כי ביום אכלכם ממנו ונפקחו עיניכם והייתם כאלהים יודעי טוב ורע" (שם).
\
עצה להברחת נחשים: "כל בית שיש בו נחשים ורוצה להבריחם, יביא קרן של אילת, ומעשנים בו בבית, ומיד הנחשים בורחים מהבית". כן מבואר ב"ילקוט תהלים" (תרפה).
נחש הקדמון
הוריו של קין היו חוה והנחש. הוריו של הבל היו אדם וחוה. כן מפורש ב"פרקי דרבי אליעזר" (פרק כא): "בא אליה רוכב נחש ועיברה את קין, ואחר כך בא אליה אדם ועברה את הבל".
נטילת ידים של שחרית
מי שנוגע באוזנו או בעינו בטרם נטל את ידיו שחרית – "נעשה באותו יום סומא או חרש בתורה, כי לא יראה ולא יבין מה שלומד ומה ששומע". כן כתב "כף החיים" (סימן ד, אות יט), בשם "סולת בלולה".
\
קבלה בידינו מהרבי רבי זושא, "דיש להיזהר שלא להציג רגליו על הארץ בלא נטילה, כי בהציג רגליו על הארץ בלא נטילה – אזי חס וחלילה כל חימום הרע שבנפש הבהמית רודף אחריו להסיתו". כן מבואר בספר "אגרא דפרקא" (אות ט).
\
הרוצה שילדיו הקטנים יגדלו בטהרה ויהיו גידולי קודש – יקפיד ליטול את ידיהם כדת וכדין בקומם משנתם. כן מבואר בספר "בן איש חי" (תולדות י) בשם "חסד לאברהם".
וגם זאת יעשה: מיד כשיקום משנתו יטול ידיו, יברך ברכת התורה בכוונה, ומיד יעסוק בתורה ללא הפסק. כן מבואר בספר "אביעה חידות" (ב, טו).
\
תינוק שנולד ולא ניתן למולו מחמת מחלת הצהבת – יטלו את ידי התינוק בכל בוקר כדת וכהלכה, ושב ורפא לו. כן היה מיעץ הגאון רבי מרדכי אליהו לשואלים אותו, כמבואר בספר "ישועות מרדכי" (עמוד 72).
\
אדם שנתקף בפחד פתאומי ואינו יודע את פשרו – יזהר מאוד בנטילת ידיים של שחרית, ושלאחר עשיית צרכים, ושלאחר נטילת צפרניים, ושלאחר תספורת וגילוח – לעשותם שלוש פעמים לסירוגין ובשפע. כן מבואר בשו"ת "רב פעלים" (ח"ד, ב"סוד ישרים", סימן יט).
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות