הפלא ופלא - אות ב - חלק א | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 01.08.2022, שעה: 08:38
הנושאים: באר מים חיים / בארה של מרים / בגד / בגד אדום; בגד שחור / בגדי כהונה / בדיקת סימנים / בהלה / בהמות / בועז / בזיון / בחרות / בטחון.
הנושאים: באר מים חיים / בארה של מרים / בגד / בגד אדום; בגד שחור / בגדי כהונה / בדיקת סימנים / בהלה / בהמות / בועז / בזיון / בחרות / בטחון.
- - - אין זה תמלול הדרשה, אלא עיקרי הדברים ע"פ הספר 'הפלא ופלא' (לכתבה על ספריו - לחץ כאן) - - -
ב
באר מים חיים
ככל שמרבים לשאוב מבאר מים חיים – נביעת המים גדלה ומתעצמת, עד היותו "מעיין הנובע בלי סוף, שמימיו צלולים ומתוקים". מאידך, "אם פוסקים לשאוב ממנו – מתקלקלים המים ונעשין עכורין וסרוחין, והשותה ממנו נחלה". כן כתב בעל "צמח צבי לצדיק" (פרשת בחוקותי).
בארה של מרים
בארה של מרים היא הבאר שניתנה לבני ישראל, בהיותם במדבר, בזכותה של מרים.
באר זו ליוותה את ישראל בימי נדודיהם, ובבואם לארץ שקעה בים, ויש לראותה, לפי שיטה אחת, מראש הכרמל "כמין כברה בים", ולפי שיטה אחרת – מראש הר ישימון בסביבות ים כנרת "כעין כברה בים טבריה".
ב"כלבו" (הלכות מוצ"ש) מובא, כי בכל מוצאי שבת הבאר הולכת ומסתובבת בין כל המעיינות ובין כל הבארות, וכל חולה שיזדמן לו לשתות ממנה – "אפילו כל גופו מוכה שחין, מיד מתרפא".
\
כשם שכל הטעמים שבכל המאכלים הקיימים בעולם היו במן, כך כל הטעמים שבכל המשקאות הקיימים בעולם היו במי הבאר, וכל טעם שרצו לטעום במשקה - טעמו במי הבאר. כך מבואר במכילתא (יתרו יח, פרשה א).
בגד
אדם שלובש בגד של צדיק – הוא יושפע לטובה מקדושתו של הצדיק, וכן להפך: אדם שלובש מלבוש של רשע – הוא יושפע לרעה מרשעותו של בעל הבגד. כן כתב ה"חת"ם סופר" (בראשית דף קכה, ד"ה הלא) בשם ה"ירושלמי" (תחילת פרק ואלו מגלחים).
\
קיימים אנשים שגם אם הם ילבשו כל בגד שהוא – הם לא יתחממו. כן אמרו הגאונים (הו"ד ב"עין יעקב" ברכות דף סג).
הסיבה לכך היא, לפי שהבגדים מצד עצמם לא מחממים, ואינם אלא שומרים על חום הגוף, ולכן בני אדם שאין להם חמימות הדמים – לא תועיל להם חמימות הבגדים.
\
בגדים בהירים - דוחים חום. בגדים כהים - קולטים חום. כן מבואר במסכת חולין (נה, ב): "בקייטא אייתי משיכלי חיוורי, ובסיתוא משיכלי שחימי".
ראה גם ערך: "מלבוש".
בגד אדום; בגד שחור
צבע בגדיהם של הכהנים בשעת הקרבת קרבנות הפסח היה אדום. הסיבה לכך היא, כדי שלא יבלוט הדם שנשפך על בגדיהם מחמת ריבוי הקרבנות ומהירות ההקרבה. כן מבואר בסידור היעב"ץ (דף תעא).
\
יש מקרים בהם אסור לאדם ללבוש שום בגד שצבעו שחור מכל סוג שהוא, לא בשבתות ולא בימים טובים ולא בימות החול. הדברים אמורים באשה שנעלמו עקבותיו של בעלה והיא נותרה עגונה. לאשה זו אסור ללבוש בגדים שחורים, שכן לבישתם עלולה לגרום שיחשבו בטעות שבעלה מת ומותרת להנשא. כן כתב הרמ"א (אבן העזר סי"ז ס"ה).
\
צבע אדום בביגוד הוא לא צבע מוצלח. "רבנו בחיי" (בראשית כה, ל) כתב, כי בגדים אדומים ממשיכים על לובשם מזל מאדים. בש"ך (יו"ד סימן קעח) מבואר, כי בגד אדום הוא מלבוש בלתי צנוע, להבדיל מבגד שחור שהוא מלבוש של "צניעות והכנעה".
בגדי כהונה
בגדי הכהונה שהיו במשכן – נעשו על ידי צרופי אותיות ושמות של ספר יצירה. כן כתב רבי יהונתן אייבשיץ בספרו "תפארת יהונתן" (שמות כח, ו): "על ידי צירופי אותיות ושמות של ספרי יצירה יבראו הבגדים האלה".
בדיקת סימנים
גם אדם שאכל דג כשר ובירך עליו כדין ואכלו, עשוי לבטל מצות עשה מן התורה. כיצד? אם הוא שלפו מן הים, צלאו ואכלו מבלי לבדוק תחילה אם יש לו סנפיר וקשקשת, אף על פי שהדג נמצא כשר, בכל זאת הוא ביטל מצות עשה של בדיקת סימנים. כן כתב ה"חינוך" (מצוה קנג): "נצטוינו לבדוק סימנים, ואם עבר ולא בדק, אלא שראה בה סימן האחד וסמך עליו ואכל ממנה, אף על פי שמצא אחר כך שהיתר אכל – ביטל עשה זה של בדיקת הסימנים".
בהלה
בהלה וחוסר ישוב הדעת משמשים כסימן להסתר פנים. כן כתב המגיד ממעזריטש: "סימן להסתרת פנים – בהלה, היינו, אם האדם מבוהל ואינו מיושב בדעתו, זהו סימן כי הקב"ה מסתיר את פניו ממנו".
רמז לדבר – מביא בשמו בעל "שמועות טובות" (עמוד כט) – "הסתרת פניך, הייתי נבהל", כלומר: הסתר פנים מביא בהלה.
בהמות
מששת ימי בראשית ועד סוף ימות עולם, תמיד היה ויהיה מספר העופות הטהורים רב יותר ממספר העופות הטמאים. ובבהמות – להיפך. לעולם הבהמות הטמאות היו ויהיו מרובות יותר מהבהמות הטהורות. כן מבואר ב"ספרי דצניעותא דיעקב" (פרשת נח).
בועז
בועז נפטר לבית עולמו למחרת נישואיו עם רות. הוא האריך ימים וחי ארבע מאות שנה. כן מובא ב"בעלי התוספות" (תחילת פרשת ויחי).
בזיון
אדם שחבריו מבזים אותו שלא בצדק – סופו שיצליח ויעלה מעלה מעלה. כן מבואר בספר "חסידים" (סימן תתקס): "כל הנבזה בעיני בני אדם שלא מחמת מעשיו הרעים – עתיד שיתעלה, ואותו תבחר ותקרב להיות חברך ותלמידך".
\
מעלתו של אדם ששמע את חרפתו ושתק – היא גבוהה יותר ממעלתו של אדם שצם אלף תעניות. כן מבואר ב"ליקוטי רמ"ל" בשם האריז"ל והרמ"ק.
\
המבזה אדם מישראל – נענש קשות. מסיבה זו, למרות שאביהו בן רחבעם היה צדיק, הוא מת בקיצור ימים, לפי שביזה את ירבעם ואנשיו, ואמר להם "ועמכם עגלי הזהב", למרות שהם היו רשעים וכוונת אביהו היתה לשם שמים. כן מבואר ב"מדרש שמואל" (פרשה יח, אות ה).
בחרות
לדעת ה"מגיד מישרים" (פרשת ויקהל), ימי הבחרות נמשכים עד גיל ארבעים – "חובין דאדם חטי עד ארבעין שנין, דאינון שני בחרות, לא איתפס עלייהו כולי האי כמו האי דחטי בתר ארבעין שנין".
בטחון
אדם שנמצא במצוקה והוא בוטח בה' באמת – הקב"ה משרה עליו רוח הקודש ומכניס בלבו ידיעה המבשרת לו כי אמנם יעזרהו ה' לצאת מן המצוקה בה הוא שרוי, וכמו שאמר דוד המלך: "אם תחנה עלי מחנה – לא ירא לבי. אם תקום עלי מלחמה – בזאת אני בוטח". כן כתב בעל "נחלי מים" (עמוד תתל).
\
בעל בטחון שדרכו תמיד לבטוח בה' ואינו מרבה בהשתדלות יתירה, והיה אם קרה שנכשל פעם ושם בטחונו בבן אדם שאין לו תשועה והרבה בהשתדלות יותר מהשיעור הראוי – יסובבו מן השמים שלא תצליח דרכו בזה, כדי שיתעורר לבטוח רק בבורא יתברך.
אולם, אם הוא רגיל לשים את בטחונו בבשר ודם – יתנו לו משמים שתצליח דרכו, כדי שימשיך בטעותו שכוחו ועוצם ידו גרמו לו את הצלחתו "והלעיטהו לרשע וימות". כן היה אומר פעמים רבות בעל "שפת אמת".
\
אדם שבוטח בטחון מלא בה' יתברך, אפילו אם הוא רשע, מובטח לו שיעזרהו ה' באותו ענין שבטח בו. כן מרגלא בפומיה דרבי יעקב ישראל קניבסקי זצ"ל, בשם המדרש. ראה ספר "כנסת יצחק" (עמוד פד) וספר "תולדות יעקב" (פרק י).
כמו כן, "מי שיש לו מידת הבטחון בה' יתברך באמת, אפילו אם נגזר עליו חס ושלום כמה גזירות רעות, אי אפשר למידת הדין לשלוט עליו – והוא בדוק". כן מבואר בספר "כתר שם טוב".
\
אדם שנמצא במצוקה וזקוק לישועה – יחדיר ללבו כי "תשועת ה' באה ברגע שבו האדם כבר אינו רואה בדרך הטבע מקום להיושע". כן אמר הגאון רבי אברהם הורביץ זצ"ל בשם ה"חזון איש" (הו"ד בהקדמה לספר "דבר הלכה").
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות