מנהיגות - חלק לג - מוסכמה חברתית | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 04.07.2021, שעה: 08:59
מנהיגות לג - מוסכמה חברתית | כד' תמוז תשפא'
המוסדות כיום יצרו חיי חברה תוססים ומחייבים כפי שביארנו בשיעורים הקודמים, והדבר נעשה בכוונה תחילה ויש בכך מעלה אדירה בפרט בדורנו שהמסגרת החברתית יכולה להגן על הבחורים במידה רבה מפיתויי הרחוב זה צד אחד של המטבע, הצד השני שרוב בני אדם מניחים לחברה להשפיע עליהם עד כדי כך שאינם חיי את חייהם כפי שהם רוצים ויכולים משום חשש מביקורת, כלומר הם מפחדים לנסות משום שהם חוששים שתימתח עליהם ביקורת אם יכשלו והפחד מביקורת במקרים רבים הוא חזק יותר מהשאיפה להצליח!
אנשים רבים מסרבים להציב לעצמם מטרות גבוהות משום שהם חוששים מביקורת של קרובים וידידים שיאמרו להם: 'אל תקפוץ מעל לחגורה! עוד יחשבו עליך שאתה לא נורמלי!!' מספר עצום של בני אדם שוגים בחייהם מתמידים בשגיאה וחיים חיי צער וסבל רק משום חשש מביקורת שתופנה כלפיהם אם יתקנו את המשגה, כל מי שנכנע לפחד הזה - יודע היטב: כי הנזק שהוא גורם לעצמו הוא ללא תקנה! הוא הורס את השאיפות העזות להשיג הישגים. אלה שלא מתחשבים בביקורת ובלחץ חברתי 'להיות כמו כולם, להיות כמו כולם...' אלא בודקים לעומק את החלטותיהם והנהגתם - אכן מצליחים לאין ערוך יותר מחבריהם שאינם עושים זאת!
דוגמת מופת לכך ניתן למצוא בדמותו של רבי חיים קנייבסקי שליט"א, הגאון רבי חיים סרנא סיפר: "כשלמד רבי חיים קנייבסקי בישיבת לוֹמְזַ'ה וגרס כל היום גמרא רש"י ותוספות – גרס! גרס!! מבלי להשקיע כל כך בפלפולים כמו חבריו הבחורים בישיבה צחקו עליו! היו אומרים: 'הוא מתפלל גמרות! מתפלל גמרות...!' תוך שמצמידים לו כינויים נוספים בלתי מחמיאים בעליל אבל רבי חיים לא נרתע ולא נסוג! המשיך בדרכו 73 שנים - עד שזכה להיות 'גדול הדור! גאון ובקי בכל התורה כולה!! ואיפה הבחורים שלעגו לו? 'מתפלל גמרות...'
כעין זה פוסק הדור הגאון רבי שמואל וואזנר מספר על מרן החזון אי"ש: "שאלתי אותו פעם 'מי הם רבותיו?' והשיב בשחוק: 'כי לא למד אפילו בישיבה קטנה!' ועוד כי אהבה בימי עלומיו 'טור בית יוסף ושולחן ערוך' אמרו עליו חבריו: 'שהוא יהיה מלמד!' – נו, נעשיתי מלמד! הוסיף בשחוק החזון איש ואמר: 'גם החפץ חיים זכותו תגן עלינו לא למד בישיבה קטנה!'.
אני זוכר שנתתי הרצאה ב'חפץ חיים' ב'סמינר' וזה היה פעם שנייה שהייתי וניגש אליי בתום ההרצאה של שלוש שעות! הרב (אריה) שכטר המנוח והוא עמד הקשיב לדרשה, נכנסנו לחדר, ושאל אותי: 'מי אתה? מאיפה אתה וכו' וכו' ואיפה למדת?' אמרתי: 'בבית ספר הולץ' – 'מה פירוש? אומר לי: 'אתה לא למדת בישיבה?' אמרתי לו: 'לא' – 'ומי הרב שלך?' אמרתי: 'אין לי רב, הרב שלי זה הרב גנצפריד וזה...' אמרתי לו: 'קיצור שולחן ערוך!' סיפרתי לו, הוא לא האמין חשב שאני צוחק עליו, אומר לי: 'אני סיימתי ארבע פעמים את השס! ולא ראיתי סברה ישרה כמו שאתה מדבר בדרשות עם חומר כזה רב - לא ראיתי דבר כזה בחיים שלי!!" בלי ישיבה? בלי רבנים? בלי שום דבר! עם רצון: 'לעשות את רצון הבורא!' זה הכל. בלי הנחיות איך לומדים, בלי כלום, בלי רקע בלי הבנת המושגים בכלל בלי כלום.
טוב, יטען הטוען: 'הא נייחא רבי חיים, יש לו גב חזק בדמות אביו מרן הסטייפלר, או הדוד שלו החזון איש, גם למרן חזון איש היה את אביו רבה של קוֹסוֹבַה, אבל איך יוכל אדם שלא עומד מאחוריו גב חזק כל כך לעמוד לבד מול חיצי הביקורת של החברה?!' אז הנה, יש לנו דוגמה טובה! קוראים לו 'מרן החפץ חיים' היה יתום! בודד בעולם בכל זאת עלה בידו לפלס את דרכו מבלי להתחשב באיש, במו ידיו מבלי מורא מבלי חת ודווקא משום כך צמח והגיע להיכן שהגיע! וכן מרן הרב שך את עיקר השטייגען שלו הטיפוס שלו עשה בהיותו בודד בעולם! בעת מלחמת העולם הראשונה ישב שנים בעזרת נשים של אחד מבתי הכנסת!! והיה עמל בתורה יומם ולילה לבד!!! עם חולצה אחת, ונעליים ש'מדברות...'
דוגמה נוספת לכך; ניתן למצוא בדמותו של בן דורנו הגאון רבי ישראל יעקב פישר זכר צדיק לברכה גם הוא יתום מאביו! ולא עמדה מאחוריו כל דמות רוחנית מכובדת ופילס דרכו בעצמו כבר ב'עץ חיים' של אותה התקופה היו שטעו באותה טעות בה טועים רבים מבני הישיבות בדורנו! וסברו: 'שהצלחה בלימוד - תלויה בלמדנות בעמקות!' ואפילו ידעו להצביע 'על פלוני ופלוני הלמדנים והעמקנים - אלה יהיו גדולי הדור הבא!' אבל על רבי ישראל יעקב פישר שהיה יושב בפינה ולומד בלא הרף! דף אחר דף סימן אחר סימן בעיון ובעמקות בלי סחף אחר פלפולים וסברות למדניות!!
הביטו עליו בזלזול ואמרו: 'הוא רק מתנדנד! אבל לא ייצא ממנו כלום...!' באה המציאות וטפחה על פניהם!! ולימים התברר שרבי ישראל יעקב פישר - צמח להיות מגדולי הדור! וזכה לשמש כהראב"ד ירושלים של ה'עדה החרדית' והיה בקי בכל התורה כולה בעיון ובעמקות! כפי שיעידו ספריו הנפלאים 'אבן ישראל' ותשובותיו בהלכה לכל דורש בכל מכמני התורה כולה! ואילו על חבריו אלו שניבאו עליהם 'גדולות ונצורות' מי שומע להם היום?! מי מכיר אותם?!
כל גדולי ישראל הצליחו רק משום שהשתחררו מהמוסכמות החברתיות שמנעו מהם לממש את הפוטנציאל הייחודי! הם לא עזבו את הישיבה, הם הבינו היטב שהישיבה היא 'ארון הקודש' הישיבה היא לא הבעיה, הבעיה זה האדם עצמו! הם הבינו מתחילה: שהבעיה בכך שאדם אינו בודק את עצמו; מה באמת טוב לו? ומתאים לו? ואת הבעיה הזו היו נחושים לפתור בלי פשרות ותמיד חשבו: 'מה מתאים לי? מה טוב לי מה יקדם אותי איך אוכל להתעלות מבלי דעת החברה!' כתוב: 'שאין אדם לומד - אלא במקום שליבו חפץ!'
איך צמח הגאון רבי שלמה זלמן אויערבך? פוסק הדור הגאון! בזכות המחשבה העצמאית והחלטה אישית שלו. לא תאמינו! איזה סיפור מיוחד יש לו, וכך מסופר: אחד המלמדים הבולטים בת"ת וישיבה 'עץ חיים' שהיה מקום התורה המרכזי בירושלים לפני כמאה שנים, היה המלמד הגאון רבי אברהם חיים הקלמן זכר צדיק לברכה, רבי שלמה זלמן היה מספר: 'כשלמד אצלו את מסכת שבת - הרגיש עד כמה הוא נבנה מהשיעורים! ולפיכך בסיום השנה החליט בצעד לא שגרתי ביקש מאביו: 'להישאר שנה נוספת בכיתה!' מה שנקרא 'לרדת כיתה' שמעתם פעם שילד רוצה 'להישאר כיתה'?
אבא שלו התפלא מאוד! הוא ידע שהבן שלו עילוי! כולם משתעשעים בחריפותו ושנינותו, איך הוא רוצה 'להישאר בכיתה' עוד שנה נוספת? אולם שלמה זלמן ידע היטב אשר לפניו! לקח בחשבון אי הנעימות שתיגרם לו בפני החברים, שיעלו לשיעור הגבוה יותר והוא יישאר שנה נוספת בשיעור נמוך, גם לקח בחשבון שיתחבר עם חברים צעירים יותר, מטבע הדברים הם ילדותיים יותר, ולקח בחשבון את העובדה שהוא דוחה במו ידיו את מועד כניסתו לישיבה בשנה נוספת! בכל זאת, שלמה זלמן הילד הרגיש תועלת והתעלות אצל המלמד המסוים הזה, והבין שהוא יוכל לגדול בהבנה אם יגדל אצלו שנה נוספת!
הוא לא התחשב בכל הקשיים, והיה נחוש בדעתו להישאר שנה נוספת באותה כיתה, ואביו שראה את רצונו העז - הסכים לבקשתו, פנה להנהלת התלמוד תורה: 'שיואילו לאפשר לו להישאר בכיתה של רבי אברהם חיים שנה נוספת!' ההנהלה סירבה בהתחלה, בסוף נמצא עוד תלמיד שהסכים להישאר שנה נוספת, הוחלט ששניהם יישארו ללמוד בכיתה הזו עוד שנה את מסכת שבת. באותה שנה עלה רבי שלמה זלמן והתעלה עד מאוד! עד שלימים היה רגיל לומר: 'כי את הלך המחשבה ההלכות והבהירות בהלכות שבת - קיבל בזכות אותו לימוד שלמד אצל רבי אברהם חיים! שכן הוא העניק לו את הגירסא דינקותא בהבנת היסודות וההגדרות של מסכת שבת!'
היא שעמדה לו גם כשהתבגר, ובזכותה עלה בידו להעמיק וללבן מסכת זו מתוך אהבה עזה שספג מרבו למסכת הזאת!! כמו שאמרו חכמים זכרונם לברכה: 'חמין שסכתני אמי בילדותי - היא שעמדה לי בזקנותי!' ואכן אותה החלטה גורלית שינתה את הנער והביאה אותו להיות 'פוסק הדור בהלכות שבת!' וכך גלגלו את הדברים משמים, כמו שסיפר הבן הגאון רבי עזריאל אויערבך בעל ה'לבושי עוז': "בצעירותו היתה לאבא שאיפה 'להיות דיין' הוא השקיע את כל כולו ב'נשים נזיקין', את מסכת בבא קמא - למד מאות פעמים! אולם בפועל כיום עיקר פרסומו של אבא בזכות חידושיו ופסקיו הבהירים בהלכות שבת!! עליהם סומכים כל קהל עדת ישראל בעיניים עצומות, בפרט בשאלות הנוגעות לחידושים הטכנולוגיים שהתפתחו בשנים האחרונות.
איך ארע הדבר? מדוע התחולל השינוי? היה זה בעקבות מעשה; סבתא נפגע לה חוש השמיעה, הרבנית צביה אויערבך. וזה קרה לאחר לידת ביתה הצעירה, הרופאים הציעו לה: 'לרכוש מכשיר שמיעה' זה היה מוצר חדש בשוק! וכאן התעוררה הבעיה ההלכתית, שלא היתה מוכרת עד אז: איך משתמשים במכשיר כזה בשבת? אבא שכאב את כאבה של סבתא, שלא יכולה לשמוע בלי המכשיר, החליט ללמוד בעיון את סוגיית 'השימוש במכשירי חשמל' לשם כך עמל ימים ולילות! שעות על גבי שעות הוא ישב עם הרב מטעפליק רבי שמשון אהרון פולנסקי, עד שהגיע לכדי הכרעה הלכתית, הכל היה הכל היה בשביל למצוא פתרון למכשיר השמיעה של אמא, אמא שלו.
וכך זכו רבבות אלפי ישראל לספר 'מאורי אש' שחיבר אבא בגיל צעיר! מכח הצער שהיה לו על ליקוי השמיעה של אמו. הוא לא נכנע, לא ויתר, ישב ועמל על פתרונות הלכתיים. בעקבות כך המשיך רבי שלמה זלמן להעמיק בהלכות שבת, בכל גדריה ודיניה עד שזכה להיות הפוסק הגדול של הדור בהלכות שבת! כמעט שאין בית יהודי בו לא ניתן למצוא את הספר הנפלא 'שמירת שבת כהלכתה' שחיבר הגאון רבי יהושע ישעיה נויבירט זכרונו לחיי עולם הבא, שהספר מבוסס על רבים מפסקיו והוראותיו של הגאון רבי שלמה זלמן אויערבך!
על אף שרבי שלמה זלמן כיהן כראש ישיבה במשך 50 שנה בישיבת 'קול תורה'! ויש לו פסקים וחידושים בכל מקצועות התורה!! התייחד לדורות עולם בסופו של דבר דווקא בחידושיו בהלכות שבת, והכל בזכות החלטה אישית אחת: 'להישאר שנה נוספת בכיתה!'. לא להיות מושפע מביקורת חברתית, לשאוף לאן שאתה מסוגל להגיע! ואף אחד לא יקבע לך לאן אתה יכול להגיע!!
אם אני הייתי לומד בישיבה - לעולם לא הייתי מגיע למה שהגעתי!! כי היו מכניסים אותי לדפוס חשיבתי כזה כמו כולם 'שטאנץ', איך אמר מאן דהוא? 'נעליים זהות...'
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
וכן ניתן לקבלם במייל main@shofar.tv
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות