מנהיגות - חלק כד - רק בעמל תקבל מתנות | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 27.06.2021, שעה: 07:22
בס"ד מנהיגות – חלק כד – רק בעמל תקבל מתנות! | יח' תמוז תשפא'
פעם סיפר בעל הישועות משה למספר בחורים מעשיות אודות גאונים חסידיים מדור קודם איך שעמלו התייגעו והתפללו לצמוח גדולי תורה ויראה כשסיים אמר: 'אני מספר לכם דברים אלו כדי שתדעו להיכן אתם צריכים ויכולים להגיע' אלא שאחד מהנוכחים העיר וטען: 'רבי! בכדי להגיע למדרגות כאלו הלא צריכים להיות גאונים ובעלי כשרון' על כך השיב לו בעל הישועות משה: 'לא ולא! גם הם לא היו כי אם קרוצי חומר ורק על ידי עמלם הגיעו להיכן שהגיעו וגם אתה אם תעמול תזכה להיות גאון הדור והדרו שהרי התורה הקדושה מורשה היא לכל ישראל!'
'יש לדעת: המשיך הרב'ה: 'כי כל גאוני ישראל אבירי הרועים מפולין ומגלציא היו בראש ובראשונה בקיאים בכל השס והפוסקים בעל פה! ידיעת השס בעל פה משמעה לזכור כל דיבור בפירוש רש"י ובתוספות בכל השס שיהיה הכל שמור ואצור במוח כמונח בקופסא ובכן, גדולים אלו היו קרוצי חומר בדיוק כמונו ורק בכוח יגיעתם העצומה והתמדתם המופלאה ובזכות חזרה ושינון תמידיים ותדיריים והתאמצות והתעצמות רבה זכו והעפילו לדרגות הנעלות אם כן מחובתו של כל אחד ואחד מאיתנו לומר לעצמו: 'הרי עלי מוטל להגיע לפסגות רמות! מדוע אינני עמל בכל הכוח?'
שאלה! למה אנשים לא מנצלים באמת את כל הכוחות שיש להם למטרה שהם באו לעולם? הם לא באו לשום מטרה אחרת! אלא למצות את המקסימום מכל האפשרויות שנתן להם הקב"ה. בהזדמנות אחרת הביא על כך הישועות משה את דברי האמרי נועם שביאר את הפסוק (שמות ה י-יא): "אֵינֶנִּי נֹתֵן לָכֶם תֶּבֶן" כך אמר פרעה לבני ישראל: "אֵינֶנִּי נֹתֵן לָכֶם תֶּבֶן אַתֶּם לְכוּ קְחוּ לָכֶם תֶּבֶן מֵאֲשֶׁר תִּמְצָאוּ כִּי אֵין נִגְרָע מֵעֲבֹדַתְכֶם דָּבָר!" ועל זה הוא אמר: 'הנה חז"ל אמרו במגילה ו': 'אם יאמר לך אדם 'יגעתי ולא מצאתי' - אל תאמין! 'לא יגעתי ומצאתי' – אל תאמין! 'יגעתי ומצאתי' – תאמין!' בלי יגיעה לא משיגים כלום עם יגיעה אי אפשר שלא למצוא.
כבר נודע מספרים קדושים כי הגם שאדם מייגע את עצמו בתורה עם כל זה התבונה והשכל להבין את התורה לא באים מכוח היגיעה כי אם בתורת מציאה גם אחרי יגיעה מרובה שאדם יגע זה לא מביא לו את התבונה להבין בתורה אלא הוא משיג את זה בסוף בזכות היגיעה כמציאה! והקב"ה מעניק מציאה זו לכל אחד ואחד רק אם יתייגע מאוד בלימוד התורה וזה בשכר עמלו הוא זוכה בדרך מציאה לתבונה כמו שאמר שלמה המלך עליו השלום (משלי ב ד-ו): "אִם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה. אָז תָּבִין יִרְאַת ה' וְדַעַת אֱלֹקִים תִּמְצָא. כִּי ה' יִתֵּן חָכְמָה מִפִּיו דַּעַת וּתְבוּנָה" פתח בביקוש וסיים במציאה? ללמדנו שרק לאחר הביקוש יכול אדם לזכות למציאה.
איפה פתח בביקוש? אִם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה אָז תָּבִין אז יהיה לך בינה תָּבִין יִרְאַת ה' וְדַעַת אֱלֹקִים תִּמְצָא! בגדר מציאה!! למה? כִּי ה' יִתֵּן חָכְמָה מי נותן לך חכמה? ה' נותן! מִפִּיו דַּעַת וּתְבוּנָה זה רק אחר אִם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף ואם תחפש אותה כמטמונים מה זה אומר? זה אומר: מה זה אם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף אם אתה מבקש את התורה כמו שאתה מבקש כסף איך מבקשים כסף? הולכים לעבוד! והלך לעבוד ולא מצא פרנסה הוא לא הולך מחר? הולך מחר! הולך מחר לא מצא כסף הלך חודש אין כסף חודשיים אין כסף הוא יפסיק יגיד אני אין לי אין כסף אני מפסיק! אין דבר כזה הוא צריך כסף.
אותו דבר אם תבקש תורה ככה לומדה יום לא מבין מפסיק? לא! ממשיך, כמו כסף. אם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף מחר גם לומד עוד חודש עוד לא מבין לא מבין! אין שכר, לא משתכר לא מרויח לא מצליח כלום אין דבר כזה! תמשיך לבקש אותה כמו כסף ! כמו כסף. וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה אם אומרים לך שיש מטמון בשטח מסויים אז אתה קונה את השטח ואתה מאמין באמונה שלימה שהאדם שאומר שיש שמה מטמון הוא נאמן ואתה מביא 'שופל' ומתחיל לחפור את כל השטח ואתה מגיע לעומק 100 מטר ואין כלום ו... אבל אתה אומר אבל הבן אדם אני מאמין לו הוא נאמן! ואחרי קילומטר אתה מוצא ארגז אחד!
וכמה הוא אמר שיהיו? 4 ארגזים! אתה ממשיך עד 10 ק"מ ומוצא את השני ואתה לא מפסיק כי אתה בטוח שאם הוא אמר שיש פה מטמון 4 ארגזים אפילו אם אני מגיע לצד השני של כדור הארץ אני חופר כי הוא אמר שיש. כתוב: 'ותן חלקנו בתורתך' לכל יהודי יש את החלק שלו בתורה לא בכדי מלאך לימד כל אחד מאיתנו את כל התורה מאלף' ועד תו' למה? 'וחיי עולם נטע בתוכנו' והנטיעה הזו צריך להוציא אותה החוצה בלי שילמד אותנו המלאך לא היינו מסוגלים להשיג את התורה! אז לכן אנחנו צריכים את ההכנה הזו. בשביל מה לימד אותנו את כל התורה? כי אנחנו צריכים לדעת את כל התורה! אז מה קורה? לכל אחד יש חלק בתורה הקדושה!
לא חלק רק ללמוד, חלק ללמוד – צריך ללמוד הכל! יש חלק שלו שהוא צריך להוציא אותו לפועל חידושים שלו דברים שלו לכתוב ספרים וכו' אז זה נקרא מטמון זה טמון בנו אז כמו שאתה יודע שודאי טמון בך איך אתה אומר 'אני לא מבין!' - ?! איך אתה מתייאש?! הרי יש בך את המטמון הזה! אז אתה צריך להמשיך לחפש וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה אין להתייאש צריך עמל יש אחד מוצא אחרי 100 ימים 100 מטר ויש אחרי ק"מ אחרי 1,000 יום אחרי 3 שנים רק הוא מצליח להבין אבל אתה לא יכול להפסיק אז אִם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה – אוו!!! אז תקבל בינה מה' אָז תָּבִין ביראת ה' וְדַעַת אֱלֹקִים תִּמְצָא כִּי ה' יִתֵּן חָכְמָה מִפִּיו דַּעַת וּתְבוּנָה בביקוש אם אתה מבקש יש מציאה בסוף רק אחרי הביקוש יש מציאה!
עכשיו האמרי נועם בא להסביר לנו את הפסוק שהזכרנו וכך הוא אומר: 'אמר להם הקב"ה לישראל : 'אני אֵינֶנִּי נֹתֵן לָכֶם תֶּבֶן – אני לא נותן לכם תבונה – תבן - תבונה אני לא נותן לכם אם אתם לא תשתדלו מצידכם אני לא משפיע עליכם תבונה! אלא אַתֶּם לְכוּ קְחוּ לָכֶם תֶּבֶן! אני רוצה לראות שאתם חפצים לזכות בתבונה בואו נראה שאתם לְכוּ קְחוּ לָכֶם תֶּבֶן לכו ותעמלו בתורה ותתייגעו בה ותקנו את המידות שלכם הצריכות תיקון ואז אתם תמצאו מֵאֲשֶׁר תִּמְצָאוּ מאשר תמצאו אני מאשר שאתם תמצא ו אתם תקבלו ממני תבונה בגדר מציאה.
אבל דעו כִּי אֵין נִגְרָע מֵעֲבֹדַתְכֶם דָּבָר! לא יעלה על דעתכם חלילה שניתן לקבל תבונה בלא יגיעה אתם לא יכולים לגרוע מעבודתכם ואתם צריכים לעבוד בלי יגיעה אין תבונה!' אז כשאדם מתלונן: 'אני לא מבין!' בטח אתה לא מבין כי אתה לא מתייגע 'מה, אני כבר יושב שבוע אני לא מבין!' – אה-אה! החזון איש היה יושב על תוס' אחד לפעמים שבועיים! ואתה רוצה כבר להבין את התורה בתוך שבוע?! אה...? כאילו זה סיפור של ילדים... זה תורת אלוקים! זה שכל אלוקים זה בשביל להבין את זה צריך תבונה צריך שה' יתן לך תבונה הוא יתן לך מתי? כשהוא יראה שאתה עמל ומתיגע! אז זה כל אחד תלוי כמה קליפות יש עליו כמה טמטום כמה טנופת כמה טומאה כמה עבירות תלוי צריך לקלף את זה לקלף לקלף! לקלף. על ידי היגיעה אָדָם לְעָמָל יוּלָּד (איוב ה ז) צריך לקלף את הכל ואז זה נפתח!
וכך המשיך הישועות משה ואמר: 'בדור הקודם היה מפורסם הברז'נר רב והוא ענה לשואלים אלפי תשובות! שמופיעות בשו"ת מהרש"ם, אם תתבוננו בתשובה אחת שלו תוכלו להבין שכל התורה היתה פרושה לפניו כשמלה! איך הוא הגיע לדרגה כזו? ונשאל על הרדמישל'ר רב, והוא היה ידוע שכל רז לא אניס ליה! מאיפה הוא הגיע לכל זה? התשובה: הם הגיעו רק מתוך התשוקה העצומה שבערה בליבם! לאהבת עסק ויגיעת התורה. ומכיון שהכל תלוי בעמל וביגיעה כל אחד ואחד שיעמול הוא יזכה להיות גאון הדור והדרו.
גם מי שלא זכה מתחילתו לכשרונות טובות וגם מי שמתקשה בלימוד לא יירא ולא יחת! יעמול ויתאמץ עד שיזכה להבין ולהשכיל לכל אחד מובטחת סיעתא דשמיא! כשהקב"ה רואה שמתאמצים - הוא עוזר! והעיקר: שלא יבהל אדם ולא ירתע מהקושי אלא יתקדם הלאה והלאה והלאה. ידוע על הרב הקדוש מקוז'ניץ זתע"א היה חלוש! חלוש מאוד בגופו ואעפ"כ הגיע למדרגות נשגבות מאוד בעבודת ה'! מסופר על אחד מגדולי האחרונים: כשהיה ילד, המלמד היה צריך לחזור על כלפעם שהוא מלמד אותו – 30 פעם! כיון שהמוח שלו היה חלוש, ולבסוף הפך לאחד מגדולי התורה שהאיר את העולם ובקי בכל חלקי השולחן ערוך! וזה מכח הרצון החזק שהיה בו שזכה לסיעתא דשמיא.
מי לנו גדול כמהר"ם שיק, שלא נתברך בילדותו בכשרונות מיוחדים אולם בכוח ההתמדה הבלתי רגילה ובזכות הדמעות שהוא שפך כמים לפני הבורא יתברך הגיע למעלות גבוהות בתורה עד שקצרה השגתנו מלהבינן! בבקיאות מדהימה בשס שלחן ערוך וכל הפוסקים כי כשהקב"ה רואה את עמל האדם – הוא עוזר לו! יש פה מישהו שמילא צלוחית קטנה דמעות שהוא רוצה באמת להגיע להיות גדול הדור? מישהו בכה בכלל?! מילא צלוחית, הגדולים האלה מילאו דליים! אמבטיות!! חוץ מהעמל לא בכו בכיינים כאילו בוכים 'תן לי תן לי תן לי תן לי' עמלו ! עמלו עמלו ובכו ובכו ובכו.
וכך סיפר לי תלמיד חכם חשוב: שכשלמד בחיידר היה המלמד צריך לחזור לפניו כמה פעמים ועדיין לא הבין! ובילה לילות שלימים בבכיות!! לילות שלימים בבכיות להשם יתברך: שהוא לא מבין! לא מבין את הלימוד וה' עזר לו והפך אותו להיות מגדולי התורה וזכר בעל פה אוצרות מלאים! את ה'פרי מגדים' ו'חוות דעת' ועוד ועוד ועוד. בחורים כאלה מסייעים להם מן השמים שיוכלו לעלות בתורה ויראה רק לא להתעצל בלימוד ואפילו אם יהיה קושי - להמשיך להתייגע! ואז ה' פותח את אוצרו הטוב. מכל זה עלינו ליקח לעצמנו מוסר השכל: שאין אדם יכול לפטור את עצמו מלימוד התורה בטענה: 'שאין לו כשרונות' אין לפטור.
לכן הכל תלוי בכם! אמנם צריך הרבה סיוע מן השמים אבל זה תלוי בתשוקה וברצון שלכם. לא מגיעים לזה ביום אחד, ולא בשבוע, אבל צעד אחרי צעד, עולים ומתעלים עד שתפעם בקרבכם תאוה לתורה ולעבודת השם!
ולמדנו בשבת דבר מדהים! שמשה רבינו למד בשמים 40 יום ו-40 לילה בלי לאכול ובלי לשתות וכל יום אחרי שהוא גמר ללמוד מפי הקב"ה! – שוכח!! בודק את עצמו – שום דבר לא נשאר. לומד יום שני – שום דבר לא נשאר! כל יום הוא בודק את עצמו מה למדתי? אין כלום! בחינם עבד. לא אוכל לא שותה לומד לומד לומד ככה 40 יום לומד ומשכח! לומד ומשכח!! לומד ומשכח!!! ובסוף נתן לו הקב"ה את כל התורה – במתנה! אם הקב"ה יודע שהוא מלמד אותו והוא משכח , הוא מלמד אותו והוא משכח, הוא מלמד אותו והוא משכח – למה לא נתן לו מהתחלה במתנה? למה נתן לו בסוף אחרי 40 יום כשהוא לומד ומשכח? למה?
מה אומר הירושלמי: כדי להחזיר את הטיפשים! מה זה להחזיר את הטיפשים? יש טיפשים הוא לומד שוכח לומד שוכח, הוא אומר: 'אני? אין לי שכל! אני לא... זה לא בשבילי התורה אני לומד בחינם! אני יוש בלומד לומד ...' אומרים לו: 'טמבל טיפש! משה רבינו יותר גדול ממך? כן! מי לימד אותו? הקב"ה! אם ה' מלמד אפשר לשכוח? זה המלמד הכי טוב שיש בעולם! לא? הוא יודע להסביר או לא יודע להסביר, ועם כל זה הוא 40 יום שכח! אתה יודע למה הוא שכח? בשביל שאתה יא' טמבל תשב ותמשיך ללמוד! שתבין: 'להחזיר את הטיפשים!'
הלו, לאן אתה הולך? בוא תחזור יא'טמבל – שב! משה רבינו היה יותר גדול ממך! 40 יום בלי אוכל בלי שתיה הוא למד ושוכח! ולמד ושוכח – אבל מה? ה' נתן לו בסוף במתנה! גם אתה טמבל שב אתה שוכח? לא נורא! אבל תמשיך תמשיך תמשיך תמשיך תמשיך בסוף הוא יתן לך במתנה! מדהים!! כל זה הצטער משה רבינו בשביל הטיפשים!! שהטיפשים לא ילכו מבית המדרש שימשיכו ללמוד ואני אפתח לכם! אל תדאגו: כמו שאני נתתי לו במתנה – אני אתן לכם! לא יאומן כי יסופר! אז אין יאוש – רק צריך להתייגע.
אבל אם אתה גם עצלן? אה... אז אתה כבר אין לך תקנה! אתה לא מחפש לעמול, אבל בעבודה? אם יש עבודת כפים – ואי ואי ואי! סולמות עולה יורד... לזה יש לו כוחות בזה הוא לא מתעייף... אבל לשבת להסתכל בספר ולקרוא להוציא מהפה כמה מילים – הוא ישר מנמנם ישר מתעייף! מי צריך הוכחה יותר מזה שיש יצר הרע ? איך יכול להיות, איך יכול להיות דבר הכי קל! לשבת לקרוא בספר מה, מה כ"כ מסובך? מה קשה? אתה יודע לקרוא! לא, מה הבעיה? תקרא! 'לא, אני עייף! אני עייף...'
פעם ראיתם אחד באמצע העבודה עובד 'אני עייף! אני עייף...' אין דבר כזה! עובדים על טרקטורים על אוטובוסים מוניות זה חשמלאים נגרים צורפים רצפים מה, כולם! על הברכיים על הידים על הראש עושים את כל העבודות 8 שעות! שעות נוספות!! ואף פעם לא עייפים – מגיעים לתורה? רק מתחיל?... צולל...מי צריך קורס צלילה בכלל?...
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
וכן ניתן לקבל שיעור זה ושיעורים אחרים במייל main@shofar.tv
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות