מנהיגות - חלק טו - פסיכולוגיה חיובית | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 20.06.2021, שעה: 07:10
פסיכולוגיה חיובית
בשואה, פרנקל גילה אצל שוהי המחנות את הכח העצום של 'משמעות החיים!' התברר לו כי מדובר במנוע חזק ועוצמתי ביותר של נפש האדם עלי אדמות! זה הכח הכי חזק בעולם; אדם שיש משמעות לחייו. אדם כזה יכול להתמודד עם כל קושי בדרכו ולהשיג את היעד שהינו בעל משמעות בעיניו. פרנקל ראה במחנות אנשים שאיבדו הכל; את הנכסים את המשפחה!! את התאוות! הכח היחידי שאיפשר להם לשרוד היה בדמות ערך גדול מהחיים כלשהו שלמענו היה כדאי לסבול את הקשיים הנוראיים ולהמשיך לחיות. המשמעות הזו נתנה להם את הכח הנפשי לעמוד בכל התלאות כדי להגשים את המטרה והמשמעות.
המוטו של פרנקל היה במשפט המפורסם: 'מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה - יוכל לשאת כל איך!' אז כל מי שיש לו איזה למה, משהו, משמעות, למה הוא שואף? למה הוא רוצה להגיע - שלמענו הוא חי - הוא יוכל לשאת כל 'איך?' - איך אפשר להתמודד? איך אפשר לעמוד בכל הנסיונות! הכל תלוי אם יש 'למה' זה הכח של העם היהודי וזה הסוד לאורך כל שנות הגלות בתנאי עוני ומחסור! גזירות ושמדות!! היתה להם משמעות אמיתית והנצחית של היהדות שהביאה להם אושר נשגב - שהקשיים נהפכו מסבל להשקעה למען הנצח! והיו מאושרים בעניותם ובסבלותיהם!!
במשך השנים גדולי החוקרים חקרו את התזה של פרנקל, מי שזוכר, 'לוגותרפיה' וגילו שצדק במאת האחוזים!! המסע בעקבות התיאוריה של פרנקל החל בחיפוש שניהלו גדולי הפסיכולוגים והחוקרים אחרי 'החיים הטובים' או החיים מלאי הסיפוק ושביעות הרצון, החקירות הללו תרמו ליצירתה של התנועה החדשה בפסיכולוגיה של השנים האחרונות, הנקראת 'הפסיכולוגיה החיובית' – 'תהיה חיובי!' תנועה זו שמה לה למטרה לחקור את החיים הטובים, שהממצאים העיקריים שנחשפו עד אז בפסיכולוגיה היו על בעיות נפשיות, ועל כן לא היה ניתן למצוא ולחשוף בפני הציבור הצמא לחיים טובים כל תגליות מיוחדות.
המחקרים עד אז התמקדו במה שעושה את האדם חולה, ולא 'מה גורם לו להיות בריא?' אולם התנועה שינתה כיוון, 'מחקר הבעיות האנושיות לחקר הכוחות שבאדם' המיקוד והדיון הוסטו מהשאלות 'מה גורם לאדם להרגיש רע?' או 'מה מוביל לסיבוכים נפשיים וכיצד ניתן לרפא אותם?' המיקוד והדיון הוסטו לשאלות כגון; 'מה גורם לאדם לחוש טוב?' 'כיצד אדם יכול לחוש סיפוק ושביעות רצון וחייו?' 'מה כוחה וחשיבותה של המשפחה ושל מערכות יחסים בונות - בחייו של האדם?' 'איך בוחרים מקצוע שמתאים לאופי האדם ולכוחותיו?' 'מה גורם לאדם להיות מאושר?' או 'מהם כישורי החיים הטובים?'.
בתחילת המחקר החוקרים היו משוכנעים כי כסף מהווה את אחד המנועים החזקים המביאים אושר ושמחה כביכול! ככלות הכל הרי כל העולם עובד על כסף... אולם להפתעת החוקרים התברר: כי לא זו בלבד שכסף אינו מהווה את המנוע החזק ביותר! אלא לפעמים להפך!! המנוע הזה עוצר את האדם מלפעול יותר ממה שהיה פועל אילו לא היה לו כסף. זאת אומרת אפשר להוציא מהבן אדם הרבה יותר אם אין לו כסף! ברגע שיש לו כסף - הוא נתקע.
המסקנה הזאת נשמעת מפתיעה, אבל נעקוב אחרי שני מחקרים; מחקר אחד עסק בתרומת דם; האם חשבתם פעם מדוע לא משלמים על תרומת דם? לאדם שתורם דם למה לא משלמים, אולי בגלל שקוראים לזה 'תרומת דם', אולם מאידך אם תמיד יש מחסור בדם וזה הטענות של תחנות הדם, אז למה לא משלמים על התרומה הזאת?! אם אנשים היו מקבלים כסף היו עומדים בתור והיו תורמים הרבה יותר! לא כך? את התאוריה הזו ניסו לבדוק בשוודיה והיא התבררה ככישלון! כששילמו לאנשים כסף לתרומת דם - תרמו פחות! איך זה יכול להיות? מדוע?
שאלו את האנשים, והם השיבו: 'אם משלמים לנו על תרומת דם - אנחנו מרגישים שהכסף הוא התשלום! וכסף לא מהווה תמורה הולמת לדם!!' אני נותן את הדם שלי בשביל כסף?! אבל כשלא משלמים לנו בעבור הדם ואנחנו עושים זאת בהתנדבות - השכר שלנו הוא התחושה שעזרנו לכלל שנתנו מהדם שלנו להציל חיים! לא בשביל כסף!! וזה שווה יותר מכל שכר!!! מחקר שני נערך בשווייץ: אנשים נשאלו; 'אם יהיו מוכנים שהממשלה תטמין פסולת גרעינית ליד הבית שלהם?' דרך אגב; זה לא מזיק! תשמעו וירוס טיוי, ורבים השיבו בחיוב! מדוע?
התשובה של אותם נשאלים היתה: 'שהאשפה הזו צריכה להיטמן במקום כלשהו - והנכונות לקבל את ההטמנה בסמוך לבתיהם - זה מהווה סוג של אזרחות טובה!' בשווייץ שם קפדנים לקיים את החוקים - זה משהו לא יאומן! אין 'עובדי ניקיון' שמה, שווייץ נקייה בלי עובדי ניקיון - כולם שומרים על הניקיון! 'אזרחות טובה' זה נקרא אצלהם. מצוין! אזרחות טובה, זה היווה את הסיבה שרבים מתושבי שווייץ היו מוכנים שהממשלה תטמין אשפה גרעינית ליד הבית שלהם. אבל אם מוסיפים למשוואה הזאת כסף? אז עכשיו יש שתי סיבות; גם אזרחות טובה וגם כסף? צריך להיות שהמסכימים יעלו!
המחקר הוכיח: ההפך הנכון! כשכסף נכנס לתמונה - האזרחות הטובה יצאה ממנה! כשהציעו להם להטמין את האשפה הגרעינית ליד הבית, אז הם ראו בזה אזרחות טובה, אבל בתמורה לכסף? הם לא מסכימים! באלף רבתי!! בשביל כסף? אף אחד לא מוכן לסכן את עצמו! 'שאני אסכן את עצמי בשביל כסף?!' היה 'משאל עם' בשווייץ רצו להעלות את השכר מינימום לסכומים עתק! שאתה יכול לחיות בשקט כל החיים בלי לעבוד - הם לא הסכימו! למעלה מ-70 אחוז לא הסכימו שיעלו את זה, הם דואגים לאינטרס של המדינה - לא יאומן! זה המדינה הכי עשירה בעולם!!
אין להם מה לעשות עם המיליארדים מיליארדים שהם אספו, יש 'שווייץ תחתית!' הם בנו שווייץ תחתית מתחת לשווייץ יש עוד שווייץ, נגד אטום; דאגו לכל האזרחים אם יהיה פצצת אטום - כולם נכנסים מלמטה! לא מקלט קטן גרעיני שווייץ תחתית - אין להם מה לעשות עם כסף, יש להם אזרחים טובים הם שומרים על החוק - לא יאומן כי יסופר! אז העובדות האלה מהוות המחשה חריפה לחיסרון של עבודת ה' שלא לשמה שאין הכוונה שיש לו לשמה עם תוספת של לא לשמה, אלא השלא לשמה מסלק את הלשמה! ומשתלט על כל המעשה עד שמקבל שם ודין של 'לא לשמה!'
הדוגמאות האלה מוכיחות וממחישות כי במישור העשייה היצירתיות המוסריות והעניין האמיתי שיש לאנשים בתחומים כלשהם, כסף לא מהווה את הערך הגבוה! הוא לא תמיד מהווה מנוע נכון לפעולה ועשייה, לפעמים אפילו עוצר התקדמותו של האדם! יש מנועים הרבה יותר טובים ועוצמתיים והם הערכים והמשמעות. התברר להם לחוקרים האלה, מה שכתוב ביהדות לפני אלפי שנים; כסף יכול לשמח רק את הגוף! אבל ערכים או משמעות משמחים את הנשמה!! וזה הרבה יותר עוצמתי ושווה יותר מכסף! ולא רק לאחר 120 שנה אלא כאן בעולם הזה!!
לאחר עבודה מאומצת הצליחו החוקרים לגבש עמדה שסיפקה תשובות רציניות לשאלות אודות הגורמים לאושר בחיי האדם, חיים מלאים ומאושרים - הם הוכיחו והסיקו: הם חיים בעלי שלוש רמות; הרמה הראשונה והבסיסית היא - חיים בעלי תחושות טובות! צמצום רגשות שליליים, והעצמת רגשות חיוביים והם מובילים לרמה הראשונה והנמוכה שנקראת 'חיים נעימים'. - חיים עם תחושות טובות, צמצום הרגשות השליליים, העצמת רגשות חיוביים - זה מוביל לרמה ראשונה נמוכה והיא 'חיים נעימים'.
רמה נוספת זה 'חיים בעלי סיפוק'; גילוי הכוחות המיוחדים את האדם ושימוש קבוע בהם! בחברה, במשפחה, בחיי מעשה - תורמים להרגשת חיים בעלי סיפוק! זאת אומרת אדם מגלה את הכוחות המיוחדים שיש לו ומשתמש בהם קבוע בתוך החברה, במשפחה, ובחיי המעשה וזה תורם להרגשתו 'חיים של סיפוק'. הרמה השלישית הגבוהה ביותר; זה 'חיים בעלי משמעות!' ברגע שהאדם רותם את כל הכוחות המיוחדים למען מטרה נעלה, שהיא לא עצמו! הרי שהוא מתחיל לחיות חיים בעלי משמעות - שמעניקים לו סיפוק עצום ואושר נשגב!!
מדובר בחיים למעט מטרה נעלה - שהיא לא האדם עצמו! משום שכאשר המטרה קשורה בסיפוק הצרכים של האדם עצמו - אז הוא חוזר בדלת האחורית לרמות האושר הנמוכות של 'חיים נעימים' ו'חיים עם סיפוק'. חיים בעלי משמעות? זה הטופ של הטופ שאדם יכול להשיג. 'חיים בעלי משמעות' מעניקים את רמת האושר הגבוהה ביותר! ככל שהמשמעות גדולה וחשובה יותר - כך הסיפוק והאושר עוצמתיים יותר! עד שברמות הגבוהות והעוצמתיות - אדם יהיה מוכן להקריב את חייו למען המשמעות והאושר הזה!! וזה עכשיו אמרנו בתמצית את 'הפסיכולוגיה החיובית' על רגל אחת!
כל זה כדי להבין את העיקר, שהוא האושר והתענוג האמיתי בעולם; וזה הערכים הנצחיים הגבוהים ביותר עלי אדמות - שהם לעשות את רצון ה' יתברך בלב שלם! ולמסור את הנפש על קדושת שמו יתברך!! זה הערכים הנעלים ביותר, וזה נותן משמעות לחיים. סיבה נוספת: כדי שגם האדם הפשוט שעדיין לא זכה לטעום מהאור והאושר של לימוד התורה ועבודת ה', ידע: שכולם מודים - שאין בעולם משהו אחר -מאשר ערכים ומשמעות רוחנית!
ובפרט בדור העצוב והמבולבל שלנו שיש סחף אדיר לכסף ושאר ענייני העולם הזה כמו שרואים בכל ה'חינמונים' והעיתונים שהם מלאים רק בפיתויים של ענייני עולם הזה ותאוותיו! כל מה שמוכרים במדיה - זה רק עולם הזה! חומר, חומר, חומר. העם היהודי חי תמיד בכל הדורות והמצבים עם משמעות הרבה יותר גבוהה ונשגבה "וְאָהַבְתָּ אֵת ה' אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ" (דברים ו ה) זה מעניק את הכח לחיות כיהודי על כל משברי החיים! ואם צריך גם להקריב את חייו!!
ואכן במהלך 2,000 שנות גלות היו ליהודים הזדמנויות רבות להפגין אומץ לב ולדבוק באמונה היהודית גם במצבים שהיו צריכים להקריב את חייהם בשביל כך! דפי ההיסטוריה היהודית גדושים בסיפורי מופת על יהודים רבים שמסרו את נפשם על קדושת שמו יתברך!! בימות אברהם אבינו, חורבן הבית, תקופת מסעי הצלב, אינקוויזיציה, פוגרומים או שאר גירושים ורדיפות אחרות - מהיכן שאבו אבותינו את הכח להקריב את חייהם בשמחה למען האמונה? התשובה לכך היא: כי הם חיו חיים מלאי משמעות גבוהים ונצחיים! של וְאָהַבְתָּ אֵת ה' אֱלֹהֶיךָ!!
וביודעם שהעולם הזה הוא רק פרוזדור לטרקלין לכן הקריבו את חייהם בשמחה על קידוש ה' וזהו סוד הגבורה היהודית אנחנו רק עוברים 'כמחדר אל חדר' זה כל החיים פה כמו שהתינוק יוצא מבטן אמו לאוויר העולם ואין תשעת החודשים מטרה בפני עצמה אלא הכנה להמשך, ככה העולם הזה הוא המשך למטרה עצמה שזה עולם הבא, ולהתקרב כמה שיותר אל הבורא יתברך זו! הסיבה שיהודים כה רבים במהלך ההיסטוריה שילמו בחייהם על אמונתם - כיוון שוויתור על החיים למען הקב"ה - זה האושר שהוא גדול יותר מאשר החיים בלעדיו!!
זאת אומרת אם אדם מכין את עצמו לגן עדן ומקדימים לו את הגן עדן אומרים לו: 'הלו, לא צריך לחכות עוד 40 שנה! בוא, בוא עכשיו לגן עדן!!' הוא צריך להצטער אם הוא הולך לגן עדן?! מה הוא מפסיד? חומוס... מה הוא מפסיד? סברינה... מה הוא מפסיד? הכנת את עצמך לגן עדן? אומרים לך בוא! מזמינים אותך לגן עדן - לא סתם, אחרי מסירות נפש - אתה תהיה במחיצתם של רבי עקיבא! ועשרת הרוגי מלכות!! לא שווה יותר ממה שאנחנו עושים פה מחרבטים את עצמו ממקום למקום... זה כל המטרה! זה התכלית.
אז אם אדם מבין זאת, לכן בקלות הוא לא 'מוותר על החיים' הפוך! הוא מרוויח את החיים הנצחיים! הרבה יותר!! מוקדם יש מבחן, 'מבחן ארצי' 400 שאלות! פתאום הבוחן אומר לאחד: 'כמה תשובות כבר ענית?' אומר: '40' אומר לו: 'בסדר! גמרת את המבחן!' – 'מה? אבל עוד לא עניתי...' 'גמרת את המבחן! קיבלת 100!! לך הביתה, יאללה' מה, הוא יצטער?! הוא לא יצטער! ככה צריך לראות את הדברים. מחר נשמע סיפור מי שמסר את נפשו - ואיזה מכתב השאיר לבנו.
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות