ביאורים ומעשים על הגדה של הרב שטיינמן בחלק נרצה - יא | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 31.05.2021, שעה: 07:31
נציב יום: חננאל בן אלונה שהקב"ה יתן אהבת התורה בלבנו יקרב אותו לדרך הנכונה בקדושה ובטהרה
המשך ביאורים ומעשים מתוך ההגדה של הרב שטיינמן בחלק הנרצַה
נשאר לנו עוד קצת מכַּבֵּד אֶת אָבִיךָ וְאֶת אִמֶּךָ (שמות כ יא) מעֲשָׂרָה דִבְּרַיָא – על הרבנית ע"ה העידו כי מסרה את נפשה פשוטו כמשמעו לכבד את אביה להצילו בימי מלחמת העולם כשהגיעו הצוררים לאנטוורפן נמלטה משפחת הרבנית לצרפת ושלוש פעמים הצליחו בני המשפחה להציל את אביה מידי הגרמנים הארורים בעזרת כסף בפעם הרביעית לא הצליחו את אביה הקדוש ר' שמאי שרגא ה' ינקום דמו! באותה שעה נעמדה מול הרשעים וביקשה: 'תירו בי! תהרגו אותי במקום אבי!' אך הם מיאנו ליטול את נפשה תמורתו ונטלו את נפשו בוודאי שמסירות נפש זו עומדת לפני כסא הכבוד להמליץ זכות עלינו בתוך שאר נשמות החסידים והישרים שמסרו נפשים על קדושת שמו יתברך! אז רואים כמה מעלות היה לרבנית בענינים שונים וכו'
עֲשָׂרָה דִבְּרַיָא – בפרקי דר' אליעזר מובא בפרק מו': 'בשש שעות ביום קיבלו ישראל את הדיברות ובתשע שעות ביום חזרו לאהליהם' נמצא שזמן מתורה היה שלוש שעות!' לפי זה יש לפרש שזו הכוונה בהושענות: 'הושענא שלוש שעות' היינו בזכות מעמד הר סיני שהיה שלוש שעות והנה אם נחלק שלוש שעות לעשרה דיברות נמצא שכל דיבור היה שמונה עשרה דקות וזה משך זמן רב! אז אומר הרב שטיינמן: 'אולי המעמד בכללותו היה שלוש שעות ולא אמירת הדיברות בלבד כביכול כמה זמן לוקח להגיד (שמות כ ב) אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ וכו' כמה זה כמה לוקח להגיד לֹא תִּֿרְצָח (שמות כ יב) שמונה עשרה דקות?! כמו שאמרו בגמ': 'שבכל דיבור יצאה נשמתן וחזרו לאחוריהן שנים עשרה מיל!' אז הוא מסביר אז איך זה לקח בממוצע שמונה עשרה דקות? אז כתוב שכל פעם פרחה נשמתן וחזרו לאחוריהן שנים עשרה מיל אז זה לוקח זמן וכך הוא מנסה לתרץ. ויש עוד אפשרויות כתוב שהקול היה יוצא מאצל הקב"ה מימינו לשמאלן של ישראל ומקיף ובא לשמאלו אז זה כביכול עד שחוזר את כל השישים ריבוא וכו' ויש מדרש שמסביר שבעצם כל מלאך היה בא לכל אחד מישראל והיה מסביר לו את כל המצוה עם כל המתלווה אליה! כידוע שעשרת הדיברות הם כוללים את כל התריג' מצוות! עשרת הדיברות הם שורשים לתריג' ומכל אחת מסתנפת ומסתעפת לסך כזה של מצוות אז היה צריך המלאך לומר לו: 'תשמע! כשאומר הקב"ה את המצווה הזו זה כולל א-ב-ג-ד-ה-ו כן?' והוא אומר על כל דבר: 'כן-כן-כן!' שהוא מקבל על עצמו! זה לוקח קצת זמן מכל מקום שלוש שעות ושמונה עשרה דקות בממוצע לדיברה.
עֲשָׂרָה דִבְּרַיָא – אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ – 'בשעה שעמדנו למרגלותיו הר סיני...' הרב שליט"א פונה לבחור מהקהל: 'אתה יודע שעמדת שם? איך אתה יודע?' ובכן, כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵינוּ וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה עִמָּנוּ הַיּוֹם (דברים כט יד) כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם - נמצא כאן עֹמֵד הַיּוֹם, וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה עִמָּנוּ הַיּוֹם - גם מי שאיננו הוא פה עִמָּנוּ הַיּוֹם מי אלה? שפה עמנו אבל לא עומד? בהתחלה כתוב עֹמֵד אח"כ לא כתוב עומד כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם - פֹּה במעמד הר סיני, וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה עִמָּנוּ הַיּוֹם - מי שאיננו איך הוא פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם? הנשמות! כל דורות העתידין להיות עמדו במעמד הר סיני כולל כל הגרים שעתידים להתגייר כולם עמדו במעמד הר סיני!! אז אומר הרב שטיינמן: 'בשעה שעמדנו למרגלותיו של הר סיני שמענו את עשרת הדיברות ואמרנו (שמות כד ז) נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע ודבר זה הוטבע בנו לדורות אמונה חזקה בבורא עולם! אמונה זו היא הניצוץ היהודי שבוער בכל אחד ואחד גם כאשר הוא רחוק ומצהיר בכל תוקף שאינו אדם מאמין! אפי' אם יהיה אחד כזה שהוא רחוק ומצהיר 'אני לא מאמין עזוב אותך הכל שטויות!' - הוא מאמין! אמר הרב שטיינמן ההוכחה הפשוטה לאמונה הזו? שכל אדם בעולם גם הרחוק מן התורה והמצוות ואפי' גוי כשהוא רואה או שומע איזה מקרה רע שאירע בעולם הוא אומר בליבו 'הלוואי שאלי לא יגיע הדבר הזה!' למי הוא אומר את זה? ממי הוא מבקש? מה זה הלוואי מה עוזר שאתה אומר הלוואי ההלוואי עוזר אם זה לא עוזר בשביל מה אתה אומר? ואם זה עוזר מי יעזור? מי יוציא אותך מהברוךְ הזה? אין זאת אלא שבאותם רגעים הוא פונה אל מי שיכול לעזור לו! נמצא שהוא פונה אל הקב"ה ומבקש רק ממנו אולם מאחר שהוא עצמו לא מתבונן על מחשבותיו שלו אז הוא לא מכיר בכך כלל וכלל אבל אם היה מתבונן עם מי הוא מדבר למי הוא פונה! זה כמו אנשים שטוענים 'איפה היה הקב"ה בשואה?' - לא הבנתי! אם הוא היה - אז הוא היה במקומו! ואם הוא לא קיים - אז על מי אתה שואל? מה השאלה?! אז זאת אומרת זה כופרים חרטה. היה אחד הולנדי שכתב ספר 'כופר מקצועי!'. והוא מספר על עצמו שהוא חי עם אשתו ובנו מקום מרוחק מיישוב בין ההרים לבד והיתה סערת שלגים! ונחסמה הדרך במשך שבועות הוא לא יכול לצאת ולבוא להביא מצרכים והגיע מצב שהאוכל הולך ונגמר! ואשתו פתאום חלתה והוא לא יכול להזעיק עזרה אין מי שיכול להגיע אליו אז הוא רואה אותה גוססת!! כמובן שהוא לא מתפלל - כי הוא לא מאמין אז הוא יושב לידה ועובר הזמן והיא מתה לו בידיים! טוב הוא קובר אותה והבן חולה והוא תקוע חוזר הסיפור והוא כבר גוסס - ופתאום הוא צועק זעקה לשמים: 'ריבונו של עולם! תציל לי את הילד!!' - פששש והילד מת אחר כך היתה הפשרת שלגים והכל הסתדר וכולי ואז הוא כתב ספר 'כופר מקצועי' ואיך הוא מתרץ את זה שהוא קרא פתאום? הוא אומר 'זה חולשה!' היה לו חולשה שלא היה לו מה לעשות אז הוא זעק ככה... מאיפה זה יוצא? אם אתה לא מכיר ולא מאמין אתה היית זועק נגיד 'אוטובוס! תעזור לי!!' אוטובוס לפחות יש, הקב"ה אתה אמרת 'אין' אז למה קראת לו דווקא? היית קורא לאוטובוס... אז זה אומר שאין בליבם של כל האנשים ברגע שהקב"ה מכריע אותם אז הזעקה מבפנים יוצאת!
עֲשָׂרָה דִבְּרַיָא; אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ - הרב שטיינמן מספר שהרב שך זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה שאל את הרב מבריסק זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה: 'מדוע יש מצוות אמונה? למה צריך ללמד אותנו "אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם" למה צריך מצוות אמונה, מצווה להאמין? זה כל כך פשוט! מה צריך מצווה על זה? התשובה של הרב מבריסק היתה: 'מכך שרואים כל כך הרבה אפיקורסים - גם אם הם רופאים ופרופסורים מפגרים! אם כן מוכרח להדיא שטבעו של עולם שגם בנושא כל כך פשוט אפשר לעקם את השכל ולא לראות!' אז לכן יש מצווה להאמין.
אחד הביא את אַחִיו לרב שטיינמן 'דוקטור לפיזיקה באוניברסיטה מפורסמת בארצות הברית!' והדוקטור החצוף שאל את הרב: 'חיפשתי את הקב"ה - ולא מצאתי!' איפה הוא חיפש אותו? אז צחק עליו הרב שטיינמן ואמר לו: 'תחפש אותו בבטן שלך - ותמצא אותו!' וּמִבְּשָׂרִי אֶחֱזֶה אֱלוֹהַּ (איוב יט כו) כזה מפגר! אתה למדת על גוף האדם ואתה לא רואה את גוף האדם בחוש?! מה, אתה משיגנער (משוגע)? הקב"ה אינו דבר גשמי שמחפשים אותו במיקרוסקופים במעבדה שלך! ואין צורך לנדוד למרחקים - אלא כאן בתוך הגוף שלך! הבריאה מראה את הקב"ה כשם שהבגד - מעיד על אורגו והבית - מעיד על הבונה ככה העולם מעיד על בוראו. תחפש במעיים שלך את ה' שהוא האלוקים בשמים ובארץ. תחשבו; אתם מכניסים אוכל לתוך הפה איך הוא נמשך למטה? חתיכה ככה (גדולה) של לחם איך זה לא נתקע? הכל יורד. מה זה יורד מה זה זה נופל? זה לא! זה נמשך. איך זה? יש כח המושך! יש כח המעכל. יש כח הצומח יש כוחות שהקב"ה ברא בגוף האדם שהם עושים את הפעולות האלה - זה לא יאומן כי יסופר!
עֲשָׂרָה דִבְּרַיָא; לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי ... לֹא תִשְׁתַּחְוֶה לָהֶם (שמות כ ג-ד)- הרב שטיינמן שהוא שמע מיהודי בכפר סבא שהיה עד במעשה הזה; החפץ חיים זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה נסע פעם אחת בדרך בצידי הדרכים היו מדי פעם צלמים -צלמים של הגויים ובנסיעה הזאת החפץ חיים נרדם והוא ראה שכל הזמן הוא מוריד את הראש ומרים את הראש מוריד את הראש מרים את הראש. והיהודי הזה חשש שיהיה חילול ה' אם הם יעברו על יד הטומאה ובדיוק החפץ חיים יוריד את ראשו אז יהיה חלילה נראה כאילו משתחווה לצלם! כתוב לֹא תִשְׁתַּחְוֶה לָהֶם וכך דרכם של הגויים כשהם עוברים ליד הצלם הם משתחווים לכן הכין בגד גדול שיכסה בו את החפץ חיים ליד כל מקום שיש בו צלם שלא יראו כאילו הוא מתכופף. ולמרבה הפלא! עברו דרך עשרות צלמים - ותמיד שהגיעו לצלם החפץ חיים מתוך שינה היה מרים את הראש וזוקף אותו והיהודי לא השתמש בבגד בכלל! סיפרו את זה לרב חיים קנייבסקי והוא אמר: 'יש מדרש של חכמים זכרונם לברכה על מה שנאמר בפרשת ויחי שפרעה שאל את יעקב (בראשית מז ח): כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ?' למה פרעה שאל את יעקב כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ? משום שזקנו, הסבא שלו - אברהם אבינו כשבא לפרעה והמשקוף היה נמוך משום שהיה כנגדו עבודה זרה אז הגויים הם שמים את המשקופים נמוכים כדי שכל הבא יצטרך להשתחוות בכניסה - וככה הוא משתחווה לצלם! כשבא אברהם אבינו נזקף המשקוף!! התרומם המשקוף ועכשיו כשהגיע גם יעקב אבינו הוא ראה אותו דבר שהתרומם המשקוף אז הוא חשב שזה אברהם, אז שואל אותו: 'כבר כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ? בוא הנה מאז כבר עבר המון זמן מאברהם עד יעקב!' לפי זה מבאר הגאון הרב חיים: 'מה שאמר יעקב לפרעה, מה אמר לו? מְעַט וְרָעִים הָיוּ יְמֵי שְׁנֵי חַיַּי (בראשית מז ט) לכאורה מי שאל אותו בכלל 'איך היו החיים שלו אם טובים או רעים?' שאלו אותו 'בן כמה אתה? כַּמָּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֶּיךָ?' מה הוא ענה? 'ימי חיי מְעַט וְרָעִים!' וכי דרך ארץ הוא לענות על מה שלא שואלים? אלא לפי האמור מובן היטב! פרעה חשב שזה אברהם אבינו הוא שאל אותו על מספר שנותיו, הוא רואה אותו מבוגר זקן מאוד! על זה השיב לו יעקב: לא! זה לא בגלל שאני זקן זה בגלל שחיי מְעַט וְרָעִים הָיוּ יְמֵי שְׁנֵי חַיַּי! אז מפה מה לומדים? מה המעשה הזה שהביא הרב חיים קנייבסקי מסביר את מה שהראש של החפץ חיים היה מתרומם כל פעם כשהיו עוברים ליד הצלם? יש שמירה גדולה שגדולי ישראל והצדיקים לא ייכשלו בעבודה זרה! וכמו שהיתה עבודה זרה בכניסה לפרעה - אז בשביל שלא ייכשל אברהם ויעקב אז המשקוף נזקף!! דהיינו נגד הטבע!!! וגם החפץ חיים אפילו שהוא ישן – מן השמים שומרים עליו וכל פעם שהיו עוברים ליד הצלם אז הוא מרים את הראש! עוברים את הצלם - מוריד את הראש, מגיעים לצלם – הופ! מרים את הראש זה שמירה גדולה שרואים שנעשית לצדיקים.
- ה' יזכנו להיות מכללם - אמן!
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות