ביאורים ומעשים מהגדה של הרב שטיינמן על ההלל - טו | הרב אמנון יצחק
תאריך פרסום: 11.05.2021, שעה: 07:00
ממשיכים במאמרים ומעשים מתוך ההגדה של הרב שטיינמן בחלק ההלל;
יַסֹּר יִסְּרַנִּי יָּהּ (תהלים קיח יח) - ישנם בני אדם לצורך בריאותם חייבים ליטול כדורים בבוקר, ואם ישאל אדם: 'מה עניין לקב"ה שאני אבלע בבוקר כדורים במקום עגבניות?' התשובה תהיה: 'אין לקב"ה עניין שתבלע כדורים אבל יש לו עניין שתתעורר ותחשוב 'מה כן צריך לעשות? מה חובתך בעולמך?' הקב"ה מעורר את בניו בכך שמייסר אותם! שיחשבו 'כיצד הם אמורים לנהוג? מה צריך להיות מרכז חייהם? על מה צריך לשים את הלב - כדי להתאים עצמם לחיי נצח!' וזאת משום שרַק אֶתְכֶם יָדַעְתִּי מִכֹּל מִשְׁפְּחוֹת הָאֲדָמָה (עמוס ג ב) אין לי מלבדכם בעולם הזה עוד אנשים המזכירים ודואגים שיהיה בעולם מה שאני רוצה! מה שאני בראתי לשמי!! אנשים שחיים את החיים האמיתיים כאן בעולם, זה רומז לנו הקב"ה. ואם לא שומעים ולא מבינים? אז יש ייסורים של אהבה! כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶאֱהַב השם יוֹכִיחַ וּכְאָב אֶת בֵּן יִרְצֶה (משלי ג יב) כמו שאבא רוצה את בנו לכן הוא מחנכו ככה הקב"ה.
כשהיתה שאלה לפני הרב: 'אם לעשות בידיים פעולה רפואית להארכה חיים של אדם אבל לא חיי עולם, אלא רק עוד יומיים בלבד אפשר להאריך חייו של האדם!' זאת אומרת אם יעשו לו פעולה ניתוחית - יוסיפו לו עוד יום! הרב נתן חשיבות עצומה לידיעה; אם יש לו אפשרות ביום הנוסף להרוויח עוד מצוות מעשיות! כגון; ברכות. אדם שעקב מחלה הגיע למצב בו נזקק כל הזמן למטפלים שיעזרוהו אפילו בפעולות היומיומיות הפשוטות! כולל קימה לבישה וכדומה, וצריך לבלוע יו'ד רדיואקטיבי על מנת להסיר גידול מגרונו דבר שמחייב ששלושה ימים לא יוכלו להתקרב אליו מחשש הקרינה! והחולה אומר: 'שעדיף לו לא לקבל את אותו טיפול אפילו אם על ידי כך יתקצרו ימים והעיקר שלא יסבול את הסבל הנורא להיות שלושה ימים בלא מטפלים שיעזרו לו! שהרי גם אחרי כן איזה חיים יצטרך לחיות?!' כך אומר החולה. מה פסק הרב שטיינמן? שייקח את הטיפול! והוסיף ואמר: 'שידע שכל הסבל וכל הייסורים שיסבול - שווים לו על כל רגע שזוכה בגללם לחיות ולקיים מצוות! והיתה לו פליאה לרב שטיינמן: למה יונה הנביא אמר (יונה ד ג): טוֹב מוֹתִי מֵחַיָּי? הרי כדאי לבוא לעולם ושווה לחיות בכל מצב בשביל 'אמן, יהא שמיה רבא' – אחד! בשביל לזכות לברך ברכה אחת! כשהראו לרב שטיינמן את דברי המצודות דוד שפירש: 'אמר אל נפשו טוֹב מוֹתִי מֵחַיָּי וזהו על כי נחלה מאוד וסבל ייסורים הרבה!' יונה, אז שאלו אותו: 'האם פליאתו אפילו הכי? האם למרות מה שאתה רואה במצודות דוד שהוא אומר שהיה חולה מאוד וסובל בייסורים ולכן ביקש יונה טוֹב מוֹתִי מֵחַיָּי עדיין אתה נשאר בפליאה?' ענה הרב שטיינמן: 'כל הייסורים כולם - יותר טובים מן המוות והכל עדיף מאשר המוות!'.
ואני חוזר לספר, זה כתוב פה בהגדה שהבן של מורי ורבי הרב שפירא זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה רבי חיים ישראל שפירא כשישב שבעה על אביו, על אבא שלו רבי יהודה שפירא מנוחתו עדן! אז בא הרב שטיינמן לנחם, והפליג בגדלות הייסורים! וישב שם רבי חיים שאול גריינמן זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה, והיה לפלא אצלו: שתלמיד חכם מופלא כרבי יודל שפירא שעמל כל חייו בתורה יהיה צריך ייסורים! אבל אחר כמה ימים סיפר: 'שנגלה אליו בחלום ואמר לו: 'בלי הייסורים - לא הייתי יכול לעבור! ככה הוא אמר לו בחלום, זאת אומרת לא הייתי עובר את הדינים הקשים שיש בעולם העליון! וסיפרו הבנים שאמר: 'שמתפלל שיהיו לו ייסורים!' בשביל זה ביקש רבי חיים גריינימן זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה: 'שיבואו עליו ייסורים!' מיד לאחר מכן התחילו ייסורים נוראיים במשך שש שנים!! מיד הוא נפל ונזקק לכסא גלגלים. ועל זה אמר הגיב הרב שטיינמן חושבים שבריקוד זוכים לעולם הבא... זאת אומרת אנשים ענקים שלמדו תורה ומסרו תורה והדריכו את העולם והכל! ובלי הייסורים - לא היו עוברים! בשעתו סיפר הרב שטיינמן שבערוב ימים של החפץ חיים זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה הבן שלו רבי לייב בא לבקר אותו וראה אותו סובל כאבים ברגלו! והבן הצטער מכך אמר לו החפץ חיים: 'דע לך! שבלי ייסורים - אי אפשר לזכות! ואני שכל ימיי ראיתי רק טוב במה אזכה? לכן יש לשמוח בייסורים האלו!' זה בסוף יכול להכריע את הכף, שהאדם לא יצטרך לעבור את כל הייסורים שיש בעולם העליון.
יַסֹּר יִסְּרַנִּי יָּהּ - שאלו את הרב: 'איך זה שהיהודים כל כך סובלים?' ענה: 'הקב"ה לא מדבר עם גויים - הוא מדבר רק עם היהודים!' המשיך השואל וטען: 'אבל יש לנו תורה! תפילה וחסד - מה פשר הגזירות הנוראות האלה?' אמר לו הרב: 'כִּי אֶת אֲשֶׁר יֶאֱהַב השם יוֹכִיחַ!' התעקש: 'אבל הרי רבי יצחק לוינשטיין [זה היה העוזר של הרב שטיינמן] שכל כולו היה טוב ומטיב לבריות כל כולו חסד איך זה קרה שהלך והשאיר אחריו משפחה שבורה? וכלל ישראל שבור!'
ראה הרב שהוא רוצה תשובה הרהר קמעא ואמר לו: 'אמרת שהוא היה בעל חסד? אמרת שהוא היה טוב ומטיב מי היה יותר; הוא או רבי עקיבא? ודאי רבי עקיבא! ואת רבי עקיבא סרקו במסרקות של ברזל ואמרו מלאכי השרת לפני הקב"ה: 'זו תורה וזה שכרה?' אמר להם: 'אם תדברו עוד מילה אחת אני אהפוך את כל העולם כולו גזרה היא מלפניי ואין לכם רשות להרהר! ושוב חזר: 'גזירה היא מלפניי! אנחנו לא מבינים'. ועוד הוסיף: 'אי אפשר לדעת כמה גזירות נתבטלו על ידי זה!'
אתמול למדנו: שאם הקב"ה לוקח ממישהו ממון על ידי הפסד - זה כפרה גדולה במקום שימות! אז אדם לא יודע מה מתכפר לו בעבור הייסורים ואפשר גם לאחרים.
וְלַמָּוֶת לֹא נְתָנָנִי - מעשה שהיה, לבית הרב הגיעו זוג נכבדים מבני ברק; הבעל תלמיד חכם מופלג משכמו ומעלה! נושא במשרה תורנית בישיבה, בשל כישוריו המגוונים התעסק גם בצרכי ציבור כך שכמעט ולא היה מצוי בבית ולעקרת הבית - זה הפריע! צריך להדגיש: שהוא היה עושה חסד גם בבית! והיה מתנהג בבית על פי מה שהתורה מצווה; בהליכותיו עם בני ביתו בצדק וביושר, לא פגע באף אחד, השתדל לעזור ולסייע ככל יכולתו לכל בני הבית, אבל המציאות היא: שלא היה נמצא הרבה בבית. כמו שאשתי היתה שואלת אותי: 'מתי אתה בא?' והייתי אומר לה: 'אחת שתיים...' האישה טענה 'שאצל הוריה לא היה כדבר הזה! מה זה? בבית הוריי לא היה כדבר הזה; היה לי אבא רגוע אחרי שעות הלימוד שלו שהיה בבית, אמא יכלה לשוחח איתו כאוות נפשה, להשיח בפניו את כל אשר על ליבה, ואני מעוניינת שגם בעלי יילך בדרך זו וינצל את כל הכישורים הגדולים גם בבית ולא יהיה עסוק יום ולילה!' שוב; מדובר במשפחה מכובדת מאוד בבני ברק! שרבים וטובים מסתייעים בה על כל צעד ושעל!! הרב האזין לדברים ברוב קשב, פנה לאישה ואמר: 'גם את רואה שלבעלך יש כישורים מיוחדים שבעזרתם הוא אחד מעמודי התווך של הציבור; מכוון ומדריך את הקהל ועושה דברים שאף אחד במקומו לא יכול לעשות! וכי את חושבת שהכישורים האלה ניתנו לו חינם? ברור שלא! הכוחות הגדולים הללו הושפעו עליו כדי שיוכל למלא תפקידו בעולם. אני יכול לומר לו: 'שיפסיק לשמש בתפקידיו הציבוריים?!' אין ספק עימדי שהוא יציית לי, אבל מִי יוֹדֵעַ אִם לְעֵת כָּזֹאת הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת? (אסתר ד יד) אולי רק בשביל זה הוא בא לעולם!' והמשיך ואמר: 'נקודת הבחירה - לא ניטלה מבעלך! הוא יכול להחליט לפרוש כדרישתך מכל התפקידים שלו ולשהות יותר זמן בבית, אבל! מי יודע אם אז יישאר לך בעל?! אולי ייקחו אותו! את רוצה להישאר אלמנה צעירה! חס ושלום? ואפילו אם לא נלך כל כך רחוק, והבעל ימשיך לתפקד, מי אומר שדמותו תהיה כפי שהוא עכשיו בשיא הכח והרעננות ועם כישורים כאלה?' אם אתה לא משתמש בכלים שניתנו לך יכול להיות שייקחו לך כי כאשר אדם לא ממלא את תפקידו ואינו מגשים את מה שמצפים ממנו - אין ביטחון שישאירו בידיו את מה שיש לו עתה'.
וסיפרתי שבעבר מישהו חימם את אשתי מאוד שתלך לרב שפירא שאני בקושי מגיע הביתה! ורואה את הילדים וכולי אז היא באמת אזרה אומץ והלכה ואמרה לרב: 'אני מבקשת...!' בדיוק אותה בקשה אז הוא אמר לה: 'בעלך שייך לציבור! לא שייך לך!!' וככה נגמר כל הסיפור.
מי שקיבל כוחות משמים - נתנו לו אותם להשתמש בהם בשביל כלל ישראל! ולא לצמצמם אותם רק לחיק המשפחה... ידוע שהרמב"ם פוסק: שאם אדם צריך ללמוד - אפילו יעזוב את הבית עשר שנים! ולא יחוש לא לאשתו ולא לבניו ולא להכל וילך ללמוד תורה! בלי להיות בכלל!! כמו שעשו כל התנאים והאמוראים היו פורשים מהבתים 6, 12, רבי עקיבא 24 שנה!! הולכים ללמוד; אין משפחה! אין כלום עד שמתמלאים תורה מספיק ואז חוזרים וממלאים תפקידים ויעודים כאלה ואחרים וכו' ויש לכל אדם תפקיד ומשימה בחיים! כתוב (איוב יז ט): וְיֹאחֵז צַדִּיק דַּרְכּוֹ - לכל צדיק וצדיק יש דרך בעבודת ה'! לכל אדם גם יש לו את חלקו בתורה ותן חלקנו בתורתך! ואדם לא יודע בכלל מה הכלי שהוא צריך למלא, מה כלי הקיבול שהוא צריך למלא מה הוא קיבל? כל זמן שהוא לא ינצל את כל הפוטנציאל שלו - הוא לא יודע מה יכול לעשות! תארו לכם שאני לא הייתי קורא את הספר קיצור שולחן ערוך (הרב גנצפריד) ומי יודע מה הייתי היום... אבל, מה שהקב"ה נתן! האיר! העיר את עיניי, השתמשתי בכל מה שנתן לי - בשביל להפיץ את התורה שלו! וזה נשא פרי!! יכול להיות שהייתי מגיע אחרי 120 שנה והיו אומרים לי: 'הלו! מה היית? מה עשית שמה למטה? אתה רוצה לראות מה היית יכול להיות?!' וואו! לא הייתי מאמין! לא הייתי מאמין!! כשהייתי צעיר לא ידעתי איך אבא שלי משתלט על הכל! יודע לשלם חשמל יודע לשלם ארנונה יודע זה... פשי! כמה ניירות הוא מקבל ומסתדר והוא בבנק והוא סגן מנהל! פיש... ופעם הייתי מסתכל על נהג אוטובוס: 'איך הוא לא מתבלבל? גם נותן עודף וגם עושה זה וגם מפעיל את הוינקר ועושה ככה – פשי... והייתי מתפעל: איך אנשים עושים כל כך הרבה פעולות בבת אחת? ובתור ילד אתה חושב שאתה לא יודע אם תוכל לעמוד בכל המשימות האלה? והיום אתם רואים מה אנחנו עושים - ישתבח הבורא! השם נותן כלים והם נמצאים בכל אחד! ואדם לא יודע כמה יש לו כלים!! הוא לא יודע - ואדם יכול לעשות דברים בלי סוף! בלי סוף יכול להספיק בלי סוף דברים! רק מה? לא להיות עצלן! בעל גאוה, איגואיסט וכו' אם הוא ינצל את הכל? פשש... לא תהיה עליו טענה בשמים! וזה הדבר הכי חשוב.
לשמיעת שיעור זה ושיעורים אחרים בטל' 02-3724787
אתמול אמרתי לבורא עולם: 'אני צריכה כסף, פעם ראשונה שאני מבקשת ממך! השם...' ואז... ב"ה מקבלת שיחת טלפון מהבנקאי שאומר: 'את יכולה לקחת הלוואה של 20 אלף, החשבון שלך מתפקד יפה, ברוך השם!' ויש לי לרופא שיניים - תקציב טוב 🙏.
בשורה משמחת! ב"ה אתמול בערב קיבלתי מכתב מהביטוח לאומי שב"ה הפסיקו לשלם מזונות ובכך החוב נעצר בכ211,000 ש"ח ולא ממשיך לתפוח... מאמין שזה בזכות עצת כבוד הרב שליט"א: 'לרקוד ולשיר עם חמישה חברים עבדו....' ("עִבְדוּ אֶת ה' בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה" (תהלים ק, ב)) נ.ב. זכיתי לתרום ל-5 יהודים שיזכו להשתתף בסעודת השמחה:) (אשדוד - סעודת השמחה לכבוד השם יתברך 15.07.2024 shofar.tv/lectures/1613, לסגולת השמחה: shofar.tv/articles/15096).
כבוד הרב, ב"ה היה הרצאה מדהימה בקרית עקרון (21.7.24), יה"ר שבעזרת השי"ת נזכה לתקן (אמן), תודה רבה.
לילה טוב ומבורך לכבוד הרב הגאון שליט"א, תודה על הרצאה כל כך חשובה בדורנו אנו (קרית עקרון 21.7.24), הלוואי שנזכה לקיים נסיעה טובה ושכבודו יחזור לשלום (אמן).
כבוד הרב היקר🧡 במהלך היום נחתי וב"ה כל היום שומעת אותך ונרגעת מהדברי תורה, עד הערב חיכיתי להרצאה (קרית עקרון 21.7.24) וכ"כ מדהימה וממש קסום ויפה כל מילה! אכן, כמה טוב להיות אהוב ואוהב שנותנים אהבה אחד לשני, מילותיך הן רפואות לכל האיברים. לילה טוב🤲🏻 (אמן).
רציתי לספר לרב מה שקרה לי אישית לפני שבוע. נסעתי לבד ברכב מ-Lakewood ל-Baltimore ותוך הנסיעה התחילה סערה נוראה (Tornado Warning). היה מאד קשה לנסוע ואחר כמה דקות הצלחתי בעזרת ה׳ לצאת מכביש הראשי (I-95) לעצור בתחנה על ידו. עצרתי שם לשעה בערך וכל הזמן ירד גשם כבד בלי הפסקה. אכלתי משהו וקראתי תהלים ואמרו שברבע שעה יפסיקו את האזהרה שיש אפשרות שיהיה tornado. הרגשתי שאני מוכרחה להגיע הביתה כבר ונראה לי שהגשם קצת פחות כבד ונסיתי להמשיך בנסיעה ב-I-95. תוך שלוש דקות הסערה התחילה עוד פעם והייתי כבר עייפה ופשוט לא יכולתי לראות את ה-lane markings וכשמשאיות גדולות עברו על ידי לרגעים מפחידים היה בלתי אפשרי לראות אף דבר מהחלון לפני (windshield). התרכזתי כפי יכולתי לראות משהו והיה כל כך קשה עד שלרגע חשבתי לעצמי: 'אין לי כוח והמתח כל כך קשה לסבול אולי אעצור כאן באמצע הרחוב ויקרה מה שיקרה' (ח"ו...). פתאום ב"ה נזכרתי במה ששמעתי מהרב אודות כח השמחה בהשי"ת! והתחלתי לשיר את ניגון הרב: "עבדו את ה׳ בשמחה!". אני רוצה להעיד: על שלוות הנפש שזה גרם לי. לא ידעתי אם אצליח להישאר בחיים או לא (ח"ו) אבל אמרתי לעצמי: ׳לא משנה לי מה יחליט ה׳ . אני איתו. הוא ה-Boss.׳ וככה המשכתי לנסוע. לא היה אפשרות לצאת מהדרך לזמן רב וניסיתי לנסוע למיטב יכולתי וכל הזמן עם ישוב הדעת בלי לדעת מה יקרה מרגע לרגע. הרגשתי ממש את כוח השמחה בהשי"ת. אז תודה לרב עבור העצה הטובה והלימוד החשוב ביותר בענין הבטחון בהשי"ת בשמחה. סיפרתי את המקרה להרבה אנשים שידעו את אמת הענין. הכל בזכותך. ויה"ר שהשי"ת יברך את הרב להמשיך בעבודת הקודש שלו להדריך אנשים בעבודת השי"ת (אמן).
כבוד הרב היקר שליט"א! תודה רבה על הכל מכל וכל! תודה להשם יתברך ותודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א על הברכות והתפילות ולכל מי שהתפלל עלי. מרגישה ברוך השם מצוין! הקהילה היקרה פינקה אותנו עם המון מטעמים לכבוד שבת קודש ואנחנו מודים לכולם! שבת שלום ומבורך!💐.
שלום רב לכבוד הרב הקדוש, רציתי לשתף את הרב בנס שקרה לי! נתקפתי בווירוס השפעת בצורה חזקה, היו לי כאבים מאד חזקים בגוף (ל"ע). ב"ה שרתי את השיר "עבדו..." בשקט משך זמן מה - והכאבים עברו ממני בדרך נס! גם שאר התסמינים עברו מהר; במקום שבוע ימים הכל עבר ביומיים. תודה לכבוד הרב על העצות הנפלאות כן ירבו. תבורכו מפי עליון!!!! (אמן).
תודה 100 פעם לבורא העולם! ולכבוד הרב שליט"א; אחרי סעודת השמחה לכבוד השי"ת ואחרי בקשות ביום שני - ב"ה נסגר לי התיק שהיה לי בבית משפט! וגם מה ששלמתי יכניסו לי לבנק בחזרה בלי קיזוזים, הכל הביאו לי! מה שטוב, ביום שאני צריך לכבוד השבת בשביל לקנות שלא יחסר לי! השי"ת בדיוק הביא לי את הכסף. באמת מי שחי באמונה ובשמה ועם צדיק אמיתי - אין דאגה וגם פחד! על כל מיני חסרונות דברים "עבדו..." ב"ה עובד ממש!
כבוד הרב! איזה שיעור בוקר מנצח, בתוך התפילות מבקשת ומתחננת: 'אבא! תראה לי את הכיוון' ממש התחברתי לציפור שנשלחה לאיש שנרטב בדרך ששימשה כוויז של פעם... (בלי תפילה לא מקבלים - חלק ל"ט 18.07.2024, shofar.tv/lessons/17329) גם מהשיעור הקודם... וממש ככה לדברים שהרב אמר: 'לא לחכות לתפילת 18... לדבר עם אבא! "ובלכתך בדרך" בפרט שלא בטוחים שנקבל, וכל הזמן ויחד עם המזמור שלא יתבטל: "מזמור לתודה!" - "עבדו את ה' בשמחה😁" מתוק מדבש💫!
© 2024 כל הזכויות שמורות